MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA

PrijemPrijem  PortalPortal  KalendarKalendar  GalerijaGalerija  FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  Lista članovaLista članova  PristupiPristupi  

Share | 

Smisao covjekovog zivota

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
lija

Number of posts : 4285
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

PočaljiNaslov: Smisao covjekovog zivota   Pet 16 Dec - 10:05

Oduvijek razmisljam dosta na ovu temu i stalno nalazim neke druge odgovore, sto me u najmanju ruku zbunjuje.
Pa me bas zanima, sta vi mislite sta je smisao zivota i postojanja?

Zmaj Ognjeni Vuk

Number of posts : 590
Peпyтaциja : 3
Registration date : 26.10.2010

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Pet 16 Dec - 11:33

Sluzenje Bogu, narodu, produzavanje vrste i nepriznavanje KiM!!!
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika
jana

Number of posts : 5
Peпyтaциja : 0
Registration date : 16.12.2010

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Pet 16 Dec - 13:10

Zmaj Ognjeni Vuk ::
Interesantan odgovor od nekoga ko ima samo 23 godine
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Number of posts : 14304
Peпyтaциja : 19
Registration date : 28.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Pet 16 Dec - 14:31

Zmaj Ognjeni Vuk ::

Нема се шта додати !
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika http://majevica.forumakers.com
Zmaj Ognjeni Vuk

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Pet 16 Dec - 15:02

Vladika Grigorije: Mi smo na brodu, cije je sidro zabaceno u Carstvo Nebesko i nema te oluje, te strasti, te vlasti, te moci koja taj brod moze da obori. Taj brod je Crkva.
Nisam shvatio poentu godina(mojih godina)...
Nazad na vrh Ići dole
Zmaj Ognjeni Vuk

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Pet 16 Dec - 15:05

Sluzenjem coveku, sluzimo Bogu, sluzenjem Bogu, sluzimo coveku. Jedan dijalog, kojim se sve postize... Mozda drugi razmisljaju drugacije, ovo je moje misljenje...
Nazad na vrh Ići dole
Odisej

Number of posts : 4
Registration date : 01.03.2012

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Čet 1 Mar - 23:51

Svaki čovek ima smisao svog života,tako da reći uopšteno šta je smisao čovekovog života je nemoguće.Very Happy Smisao mog života je pronaći njegov smisao.Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
mrav

Number of posts : 2063
Peпyтaциja : 1
Registration date : 30.11.2009

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Sub 3 Mar - 22:23

lija ::
Oduvijek razmisljam dosta na ovu temu i stalno nalazim neke druge odgovore, sto me u najmanju ruku zbunjuje.
Pa me bas zanima, sta vi mislite sta je smisao zivota i postojanja?

Ja imam dosta nekih teorija o smislu zivota i smijem se sa svima ljudima svijeta kladiti da su sve te teorije pogresne ili nepotpune i da niko nikad nece saznati sta je smisao zivota. Mozda saznamo u nekom drugom "zivotu".

Za utjehu mogu vama svima samo preporuciti da se ne zamarate pitanjima na koja necete nikada naci odgovor.
Gledajte na zivot kao na jedan veliki poklon ili mozda najveci koji smo mogli dobiti i budite zadovoljni sa svojim zivotom sto ga uopste imate.
Mozda je to smisao zivota sto smo dobili taj veliki poklon i da budemo jednostavno zahvalni i zadovoljni.
Mozda nema svako tu privilegiju.

Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

Number of posts : 4102
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Ned 4 Mar - 7:17

Pa to je sasvim prost odgovor. Smisao čovjekovog bivstvovanja je nastavak ili produženje ovozemaljskog kratkog života, kao i priprema za onaj VJEČNI.
Laughing Arrow Laughing
Nazad na vrh Ići dole
ZVEZDICA

Number of posts : 3385
Registration date : 11.01.2013

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Čet 14 Mar - 18:33

Neko se rodi,da bi od tudjeg zivota napravio besmisao...
Nazad na vrh Ići dole
Mr47

Number of posts : 97
Registration date : 14.02.2011

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Čet 14 Mar - 20:10

Смисао живота је умирати и поново се рађати јер ми смо природа тј. планет ( Козмос) природа је ми и као што она у прољеће се роди и на љето сазри да би до јесени остарила у ватреним бојама да би затим зими умрла и тако у круг, тако и ми људи чинимо јер нам је тако одређено, а тај процес се примјењује у свим сферама живота.
Ето како ја то видим, ноћас кад сњег тихо пада, а бехар пробехарао.
Nazad na vrh Ići dole
gljeb

Number of posts : 640
Peпyтaциja : 12
Registration date : 10.03.2013

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Čet 14 Mar - 22:12

Смисао живота? Хм... прије ће бити да је овако: Живот је смисао! Смрт је бесмисао... Смрт је апсолутно неприродна појава. Сва бића желе да живе, а не да умиру. А шта је то живот? У прастара времена Христос рече својим ученицима: Ја сам Пут, Истина и Живот.
Мајка природа? само блиједи покушај скретања пажње са Бога Оца. Није ли очигледно приписивање божанских особина, онога што припада конкретном бићу, нечему сасвим имагинарном као што је мајка природа? Некако мајка природа је баш годила атеизму и сличним промашеним идеологијама, а на уштрб животима који су услед тога изгубили тај свој помињани смисао. Зар није парадокс животу,који је дар од Бога, приписати бесмисао - пустош?
Nazad na vrh Ići dole
ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Čet 14 Mar - 22:26

gljeb ::
Смисао живота? Хм... прије ће бити да је овако: Живот је смисао! Смрт је бесмисао... Смрт је апсолутно неприродна појава. Сва бића желе да живе, а не да умиру. А шта је то живот? У прастара времена Христос рече својим ученицима: Ја сам Пут, Истина и Живот.
Мајка природа? само блиједи покушај скретања пажње са Бога Оца. Није ли очигледно приписивање божанских особина, онога што припада конкретном бићу, нечему сасвим имагинарном као што је мајка природа? Некако мајка природа је баш годила атеизму и сличним промашеним идеологијама, а на уштрб животима који су услед тога изгубили тај свој помињани смисао. Зар није парадокс животу,који је дар од Бога, приписати бесмисао - пустош?

Ako je dar od Boga,zasto nam se onda oduzima ono sto volimo?Zasto nam se otima? Ko nam otima?
Zasto nas neki ljudi muce,muce do unistenja?
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Number of posts : 14304
Peпyтaциja : 19
Registration date : 28.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Pet 15 Mar - 11:01

Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika http://majevica.forumakers.com
lija

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Sub 16 Mar - 12:16

Ako je zivot smisao, meni bi bilo logicno da je i smrt smisaona, jer i nju je Bog stvorio i Isus je umirao. Smrt je mozda samo prelazak iz jedne faze zivota u neku drugu unaprijed nepoznatu. Nagadjam, ne tvrdim, ali i po zakonima i religija i nauke ispada da je tako.

A ja dolazim na ideju da zivot u globalnom smislu nema smisao. Ili, ako ga ima, onda je taj smisao nedostupan malom ljudskom umu.
U pojedinacnom smislu, svako ima svoj smisao zivota, ili ako ga nema ili trenutno ne vidi, bilo bi dobro da ga nadje.

Ljudi umisljaju da su previse mocni i da je njihov zivot od izuzetnog znacaja.
I u to sasvim sumnjam!

Ljudi su slicno sto i mravi koje mi nehoticno nagazimo i zavrsimo njihov zivot, a da nismo toga ni svjesni.
Tako se isto neke mocnije sile zivota igraju s nama i kad nam se nesto lose desi, mi se pitamo, kako, zasto,
razocarani smo sto nam zivot nista vise ne nudi, a zapravo mozda je to sve jedan nikom znacajan slucaj (kao kad mi zgazimo mrava).

Sama cinjenica da covjekov zivot tako kratko traje, jos mi je jedan dokaz da ovozemaljski zivot nema smisao.
Sve je prolazno, kratko traje i kasnije je isto kao da i nije nikad bilo.
Koliko nas zna nesto o zivotu nasih malo daljih predaka?
Ko uopste nesto o njima zna? Kako su se zvali, kako zivjeli, gdje su im grobovi? Pa zar je to smisao zivota, budes nesto klratko i kao da nikad nisi ni bio?
Reci cete, mozda-imaju nasljednike. A, sta ako nemaju?
Ili dobro, ajde neka imaju, ali oni ne znaju nista o postojanju tih predaka. I o njima njihovi naslednici nece nista znati.
Ja tu jednostavno ne vidim poentu zivota, osim one male sacicnjene od nasih licnih malih ciljeva i zelja kojima tezima.
Ali oni su toliko premali i toliko prolazni da mi se cini suludim zanositi se idejom da to ima neki epohalni smisao.
Voljela bih kad bi me neko mogao ubijediti u suprotno.

Prema religijskom vjerovanju, koliko znam o tome, ovaj zivot je samo priprema za zivot vjecni, kad dodje vrijeme suda, jer smrt nije konacna.
To jedino moze da se uzme kao neki visi smisao, ali to ipak ovozemaljskom zivotu ne dize puno "cijenu".

ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Sub 16 Mar - 14:22

Prema religijskom vjerovanju, koliko znam o tome, ovaj zivot je samo priprema za zivot vjecni, kad dodje vrijeme suda, jer smrt nije konacna.
To jedino moze da se uzme kao neki visi smisao, ali to ipak ovozemaljskom zivotu ne dize puno "cijenu".

To mene zbunjuje.Koji vecni zivot? Ja necu drugi,vecni.Ja hocu ovaj,sada.

Znaci,od mene religija trazi,da budem poslusna,podana crkvi,veri,da verujem u ljude,a onda ce zivot da me osakati i ja cu veselo reci-Ma nema veze,ulazem u vecni zivot,ceka me,negde tamo,odakle se niko nikada nije javio, za sve ove godine...

Trazi se od mene da verujem,da ce majka, kojoj je dete zivo izgorelo u autu,biti u blazenom saznanju, da njeno dete vise nista ne boli i da postoji u tom nekom,negde vecnom zivotu...

Dete,bezgresno...I gde je tu pravda? Budite savrseni,pokorni,sluzite Bogu i onda ce bez obzira na sve to,zivot da vam ima smisla i smrt vaseg deteta ce imati smisla, jer ono sada zivi,svoj vecni zivot.

Ako je Bog toliko mocan, da nam obezbedi vecni zivot u Apartmanu sa pet zvezdica,zasto nam svima, u ovom zivotu ne pomogne?
Nazad na vrh Ići dole
gljeb

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Sub 16 Mar - 23:27

Бог је створио само живот, а не и смрт. Смрт је последица гријеха и гордости, прије свега палог анђела - сатане, који је из љубоморе и зависти, биће које је Бог створио како круну свог стварања,а то је човјек, обманом одвео на свој пут моралне и сваке друге деградације. Човјек је створен са потенцијалом да живи вјечно и да буде биће савршеније од анђела! Значи смрт је последица девијације и деградације, настале по личном избору тада врховног анђела Сатанаила (Свјетлоносац,носилац Божанске свјетлости), која је као последица захватила и човјека,опет по његовом личном избору и поступку. Жеља за животом је урођена код човјека, док смрт то није. Зато осјећамо страх од смрти и пута у непознато. Због тога је разумљива Звјездицина искрена жеља да живи одмах и сада. Ми смо већ били у апартману и треба да тежимо да се у тај апартман и вратимо. Али на простом примјеру из живота, апартман у хотелу треба заслужити. Тј. и у обичном животу ако не зарадиш за апартман у њега сигурно нећеш ни ући. То је само грубо поређење. Али зар је толико тешко испунити оно што нас Христос учи? Да чујемо како звучи та покорност коју он од нас очекује: Гладнога нахранити, жеднога напојити, нагога одјенути, болесника обићи... или кад каже: 6 дана ради себи сине мој, обезбиједи све што ти је потребно, а само један дан посвети мени,сјети се душе своје... ко је у томе односу лицемјер? Бог који тражи један дан у седмици или човјек ком је мало шест дана? је ли помоћи сваком човјеку на свијету ком је помоћ потребна та страшна покорност Богу? заиста много тражи од нас тај Бог за свој апартман!

Туга родитељска за изгубљеним дјететом је преголема, није се родио тај ко је може описати. Није ми само јасно зашто је Бог крив нашој несрећи? Није ли Он Сина Свога јединог послао на овај свијет да учи људе добру, па га ми људи убисмо? Да се није Богородица радовала под крстом када су га разапињали? или да ли је он крив што је мој комшија свом малољетном сину дао кола да изађе петком и још пара да се са друштвом напије, па после тога пијан погине?? Шта родитељ чини када је дијете мало, па ставља прст у стују? Каже ли му: браво сине свака ти част! или каже НЕ! НАСТРАДАЋЕШ! Тако и Бог каже својој дјеци: НЕ УБИЈ, НЕ КРАДИ, НЕ ЛАЖИ, ПОШТУЈ ОЦА И МАЈКУ...Стварно тражи превише тај Бог... а само је једно потребно, а то је Љубав. Ако она постоји у срцима нашим онда смо на правом путу. Све ове моје ријечи су само израз љубави и добре намјере према онима који мисле другачије,а никако као моја жеља да се правим паметнији од других.

Пут којим су тврдо и поносно ишли наши преци кроз хиљаде година живота на овим просторима је исти пут којим би и ми требали да идемо. последњих 70-ак година је на невјероватан начин заљуљало наш брод, у намјери да наш народ скрене са тог поменутог пута. и заиста многи лутају по беспућима својих душа,тумарају духовно слијепи... Не виде поруке намјерно рушених цркава и гробаља из прастарих времена, затртих са лица земље. Не знају да читају оно што пише на тако често овдје спомињаним мраморима. Ми људи смо немоћни... Али зато Бог преко људи,који тога готово и да нису свјесни, поново нам указује све те знакове крај пута. Води их до старих црквишта, гробова побијених монаха и свештеника и простога народа чије душе вапију да им се запали свијећа и да истина о њима поново изађе на видјело. А таквих људи на овом форуму има, они нису свјесни шта је то што их вуче да истражују, да обилазе таква мјеста, да разговарају на теме које им нису јасне, као што је ова о смислу живота. И заиста је овај портал изузетан. И зато шаљем један велики и искрени загрљај свој нашој браћи и сестрама који се овдје заједно туде да нешто остане иза зас,као што је остало и иза наших предака.
Nazad na vrh Ići dole
ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Sub 16 Mar - 23:47

Ja sam samo zbunjena...Tesko je razumeti relaciju, izmedju zivota i smrti.Hvala ti za tekst.Sazeto,razumljivo...
Nazad na vrh Ići dole
lija

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Ned 17 Mar - 13:49

Gljeb lijepo stvari obrazlaze, narocito mi se dopada sto nije kao neki, koji onog koji stvar malo drugacije vidi, odmah naruze!

Medjutim, ovo pitanje smrti me sasvim razocara ako je tako da nju Bog nije stvorio Exclamation Onda se ne isplati umirati, hahahahahaha.
Ne, nego onda mi to nekako dovodi u pitanje sve poslije smrti, sto mi je dosad bilo sasvim logicno, posto sam mislila da je i smrt Bozje davanje, nije mi bila ni strasna ni neprirodna, a sad jeste. I tek sad mi je jos gore sve nejasno i jos besmislenije.
Ako Bog nije stvorio smrt, da li je onda on taj koji odredjuje njen momenat ili ona dodje kao neko strasno cudo i smaze covjeka?
I ne shvatam zasto svaki covjek mora da placa za grijehe njegovih prethodnika koje sam nije pocinio.
Pa ako smo svi grijesni, kao sto jesmo, zar nam nije dovoljno da otplatimo sopstvene grijehe.
Gljeb, ima li neka knjiga gdje ovo pise da Bog nije stvorio smrt? Imas li mi neku knjigu na ovu temu da preporucis?

ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Ned 17 Mar - 15:00

Gljeb lijepo stvari obrazlaze, narocito mi se dopada sto nije kao neki, koji onog koji stvar malo drugacije vidi, odmah naruze!

Medjutim, ovo pitanje smrti me sasvim razocara ako je tako da nju Bog nije stvorio Exclamation Onda se ne isplati umirati, hahahahahaha.
Ne, nego onda mi to nekako dovodi u pitanje sve poslije smrti, sto mi je dosad bilo sasvim logicno, posto sam mislila da je i smrt Bozje davanje, nije mi bila ni strasna ni neprirodna, a sad jeste. I tek sad mi je jos gore sve nejasno i jos besmislenije.
Ako Bog nije stvorio smrt, da li je onda on taj koji odredjuje njen momenat ili ona dodje kao neko strasno cudo i smaze covjeka?
I ne shvatam zasto svaki covjek mora da placa za grijehe njegovih prethodnika koje sam nije pocinio.
Pa ako smo svi grijesni, kao sto jesmo, zar nam nije dovoljno da otplatimo sopstvene grijehe.

Gljeb, ima li neka knjiga gdje ovo pise da Bog nije stvorio smrt? Imas li mi neku knjigu na ovu temu da preporucis?

Da,znaju da naruze,a i sami su licemeri.Redovno idu u crkvu,slave Slavu,krste decu,a kada svi gosti odu,onda se kunu,prebijaju, prete ubistvom jedno drugom.Imam takve oko sebe.Vecina je takva.Licemeri,brutalni licemeri.

Na kraju nedelje ce otici u Crkvu,misleci da ce time sto ostave novac i prekrste se tri puta,popraviti stvari.

Ja nisam licemer i ne lazem.Ja bih ubila,ako bi mi se porodica nasla u neposrednoj opasnosti.Ubila bih coveka,ne bih razmisljala.I gde onda idem? U djavolji kotao? Neka,bolje i ja u kotlu,nego cela porodica u crnoj zemlji.

Kakvo placanje grehova? Ovo tek ne razumem i besmisleno mi je.Potpuno sam neprilagodjena svemu ovome.Ne snalazim se.To je to o cemu sam juce pisala,ucinice se sve (to se i podrazumeva i to je u redu),da bi se doslo do vrata raja,a onda cete platiti za grehe vase babe ili vaseg dede. Question
Nazad na vrh Ići dole
gljeb

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Ned 17 Mar - 21:01

Драго ми је кад постоје овакви саговорници који размишљају својом главом и боре се у свом животу. Лијепо ћемо се дружити.) Поред размишљања човјек често заборавља своју духовну страну која у њему постоји. Та духовна страна нам помаже да боље разумијемо неке ствари. Увијек покушавамо да извучемо неке логичности из збивања која нас окружују. А то је немогуће. Не можемо баш све објаснити мозгањем.Живот који се завршава смрћу као праведним завршетком за све је чисто људска логика. У томе налазимо утјеху у тешким моментима. Често народ каже: било му је суђено баш тад да умре! То је исламско учење из Курана о фатализму. Православље учи мало другачије. Али није ни чудо толики вијекови њихове владавине су нас добро прегазили. Кад већ спомињемо правду,сјетих се једне исламске анегдоте о Насрудину хоџи: Каже, ишао хоџа путем и ту сретне три дјечака који се свађају око неких ораха. Кад су га угледали, притрчаше му и рекоше: Хоџа, ти си учен човјек, помози нам да подијелимо ове орахе! Насрудин хоџа их упита: А хоћете ли по правди земаљској или по божанској? По божанској!!! повикаше у глас три дјечака. Онда хоџа даде једном дјечаку пет ораха, другом три, а оном трећем ниједан! и оде својим путем... По нашој логици ми би смо то подијелили на три једнака дијела, али Бог не функционише онако како би смо то ми хтјели. Као прво очигледно је да су то дјеца негдје украла и илузорно је у старту говорити о некој правди,али Бог зна зашто оном дјечаку није дао ниједан орах. Свакоме се даје онолико бреме колико он може да понесе. По Божијем промислу да је тај дјечак добио орах, можда би се њиме удавио! овим поступком му је вјероватно спасио живот. Ми размишљамо површно. Зато се само кроз духовну призму ова прича може схватити на прави начин. ( ово је само примјер)
Што се тиче књига о смрти које могу да препоручим... да будем искрен постоји о томе безброј књига,али увијек и у свакој прилици треба истаћи само једну, а то је Свето Писмо. Поготово Нови Завјет у њему. У Старом Завјету владали су слични системи вриједности који покушавају и данас да нам се наметну,као нпр. крв за крв, око за око, зуб за зуб... Још бих препоручио (са најискренијом жељом да помогнем) уџбенике из вјеронауке коју дјеца уче у школи. Зашто тако кажем? Управо због тога што треба кренути од самог почетка,од темеља, да би се схватило оно најважније. Ту су још и основне књижице типа Катихизиса за дјецу, гдје су постављена питања и дати на њих одговори. Мислим да је владика Николај Велимировић написао један такав Катихизис.
Што се тиче гријехова бабе или дједа могу рећи ово: Кад су нам потребни и кад су нам нешто оставили, онда се бусамо са њима у прса и говоримо. Мој је дјед био домаћин, газда, сила у селу, примјер у свему,све ми оставио! Баш лијепо звучи, зар не? у том случају прихватамо све што нам је дјед оставио - и имање и добро име. Али кад је обрнута ствар у питању, е онда дједа не познајемо, зашто би смо прихватили љегово лоше наслијеђе? зашто би смо ми трпили последице тога што је дјед радио и исправљали његове грешке? ма какви нема шансе! за то је опет Бог крив! Ето то се зове лицемјерје које спомињасмо. Треба бити мање критичан, а више самокритичан. Ако мало боље о себи размислимо доћићемо до закључка да смо сви ми понекад лицемјери. Ја први међу њима.
Истина је то да долазе такви у цркву, да се претварају,а душе су им пусте. Али то нам није оправдање да тражимо себи оправдање у њима и да се наслађујемо што смо бољи од њих, па да зато нећемо ми да долазимо у цркву, као због њих. Нисмо ли и ми онда исти лицемјери као и они?
Nazad na vrh Ići dole
ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Ned 17 Mar - 22:06

@ Gljeb

Mnogo toga ja ne razumem.Lutam,trazim odgovore,ali kako godine
prolaze,sve mi je manje jasno.Cemu sav trud,ako nam neko oduzima snagu?
Cemu sve?Ne znam...
Nazad na vrh Ići dole
ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Pon 18 Mar - 20:07

Треба бити мање критичан, а више самокритичан. Ако мало боље о себи размислимо доћићемо до закључка да смо сви ми понекад лицемјери. Ја први међу њима.
Истина је то да долазе такви у цркву, да се претварају,а душе су им пусте. Али то нам није оправдање да тражимо себи оправдање у њима и да се наслађујемо што смо бољи од њих, па да зато нећемо ми да долазимо у цркву, као због њих. Нисмо ли и ми онда исти лицемјери као и они?

Biti licemer, podrazumeva razlicite oblike licemerstva.Pocevsi od banalnih,pa do najtezih licemerja,kojima se ljudi stavljaju u zabludu,obmanjuju se.U tome je stvar.Ceo zivot, je jedna velika obmana.

Ja nisam licemer.Sve sto mislim,to i kazem,sve sto osecam to i pokazem-Bes,radost,tugu...Ne usmeravam ljude na pogresan put.To je nesto najokrutnije sto se moze uraditi coveku.Obmana.I to nas dovodi u sledecu fazu-Kako se prilagoditi zivotu, u kome se sve zasniva na interesima?

Srecan je onaj ko nista ne vidi,ne zeli da vidi,ne zeli da cuje,da oseti...Koga nista ne dotice.

Odlazak u Crkvu? Moji odlasci u Crkvu su veoma bolni,skoro do granice nepodnosljivosti bola,dusevnog bola.To traje godinama,to je posledica jednog velikog gubitka.Tada sam i pocela da se preispitujem,vera u Boga,vera u zivot...Sve je pocelo da se osipa...
Nazad na vrh Ići dole
gljeb

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Pon 18 Mar - 22:40

Најискреније ми је жао због твог губитка. Сво вријеме сам имао утисак да је то у питању,али ми је било непријатно да питам. Далеко било да сам рекао како си ти лицемјер. То се односило на све нас по мало. Све што могу рећи је чувај се очајања јер те може погубити. И физички и духовно. Ти си једна добра особа, али не смијеш мучити себе. Та твоја драга особа која је настрадала сигурно не би жељела да патиш.
Nazad na vrh Ići dole
ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Pon 18 Mar - 22:58

Најискреније ми је жао због твог губитка. Сво вријеме сам имао утисак да је то у питању,али ми је било непријатно да питам. Далеко било да сам рекао како си ти лицемјер. То се односило на све нас по мало. Све што могу рећи је чувај се очајања јер те може погубити. И физички и духовно. Ти си једна добра особа, али не смијеш мучити себе. Та твоја драга особа која је настрадала сигурно не би жељела да патиш.

Znam da si mislio generalno na sve ljude,ne konkretno na mene.Covek se ne moze sacuvati od ocajanja,to je nemoguce.To ne postoji.Ne desava se...
Nazad na vrh Ići dole
ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Pon 18 Mar - 23:36

.

Poslednji izmenio ZVEZDICA dana Sre 10 Apr - 21:31, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
gljeb

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Uto 19 Mar - 17:13

Сестро моја најдража, немој да чујем да тако размишљаш! Ту су путокази, само их ти не видиш. И ми смо ту, твоја браћа и сестре, да ти помогнемо.
Nazad na vrh Ići dole
ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Uto 19 Mar - 18:22

Mala depresija.Proci ce...
Nazad na vrh Ići dole
gljeb

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Uto 19 Mar - 18:42

Тако је већ боље! Немој да нас плашиш. Није све тако црно, далеко од тога! Ако могу а помогнем у било ком смислу,ја сам ту!
Nazad na vrh Ići dole
ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Uto 19 Mar - 18:55

Tek sada vidim, koliko sam dramaticno zvucala juce.Izvinjavam se.Prevelik pritisak...Akumuliran,ne da se izdrzati,pa...
Nazad na vrh Ići dole
Mr47

Number of posts : 97
Registration date : 14.02.2011

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Uto 19 Mar - 22:48

Смрт није бесмисао, смрт је као тамна материја која мора да постоји, извини али мени се чини да нешто у твом рачуну недостаје.
Као примјер, много комплекснији облик живота је звјезда која се такође роди и умре, желиш ти гљеб да кажеш да је то због њене гордости?
Ипак је консеквенција њене смрти нешто сасвим ново, нешто другачије, нови живот.
Има толико путоказа које спомињеш и с тиме и алтернатива да не би било људски ограничити се на развијање значаја једне или двију књига које опет по мени имплицирају да није на нама да неке ствари знамо а камоли да јих разумијемо ма колико ми то хтјели, али опет, кад јих не гледаш фокусирано угледаш те необјашњиве ствари као једноставне.
Мада вјера даје многе одговоре али за сваки одговор барем ја добијем још више питања.
Неко некад блекну, "Знам да ништа не знам."
Nazad na vrh Ići dole
lija

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Sre 20 Mar - 15:44

ZVEZDICA ::
Треба бити мање критичан, а више самокритичан. Ако мало боље о себи размислимо доћићемо до закључка да смо сви ми понекад лицемјери. Ја први међу њима.

Biti licemer, podrazumeva razlicite oblike licemerstva.Pocevsi od banalnih,pa do najtezih licemerja,kojima se ljudi stavljaju u zabludu,obmanjuju se.U tome je stvar.Ceo zivot, je jedna velika obmana.

Ja nisam licemer.Sve sto mislim,to i kazem,sve sto osecam to i pokazem-Bes,radost,tugu...Ne usmeravam ljude na pogresan put.To je nesto najokrutnije sto se moze uraditi coveku.Obmana.I to nas dovodi u sledecu fazu-Kako se prilagoditi zivotu, u kome se sve zasniva na interesima?

Srecan je onaj ko nista ne vidi,ne zeli da vidi,ne zeli da cuje,da oseti...Koga nista ne dotice.

Odlazak u Crkvu? Moji odlasci u Crkvu su veoma bolni,skoro do granice nepodnosljivosti bola,dusevnog bola.To traje godinama,to je posledica jednog velikog gubitka.Tada sam i pocela da se preispitujem,vera u Boga,vera u zivot...Sve je pocelo da se osipa...

Malo je, Zvezdice, ljudi koji su poput tebe, koji su uvijek ono sto u sustini jesu! Ljudi jako mnogo glume. Jako je malo onih koji su tako otvoreni da pokazu svoja osjecanja, kazu razmisljanja. Ljudi se skrivaju, od drugih, od samih sebe! I mnogi u svemu traze neki interes i u takvo okruzenje se neko poput tebe, mene i ostalih ovakvih nikad ne moze uklopiti i mora biti razocaran, jer nije potrebna silna pamet da bi se uocilo da stvari u zivotu stoje na pogresnim osnovama i tako je bilo oduvijek.

Ima ljudi koji to ne mogu da izdrze. Onda zatvore oci i zive po inerciji, prepuste se toku. I sigurno su srecni sve dok se ne sjete te cinjenice da oni ne gledaju nego zmure, ili dok im um ipak ne nadjaca volju i natjera ih da sve vide realno, a realnost nije lijepa.

E, onda je vjera spas protiv razocarenja. Ali ne uvijek! Onda kada se covjek zaista svim srcem i svom snagom trudio da bude dobar, prema svima i svemu sto ga okruzuje i da sto manje grijesi, a ipak mu se dese, ili jos gore desavaju cesce, izuzetno strasne stvari, onda covjek dodje u situaciju da se zapita gdje je pravda, gdje ta zastita i nada koju vjera obecava. U tim najtezim momentima ocajanja, covjek se zaista zapita sta je to vjera, jer jednostavno, ocaj ga jednom kao uzrok, a jednom kao posljedica natjera da dotakne dno dna. Neko ko to nije dozivio, tesko to moze da razumije, pomislice vjerovatno da je to huljenje na Boga. A, nije. To je samo strasan ocaj.

gljeb

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Sre 20 Mar - 20:32

Рађање звијезда и њихово умирање... да, веома битна ствар у човјековом животу. Пуна смисла. као да је звијезда нека жива ствар. А још као бајаги да смо свједоци њиховог рађања и умирања прије 500 милијарди година! ето баш јуче сам јој био на бабинама!)))))))))Баш ми је симпатична ова карта српских цркава и манастира на Косову и Метохији на твом аватару. Да су наши преци заступали твоје идеје и сматрали не битном ту "једну" књигу и то што у њој пише, данас не би било тих светиња тамо, ни нашег идентитета, културе, образовања и надасве вјере која је и стварала то што ми имамо. Не би било ни те карте на том аватару. О, како би се Албанци обрадовали да могу да затру траг светима чије мошти тамо почивају, да тих цркава и фресака тамо нема, а има и наших Срба који би им се радо придружили у царству земаљском. Јер доста нас је водила идеја о царству небеском неких 500 - 600 година, можемо сад мало и у ово царство земаљско, па нек траје неких педесетак година док смо ми живи и на власти, а после нек се одмах распадне. Шта нас брига за оно што су нама наши преци оставили, ми ћемо то да покрадемо и распродамо, мало испоклањамо и тако,јер ионако одосмо после у смрт, гдје ништа не постоји, а шта ће остати нашим потомцима шта нас брига! Битно је да смо се науживали док смо могли. Никако не могу да схватим зашто неким људима смета оно што пише у тој тако страшној Библији? Зар је тако страшно помоћи другоме,а не добити ништа за узврат? Зар ми чинимо добро само зато да би нам се то вратило некада? Очекујемо неку надокнаду од Бога? Ако нећу имати користи од тога, онда нећу ни помагати?? Ми све данас имамо, и куће и кола и мобилни и интернет и рачунар и телевизор и струју и воду и пут, али немамо Љубави. Наши преци нису имали ништа од овога, али су имали љубав. из љубави према свом народу, својим потомцима и наравно према свом Богу, оставили су нам све то што имамо данас, а не умијемо да то цијенимо. Зато нас разара завист, љубомора, гордост, егоизам...зато нас више интересује мртва звијезда од живога брата. Имамо времена да сједимо сами пред рачунаром,а немамо да попричамо са својим ближњима, да помогнемо једни другима. Зато кажем и понављам, ја сам обичан човјек од крви и меса, који гријеши,који има своје мане и минусе, али у мојим ријечима се налази искрена жеља да помогнем ако могу. Да објасним шта нас учи наша вјера, а шта не. Наравно, Бог нам је дао слободу сами да изаберемо пут којим ћемо ићи. Ако неко има другачија увјерења, то је његово право. И ево примјера: да упоредимо шта је то Православље, а шта Ислам, у примјеру односа према тој "једној" књизи. Један Србин каже не треба се држати "једне" књиге и њој сличних, и његова вјера му каже: Добро,то је твоје право да мислиш и радиш како ти хоћеш. Ми те због тога не мрзимо, сматрамо да живиш у заблуди, али ако ти тако желиш,онда живи по својим убјеђењима. Ако осјетиш после тога да си погријешио и желиш да то исправиш, ми ће мо те прихватити као свога брата. А ако један муслиман, или не дај Боже странац, каже: не треба се држати Курана, то је блиједа копија Библије, Мухамед је варалица... онда слиједи фатва... и вјероватно му је већ следећег дана глава на коцу. Ту се разговор са братом брзо завршава.
Ето упоредите какву вјеру су нама оставили наши преци, да ли је лоша можда због тога што вјерује Животу,а не смрти?
Nazad na vrh Ići dole
ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Sre 20 Mar - 21:25

ZVEZDICA ::

Malo je, Zvezdice, ljudi koji su poput tebe, koji su uvijek ono sto u sustini jesu! Ljudi jako mnogo glume. Jako je malo onih koji su tako otvoreni da pokazu svoja osjecanja, kazu razmisljanja. Ljudi se skrivaju, od drugih, od samih sebe! I mnogi u svemu traze neki interes i u takvo okruzenje se neko poput tebe, mene i ostalih ovakvih nikad ne moze uklopiti i mora biti razocaran, jer nije potrebna silna pamet da bi se uocilo da stvari u zivotu stoje na pogresnim osnovama i tako je bilo oduvijek.

Ima ljudi koji to ne mogu da izdrze. Onda zatvore oci i zive po inerciji, prepuste se toku. I sigurno su srecni sve dok se ne sjete te cinjenice da oni ne gledaju nego zmure, ili dok im um ipak ne nadjaca volju i natjera ih da sve vide realno, a realnost nije lijepa.

E, onda je vjera spas protiv razocarenja. Ali ne uvijek! Onda kada se covjek zaista svim srcem i svom snagom trudio da bude dobar, prema svima i svemu sto ga okruzuje i da sto manje grijesi, a ipak mu se dese, ili jos gore desavaju cesce, izuzetno strasne stvari, onda covjek dodje u situaciju da se zapita gdje je pravda, gdje ta zastita i nada koju vjera obecava. U tim najtezim momentima ocajanja, covjek se zaista zapita sta je to vjera, jer jednostavno, ocaj ga jednom kao uzrok, a jednom kao posljedica natjera da dotakne dno dna. Neko ko to nije dozivio, tesko to moze da razumije, pomislice vjerovatno da je to huljenje na Boga. A, nije. To je samo strasan ocaj.

Blago onome, ko te ima za prijatelja.Ne znam sta bih vise dodala...
Nazad na vrh Ići dole
ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Sre 20 Mar - 22:02

Рађање звијезда и њихово умирање... да, веома битна ствар у човјековом животу. Пуна смисла. као да је звијезда нека жива ствар. А још као бајаги да смо свједоци њиховог рађања и умирања прије 500 милијарди година! ето баш јуче сам јој био на бабинама!)))))))))Баш ми је симпатична ова карта српских цркава и манастира на Косову и Метохији на твом аватару. Да су наши преци заступали твоје идеје и сматрали не битном ту "једну" књигу и то што у њој пише, данас не би било тих светиња тамо, ни нашег идентитета, културе, образовања и надасве вјере која је и стварала то што ми имамо. Не би било ни те карте на том аватару. О, како би се Албанци обрадовали да могу да затру траг светима чије мошти тамо почивају, да тих цркава и фресака тамо нема, а има и наших Срба који би им се радо придружили у царству земаљском. Јер доста нас је водила идеја о царству небеском неких 500 - 600 година, можемо сад мало и у ово царство земаљско, па нек траје неких педесетак година док смо ми живи и на власти, а после нек се одмах распадне. Шта нас брига за оно што су нама наши преци оставили, ми ћемо то да покрадемо и распродамо, мало испоклањамо и тако,јер ионако одосмо после у смрт, гдје ништа не постоји, а шта ће остати нашим потомцима шта нас брига! Битно је да смо се науживали док смо могли. Никако не могу да схватим зашто неким људима смета оно што пише у тој тако страшној Библији? Зар је тако страшно помоћи другоме,а не добити ништа за узврат? Зар ми чинимо добро само зато да би нам се то вратило некада? Очекујемо неку надокнаду од Бога? Ако нећу имати користи од тога, онда нећу ни помагати?? Ми све данас имамо, и куће и кола и мобилни и интернет и рачунар и телевизор и струју и воду и пут, али немамо Љубави. Наши преци нису имали ништа од овога, али су имали љубав. из љубави према свом народу, својим потомцима и наравно према свом Богу, оставили су нам све то што имамо данас, а не умијемо да то цијенимо. Зато нас разара завист, љубомора, гордост, егоизам...зато нас више интересује мртва звијезда од живога брата. Имамо времена да сједимо сами пред рачунаром,а немамо да попричамо са својим ближњима, да помогнемо једни другима. Зато кажем и понављам, ја сам обичан човјек од крви и меса, који гријеши,који има своје мане и минусе, али у мојим ријечима се налази искрена жеља да помогнем ако могу. Да објасним шта нас учи наша вјера, а шта не. Наравно, Бог нам је дао слободу сами да изаберемо пут којим ћемо ићи. Ако неко има другачија увјерења, то је његово право. И ево примјера: да упоредимо шта је то Православље, а шта Ислам, у примјеру односа према тој "једној" књизи. Један Србин каже не треба се држати "једне" књиге и њој сличних, и његова вјера му каже: Добро,то је твоје право да мислиш и радиш како ти хоћеш. Ми те због тога не мрзимо, сматрамо да живиш у заблуди, али ако ти тако желиш,онда живи по својим убјеђењима. Ако осјетиш после тога да си погријешио и желиш да то исправиш, ми ће мо те прихватити као свога брата. А ако један муслиман, или не дај Боже странац, каже: не треба се држати Курана, то је блиједа копија Библије, Мухамед је варалица... онда слиједи фатва... и вјероватно му је већ следећег дана глава на коцу. Ту се разговор са братом брзо завршава.
Ето упоредите какву вјеру су нама оставили наши преци, да ли је лоша можда због тога што вјерује Животу,а не смрти?

Ne budi iskljuciv,bez jedne takve zvezde,nama nema zivota.

Veoma si ogorcen,razumem te,imas zelju da se priblizis ljudima na najsvetiji,najcistiji moguci nacin,da im priblizis smisao postojanja i vere.Smisao davanja,smisao zrtvovanja...Bezuslovnog.Gljebe,na ovom svetu, bezuslovna je samo ljubav dece prema roditeljima i obrnuto...

Nazad na vrh Ići dole
gljeb

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Čet 21 Mar - 14:15

Ух, извини скроз сам сметнуо с памети да си и ти једна Звјездица и то она права!) Нисам искључив,то тако испадне на форуму,који није живи однос и разговор између људи. безусловна љубав родитеља према дјеци постоји,али и она зна да се изгуби. Али тек данашњи однос дјеце према родитељима...? о томе би се дало дискутовати. Нажалост. Али како год кренем опет не можемо без Божијих ријечи: Поштуј оца свога и мајку своју, да ти добро буде...
Nazad na vrh Ići dole
ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Čet 21 Mar - 14:59

.

Poslednji izmenio ZVEZDICA dana Pet 19 Apr - 20:06, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
lija

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Čet 21 Mar - 17:59

Ja mislim da ne bi bilo interesantno ili bar ne bi imali o cemu pricati, kada bi svi stvari vidjeli istim ocima.
Svi mi koji diskutujemo na ovu temu smo zaista dobronamjerni, ali ne vidimo neke stvari isto. I to je normalno sasvim.
Samo niko ne treba tu cinjenicu da uzme licno.
A, ubijedjena sam da bi se jednom istrajnom diskusijom to svelo na nesto sto je za sve nas u sustini isto. :-)
Ja to iz rijeci nekako osjetim.
P. S. Zvezdice, hvala puno za onako mocan kompliment!Wink

gljeb

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Pet 22 Mar - 21:44

Одакле ли ти само паде то напамет да сам ироничан због тога што си ти звјездица?? Па то је био мој знак свиђања због твога ника. Још сам ти и осмијех послао. Није ми пало на памет нешто ружно. Не подсмијевам се другима. А теби поготово. И слажем се с Лијом. Сви ми желимо добро.
Nazad na vrh Ići dole
ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Pet 22 Mar - 22:07

Одакле ли ти само паде то напамет да сам ироничан због тога што си ти звјездица?? Па то је био мој знак свиђања због твога ника. Још сам ти и осмијех послао. Није ми пало на памет нешто ружно. Не подсмијевам се другима. А теби поготово. И слажем се с Лијом. Сви ми желимо добро.

Izvini...
Nazad na vrh Ići dole
ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Pet 22 Mar - 22:18

Не знају да читају оно што пише на тако често овдје спомињаним мраморима. Ми људи смо немоћни... Али зато Бог преко људи,који тога готово и да нису свјесни, поново нам указује све те знакове крај пута. Води их до старих црквишта, гробова побијених монаха и свештеника и простога народа чије душе вапију да им се запали свијећа и да истина о њима поново изађе на видјело. А таквих људи на овом форуму има, они нису свјесни шта је то што их вуче да истражују, да обилазе таква мјеста, да разговарају на теме које им нису јасне, као што је ова о смислу живота. И заиста је овај портал изузетан. И зато шаљем један велики и искрени загрљај свој нашој браћи и сестрама који се овдје заједно туде да нешто остане иза зас,као што је остало и иза наших предака.

Pretpostavljam, da si kao i ja, ljubitelj teme o Majevickim Steccima.Malopre sam bas posetila Face Book stranu,gledam i na forumu,pokusavam da izdvojim jednu fotografiju,ali ne mogu da se odlucim.Treba mi za jedan rad.Ovo mi je najdrazi video.Eto...

Nazad na vrh Ići dole
gljeb

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Pet 22 Mar - 22:46

да, управу си за стећке. али не само за њих већ за сву историју и археологију. све што се тиче тврђава,градова ,цркава и гробаља...)) укратко речено. Ево, баш сам данас ишао и обилазио те старе локације. сав сам се подерао и изгребао,али сам нашао то што сам тражио)))
Nazad na vrh Ići dole
ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Pet 22 Mar - 23:04

да, управу си за стећке. али не само за њих већ за сву историју и археологију. све што се тиче тврђава,градова ,цркава и гробаља...)) укратко речено. Ево, баш сам данас ишао и обилазио те старе локације. сав сам се подерао и изгребао,али сам нашао то што сам тражио)))

Laughing Bitno je, da je zrtvovanje dalo rezultate.
Nazad na vrh Ići dole
ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Sub 23 Mar - 11:57

безусловна љубав родитеља према дјеци постоји,али и она зна да се изгуби. Али тек данашњи однос дјеце према родитељима...? о томе би се дало дискутовати. Нажалост. Али како год кренем опет не можемо без Божијих ријечи: Поштуј оца свога и мајку своју, да ти добро буде...

Gljebe,otudjenost unutar porodice,nije neobicna pojava u danasnje vreme,to se ne osporava.Roditelji grese, jer ne skrivaju privrzenost jednom detetu,naspram drugog.Tu roditelji, ne sagledavaju posledice tog iskljucivanja jednog deteta.Bitno im je samo, da njima niko ne podriva autoritet.

Primecujem i da roditelji cesto prave nepravedne podele, izmedju muske i zenske dece.To mi je potpuno neshvatljivo i nedopustivo,neljudski.Zensko dete se cesto primorava, da se odrekne nasledstva u korist brata.Krajnje necovecno.

To datira jos od davnina,znaci i ako dobije nesto od roditelja,to je simbolicno,tek da se ne kaze da je nista.To je prava Oaza za muzeve, koji tako svoje zene drze pod apsolutnom kontrolom,potlacene,mucene...To cesto vidjam.Najtezi primeri su oni,gde je zena nezaposlena,tako da potpuno ekonomski zavisi od druge strane.

Na Majevici sam,jos kao dete, cula razgovor dva coveka.
-A sta ces sa cerkom?
-Kako sta? Pa udace se. pale

Monstruozno.Roditelji od njih prave lovce na bogate muzeve,sto je meni,tek bedno,najbednije.Udati se,da bi se dobro udomila.Strasno.I ostaje nam ona druga grupa zena, koju sam vec spomenula.

A ja vise nemam vremena da pisem,jer moram da zaradim platu (a imala bih jos toga...Bla,bla... Laughing Dosadna sam study).
Nazad na vrh Ići dole
gljeb

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Sub 23 Mar - 13:30

))) баш су занимљива ова твоја размишљања. Има ту свега по мало. Баш се удробило. Мада мислим да су женска дјеца ипак носила нешто у мираз у та стара времена. Није баш да се родитељи нису за њих бринули. Сматрало се да је жена удајом,што вјероватно и јесте, дио нове породице и да јој припада имовина те нове породице. А она имовина од старе породице остаје синовима,који се такође жене и стичу имање са новим чланом породице,а то је опет њихова супруга, која није ничим стицала имовину оца, дједа, прадједа... Данас су другачија времена. Можда је овај данашњи систем бољи. Smile
Nazad na vrh Ići dole
lija

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Pet 19 Apr - 17:29

Prije su se zene "presadjivale" u nove porodice lakse nego biljke.
A, to s mirazom i imovinom nove porodice je smijesno, tacnije izuzetno zalosno!
Da, moglo se tako smatrati, da zena postaje dio nove porodice i da joj pripada i imovina te porodice, jer nije bilo razvoda, iako je bilo potrebe za njima, daleko vise nego danas, vjerovatno. A, zena je takoreci u vecini tih novih porodica bila jedna donekle povlastena vrsta roba. I ako nije imala urodjenu snagu i smisao za autoritet, ne znam kako je izdrzavala. A, o smislu zivota u to vrijeme, ne smijem ni da se zapitam.

ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Pet 19 Apr - 20:03

Prije su se zene "presadjivale" u nove porodice lakse nego biljke.
A, to s mirazom i imovinom nove porodice je smijesno, tacnije izuzetno zalosno!
Da, moglo se tako smatrati, da zena postaje dio nove porodice i da joj pripada i imovina te porodice, jer nije bilo razvoda, iako je bilo potrebe za njima, daleko vise nego danas, vjerovatno. A, zena je takoreci u vecini tih novih porodica bila jedna donekle povlastena vrsta roba. I ako nije imala urodjenu snagu i smisao za autoritet, ne znam kako je izdrzavala. A, o smislu zivota u to vrijeme, ne smijem ni da se zapitam.

To je taj apsurd o kome sam pisala.Primarna porodica, ne bi trebalo da deli musku od zenske dece.Nikako...

Nema nam Gljeba,on je davao lepu,posebnu notu ovoj temi...Onu vedriju,za razliku od mene...
Nazad na vrh Ići dole
gljeb

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Sub 20 Apr - 20:00

Tu je Gljeb! Cool da nema svega ovoga život bi nam bio dosadan i monotn. Zenimo se i udajemo, presadjujemo da ponovo zasadimo da bi donijelo plodove kad dodje vrijeme! Nije li ovo predivno vrijeme napolju ljepota života? sunny sunny
Nazad na vrh Ići dole
ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Sub 20 Apr - 21:12

Tu je Gljeb! Cool da nema svega ovoga život bi nam bio dosadan i monotn. Zenimo se i udajemo, presadjujemo da ponovo zasadimo da bi donijelo plodove kad dodje vrijeme! Nije li ovo predivno vrijeme napolju ljepota života? sunny sunny

Zdravo Gljebe. Malo sam se pribojavala da te nisam ja oterala sa ove teme,dok sam bila u onoj mracnijoj,depresivnoj fazi,inace meni potpuno stranoj.

Jeste,prisunjalo nam se prolece,najzad se izborilo za svoje mesto.Prelepo je...
Nazad na vrh Ići dole
lija

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Sub 20 Apr - 22:39

Blago vama s proljecem i kod mene je prekjuce bilo, 26 stepeni, sunce, milina, a jutros osvanuo snijeg. :-(

Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Smisao covjekovog zivota   Danas u 20:37

Nazad na vrh Ići dole

Smisao covjekovog zivota
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Hayкa, кyлтypa, yмjeтнocт, cпopт :: Peлигиja, филoзoфиja, иcтopиja-
Skoči na: