MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Homo Loparicus !!!

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Homo Loparicus !!! Empty
PočaljiNaslov: Homo Loparicus !!!   Homo Loparicus !!! EmptyNed 25 Dec - 10:49

Jedan pogled i viđenje na stanovnike Lopara.
Very Happy Very Happy Very Happy
Homo Loparicus !!!
Homo Loparicus autohtona podvrsta vrste Homo sapiensis koja je izumrla na samom početku 21 vijeka. Naseljavala je obronke i visove planine Majevice. U početku se aktivno bavila zemljoradnjom, stočarstvom i voćarstvom, kada je i doživjela svoju maksimalnu ekspanziju. Razvojem industrije tj. proizvodnih snaga i odnosa na tom lokalitetu između dva zadnja rata u drugoj polovini 20 vijeka njeno naselje je postalo gradom i popelo se na sam vrh nerazvijenosti , ali su tada preživjeli jer su imali hranu, koja im je doturana iz kruga razvijenih zahvaljujući sistemu samoupravljanja i samoupravnih odnosa, te sistema our-a, sour-a i drugih kolegijalnih solidarnosti koje je predviđao ZUR-a. Međutim razvojem Demokratije na ovim prostorima i njenog čudovišnog derišta zvanog višestranačje, došlo je do stezanja omče oko vrata ove autohtone vrste Homo Loparicus. Sve pozitivno od čega se živjelo i životarilo, preko noći je upropašteno, opljačkano i kriminalno privatizaciono uništeno. Mladost i radna snaga se izgubila u migraciji i rasejanju, natalitet je prestao da postoji, starost i bolest je postala sinonim ovog životnog prostora, umjesto fabrika nicali su starački domovi, iz svemira je došao Pundravi virus koji je obećavao da se može živjeti lagodno i demokratski bez rada i motike krađom, pljačkom i prevarom, puštajući kroz sva sela crne otrovne vijugave zmije zvane asfalt da unište i ono malo seljaka što je postojalo. Pundravi soj umjesto da hrani preživjele stanovnike, trudio se da prehrani samo sebe i ove nezasite crne asfaltne nemani. Upalo se u beznađe, dugove i očaj te je kraj bio neminovan. Dio ove nekada zdrave populacije tj. njihove zemne ostatke možete naći na arheološkom lokalitetu Loparskim Pučilama, manjim arheološkim zahvatima, a drugi dio koje nije imao ko da sahrani naći ćete u njihovim grandioznim nastambama širom Majevice.



Nazad na vrh Ići dole
Jankovljev




Number of posts : 866
Peпyтaциja : 0
Registration date : 20.02.2008

Homo Loparicus !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Homo Loparicus !!!   Homo Loparicus !!! EmptyNed 25 Dec - 11:52

Свиђа ми се.
Nazad na vrh Ići dole
mrav

mrav


Number of posts : 2150
Peпyтaциja : 1
Registration date : 30.11.2009

Homo Loparicus !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Homo Loparicus !!!   Homo Loparicus !!! EmptyNed 25 Dec - 18:33

Odakle tolika mrznja prema asfaltu? Strasno!
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Homo Loparicus !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Homo Loparicus !!!   Homo Loparicus !!! EmptyNed 25 Dec - 21:16

Лопарац одлично срочено ! :thumleft: Врста је ,,разводњена,, и ,,расељена,, !
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Homo Loparicus !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Homo Loparicus !!!   Homo Loparicus !!! EmptyPon 26 Dec - 18:03

Kakva ideja Loparac! Svidja mi se, sam,o mi onaj asfalt ne bi bas najjasniji, tj.ne znam da li je to sto mislim. Smile))
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Homo Loparicus !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Homo Loparicus !!!   Homo Loparicus !!! EmptyPon 26 Dec - 22:14

To sam postirao još 2009.g. na LOF-u, ali nije imalo baš nekog odjeka. Tema je bila Loparčani description. A što se asfalta tiče, nisam nipošto protivnik asfalta za svako selo, ali sam protivnik da se to preko noći i na oruk uradi bez obzira na kvalitet i moguće posljedice takvog čina. A bojim se da su posljedice strašne i da su već nažalost nastupile. Trebalo je u svakom selu, zaseoku vještački jačati određene "žarišne tačke" opstanka. Pod tim mislim materijalno pomaganje porodica koje obećavaju život sela i sprečavaju njegovo gašenje. A ta pomoć se može izvesti na hiljadu raznih načina.
Very Happy Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Homo Loparicus !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Homo Loparicus !!!   Homo Loparicus !!! EmptyPet 12 Jul - 22:07

loparac-98 ::
To sam postirao još 2009.g. na LOF-u, ali nije imalo baš nekog odjeka. Tema je bila Loparčani description. A što se asfalta tiče, nisam nipošto protivnik asfalta za svako selo, ali sam protivnik da se to preko noći i na oruk uradi bez obzira na kvalitet i moguće posljedice takvog čina. A bojim se da su posljedice strašne i da su već nažalost nastupile. Trebalo je u svakom selu, zaseoku vještački jačati određene "žarišne tačke" opstanka. Pod tim mislim materijalno pomaganje porodica koje obećavaju život sela i sprečavaju njegovo gašenje. A ta pomoć se može izvesti na hiljadu raznih načina.
Very Happy Very Happy  Very Happy
Jedan od pozitivnih načina je i pomoć DIJASPORE izrazito siromašnim i višečlanim porodicama koje žive na selu, ali to je samo kap u moru potreba. Realnost je da na selu ima sve više i više porodica koje su došle na rub gole egzistencije tj. već su u stanju potrebe za socijalnim zbrinjavanjem. Ali o tome niko (ama baš niko) od nadležnih, UOPŠTE ne vodi računa. Neka im je Gospod na pomoći !!!
Twisted Evil Basketball Twisted Evil
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Homo Loparicus !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Homo Loparicus !!!   Homo Loparicus !!! Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Homo Loparicus !!!
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM-
Skoči na: