MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Prirodni sokovi iz moje kuhinje

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
mary8ann




Number of posts : 50
Location : Srbac
Peпyтaциja : 0
Registration date : 08.07.2010

Prirodni sokovi iz moje kuhinje Empty
PočaljiNaslov: Prirodni sokovi iz moje kuhinje   Prirodni sokovi iz moje kuhinje EmptySub 14 Maj - 20:21

Evo narode jedna tema gdje možemo razmjenjivati naše recepte za prirodne ljekovite sokove i slične pripravke. Ako imate neki dobar recept podijelite sa nama pa ćemo da uživamo u sokićima. pijane
Nazad na vrh Ići dole
mary8ann




Number of posts : 50
Location : Srbac
Peпyтaциja : 0
Registration date : 08.07.2010

Prirodni sokovi iz moje kuhinje Empty
PočaljiNaslov: Re: Prirodni sokovi iz moje kuhinje   Prirodni sokovi iz moje kuhinje EmptySub 14 Maj - 20:34

SOK OD KOPRIVE

Nabrati 30ak vrhova koprive te ih potopiti u 3l vode. Dodati sok od 6 narandži i 3 limuna. Ostaviti da odstoji 24h, procijediti, dodati đumbira u prahu (po želji) i naravno piti. Pošto nema nikakvih konzervansa i nije kuhan treba ga držati u frižideru. Tu može biti bar 3 dana (za duže ne znam jer nam ne potraje toliko Smile ). Ukoliko ste napravili veću količinu možete ga zalediti. Poslije zaleđavanja ne mijenja ukus.


Da napomenem da postoje slični recepti s limuntusom ali sam željela da ga izbjegnem jer se tu ipak radi o hemiji. Što se mene i supruga tiče šećer uopšte nije potreban jer je ovaj sok jako blag te odlično osvježava po ljetnim vrućinama. Međutim ukoliko želite zasladiti naravno najbolje je dodati med ili bar smeđi šećer. U zdravom prirodnom soku definitivno ne bi trebalo biti mjesta bijelom šećeru, limuntusu i raznim drugim konzervansima. Naravno, omjer sastojaka je proizvoljan, nemojte se plašiti eksperimentisati, te pronaći kombinaciju koja vama najbolje odgovara.

U zdravlje
Nazad na vrh Ići dole
mary8ann




Number of posts : 50
Location : Srbac
Peпyтaциja : 0
Registration date : 08.07.2010

Prirodni sokovi iz moje kuhinje Empty
PočaljiNaslov: Re: Prirodni sokovi iz moje kuhinje   Prirodni sokovi iz moje kuhinje EmptySub 14 Maj - 20:38

SOK OD ZOVE - BAZGE

Utrgati 20-25 cvjetova zove te potopiti u 3l vode. Dodati 1,5 limun (može i dva ukoliko želite više istaći ukus limuna) i 1 narandžu. Nakon što odstoji 24h procijediti i piti.



U ovim receptima je odlično koristiti i korice limuna i narandže ukoliko su naravno neprskani
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Prirodni sokovi iz moje kuhinje Empty
PočaljiNaslov: Re: Prirodni sokovi iz moje kuhinje   Prirodni sokovi iz moje kuhinje EmptyNed 15 Maj - 23:00

Odlicna tema, fini sokovi da prosto mame da se naprave i popiju, svaka cast! cheers
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Prirodni sokovi iz moje kuhinje Empty
PočaljiNaslov: Sirup od Zovinih zrelih bobica !!!   Prirodni sokovi iz moje kuhinje EmptyPon 16 Maj - 10:23

Dobra tema. Pa da i mi preporučimo i ovaj domaći SIRUP SOK OD ZRELIH ZOVINIH BOBICA.
Uzeti 1 kg sasvim zrelih zovinih bobica bez peteljki i preliti ih sa količinom vode da budu samo potopljene (otprilike 1.1,5 litara vode). U tu smjesu dodati minimum dva oguljena limuna (Jer će tada bobice bolje otpustiti svoju ljekovitu prirodnu boju). Sve to pustiti samo da proključa (ne da se i kuvaju), Zatim sve to procijediti kroz čistu krpu ili gazu i tome dodati 2-3 kg šećera koji prokuvati uz stalno miješanje, dok se ne istopi. Kad se smjesa nepotpuno ohladi, još dok je sirup topao, sipati ga u tople staklenke koje povezati sa celofanom i ostaviti na tamnije i hladnije mjesto. Ako se želi duže čuvati sipati ga u plastične flaše (bolje one manje zapremine) i zalediti u zamrzivaču. O višestrukom ljekovitom dejstvu Zove ili Bazge suvišno je govoriti. Od količine dodatog šečera zavisi i količina dobijenog sirupa. ŽIVJELI !!!

flower cheers flower
Nazad na vrh Ići dole
mary8ann




Number of posts : 50
Location : Srbac
Peпyтaциja : 0
Registration date : 08.07.2010

Prirodni sokovi iz moje kuhinje Empty
PočaljiNaslov: Re: Prirodni sokovi iz moje kuhinje   Prirodni sokovi iz moje kuhinje EmptySub 4 Jun - 21:22

Sok od zovinih bobica sam nekad davno pila. Jedva čekam da sazriju pa da se bacim na posao.

Evo još jedan recept, pronašla sam ga negdje na internetu i malo prilagodila. Prošle zime nam je bio jedan od omiljenih napitaka.


SOK OD JABUKA I MRKVE

1KG MRKVE
3KG JABUKA
6-8 LIMUNOVA
3 VANILIN ŠEĆERA
ŠEĆERA PO UKUSU (200-300 GR)

Mrkvu kuvati 15ak min, zatim smiksati u blenderu. Jabuke kuvati 15ak min(ako su s korom malo duže). Za posebnu aromu može se staviti jedan do dva klinčića da se kuvaju s jabukama, ali ih je potrebno odstraniti prije miksanja jabuke. Sastaviti izmiksanu mrkvu i jabuke, dodati limun, vanilin šećer, i kristal šećer (po mogućnosti smeđi). Može se dodati i malo đumbira u prahu. Vode dodavati po ukusu, zavisno od željene gustine (od prilike 4-5 litara).

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Prirodni sokovi iz moje kuhinje Empty
PočaljiNaslov: Re: Prirodni sokovi iz moje kuhinje   Prirodni sokovi iz moje kuhinje Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Prirodni sokovi iz moje kuhinje
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Moje slike...
» Majevica i Lopare moje !!!
» Moje knjige,Boris!

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Мајевица и српска мјеста :: Majeвичкe вpлeти-
Skoči na: