MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava Empty
PočaljiNaslov: Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava   Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava EmptySre 7 Jul - 19:00

U čast današnjeg goda Ivanjdana ili rođenja Svetog Jovana Preteče, kada se i bere ova ljekovita Božija biljka po Njemu tako i nazvana i kada se pletu vijenci koji ukrašavaju ulazna vrata naših Srpskih kuća. Ti ukrasni vijenci vjeruje se, imaju zaštitničku ulogu od nečistih sila. Nikakvo čudo jer ova biljka uistinu može ono što mnoge druge ne mogu, pa i ono nemoguće za zvaničnu medicinu, a to je pobjeda nad opakim bolestima bubrega i kože. Kad doktori dignu ruke od pacijenta teškog i otpisanog bubrežnog bolesnika IVANJSKO CVIJEĆE sredi stvari u normalu. Čuvena travarka Austrijskog porijekla g-Marija Treben je zaista čuda činila pomoću ove blagodetne i čudotvorne nježne biljčice, sa uspjehom je liječila rak kože i mnoge druge opake bolesti. Ne trčite olako za hemikalijama farmaceutskih kuća i ne trčite tako prebrzo "POD NOŽ" dok prvo ne oprobate prirodno dejstvo našeg Ivanjskog cvijeća. ŽIVJELI !!!
flower flower flower
Pogledajte samo to mnoštvo malih žutih krstića tj. cvjetića nježnog i blagoslovenog Ivanjskog cvijeća, zar to nije dovoljan putokaz.
Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava Galiumverum6
Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava Galiumverum2
Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava Galiumverum3
Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava Galiumverum4
Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava Galiumverum5
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava Empty
PočaljiNaslov: Re: Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava   Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava EmptySre 7 Jul - 19:51

Kad smo već kod tog vijenčića koji se plete na današnji dan, da kažemo šta on najčešće sadrži, osim pomenutog Ivanjskog cvijeća- Galium verum. Tu je obično crvena vrpca ili neka druga traka od crvene tkanine, koja navodno štiti od uroka i urokljivih očiju, zatim jedno ili više čena bijelog luka koji opet po vjerovanju otjeruje zle sile i demone, vampire i vještice. Zatim koji stručić Bosiljka- Ocimum basilicum, Glogova grančica sa lišćem bilo koje vrste roda Crataegus. Može se dodati i grančica Božjeg drvceta iz roda Arthaemisia, Cvjetić Nevena-Calendula officinalis i mnoštvo drugih ljekovitih narodnih stvarčica. Tako da to , pošto se prirodno suši na promaji, predstavlja zaista jednu pravu ljekovitu "Bombu"ili koktel ljekovitosti. Koji alko nije u dodiru sa prašinom može uvjek da se u nuždi upotrijebi kao ljekoviti čaj od suvih trava. Naravno crvenu traku nećemo kuvati. Hehehe. To je naravno ostatak sujevjerja naših predaka koji se zadržao i do današnjih dana, ali eto može biti po mom mišljenju i od koristi u krajnjoj nuždi.
Very Happy flower Very Happy
Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava Img0158ty
Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava Img0159kk
Nazad na vrh Ići dole
mary8ann




Number of posts : 50
Location : Srbac
Peпyтaциja : 0
Registration date : 08.07.2010

Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava Empty
PočaljiNaslov: Re: Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava   Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava EmptyČet 8 Jul - 9:36

Sinoć sam slučajno nabasala na ovaj forum i baš sam se oduševila koliko su neki od vas upoznati sa blagodatima ljekovitog bilja. Pošto se suprug i ja od prošle godine bavimo sakupljanjem i upotrebom ljekovitog bilja sad znam ko nam može pomoći kad zapnemo u "prepoznavanju" određenih biljčica Very Happy . Do sad nisam znala da je juče bio Ivanjdan (ili kako se zove), a baš velika slučajnost jer sam upravo juče nabrala Ivanjsko cvijeće. Nisam našla baš mnogo podataka o njemu osim da je dobro za probleme urinarnog trakta, i našla sam neki recept za mast od ivanjskog za probleme s kožom. Ali ja sam razmišljala umjesto kuvanja Ivanjskog s masti, da postupim s njim isto kao i s kantarionom, da ga stavim u ulje pa na sunce 40ak dana. To bi onda trebao biti macerat? Šta mislite da li bi to valjalo?
I ako znate još neku primjenu, ili imate neki savjet slobodno napišite.. hvala
Nazad na vrh Ići dole
mary8ann




Number of posts : 50
Location : Srbac
Peпyтaциja : 0
Registration date : 08.07.2010

Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava Empty
PočaljiNaslov: Re: Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava   Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava EmptyČet 8 Jul - 9:47

Pošto ste spomenuli Mariu Treben pogledala sam u njenu knigu i našla sam podosta toga o Ivanjskom. Nisam znala da postoji i bijelo Ivanjsko cvijeće. Viđala sam po livadama bilje koje je slično Ivanjskom samo bijelo, i baš sam se razmišljala o kojoj je biljci riječ, i da li je ljekovita, ali nije mi palo na pamet da je i to Ivanjsko.
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava Empty
PočaljiNaslov: Re: Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava   Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava EmptyČet 8 Jul - 10:44

Hehehe. Znam da postoje mnogi divni ljudi poput vas i vašeg supruga. Zbog takvih i pišem i to mi je nagrada. Evo ti neke od vrsta roda Galium. Ukucaj njihov latinski naziv na Google-u i uživaj u dosad objavljenoj ljepoti ovih biljnih stvorenja. Naravno da postoji i Bijelo Ivanjsko cvijeće - Galium aparine, koje je je također izuzetno ljekovito (Ali eto navikano je i hvaljeno ono žuto). Znam sigurno da nijedno nije škodljivo ili otrovno. Slobodno možeš konzumirati čajeve od svih vrsta na koje naiđeš na našem podneblju. Jer ja to radim već mnogo godinica i evo me. Trudim se da objavljujem slike samo onih ljekovitih biljaka koje sam ja lično fotografisao, a biće ih more.

flower flower flower
Galium ambiguum var. ambiguum , Galium ambiguum var. siskiyouense , Galium andrewsii ssp. andrewsii , Galium andrewsii ssp. gatense , Galium angustifolium , Galium angustifolium ssp. angustifolium , Galium angustifolium ssp. foliosum , Galium angustifolium ssp. gabrielense , Galium angustifolium ssp. gracillimum , Galium angustifolium ssp. jacinticum , Galium angustifolium ssp. nudicaule , Galium angustifolium ssp. onycense , Galium anisophyllon , Galium aparine (18), Galium arkansanum , Galium bolanderi , Galium boreale (5), Galium boreale ssp. septentrionale , Galium borealis , Galium californicum , Galium californicum ssp. flaccidum , Galium californicum ssp. luciense , Galium californicum ssp. maritimum , Galium californicum ssp. miguelense , Galium californicum ssp. primum , Galium californicum ssp. sierrae , Galium catalinense ssp. acrispum , Galium circaezans (2), Galium clementis , Galium cliftonsmithii , Galium concinnum , Galium cruciata (3), Galium divaricatum , Galium glabrescens ssp. modocense , Galium grande , Galium grayanum , Galium grayanum var. grayanum , Galium grayanum var. nanum , Galium hardhamiae , Galium hilendiae , Galium hypotrichium ssp. hypotrichium , Galium hypotrichium ssp. subalpinum , Galium jepsonii , Galium johnstonii , Galium matthewsii , Galium mollugo (4), Galium multiflorum , Galium munzii , Galium murale , Galium muricatum , Galium nuttallii ssp. insulare , Galium obtusum , Galium odorata , Galium odoratum (17), Galium palustre (3), Galium parisiense , Galium pedemontanum , Galium pilosum (6), Galium porrigens , Galium porrigens var. porrigens , Galium rotundifolium (2), Galium saxatile (2), Galium serpenticum ssp. scotticum , Galium sp. , Galium sparsiflorum ssp. sparsiflorum , Galium spp. , Galium stellatum var. eremicum , Galium sterneri , Galium texense (2), Galium tinctorium (9), Galium tricornutum (2), Galium trifidum var. pacificum , Galium triflorum (2), Galium uliginosum , Galium verrucosum , Galium verum (7), Galium virgatum (4),
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava Empty
PočaljiNaslov: Re: Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava   Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava EmptyČet 8 Jul - 10:50

mary8ann ::
Sinoć sam slučajno nabasala na ovaj forum i baš sam se oduševila koliko su neki od vas upoznati sa blagodatima ljekovitog bilja. Pošto se suprug i ja od prošle godine bavimo sakupljanjem i upotrebom ljekovitog bilja sad znam ko nam može pomoći kad zapnemo u "prepoznavanju" određenih biljčica Very Happy . Do sad nisam znala da je juče bio Ivanjdan (ili kako se zove), a baš velika slučajnost jer sam upravo juče nabrala Ivanjsko cvijeće. Nisam našla baš mnogo podataka o njemu osim da je dobro za probleme urinarnog trakta, i našla sam neki recept za mast od ivanjskog za probleme s kožom. Ali ja sam razmišljala umjesto kuvanja Ivanjskog s masti, da postupim s njim isto kao i s kantarionom, da ga stavim u ulje pa na sunce 40ak dana. To bi onda trebao biti macerat? Šta mislite da li bi to valjalo?
I ako znate još neku primjenu, ili imate neki savjet slobodno napišite.. hvala
Ja tako odavno već radim. Moje Kantarionovo ulje sadrži osim Kantariona žutog i preko dvadesetak moćnih ljekovitih protivupalnih biljaka. S njim čuda činim ali samo za vlastite potrebe.
flower Very Happy flower
Nazad na vrh Ići dole
mary8ann




Number of posts : 50
Location : Srbac
Peпyтaциja : 0
Registration date : 08.07.2010

Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava Empty
PočaljiNaslov: Re: Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava   Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava EmptyČet 8 Jul - 12:07

Joj hvala mnogo. Nisam mogla ni pretpostaviti koliko ima različitih vrsta ovog roda. Moram ovo sve dobro pregledati, tako da mogu bar nešto prepoznati kad vidim u prirodi. Skoro sam ubjeđena da sam Galium verrucosum kao dijete viđala kod bake po livadi. Onda sutra moram ponovo u berbu pa na sunce sa ivanjskim Smile . Prošle godine pravili smo samo kantarionovo ulje, ali sam u međuvremenu skontala da se macerirati može i drugo bilje, tako da smo ove godine stavili kantarion i trputac, a za koji dan ćemo ići za kunicu i divizmu. Nevjerovatno je koliko čovjeka može ispuniti "rad" s biljem, ja jedva čekam da vidim kakva će biti ta "nova ulja".
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava Empty
PočaljiNaslov: Re: Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava   Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava EmptyNed 8 Maj - 13:10

Tako mala, tako minijaturna, a toliko čudotvorne ljekovitosti u njojzi imade. Jedna od naših ljepotica iz roda Galium.
Very Happy flower Very Happy
Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava Img1189h
Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava Img1187yy
Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava Img1188q
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava Empty
PočaljiNaslov: Re: Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava   Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Galium verum- Ivanjsko cvijeće ili Jovanova trava
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Pasja trava !!!
» Trava i cvijece na Majevici
» Pod glogovcom zutan trava

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Мајевица и српска мјеста :: Majeвичкe вpлeти-
Skoči na: