MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Pčelarski kutak !!!

Ići dole 
+13
no_name
loparac-NN
Kym
Jankovljev
Labud
Pantelija
zabrdjac
lija
mrav
Mr. Majevica
Mare
Tojic
loparac-98
17 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Sledeći
AutorPoruka
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyPon 15 Nov - 20:34

Pogača se već pomalo gricka. inače su vrlo aktivne ovih toplih novembarskih dana. Od sledeće sezone AKOBOGDA prihrana će biti samo čistim njihovim medom.
Very Happy Very Happy Very Happy
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Picture001hw
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyPet 19 Nov - 23:08

Loparac, ova tema je ekstra!
Ekstra fotografije, video je prekrasan s ujedinjenim orkestrom pcela, ptica i pijevaca Smile)
Iznenadjena sam koliko je ova djelatnost komplikovana, ja mislila kosnice na njivu i pcele se same sobom zabavljaju, ti dodjes i pokupis med i gotovo. A, ono ovo citava zafrkancija-za one koji to ne razumiju i ne rade s puno ljubavi. Nisam znala da pcele piju vodu. Ni da jedu med. Ma, totalni sam laik. Jedino mi je tata pricao kako je hvatao roj pcela u sumi i djed je imao kosnicu za hvatanje, kao i neke pletene koje su moji nekad davno imali.
A, ti si se tako uzivio u tu ulogu i harmoniju s prirodom, da ti se divim. Zelim ti puno uspjeha u ovom zanimljivom hobiju!
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyPet 19 Nov - 23:09

Није само компликовано, него може да буде и опасно, ако се какв залутали медо из шуме, врзма око кошница !? Laughing
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyPet 19 Nov - 23:27

E u to ime vam poklanjam jednu moju pjesmicu staru 6 godina Wink

Пчелица и медо

Одлетјела пчелица
Иза једног бријега
Да пронађе цвјетића
Да направи меда.

У том лету угледа
Лијеног меду медвједа
Испод крушке зреле
Једе воћке медене.

Пчелица се растужи:
„Какав је то свијет?
Док ја вриједно радим
Медо само љенчари
И туђим се слади!“
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyPet 19 Nov - 23:33

cheers Хвала Лијо, свака част ! Супер пјесмица ! А Лопарцу предлажем да на позадини својих тегли са медом залијепи етикете, са оваквим стиховима ! Могу Лијина, а могу и његови, пошто у њему чучи стихоклепачки таленат !
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptySub 20 Nov - 2:05

Hahahaha, evo sad sam slucajno nasla jos jednu moju pjesmicu na temu pcelica i meda, ali je ova iz kategorije ironicnih: Smile Rolling Eyes IIoII IIoII

Branioc

Jedno jutro oko zore
puce puska podno gore!
Ne, to nisu mladi partizani!
To drug Acim puca
iz pticare svoje
i od mede kosnice
i med vrcan brani.
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptySub 20 Nov - 20:25

Mnogo vam hvala, obradovah se silno ovim medonosnim stihovima. Problem mi nisu stihoklepački stihovi, kontam kako da sklepam još koju košnicu sa što manje troška. Jer ću na proljeće AKOBOGDA i ja imati svojih prinova. Opet kontam i tražim mjesto za svoj budući ekološki pčelinjak. Tih mjesta na Majevici zaista ima mnogo i teško je se odlučiti koji odabrati a da istovremeno zadovoljava i neke druge potrebne uslove. Nadam se da ćemo uspjeti u svojim planovima.
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img0254v
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Honeykarlovic
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Cebelabees1273729389
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Stršljen-neprijatelj pčela !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyUto 30 Nov - 22:20

Odličan Japanski video koji pokazuje veliku ubitačnu moć jedne japanske vrste stršljena, inače poznatog prirodnog neprijatelja pčela, ali i žalosnu sudbinu jednog od njih, koji se drznuo da uđe u njihovo prirodno stanište.
Very Happy Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyUto 30 Nov - 22:24

Kakvi refleksi.
Very Happy Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptySub 1 Jan - 20:53

Zamalo da zaboravim.
Very Happy cheers Very Happy
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Medna2011
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyNed 9 Jan - 18:19

Kakav divan dan juče i danas bi, dobro je došao da moje pčelke protegnu malo svoja krilca i da se pročiste. Vidim da očistiše košnicu, a neke donose i polena. Valjda će ovakav januar na dobro izaći.
Very Happy Very Happy Very Happy
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img0396n
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img0398ci
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyNed 9 Jan - 19:03


sunny Very Happy sunny
Nazad na vrh Ići dole
zabrdjac

zabrdjac


Number of posts : 1399
Location : tu i tamo
Peпyтaциja : 0
Registration date : 23.02.2009

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyPon 10 Jan - 7:59

loparac, koji med preporucujes kao iskusan pcelar?
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyPon 10 Jan - 11:45

zabrdjac ::
loparac, koji med preporucujes kao iskusan pcelar?
Hehehe. Ma daleko sam ti ja od iskusnog pčelara, možda sam malo iskusniji početnik amater, koji će se svakako potruditi sa svojim potencijalima da se posveti malo više ovom zanimljivom hobiju. Za mene je miješani livadski ZAKON.
flower sunny flower
Nazad na vrh Ići dole
zabrdjac

zabrdjac


Number of posts : 1399
Location : tu i tamo
Peпyтaциja : 0
Registration date : 23.02.2009

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyPon 10 Jan - 13:02

a sa cime je mijesan? sa rakijom alkos
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyPon 17 Jan - 18:04

Pčelarski kutak !!! - Page 2 170111
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img0457kj
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img0459wp
Pčelarski kutak !!! - Page 2 572
flower cheers flower
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyUto 18 Jan - 16:23

Danas u dva sata i nešto, temperatura je bila 8 stepeni i košnica je počela da miruje. Leglo je krenulo a meteorolozi najavljuju uskoro novo zahlađenje sa snježnim padavinama. Biće vjerovatno velikih problema ako se vrate niske temperature. Valja nam obavezno utopliti našu košnicu.
flower sunny flower
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img04601k
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img04611
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyPet 21 Jan - 12:25

Maločas snimih ovu idilu u mom "pčelinjaku". Pčele su čudo u čudu prirode.
Very Happy cheers Very Happy
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img0462x
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyNed 23 Jan - 15:50

Današnja idila.
Sleep Sleep Sleep
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img0464vd
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img0466uw
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img0467k
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyPon 24 Jan - 9:31

Каква је ситуација Лоарац, јели све по плану, што се тиче пчела ?
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyUto 25 Jan - 17:52

Mr. Majevica ::
Каква је ситуација Лоарац, јели све по плану, што се тиче пчела ?
Za sad jeste. Nadam se da će mi ovo društvo uspjeti prezimiti. Ako kojim slučajem ne daj Bože i strada ne gubim nadu i krećem ispočetka sa mnogo, mnogo više rojeva. Bitno je da sam kolko-tolko stekao osnovno znanje i neophodno iskustvo u vezi pčelarstva, nabavio osnovnu opremu, tako da se mogu uspješno upustiti u ovaj preslatki hobi.

Very Happy cheers Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyUto 8 Feb - 22:53

Поставио сам један видео, к'о наручен за тебе и Забрђца :

Пчелар из Забрђа - Гавро Стјепановић

Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptySre 9 Feb - 20:13

Baš ti hvala Maestro. S kakvim sam uživanjem ovo dvaput odgledao da sam znaš. Juče sam sa zebnjom otvorio i pogledao svoje "društvance" bojeći se onog najgoreg. Ali gle čuda PUNA košnica pčele, prosto VRI. Stanje potpuno OK. Stara pogača već smazana i za nagradu dam im i "podsticajnu pogaču", koja se po preporukama i daje u ovo doba godine, kad vrijeme to dozvoli. Nek se množe i nek su žive i zdrave. Meda svog pravog imaju i nek ga troše kad žele i kolko hoće. Ekološko tretiranje protiv Varoe oksalnom kiselinom sam obavio na vrijeme i sad smo mirni do prvog vrcanja u julu najvjerovatnije, kad ćemo im dati i ekološki Apigvard.
Very Happy Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyNed 27 Feb - 10:30

Zima se zimuje dostojanstveno i u tišini. Nismo dozvolili da bude baš potpuno zatrpana snijegom, zbog samog leta tj. kvalitetne ventilacije.
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img0566o
Very Happy santa Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptySub 5 Mar - 21:15

Današnji pogled na pčelinjak starog pčelara Cvike Rikića iz Pirkovaca. Stare dobre DB (Dadan Blatove) košnice u nizu. Sva su mu društva uspješno i zdravo prezimila.
cheers Very Happy cheers
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img0594
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img0595
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img0596p
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyNed 6 Mar - 10:18

Danas bi se mogao eventualno očekivati i pročisni let naših pčela, jer će temperatura vjerovatno porasti za još koji stepen (trenutno je 8 stepeni). Zato smo ispred svoje košnice, očistili sav snijeg i obezbijedili prostirku od asure, koja će spriječiti eventualno smrzavanje onih koje se odluče da izlete .
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Volantes3Pčelarski kutak !!! - Page 2 Volantes3Pčelarski kutak !!! - Page 2 Volantes3
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyUto 8 Mar - 16:26

Još je pohladno za naše pčelice, da bi mogle malo protegnuti svoja krila. Ali vremenske prognoze su optimistične, vele da nam proljeće stiže užurbanim koracima.

Very Happy Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptySre 9 Mar - 10:01

Свака част Лопарац, ето уз тебе и уз ову твоју тему ја научи много о пчеларству ! cheers
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptySre 9 Mar - 10:21

I ja isto. Ja, totalni naivac, sam inace nekad mislila da oko pcela nema nikakvog posla, uhvatis roj, strpas ga u kosnicu i cekas med. Smile) E, znam samo da je nezgodno kad se med vrca, neke pcele izujedaju. Wink
Prvi put sam ovdje cula da pcelama treba i voda. Jednostavno nisam nikad na tu temu razmisljala, a jako je zanimljiva, mozda ne bi bila, da nam Loparac to nije posebno lijepo docarao i vidi se fina predanost s kojom to on radi, tako da bi svakog mogao zainteresovati za pcelarstvo.
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptySre 9 Mar - 11:37

To nam i jeste cilj. Da mnoge naučimo te prve korake koji se ne mogu naučiti iz jedne ili više knjiga. Pošto sam ja dosta toga savladao, a još uvjek i prolazim kroz te početničke pčelarske muke, trudimo se da to drugi ipak mnogo lakše prođu. A i prosvjetni radnik smo po zanimanju, pa nam to i nije tako teško.
Jutros temperatura bi 7 stepeni celzijusa, nadam se da će (a trebala bi) u toku ovog prijepodneva porasti još više, da omogući taj spasonosni pročisni izlet naših ljubimica. Koje čujem lijepo zuje u košnici.
Pčelarski kutak !!! - Page 2 A020Pčelarski kutak !!! - Page 2 17435Pčelarski kutak !!! - Page 2 A020
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyČet 10 Mar - 19:06

Danas smo na brzaka ja i moj stariji kolega pčelar otvorili našu košnicu radi vizuelnog pregleda, pošto nam je vanjska temperatura to dozvolila. Pročisni izlet je svečano počeo i uveliko traje. Zdrastveno i količinsko stanje naših pčela je sasvim zadovoljavajuće, prirodne količine hrane sasvim dovoljne, kao i stimulativne pogače za prihranu. Košnica je utopljena i spremno dočekuje nastupajuće proljećne radosti.
Mnoge izletnice su mi tom prilikom slijetale na čelo, vrat, uho, ruke i nijedna me nije htjela bocnuti. Nismo bili uopšte zaštićeni, iako je oko nas bilo mnoštvo tih divnih krilatih zujećih stvorenja. Imao sam neki čudni osjećaj iskazivanja jedne vrste zahvalnosti s njihove strane, nešto kao obostranu radost tog samog ličnog kontakta, kao i uspješnog prezimljavanja i radost toplom proljeću čiji se miris već uveliko osjeća, šireći se preko još ne istopljenog snijega. Podbjel se već počeo žutjeti, ubrzano otvarajući svoje nježne cvjetiće, obećavajući pčelicama dragocjenu polensku pašu, koju će nadam se već sutradan početi obilato i koristiti.

cheers sunny flower sunny cheers
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyPet 11 Mar - 20:16

Vri ko u košnici. Hehehe. Danas je bila milina gledati naše pčelice. One mlade su izlijetale na svoj prvi orjentacioni let i upoznavanje izgleda doma svog, a starije drugarice su već počele marljivo skupljati neophodno potrebnu polensku hranu. Nadam se da ću moći za koji dan očistiti im ili eventualno zamijeniti staru podnjaču, da im kolko-tolko olakšamo njihove redovne poslove.
cheers sunny cheers
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img0628
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img0630i
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptySub 12 Mar - 20:53

Vrijedi ovaj "pevec" na sredini videa žutih dukata.
Very Happy cheers Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyNed 13 Mar - 20:36

Сад , у овом периоду је некако најбитнија квалитетна прихрана друштва , јер пчеле сад троше много енергије а веома мало корисних ствари могу донијети са паше .
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyPon 14 Mar - 0:09

Mare ::
Сад , у овом периоду је некако најбитнија квалитетна прихрана друштва , јер пчеле сад троше много енергије а веома мало корисних ствари могу донијети са паше .
Društva koja su pravilno zazimljena na početku pčelarske godine koja je počela još u avgustu prošle, nemaju tih problema, pod uslovom da pčelari nisu bili gramzivi pa da im oduzmu ono što ih sleduje, a to je rezerva meda cca oko 15-20-tak kg po društvu. Plus pogače za prihranu za svaki slučaj i tu bojazni nema što se pak same hrane tiče. Za razvoj samog legla od velikog značaja je nezamjenljivi prirodni polen koji pčele ubiru sada u ovoj ranoj proljetno-polenskoj paši. Mada ima i ranih cvjetnica koje već luče i određene količine nektara. Šteta što nisam bio u mogućnosti da krenem u pčelarenje sa minimum 5-6 društava, bilo sve lakše i drugačije, ali kažu bolje je imati jedno ali vrijedno, nego i deset loših.
sunny Very Happy sunny
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyUto 15 Mar - 19:59

Pošto kuburim sa tri različite vanjske dimenzije LR košnica koje sam dobio za poklon, a kojima fale mnogi dijelovi i koje treba osposobiti za zdrav život mojih budućih pčelinjih zajednica, prisiljen sam biti sam svoj majstor, pa sam se ovih dana intenzivno dao na posao izrade poklopnih daski, dubokih zbjegova za hranilice, izradu poletaljki, leta, farbanje itd. Sve u svemu prezadovoljan sam urađenim poslom. Jeste da je preporučljivo i najlakše početi sa jednom vrstom i dimenzijom košnica i da je najlakše kupiti nešto gotovo, ali razlika u kvalitetu je zato enormna, plus zadoljstvo kad možeš za nešto da kažeš "Ovo je mojih ruku djelo ".
Very Happy cheers Very Happy


Poslednji izmenio loparac-98 dana Pon 21 Mar - 13:41, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyČet 17 Mar - 21:43

Poslići si urađeni, već se i boja osušila.
cheers Very Happy cheers
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Image005ub
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Image006pz
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Image007xi
Nazad na vrh Ići dole
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyPon 21 Mar - 12:22

Svaka čast majstore :thumleft: .
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyPon 21 Mar - 13:39

Trudimo se da budemo neki majstorčić, snalazeći se u hodu na raznorazne načine, jer se novaca za ozbiljna ulaganja po običaju nikad nema. Konstruisao sam i pčelarski sanduk za alat koji će imati funkciju polovine lr nastavka po dužini za smještaj dva do tri sata, pčelarskog neophodnog alata i stolice ujedno, a i mjesta na koje se može staviti i čitav nastavak koji se eventualno skida sa košnice. I kud god se po pčelinjaku krećem sve svoje sa sobom nosim. Kad bude gotov ponudićemo ga svima, pa ko voli nek napraviti sebi sličan izvoli.
Very Happy cheers Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyPon 4 Apr - 16:23

Vrijedi ova moja dženerika za pčele žutih dukata. Polen i nektar se svakodnevno samo unosi. Neki dan sam dodao dvije satne osnove koje su moje mlađane pčelke ekspres izvukle. Zato sam odlučio da im danas proširim još više leglo dodajući gornji lr nastavak. Iz plodišta sam uzeo dva rama zatvorenog i otvorenog legla sa medom i polenom sa pripadajućim pčelama ne gledajući gdje se matica nalazi i stavio u gornji nastavak, do njih s obadvije strane po jedan ram sa izgrađenom satnom osnovom (koji sam dobro oprao čistom vodom i naprskao sirupom), a do njih po jedan neizgrađene satne osnove (bez izvučenih ćelija saća), dobro sam utoplio i dodao duboku kombinovanu zbjeg hranilicu, ako bude potrebe za eventualnim prihranjivanjem. Pratićemo situaciju i po potrebi još proširivati leglo sa satnim osnovama. Sa sadašnjom maticom tj. njenim kvalitetom sam prezadovoljan. Nadam se da će ovaj moj roj prvenac do bagrema biti ekstra jak i spreman za maksimalne unose, ako samo vrijeme posluži.
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img0845d
cheers sunny cheers
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptySre 6 Apr - 15:47

Mislim da nisam pogriješio što sam pravovremeno proširio leglo, jer bi mi matica garant bila blokirana polenom koji se evo unosi u enormnim količinama. Nektar takođe sa obilja izbeharalih voćki. Vrijeme je idealno, ako se ovako ljepotno i nastavi još koji dan, pa da zahvatimo malo višnje, kruške i jabuke biće to ono pravo pravcato koje svaki pčelar priželjkuje. M E D N O !!!
Very Happy cheers Very Happy
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img0846uy
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptySre 13 Apr - 10:48

Jedna od "mojih" ljubimica na obližnjem cvijetu ljekovitog Maslačka. Ipak se nadam da ovom promjenom vremena, neće biti ekstremnih hladnoća, koje bi mogle eventualno naškoditi leglu.
sunny flower sunny
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img0868s
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptySre 13 Apr - 13:11

Сада су пчелице у акцији ! Све је избехарало ! flower
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyNed 17 Apr - 21:43

Mr. Majevica ::
Сада су пчелице у акцији ! Све је избехарало ! flower
Živo su aktivne i sve ih je više i više, što bi stari pčelari rekli " Mašala naroda".
Very Happy Very Happy Very Happy
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img0899x
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyUto 19 Apr - 22:11

Danas odlučih da im ponudim još dvije satne osnove da ih rade, što je van uobičajene norme. Ali šta ću kad su one tri prethodne već potpuno uradile. Valjda ih nećemo mnogo time iscrpiti. A treba mi podosta izvučenog saća radi novih rojeva. Danas im je dan bio više nego idealan u izobilju voćne i livadske paše. Masovno su unosile polen i nektar, tako da je bila velika gužva na letu košnice. Svakoj vrednici je lutrija bez smetnje izaći, kao i ući u samu košnicu.
sunny flower sunny
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyPet 22 Apr - 16:15

I konačno uz obilje prirodne hrane (nektara i polena, kao i pogača) u našem društvu je došlo do prirodnog nagona za rojenjem. Prvi Trutovi su počeli praviti izlete u prirodu i uz gromoglasno zujanje vraćaju se u svoju rodnu košnicu. Kakvi su to samo trutovi, veličina im je ogromna u odnosu na sićušne radilice. A tek njihova ljepota izgleda, pravo je oličenje pčelinje muškosti. Sasvim je normalno, da u normalnim društvima, pred rojenje bude i određen broj ovih lijenih muških stvorenja. Neki dan sam primijetio rojeve matičnjake koji su već u fazi lutke i sad smo u pravoj dilemi šta da napravimo od ovog stanja. Da li da proizvedem fina četiri nukleusa (vještačkim razrojavanjem) koji će stasati u srednje jaka društva i kao takva ući u zimu, tada od medobranja nema ništa, valja se brinuti i prihranjivati ta društvanca ??? Ili da primjenim metodu ograničavanja legla matice (praktičnim simuliranjem rojenja, gdje ću sačuvati sve postojeće pčele u jednom društvu i sa njim tako jakim ući u medober tj. glavnu pašu), pa nakon toga od nj stvoriti dva društva koja će sasvim solidna ući u zimu ??? Nakon razmišljanja odlučio sam se za ovo drugo koje moram HITNO odraditi, da me ROJ ne iznenadi i ulovi nespremna.
Twisted Evil Very Happy Twisted Evil
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyPet 22 Apr - 21:23

AkoBogda sutra na Veliku subotu ćemo to nadam se uspješno odraditi.
Very Happy sunny Very Happy
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img0892jn
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptySub 23 Apr - 21:43

Rečeno učinjeno. Dade dragi Gospod da ja amater sam samcat, uspješno obavim tu složenu pčelarsku operaciju ograničavanja legla matice. Prezadovoljan sam jačinom samog društva koje je dosad već izvuklo pet satnih osnova i šteta bi bilo razbijati ga na male nukleuse koji zahtijevaju poseban tretman njege. Ovako smo sačuvali svaku pčelu društva, sa ovom kvalitetnom maticom koje će još više osnaženo novoizleženim pčelama ući u glavnu bagremovu pašu. Uostalom, u planu sam nabaviti još koji roj prvenac i proširiti svoj stacionarni pčelinjak. Šteta što me niko nije mogao snimiti, kako to radim okružen sa desetinama hiljada ovih divnih krilatih Božijih stvorenja. Interesantna stvar mi se desila, kao neiskusnom početniku. U jednom momentu posla spala mi je mreža sa šešira i u nju su uletile 3-4 razjarene pčele, kojih sam se brzo uspio osloboditi bez ijednog jedinog uboda. Dali je to neki znak dobre saradnje, razumijevanja i povjerenja ili nešto Drugo, ne znam. Ali sam svjedok da se društvo smirilo i konsolidovalo veoma brzo, čini mi se za nepun sat vremena. Pokupio sam svaku mladu prosutu pčelu van košnice i stavio je na leto omogućivši im prijeko potrebnu toplotu njihova doma. Sve u svemu nadamo se najboljem !!!
Very Happy cheers Very Happy
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img0904zb
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img0905g
Mislio sam i planirao da u hodu usput stvorim jedan mali nukleus, kome bio dodao zreli matičnjak, ali sam odustao posle onog incidenta sa spadanjem zaštitne mrežice. Mada smo mu već novu kućicu bili pripremili. Nije kome je namjenjeno, već kome je suđeno !!!
Very Happy Very Happy Very Happy
Pčelarski kutak !!! - Page 2 Img0906sz
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyNed 24 Apr - 10:05

..............
Пчеле се ројте, а птице појте,
Христос воскресе
Радост донесе!
..................

cheers
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 EmptyNed 24 Apr - 10:21

Svim pčelarima neka je srećan Vaskrs. Da im radost Hristova vaskrsenja donese svaku radost pčelarenja.
cheers cheers cheers
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Pčelarski kutak !!!
Nazad na vrh 
Strana 2 od 12Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM-
Skoči na: