MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA

PrijemPrijem  PortalPortal  KalendarKalendar  GalerijaGalerija  FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  Lista članovaLista članova  PristupiPristupi  

Share | 

Pčelarski kutak !!!

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Sledeći
AutorPoruka
loparac-98

Number of posts : 4102
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Sub 18 Jun - 23:41

Danas je može se reći LIPOVA PAŠA krenula punom snagom. Stoga u smiraj današnjeg pretoplog dana odlučismo da provjerimo rezultate rada naših vrednica i ujedno da vidimo snagu i stanje našeg proizvodnog društva. Dosta nektara je naliveno što se lijepo vidi a i osjeti po težini samih lr ramova. Usput smo uklonili i manje dijelove trutovskog legla. Izvrcani ramovi koje smo vratili na čišćenje i popravak posle vrcanja, su očišćeni i već naliveni novim nektarom. Možemo biti zadovoljni u potpunosti trenutnim stanjem.
cheers Very Happy cheers
Opa bato !!! Uslikaše i moju pčelarsku malenkost.
Laughing Laughing Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika
Pantelija

Number of posts : 542
Peпyтaциja : 0
Registration date : 18.05.2009

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Ned 19 Jun - 9:34

Svaka čast obožavam rad oko pčela, mada nemam svojih.
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Ned 19 Jun - 22:35

Pantelija ::
Svaka čast obožavam rad oko pčela, mada nemam svojih.
Nije problem nabaviti ih, mlad si i imaš šamse da postaneš vrhunski pčelar. Tobut je inače raj za pčele, što je velika prednost. Na godinu kad budem imao dosta rojeva, poklanjaćemo ih članovima foruma koji žele postati pčelari.

Very Happy cheers Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Pantelija

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Ned 19 Jun - 22:48

Hvala na ponudi, ali posao mi je zahtjevan tako da malo vrmene provodim kod kuće. Bio bih grešan kada bi uzeo pčele a ne bih imao vremena za njih. Ove godine je rođak Pero doneio dvadesetak košnica kod mene u Tobut, i kako on kaže da je prošao super i što se tiče meda i što se tiče rojeva. Ja znam da je imao bar desetak razrojavanja i to kaže da su baš jaki rojevi bili. Ova mala ljepotica na prstu, malo se umorila sa ovim teretom polena, pa sam joj dao kap vode i otišla je dalje.

Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Ned 19 Jun - 23:04

To si potpuno u pravu. Grehota je nabaviti pčele i prepustiti ih samo njihovoj sudbini. Kalendar obaveznih radova u pčelinjaku po mjesecima se mora poštovati i u djelo sprovoditi. Ali bitna je ljubav prema pčeli koja kad-tad dođe do punog izražaja.
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pon 20 Jun - 8:50

Juče ih povremena kišica i zahlađenje malo omete, ali zato danas će imati čitav radni dan na raspolaganju za sabiranje nektara i polena od raznih vrsta lipe po kojoj su Lopare prepoznatljive uvjek bile. Želimo im uspješan i medan radni dan.
Nazad na vrh Ići dole
Pantelija

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pon 20 Jun - 20:26

Danas im je stvarno bilo super. flower
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pon 20 Jun - 22:55

Dan današnji je uistinu bio idealan za pčele na Majevici. Kako se lako da uočiti enormna razlika u jačini jednog proizvodnog društva i ovogodišnjih rojeva prvenaca kad su radilice tj. sabiračice u pitanju. Čak radni dan kod jakih društava mnogo ranije počinje a i kasnije se završava. Uvjerio sam se u praksi da jedno jako društvo vrijedi ko desetak slabijih i to je živa istina. Uskoro ćemo postaviti na you tube i jedan edukativni video u vezi toga koji je snimljen danas oko podnevnih sati, a za sad samo ove dvije fotke.
Very Happy sunny Very Happy

Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Uto 21 Jun - 0:11

Evo napokon i tog videa. Leta košnica sve govore.
cheers sunny cheers
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Number of posts : 14305
Peпyтaциja : 19
Registration date : 28.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Uto 21 Jun - 13:55

Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika http://majevica.forumakers.com Na mreži
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Uto 21 Jun - 15:58

Hehehe. To je predsjednik naše Loparske pčelarske zadruge. Pa dobro veli da je prosjek po lr košnici oko 7-8 kg meda, jer je i kod mene tako otprilike. Nadamo se lipovoj paši koja po meni za sada protiče super povoljno za pčele.
Evo videa kojeg sam trebao mnogo ranije objaviti, koji najbolje pokazuje kakvi su prirodni rojevi starog iskusnog pčelara Cvike Rikića iz Pirkovaca, koji i čine moj pčelinjak. Opet se po običaju čuje šef obližnjeg kokošijeg harema sa svojim MEDNORIKUUU !!!
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Uto 21 Jun - 21:56

Nabavili smo konačno i jedne prave pčelarske rukavice. Međutim danas me jedna ljutica ipak žvocnu odmah iznad ovih narukvica i to kroz adidas jaknu. Moram priznati da ujedaju i kroz farmerke. Tako to po običaju biva kad se često narušava mir i harmonija tuđeg doma.
Very Happy Laughing Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Labud

Number of posts : 4485
Registration date : 15.04.2008

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Čet 23 Jun - 16:08

http://www.glassrpske.com/vijest/5/krozrs/59661/cir/U-kosnicama-samo-desetak-kilograma-meda.html
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Čet 23 Jun - 22:51

Labud ::
http://www.glassrpske.com/vijest/5/krozrs/59661/cir/U-kosnicama-samo-desetak-kilograma-meda.html
Po mom skromnom mišljenju bolje bi bilo obnoviti zasade bijele i crne lipe svih vrsta, makar dužinom ovih silnih vrelih asfalta na sve strane, po koji bagremik gdje vršena nekontrolisana i stihijska sječa državne šume i tamo gdje se sjeline javljaju. I naravno uvesti zabranu masovne sječe istih za duži vremenski period, jer je u poslednje dvije tri godine više od 50 % tih lipovih stabala isječeno i prodato privatnim preduzimačima. Saditi Korejsko bagrenje po Majevici, koje se evodijom zove nije pametno rješenje, jer ista ne može izdržati niske temperature koje znaju biti ovdje vrlo surove. Ko hoće nek to sadi u svom pčelinjaku i o svom trošku. Naše pčele hoće naše domaće autohtone medonosne vrste listopadnog drveća.
flower Exclamation flower
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pet 24 Jun - 20:35

Hehehe, E ovo je za nepovjerovati. Ne bih ni ja vjerovao da se nekoliko puta, upravo ovih dana, svojim očima ne uvjerih. Vrabac je neprijatelj pčela i to pravi pravcati i nemilosrdni. I treba ga staviti u taj podugački spisak pčelinjih neprijatelja, jer to očito zaslužuje. Maločas ga spazih kako skoči na poletaljku ne bil dohvatio sebi koju pčelu, koju nije uspio naći ispred košnice, koju redovno obilazi. Juče sam ga spazio kako ganja pčelu u letu ispred košnica, hvata je i odlijeće na obližnju granu. Nakon 5-10 minuta stiže ponovo po svoj slatki obrok. Ne da se otjerati ni pomoću trikova, sve dok ne zgrabi ono zbog čega je i došao. Nisam to ranije mogao primijetiti. Radi se o jednom mužjaku Vrabca. Moguće da sam i ja nesvjesno svojim postupcima kumovao da od njega običnog insektolovca, stvorim i po svoj pčelinjak opasnog pčelolovca. Kako ? Najvjerovatnije tako što sam bacao oko košnice ulovljene i ubijene trutove, koje je taj leteći dasa spazio i redovno kupio. Kad je ponestalo trutova krenuo je i na umorne pčele sabiračice koje panu ispred košnice, vraćajući se umorne i iscrpljene sa paše. Ranije sam trutove koje sam gniječio bacao u omanju konzervu i odnosio dalje od košnica. A zadnji par puta moram priznati nisam obezbijedio nikakvu posudu. Stoga pretpostavljam da bi to mogao biti glavni uzrok ove rijetke i nesvakidašnje pojave.
Moraću se prvo potruditi da ga ufotkamo ili snimimo kraći video, pa ćemo ga onda nekako bezbolno ukloniti sa našeg pčelinjačića.

Very Happy Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Sub 25 Jun - 23:10

Ja ga neizmjerno cijenim, volim i obožavam i ne samo ja.
cheers flower cheers

Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pon 27 Jun - 23:01

Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Uto 28 Jun - 22:29

Danas pogledah oba nastavka medišta svog ekstra društva i pozitivno se iznenadih, jer su prepuni nektara, koji pčele polako poklapaju. Sve su prilike da će biti još jedno vrcanje početkom jula.
cheers flower cheers
Nazad na vrh Ići dole
Pantelija

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Uto 28 Jun - 22:32

Kod mene će biti sigurno preko pet kila.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Uto 28 Jun - 22:54

:thumleft: Браво пчелари !
Треба ли вам тегли ? Laughing
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Uto 28 Jun - 23:01

Kod mene će biti sigurno preko pet kila.
Kolko-tolko treba im višak uzeti, da se ne ulijene. Po mojoj procjeni ja sigurno imam preko 20 kg u oba gornja nastavka. Samo da ga još i poklope. Možda zato što nisam htio sve dirati nakon bagrema.
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Uto 28 Jun - 23:05

Mr. Majevica ::
:thumleft: Браво пчелари !
Треба ли вам тегли ? Laughing
Sakupljaj i čuvaj ih. Trebaće nam sledeće sezone kad stasaju i ovi novi rojevi.
Very Happy Twisted Evil Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Mare

Number of posts : 2822
Registration date : 29.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Sre 29 Jun - 18:35

Deset tegli = jedan kg meda Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Pantelija

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Sre 29 Jun - 21:20

Ja sam mislio samo na lipov med, bez bagrema.
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Sre 29 Jun - 23:24

U našem udruženju se mogu nabaviti tegle sa limenim poklopcima, čini mi se 0,60 KM po komplet tegli. Pa ako je samo lipov med u pitanju i nije loše 5 kg. Kod mene je mješavina svega i svačega, što ja lično u principu više i cijenim. Kasnije ćemo ganjati svaku sortu meda kojeg ćemo akoBogda i ponuditi probirljivom tržištu tj kupcu, a tek onda kad obezbijedimo lr polunastavke i svoju sopstvenu vrcaljku.
Very Happy flower Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Pantelija

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Sre 29 Jun - 23:38

Bićeš ti dobar pčelar. Bio sam jednom u Rumi na sajmu pčelara i tamo sam probao razne vrste meda. Veoma me iznenadio med od konjskog bosiljka koji ima izgled izmiješanog eurokrema a miris mu je izuzetno specifičan. Stvarno treba probati.
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Čet 30 Jun - 16:22

Ovako su juče radile, danas ista situacija. Polen se malo češće unosi.
cheers Very Happy cheers
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Pojilo za pčele !!!   Pet 1 Jul - 22:54

Pokušavamo kvalitetno riješiti problem pojila za pčele na našem još uvjek malom pčelinjaku. Proučio sam taj problem i nisam se opredijelio ni za jedno dosad ponuđeno rješenje, koje funkcioniše u praksi mnogih pčelara, mada mi se mnoga sviđaju i djeluju prihvatljivo. Za početak, pošto još ne žurimo za konačnim opredjeljenjem, eksperimentišemo malo sa ovim mojim izumom (Flaše od original Cole zbog čvrstine sa probušenim čepom stavljene u rupe veličine čepa). Prenosivo je na razna mjesta pa i same košnice, stabilno je, higijenski je perfektno i pogodno za manje pčelinjake sa manjim brojem košnica, a što je najvažnije jeftino je i ekološki prihvatljivo, mislim da ću pčele lako namamiti da ih počnu koristiti. Može se izbušiti i daska veličine šah table pa staviti 9 do 12 ovih flaša, puta dva litra što je sasvim dovoljno za stacionarne kućne pčelinjake. Flaše se ne prljaju lako, vizuelno se kontrolišu a još lakše se skidaju i postavljaju. Može se uzeti i jedna duža daska pa flaše poredati u nizu (u svakom slučaju hiljade kombinacija). U slučaju kiše pčele ne kisnu jer su ispod daske. Nije problem riješiti ni duvanje jakog vjetra, okrečući uži dio prema samom vjetru, ili jednostavno nakovati jednu poprečnu daščicu koja će riješiti to. A najbolje je postaviti samo pojilo negdje u zavjetrinu. U slučaju ranih proljetnih i kasnih jesenjih mrazeva, jednostavno ne sipati pune flaše vode, pa i ako smrznu neće popucati, a i ako popucaju šteta je zanemarljiva. Ko procijeni da je ovo dobar patentić, neka ga slobodno koristi i preporuči svakom svom kolegi pčelaru. MEDNO !!!
P.S. Ova drvena probušena postolja su još pogodna i za stavljanje mamaca za ose , stršljenove, muhe, komarce i drugu gamad da ih ne vješamo po voćkama i drveću kvareći njihovu prirodnu ljepotu.

Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Ned 3 Jul - 9:47

Naš Pčelinjak kroz prizmu Valerijane (Valeriana officinalis) koja upravo počinje cvjetati ovih dana. I Bijela lipa je počela cvjetati, nadamo se i mediti. Našim pčelicama predstoji još jedan naporan radni dan.
cheers sunny cheers
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pon 4 Jul - 21:58

Danas smo malo gostovali kod pčelara Cvike Rikića u Pirkovcima. Zamijenili smo jednu staru db košnicu novom. U njoj je bio smješten novi roj polovinom juna. Stanje je više nego zadovoljavajuće. Evo jednog rama sa medom i leglom s obadvije strane, a koji je jedan od lošijih u tom društvu.
cheers Very Happy cheers

Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Sre 6 Jul - 23:17

Juli je zadnji mjesec pčelarske godine. Valja sumirati rezultate i napraviti plan rada za novu sezonu. Još samo da oduzmemo višak meda koji nama pripada. Imaćemo kolko smo i zaslužili. Nadamo se da će nam ubuduće biti mnogo lakše raditi sa pčelama, jer neće biti amaterskih greškica koje su neminovne u tim prvim mednim koracima. A njima samim treba da bude mnogo ljepše, ugodnije i zdravije živjeti u našem dvorištu.
sunny flower sunny
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Čet 7 Jul - 22:48

Jedan veliki i jedan mali osinjak. Sreća njihova pa su daleko od mog pčelinjaka, stoga ih nećemo dirati.

Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pet 8 Jul - 21:27

Gladnog nahrani, žednog napoj !!!
sunny sunny sunny

Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pet 8 Jul - 21:37

Profesionalna higijenska pojilica za pčele
Autor Damir Rogulja
Utorak, 05 Srpanj 2011 19:31

Od prve prezentacije inovativnog rješenja Profesionalne higijenske pojilice za pčele tvrtke Fustis u UP „Pčelinjak“ 6. svibnja ove godine mnogi smo ju do sada stavili u „promet“. Pčele ju izvrsno prihvaćaju i bez ikakvog šećerenja ili što je još gore soljenja. Čini se da im upravo betonska podloga iz koje uzimaju vodu najviše odgovara. Od kako su postavljene ove pojilice (dvije) na mom pčelinjaku pčele su prestale pohoditi bazen udaljen od košnica oko 80 m.

Postolje ove pojilice izliveno je od visokokvalitetnog finog cementnog morta visoke završne čvrstoće i težine 6 kg. Upravo ta težina stabilizira pojilicu tako da i kad u njoj ima malo vode vjetar ju neće prevrnuti. Završno je obrađena vodenim staklom, natrijevim silikatom, koje je u kemijskoj reakciji s betonom stvorilo vodonepropusni sloj tako da postolje ne „slini“, odnosno ne navlači vlagu iz valova (kanalića) postavljenog uokolo pojilice. Od atmosferilija i zagađenja iz zraka vodu u valovu (kanaliću) štiti pleksiglas ploča koja je laserom precizno izrezana da vodotijesno prianja uz betonsku podlogu. Sama pojilica mora biti postavljena na horizontalnu podlogu i to ne po prilici već uz pomoć libele (vaservage). Rezervoar ima zapreminu od oko 19 l, a za zamjenu se mogu nabaviti i rezervni – to su standardne boce za automate za vodu. Ovdje treba obratiti pozornost na potrebu narezivanja oduška na grliću boce (to je u kompletu kojeg Fustis isporučuje već učinjeno) bez kojeg bi funkcioniranje pojilice bilo upitno. Ova pojilica nema metalnih dijelova pa je pogodna i za ekološko pčelarenje.

Prilikom postavljanja boce na postolje pritisne se dlanom grlić, okrene boca naopako i utisne u ležište, a potom se cijela boca okrene lijevo desno kako bi bolje „sjela“. Ovim postupkom može isteći 0,5 – 1,0 dcl vode kojom se kod svake izmjene ispiru cjevčice koje vode vodu u valov (kanalić). Kad je postupak postavljanja boce u postolje gotov voda se u kanaliću stabilizira na 2 mm od ruba. Voda se mijenja svakih 15-30 dana, a dopunjuje ovisno o temperaturi i količini pčela koje takva pojilica pokriva – jer u punoj sezoni svaka košnica ima potrebu za 2-3 l vode dnevno.

Seleći pčelari bi svakako trebali voditi računa da im je pozicija pojilice u odnosu na pčelinjak uvijek u istoj poziciji, pa neće biti prigovora susjeda na njegove pčele.

Cijena pojilice je 400,00 kn, a Fustis ju dostavlja i poštom. Može se naručiti na info@fustis.hr ili telefonom na 099/547 16 82

Članovi UP "Pčelinjak" pri nabavci ove pojilice imaju popust od 25%, a mogu je naručiti na kontakt adresi Udruge: damir.rogulja@gmail.com . Članovi, tako već nabavkom dvije pojilice, ostvaruju uštedu od 70,00 kn. Naime članarina je 130,00 kn, a ušteda na dvije pojilice 200,00 kn. Želite li se učlaniti u našu Udrugu informacije o učlanjenju možete pogledati ovdje.

http://www.pcelinjak.hr/index.php/Vijesti-i-obavijesti/profesionalna-higijenska-pojilica-za-pele.html
Ovo idejno rješenje pojilice mi se stvarno sviđa, moglo bi to biti ono pravo.
cheers cheers cheers
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pet 8 Jul - 22:38

Dok nešto slično ne nabavimo ili sami napravimo, moramo i dalje koristiti ovu običnu postojeću, kakvu i velepčelar Veroljub Umeljić za početak preporučuje. Pčele su se već navikle na nju i teško ih je odvići raznim novotarijama. Ima istine u onoj narodnoj "Navika je jedna muka , a odvika sto muka".
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Sub 9 Jul - 8:54

Laughing Лопарац како ти пчеле подносе врућину ?
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pon 11 Jul - 23:38

Laughing Лопарац како ти пчеле подносе врућину ?
Teško, al snalaze se nekako. Pojilo vrvi, opsjedaju ga non-stop. Na pojilu sam primijetio neku čudnu pojavu o kojoj nisam ranije čitao nigdje , niti sam čuo za nju. Naime izgleda da postoje "pojedine" pčele koje glume policajce i otjeruju druge pčele sa pojila, čak sam očevidac i ubijanja jedne pčele. Da li one čuvaju pojilo samo za svoju košnicu ili je nešto drugo u pitanju nije mi jasno. Uglavnom one ne piju vodu, samo šetaju od pčele do pčele, kao da ih pretresaju. pojedine žrtve uhvate za nogu i vuku što dalje od mjesta gdje su iste pile vodu, neke detaljno oližu, a mnoge uglavnom uspiju u tom rvanju pobjeći. Ili je u pitanju krađa i pljačka meda koji se možda nalazi na donjem dijelu nogu tih pčela vodonoša, pošto se iste brzo vraćaju na pojilo, a prethodno su hodale po saću sa medom ? Uglavnom ta pojava je zabrinjavajuća i mnogo je učestala, pa se bojim da neće dovesti do prave opšte grabeži na pčelinjaku. Samo je vrlo žalosno kad vidiš da pčela koja nikog ne dira, doleti na pojilo i taman počne da pije vodu, a ovi "policajci-pljačkaši" koji su većinom pojedinačne pčele a nekad i udružene u paru, je odmah zgrabe i počnu vući tamo-amo i rvati se s njom. Možda je rješenje u većem broju istih pojilica.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Uto 12 Jul - 9:03

:thumleft: Браво Лопарац код тебе влада ,,ред, рад, дисциплина,, нема шале !
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Uto 12 Jul - 11:28

Tako je !!! Hehehe. Nema šale za pčelice male. Evo nekih detalja "službenog" ophođenja na pojilu koje sam malo modifikovao da lakše mogu aterirati (sletjeti) i bezbedno "zajtiti" tekućine koja život znači.

Moj pčelinjačić za vrijeme jučerašnjeg "pakla". Eh samo kad bih im mogao nabaviti neke vrste sladoleda.

Juče smo maksuz posjetili Gavrinu firmu "Med-impex" u Zabrđu i nabavili nešto opreme za vrcanje meda (moderno duplo rostfrajno sito za med, dva lr nastavka, okvire za matične rešetke, novu modernu troramnu vrcaljku itd.itd. Sad možemo spremno započeti taj najdraži pčelarski posao.

cheers cheers cheers

Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Uto 12 Jul - 11:36

Shocked Јел' ова пчела ,,полицајац,, одређена ,,нон-стоп,, за то или мијењају ,,дежурство,, Shocked Laughing
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Uto 12 Jul - 11:45

Shocked Јел' ова пчела ,,полицајац,, одређена ,,нон-стоп,, за то или мијењају ,,дежурство,, Shocked Laughing
Stekao sam utisak da su non-stop dežurne, ali nisam stopostotno siguran u to. Iziskuje ipak duže posmatranje. Biće kasnije i video zapisa te javne pljačke i siledžijstva.
Exclamation Question Exclamation
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Sre 13 Jul - 0:20

Da se pohvalimo i sa ovom univerzalnom rostfrajnom cjediljkom sa grubim i finim sitom.
cheers Very Happy cheers

Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Sre 13 Jul - 0:28

Šteta što ne navrati na vašar po danu da "uslikamo" kvalitetno ovaj pčelarski štand našeg udruženja Agro Majevica, na kome su izloženi razni pčelarski proizvodi naših domaćih pčelara. S mobilnim je jako loš kvalitet.
cheers cheers cheers

Nazad na vrh Ići dole
Pantelija

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Sre 13 Jul - 15:12

Velike su vrućine.

Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Čet 14 Jul - 10:17

Velike su vrućine.

Jesu opasne vrućine, ljetina je na mnogim mjestima potpuno uništena (juče prođoh Sembarijom gdje prijeti prava katastrofa), a da ne pričamo o livadskoj paši koja pčelamo život znači. Vidi se da je ovaj pčelinjak dugogodišnji i da pčele pate od nepodnošljivih vrućina, formirajući tzv. "brade". Ili hladovina ili mrežaste podnjače su spas. U ovom slučaju leta bi trebalo širom otvoriti i kapke malo podići ili će biti sa saćem svašta. Jeli ovo pčelinjak tvog rođaka Pere ?
Nazad na vrh Ići dole
Pantelija

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pon 18 Jul - 18:26

Da njegovje pčelinjak.
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pon 18 Jul - 23:03

Morali smo probati napokon i našu novu vrcaljku. Po dobrom običaju nismo bili grabežljivi, uzeli smo samo dio onoga što nama pripada za uloženi trud. Izvrcali smo okruglo 8 kg kvalitetnog livadskog meda, koji nije tretiran nikakvim "OPASNIM" po ljudsko zdravlje sredstvima. Ako sumiramo stanje, moj ovogodišnji prosjek je 15 kg po košnici. Od toga 7 kg bagrema sa voćnom pašom i 8 kg livade i lipe. Sasvim solidno za jednog početnika hobistu za početak. U planu smo za sledeću sezonu nabaviti i lr polunastavke i vrcati češće kvalitetne "SORTNE" ili pojedinačne medove. Kako je bilo dobro krenulo, ali ova suša uze i pčelarima svoj danak.
cheers Smile cheers

Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Uto 19 Jul - 11:54

Danas nađoh na pojilu još jednu kažnjenu mrtvu pčelu. Zajebana ova "leteća" policija. Snimio sam nekoliko dobrih video zapisa ovog rutinskog policijsko-inspekcijskog posla, koje ćemo nadam se narednih dana uspješno i objaviti.

Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Uto 19 Jul - 13:05

Very Happy Íĺěŕ řŕëĺ ń ď÷ĺëŕěŕ ! Ďŕçč ńĺ č ňč Ëîďŕđŕö äŕ íĺ áóäĺř ,,áîöíóň,, Laughing Łĺäâŕ ÷ĺęŕě äŕ âčäčě ,,ó ćčâî,, kolac
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Sre 20 Jul - 8:51

loparac-98 ::
Stekao sam utisak da su non-stop dežurne, ali nisam stopostotno siguran u to. Iziskuje ipak duže posmatranje. Biće kasnije i video zapisa te javne pljačke i siledžijstva.
Exclamation Question Exclamation
Evo kako to izgleda u stvarnosti.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Danas u 1:06

Nazad na vrh Ići dole

Pčelarski kutak !!!
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 4 od 12Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu