MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Major Jezdimir Dangic

Ići dole 
AutorPoruka
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Major Jezdimir Dangic Empty
PočaljiNaslov: Major Jezdimir Dangic   Major Jezdimir Dangic EmptyPon 30 Avg - 23:29

Major Jezdimir Dangic MajorJezidimirDangic

Подаци о Јездимиру и Војину Дангићу



У суседној, источној Босни, су за време рата били нарочито бројни четници Јездимира и Војина Дангића (блиских сродника моје мајке). Jездимир Дангић је рођен 1897. године у Братунцу. Због припадања национално-револуционарној организацији „Млада Босна“ био је 1914. године, на судским процесима у Тузли, осуђен на тамновање, да би, после стварања Југославије, завршио правни факултет, и запослио се у жандармерији. Априла 1941. године, као командир дворске жандармеријске чете, пратио је краља Петра Другог Карађорђевића до Никшића. По немачким документима, у Никшићу је Дангићу нуђено да и даље остане у у краљевој пратњи, али је он то одбио, речима да „један Србин, војник не би смео да напусти своју земљу у невољи“. Положај четника у источној Босни, почетком априла 1942., био је веома тежак. Дангић је ушао у рат као припадник одреда четника Драже Михајловића, и у њему је деловао у источној Босни, све од августа 1941. до априла 1942. године. Немци су га, уз помоћ Гестапоа, ухапсили у ноћи између 11. и 12. априла 1942. године у Рогачици код Бајине Баште, пребацили га у Београд и потом послали у логор код Нирнберга. Из тог немачког логора Дангић је побегао у Пољску, и придружио се јединицама Боре Комаровског, учествујући у ослобођењу Варшаве, 1944. године. После пада Варшаве, Немци су га ухапсили, и поново послали у заробљенички логор. Ослобођење је дочекао у Кракову, где је пао у руке совјетских јединица, које су га изручиле Југославији 1947. године, на захтев комунистичке власти. Војне власти у Сарајеву су га осудиле 1947. године као ратнога злочинца. Убрзо потом је стрељан.

Војин Дангић, је рођен 1901. године у Братунцу. Био је управник поште у Љубовији, и резервни капетан војске Краљевине Југославије. Придружио се у четницима старијем брату, Јездимиру Дангићу. По заробљавању Јездимира Дангића, у пролеће 1942. године, наставио је борбу и даље је водио четнички покрет у источној Босни. На крају рата повлачио се ка западу, и стигао је до Италије, али се вратио са групом сабораца, и наставио борбу. Опкољен у бункеру, у планини Чауш изнад Братунца, убио се, активирањем бомбе 1946. године.

Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Major Jezdimir Dangic Empty
PočaljiNaslov: Re: Major Jezdimir Dangic   Major Jezdimir Dangic EmptyPon 30 Avg - 23:30

30 октобар 1941 године-Писмо Јездимира Дангића властима НДХ - злочини над цивилима и сродницима

Горски штаб босанских четничких одреда, 30. октобар 1941.

Операциона зона



КОМАНДАНТУ ХРВАТСКЕ ВОЈСКЕ, Зворник



Приликом доласка на Зворнички сектор, обавештен сам о детаљима разговора који су водили са Вама и Вашим официрима моји официри, старешине српских четника. Уверен да Вас појединци и јавност погрешно обавештавају о нашем устаничком покрету, да се износе разне неистине о нама, те сматрам за дужност да Вас о појединим стварима обавестим. Усташка држава ставила је ван закона око 3 000 000 Срба, и пожурила да нас, што пре, обезглави, а онда и уништи. То је злочин, нечувен у историји човечанства. На нашу љубав одговористе нам мржњом, за наше братско поштовање одговористе нам злочинима, каквим нема равна ни у мрачним временима старог и средњег века.

У прошлом рату провео сам три и по године на робији, као југословенски националиста. У својим књигама сам о томе писао, величао сам нашу братску љубав и слогу, прећутавши све лоше о нама. Али нада да ће све бити боље била је узалудна. Ви, које смо волели као рођену браћу, које смо мазили и протежирали, одликовали и унапређивали у сваком погледу, постадосте нам небраћа из првих дана прошлога рата. Истина је горка, нама и прегорка, и последице тога разочарања биће неминовне.

Напали сте на обезоружан и преплашен српски народ, на нашу невину дечицу, мајке и сестре, попалили сте домове наше и порушили светиње наше. Описаћу Вам само оно што сам својим очима видео и што су забележили или фотографисали моји четници и њихове вође: убијали сте нам беспомоћни народ, на најокрутнији начин. Наишли смо на непокопана тела мученика. Ноге и руке су им пребијене, очи ножем ископане, језик, уши, усне и нос одсечени, кроз главу им пробијене гвоздене шипке, поткивани су коњским потковицама и тестерисани живи, или им је живима срце извађено. Поливали су их кључалом водом, да им лакше кожу огуле, браде и бркови им почупани, прсти на рукама одсечени, да би ове мученике натерали да сами пију из рана своју крв. Многима је месо сечено на коцке, а да не говорим о безброј силованих жена и девојака, које су после распорене; пресецали су им дојке и испод њих провлачили руке, са одсеченим прстима. У једном селу нашли смо две главе српских жена, стављене у посуду, и испечене у пећи. Изложене су, да их свет види, и биће сачуване, као и безброј фотографија свих ових злочина, да служе као доказ свега што је до сада српски народ преживео. А да и не говорим о безброј наших домова, запаљених са укућанима.

Ми смо имали горких искустава са хрватском војском. И код мене живе стотине заробљених војника, као код своје куће. Бог ми је сведок да се исто осећају слободни, као људи који су били слепи, и прогледали. Ако желите, послаћу Вам и њихова имена, и писма која можете послати њиховим породицама. Да се већ свуда знаде, да ми не кољемо затворенике, као што је рађено са нашим племенитим народом и цивилним становништвом, и како ви усташе радите са нашим погинулим и рањеним друговима.

Једини је начин да и сами устанете у свету борбу против злочинаца који се у Вашој средини налазе, и који Вам издају наређења шта да чините у циљу истребљења српскога народа. Ви, дојучерашњи углађени, васпитани и културни официри, и прваци хрватског народа, преко ноћи се удружисте са чудним друштвом, са усташама, том новом аријевском врстом. У новинама ме називате вођом комунистичке и разбојничке банде. Да нисам никад био комуниста, то моја прошлост доказује, а да нисам вођа разбојничке банде, најбољи је доказ што се борим, са мојим храбрим четницима, против разбојника, злочинаца и крволока. Време ће казати свој суд о свакоме од нас, а уверен сам да се никада нећу застидети што се борим, док многи од вас неће смети изаћи на светло дана, уколико и преживите своју људску и националну срамоту. Од Вас самих, војничких старешина и војника зависи, да ли ћете у последњем часу почети да перете срамоту са хрватског народа, уколико се то још може учинити. Сасвим је опрати никада нећете, ни Ви, ни хиљаде будућих поколења, као ни језуитска, и од Хрвата отпадничка класа. У покољу српског народа учествовало је најразноликије друштво у свештеничким орнатима, усташкој униформи, фесовима и дроњавим оделима. Удружише се крст и дин, поклоници Христа и Мухамеда, и безверници да нас сатру и униште. На нашој су страни Бог, правда и истина. Боримо се за најсветлије идеале човечанства, па ћемо и победити.



30. октобар 1941. године



Мајор Јездимир С. Дангић
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
 
Major Jezdimir Dangic
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Hayкa, кyлтypa, yмjeтнocт, cпopт-
Skoči na: