MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA

PrijemPrijem  PortalPortal  KalendarKalendar  GalerijaGalerija  FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  Lista članovaLista članova  PristupiPristupi  

Share | 

Zdravice

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Tojic

Number of posts : 335
Peпyтaциja : 1
Registration date : 21.03.2008

PočaljiNaslov: Zdravice   Sre 25 Jan - 17:09

Zna li neko zdravice,koje se govore na slavama na Majevici?
Znate ono "Prvom čašom,dobrom srećom" itd. Nebi bilo loše da se to zapiše i tako spasi od zaborava.
Dobro bi bilo zapisati i ostale običaje za slavu kod nas Majevčana.
Znam da se po krsni hljeb ide poslije treće zdravice,ali kad se uzima prekadnja?kad se pali svijeća?i tako to

Znam da neki poslije dvadesetak zdravica,počnu nazdravljati i za volove itd. Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika
Mare

Number of posts : 2822
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Zdravice   Sre 25 Jan - 19:02

Ja sam već Tojiću pisao o tome samo što je to bilo negde u temi "Slastičarna - Dobro jutro , lijep vam dan slatkiš nikad suvišan ,
Ali evo pokušaću ponovo da malo približim vama onoliko koliko ja znam i onako kako ja slavim .
Praktikujem da lomim krsni hljeb prije podne , (dok dan napreduje da bi nam i godina napredna bila ) koliko sam u mogućnosti , uglavnom sačekam kumove i preče goste koji se trude da taj termin ispoštuju koliko su u mogućnosti . Takvu praksu je uveo moj otac jer su stariji pričali da tako treba ali su uglavnom lomili krsni hljeb uveče kad se i skupljao najveći broj gostiju , valjda zbog straha od komunista ili već koga drugoga (ne znam).
Kad se ide po krsni hljeb ? Pa negdje poslije treće a negdje poslije prve zdravice . Ja lično idem poslije prve zdravice . Na slavsku trpezu ne iznosim ništa osim tanjira , svijećnjaka , i suhomesnatog predjela , poslužim gostima kafu i kad već popiju kafu nazdravim prvu zdravicu .
PRVA ZDRAVICA - Za Gospoda Isusa Hrista
Pomozi bože , poveseli sreću . Prvom čašom a dobrom srećom . Gospod istiniti Bog naš da nam bude u pomoći i današnji praznik Sv.Jovan Krstitelj . Daj Bože da na mnogaja ljeta jedni drugim dolazimo da se pomožemo i pazimo i gospodnje ime pominjemo . Zdravi da ste svi redom a pomozi Bože da pijemo da se veselimo i Hristos se javi !

Poslednji izmenio Mare dana Pet 27 Jan - 13:46, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Kym

Number of posts : 951
Peпyтaциja : 4
Registration date : 10.02.2008

PočaljiNaslov: Re: Zdravice   Sre 25 Jan - 22:32

Tojic ::
Znate ono "Prvom čašom,dobrom srećom" itd. Nebi bilo loše da se to zapiše i tako spasi od zaborava.
Znam da se po krsni hljeb ide poslije treće zdravice,ali kad se uzima prekadnja?kad se pali svijeća?i tako to

Znam da neki poslije dvadesetak zdravica,počnu nazdravljati i za volove itd. Laughing

Da, da...za voke tezake Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Mare

PočaljiNaslov: Re: Zdravice   Čet 26 Jan - 9:33

Poslije toga nazdravi i dolibaša sa ostalim gostima i onda se sa svima pozdravim sa riječima "eto gosti moji , vrijeme mi je došlo te ja moram na put za poslom a vi mi u zdravlju ostajte " , rukujem se sa svima i svi ukućani osim domaćice izađu u drugu prostoriju i muške glave uzimaju u ruke slavu (Krsni hljeb , slavsku svijeću , pšenicu koja je dan ranije ili na dan slave osvećena u crkvi , čašu crvenog vina , pripremljenu kadionicu , jabuku , desnu plećku od praseta i dugu pršutu suvog mesa ili ako slava pada u posan dan pripremljenog šarana . Onda se poredamo po starini prvo ide domaćin pa za njim ostali muški ukućani i malo zavičemo (k'o bajagi na volove kao "ej hej preturi , ne daj , ooo " pa zalupamo na vrata i u uđemo sa riječim "pomaže Bog svima , evo nas stigosmo sa puta " pa sve ovo što smo iznijeli postavimo u čelo sofre i domaćin kaže svima ukućanima "slavim slavu Sv.Jovana , pa mi pomozite da je zajedno uzdignemo ". Okrenut prema istoku - ikoni pred kojom gori kandilo sa savojom porodicom i ukućanima domaćin se prekrsti govoreći :
MOLITVAMA SVETIH OTACA NAŠIH GOSPODE ISUSE HRISTE BOŽE NAŠ POMILUJ NAS AMIN .
Zatim domašin pali krsni svijeću sa malom svijećom koja je već zapaljena i gori u čaši sa prekadnjom i govori :
GOSPODE ISUSE HRISTE BOŽE NAŠ PALIM OVU KRSNU SVIJEĆU U TVOJU SLAVU U ČAST SVETOG JOVANA KRSTITELJA PROROKA I PRETEČE A ZA ŽIVOT I ZDRAVLJE MOJE PORODICE AMIN . Domaćin uzima tad kadionicu , kadi krsni hljeb , pšenicu, vino, ikonu i sve prisutne unakrst tako da kadionica siđe sa čela do na dno sofre . Za to vrijeme dolibaša , kum ili neko drugi od prisutnih naglas govori molitve - a može i domaćin ako već niko drugi nema .
SVETI BOŽE , SVETI KREPKI , SVETI BESMRTNI POMILUJ NAS. (tri puta se izgovara)
SLAVA OCU I SINU I SVETOME DUHU , I SAD I UVJEK I U SVE VIJEKOVE . AMIN
PRESVETA TROJICE POMILUJ NAS . GOSPODE OČISTI GRIJEHE NAŠE , VLADIKO OPROSTI BEZAKONJA NAŠA , SVETI POSJETI I ISCIJELI NEMOĆI NAŠE IMENA TVOGA RADI .
GOSPODE POMILUJ . (tri puta se izgovara)
SLAVA OCU I SINU I SVETOME DUHU , SADA I UVJEK I U SVE VIJEKOVE . AMIN

Onda dolibaša radi lakšeg lomljenja krsnog hljeba presiječe unakrst hljeb sa donje stane i pristupa se sa božijom pomoći lomljenju krsnog kolača . Ja slavski hljeb lomim sa kumom koji sijedi sa desne strane dolibaše , sa lijeve strane stanem i uz mene stane sluga između mene i dolibaše koji napija mene i kuma dok krsni hljeb lomimo . Hljeb lomimo na sledeći način : Prvo se prekrstimo i počnemo okretati hljeb u desnu stanu , okrećemo tri puta pa onda nazdravljamo za ime Gospoda Boga i Svete tvrde slave časne i nebesne i Svetog Proroka Preteče i Krstitelja Jovana kuma Božijega , daj Bože da se ova slava ne odvaja od ovog doma i od ovog roda sve do suda pravednoga , živjeli i Hristos se javi onda sluga svojom rukom prinosi čašu domaćinu pa kumu koji isti zdravi takvu ili sličnu zdravicu i poslije toga se opet okreće hljeb i zdravi naizmjenično po tri puta . Inače kad se lomi krsni hljeb poželjno je da se što više prisutnih uključi u okretanje i podizanje hljeba (obavezno uključiti djecu da se uče) i poželjno je da se pjeva :
Na prvom okretanju :
SVETI MUČENICI , KOJI STE SE DOBRO BORILI I VJENCE STEKLI , MOLITE SE GOSPODU DA SE SMILUJE NA DUŠE NAŠE .
Na drugom okretanju :
SLAVA TEBI HRISTE BOŽE , APOSTOLA POHVALO , RADOVANJE MUČENIKA , ČIJA JE PROPOVIJED TROJICA JEDINOSUŠNA .
Na trećem okretanju :
ISAIJE LIKUJ , DJEVA ZAČE I RODI SINA EMAUILA , BOGA I ČOVJEKA, ISTOK MU JE IME , NJEGA VELIČAJUĆI DIJEVU BLAŽENU PROSLAVLJAMO .
Kad se završi okretanje hljeba i čitanje navedenih molitava domaćin sa kumom lomi hljeb na dvoje tako da mu lice bude spolja, zatim domaćin ljubi svoju stranu hljeba govoreći HRISTOS JE MEĐU NAMA a kum odgovara JESTE I BIĆE , tad sluga podiže čašu sa vinom i jednom malom kašikom sa kpjom domaćin preliva hljeb u znaku krsta govoreći :
U SLAVU I ČAST SVETOG JOVANA KRSTITELJA A ZA ŽIVOT I ZDRAVLJE MOJE PORODICE , KUMOVA I PRIJATELJA PRINOSIMO TI GOSPODE ŽRTVU OVU PRIMI JE U SVOJ NADNEBESNI ŽRTVENIK .
Zatim domaćin i dolibaša ili kum sastavljaju hljeb kao što je bio prije lomljenja okreću za pola kruga i lome na četri dijela , ljube i prelivaju vinom kao i prvi put , Držeći hljeb u rukama domaćin i kum ljube se tri puta govoreći HRISTOS JE MEĐU NAMA - JESTE I BIĆE . Iz desne ruke domaćin i kum stavljaju hljeb na sto a iz lijeve u sito da bude rodna godina . Domaćin se poslužuje prekadnjom i vinom pa svi ostali unakrst niz trpezu i zatim se poslužuje slavska trpeza .
Nazad na vrh Ići dole
Tojic

PočaljiNaslov: Re: Zdravice   Čet 26 Jan - 23:11

Kym ::

Da, da...za voke tezake Very Happy

Upravo tako "Za voke tezake" Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Tojic

PočaljiNaslov: Re: Zdravice   Čet 26 Jan - 23:19

Mare,imaju jos neke zdravice i to u stihu. Nesto kao "Hvala slugo,desna ruko...neznam dalje
Imaju zdravice za kumove,za casni krst,i tako to.Nemogu da se sjetim.
Te zdravice su u stihu i to bih volio znati. Kad bih znao ko to zna,otisao bih kod njega sa sveskom i olovkom i to sve zapisao.

Inace i ovo sto si napisao je super,da se zna. Vrijeme je da naucim Very Happy

Nazad na vrh Ići dole
Kym

PočaljiNaslov: Re: Zdravice   Čet 26 Jan - 23:28

Upravo tako "Za voke tezake" Very Happy

Za 'voke tezake' se zdravilo, al' tek posle pola noci kad zene isprate kuci, a oni ostanu da piju.

Kazu, da su od pola noci pili rakiju iz ćasa...zakivali ulazna vrata, da nebi koji pivdzija (bez odobrenja domacina) zbris'o kuci... Very Happy

Poslednji izmenio Kym dana Čet 26 Jan - 23:46, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Kym

PočaljiNaslov: Re: Zdravice   Čet 26 Jan - 23:37

Mare, zahvaljujem...ziv ti nama i zdrav bio.
Nazad na vrh Ići dole
Mare

PočaljiNaslov: Re: Zdravice   Pet 27 Jan - 6:49

Mare,imaju jos neke zdravice i to u stihu. Nesto kao "Hvala slugo,desna ruko...neznam dalje
Imaju zdravice za kumove,za casni krst,i tako to.Nemogu da se sjetim.
Te zdravice su u stihu i to bih volio znati. Kad bih znao ko to zna,otisao bih kod njega sa sveskom i olovkom i to sve zapisao.

Inace i ovo sto si napisao je super,da se zna. Vrijeme je da naucim Very Happy

Dobro , polako jedna po jedna , doćićemo i do njih .

Što se tiče sluge ; sluga kod nas napija domaćina i onog ko sa njim lomi krsni hljeb vinom ili rakijom svaki put kad sluga posluži domaćina prinjevši mu čašu vina ustima , kad ispije ovaj ga blagosiva "fala slugo desna ruko moja" zato što mu sluga stoji sa desne strane ili "zdrav si slugo pravedna desnice moja" . Inače oni koje sluga napija se trude da ispiju što više iz čaše da prevare slugu , a ako slugi ostane nešto u čaši poslije lomljenja slavskog hljeba on mora sve da popije naiskap što zna biti problem ako se napija vinom .
Inače uloga jabuke koja se iznosi sa krsnim hljebom je sledeća ; dolibaša je dužan da jabuku sačuva od djece da je neko ne ukrade i da je poslije lomljenja hljeba isječe na kriške i podijeli mlađim ukućanima . Jabuka simbolizuje zdravlje i zato se dijeli naprije dijeci a poslije što ostane i ostalim gostima .
Nazad na vrh Ići dole
Mare

PočaljiNaslov: Re: Zdravice   Pet 27 Jan - 13:46

E pa sad je već vrijeme za drugu zdravicu :

DRUGA ZDRAVICA - za Presvetu Bogorodicu

Sve pismo Boga molismo
Ovu velimo od Boga želimo .
Da na Bog i Sveta Bogorodica budu na pomoći .
Pomozi bože poveseli sreću
Čašom drugom a s ljubavi dugom (ili drugom čašom boljom srećom )
Gdje se god druga čaša pila
Sveta nam Bogorodica u pomoći bila
pa domaćina i ukućane i sve prisutne blagoslovila
Sve u ima Boga i Svetog Jovana Krstitelja Proroka i Preteče
dočekali ga ove godine u zdravlju i veselju daj bože i dogodine ,
monogoljetno i zadugo .
Živjeli zdravi ste svi redom i Hristos se javi !!!

Poslednji izmenio Mare dana Pet 27 Jan - 13:54, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Mare

PočaljiNaslov: Re: Zdravice   Pet 27 Jan - 13:54

Treća zdravica - Za svetu trojicu
Pismo prvu čašu u dobri čas , drugu u boljičas . Oba časa dobra pa nam pomogla . A ovu ćemo treću u najbolji čas , u ime Boga i Svete Trojice , srpske pomoćnice koja može da nam pomože . Gdje god se Sveta Trojica spominjala tu i pomogla . Ako mi Svetu Trojicu zaboravili u kalu il u strahu il u kakvim mukama , il u dušmanskim rukama , ona nas nikad ne zaboravila , nego vazda kao dobra pomoćnica , ruku nam dodala , a muke ne dala , iz kala izbavila , s braćom sastavila , sastavio Bog svako dobro vazda i danas među nas . A sve ćemo u ime Boga i Svetog Jovana Krstitelja Proroka i Preteče i Svete Trojice . Bog nas Mio vazda veselio i Hristos se Javi .

Poslednji izmenio Mare dana Pet 27 Jan - 14:11, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Mare

PočaljiNaslov: Re: Zdravice   Pet 27 Jan - 14:08

Četvrta zdravica - U ime Boga i sjajnog časnog Krsta .

Pominjasmo Boga i Svetu Trojicu , pomogo nam Bog i Sveta Trojica , a ovu ćemo čašu u ime Boga i časnoga sjajnog Hristovoga krsta koji sija da obasja sve koji ga vjeruju i cjelivaju . Ko god časni krst vjerovo i cjelivao Bog mu napomoći bio . A ko ga nevjerovo da ga Bog okrene da ga i on vjeruje i cjeliva . Živjeli za slave višnje krepke i nebesne Svetog Jovana Krstitelja , đe se krsno ime pominjalo tu i pomoglo ako Bog da . Daj Bože da se ova slava ne odvaja od ovog doma i od ovog roda sve do suda pravednoga . Nego se vazda slava slavila , svijeća krsna palila , Bog se molio a Bog mogao pa nam pomogao od danas i vazda ako Bog da . Živjeli i Hristos se javi .
Nazad na vrh Ići dole
Tojic

PočaljiNaslov: Re: Zdravice   Pet 27 Jan - 23:18

Nekako sam predpostavljo da bi ti to mogao znati cheers
Nazad na vrh Ići dole
Mare

PočaljiNaslov: Re: Zdravice   Ned 29 Jan - 15:39

Peta zdravica - Za Svetu Petku

Pomozi Bože , poveseli
Pismo za sjajni časni krst ,
Pomogo nam Bog i zlatni časni krst .
Petu čašu dižemo u ime Boga i Svete Petke,
Bog i Sveta Petka da nam budu na pomoći .
Gdje se Sveta Petka pominjala tu i pomogla ,
A sve ćemo u ime Boga i krsne slave Svetog Jovana Krstitelja ,
Pomogo nam Bog i krsna slava .
Rodila nam u polju pšenica i vinova lozica .
Pčele nam se rojile , krave telile , ovce bliznile .
Hvala vam koji ste mi došli da slavu čestitate ,
Živjeli svi redom i Hristos se javi .

Poslednji izmenio Mare dana Ned 29 Jan - 17:34, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Mare

PočaljiNaslov: Re: Zdravice   Ned 29 Jan - 15:47

Šesta zdravica - za domaćina života i zdravlja (domaćinska)

Pomozi Bože poveseli
Da ustanemo da se pomolimo i ovu šestu čašu nazdravimo .
U slavu Božiju u čast Svetog Jovana Krstitelja
a za život i zdravlje domaćina od ovog doma .
Da nam bude zdrav i veseo ,
da sjedi u domu , da radi o dobru ,
Vazda imao , vazda sticao ,
Bog mu mio na pomoći bio .
Ko mu maniso , manuo mu vrećom pred kućom ,
iskao mu žita u zajam
Davao mu djecu u najam .
Daj Bože da mnogo ljeta i godina slavu slavi
i goste dočekuje u zdravlju i veselju
i u boljem stanju i imanju ako Bog da .
Živa nam bio i Bog ga poživio
Hristos se javi .

ima i malo šaljiva skraćena varijanta

Zdrav si domačine
Prasio krmačine
Meso sušio
Duvan pušio
itd ...
Nazad na vrh Ići dole
Mare

PočaljiNaslov: Re: Zdravice   Pet 10 Feb - 11:30

Kad sluga napija radenike koje lome krsni hljeb
Zdravi se :
Zdrav si slugo desna ruko
Rukom ručio srcem veselio
Što potrošio Bog ti nadoknadio .
Nazad na vrh Ići dole
Mare

PočaljiNaslov: Re: Zdravice   Pet 10 Feb - 11:47

Sedma zdravica za domaćice života i zdravlja.

Pomozi Bože poveseli
Da ustanemo da se pomolimo i ovu sedmu čašu nazdravimo .
U slavu Božiju u čast Svetog Jovana Krstitelja
a za život i zdravlje domaćice od ovog doma .
Da je Bog blagoslovi da slavu posluži .
Da se domaćin njome ponosi ko nebo zvjezdom Danicom ,
Sinove i kćeri rađala , i domaćinu ugađala
Slavu slavila i njom se ponosila ,
Pomogo joj Bog i Sveti Jovan
Da nam bude zdrava i živa
da mnogo ljeta i godina slavu slavi
i goste dočekuje u zdravlju i veselju
i u boljem stanju i imanju ako Bog da .
Živjeli i Hristos se Javi !!!
Nazad na vrh Ići dole
Mare

PočaljiNaslov: Re: Zdravice   Pet 10 Feb - 11:58

Osma zdravica za mladenaca (domaćinove djece) života i zdravlja

Kod nas se osma čaša sipa velika (rukunjača čaša ona sa šljivama) pa se zdravi na iskap .

Ali ja više zdravice neću da pišem pošto niko ništa ne komentariše , niti u ovu temu upisuje . Ili nećete , ili vas ne interesuje , ili bolje znate kletve od zdravica . Neću ni ja više Sad

Reći ću samo da se
Deveta pije za unučića domaćinskih života i zdravlja (ako ih domaćin ima) ako nema onda se pije sledeća
Deseta za kumova i prijatelja života i zdravlja
A ostale čašice možete redati kako god hoćete .
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

Number of posts : 4102
Registration date : 31.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Zdravice   Pet 10 Feb - 13:39

Osma zdravica za mladenaca (domaćinove djece) života i zdravlja
Moram priznati da sam u većini slučajeva jedva čekao da dođe ova zdravica za mladence, pa da bježim dok me noge još nose. A opet zavisilo je od raspoloženja, društva, kvaliteta same rakije koja se saljevala, sutrašnjih obaveza itd. pa se nekad znalo i zaredati sa zdravicama za sve i svašta, dok neko ne zaspi za stolom ili pod stolom ili na neki volšeban način jednostavno nestane.
cheers Very Happy cheers
Nazad na vrh Ići dole
Tojic

PočaljiNaslov: Re: Zdravice   Sub 11 Feb - 22:49

Nastavi Mare molim te.
Namjerno nekomentarisem da nebih kvario temo.Jos sam mislio da bi najbolje bilo da se izbrisu svi ostali komentari,a da ostanu samo zdravice.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Number of posts : 14305
Peпyтaциja : 19
Registration date : 28.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Zdravice   Sub 11 Feb - 23:42

Не брини Тојићу, кад наш Маре ,,стави тачку,, све Здравице ћемо сабрати на једно мјесто или у пдф па овдје....
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika http://majevica.forumakers.com Na mreži
Mare

PočaljiNaslov: Re: Zdravice   Ned 12 Feb - 18:15

Pomozi Bože!
Bog da poživi mene
i muža moje žene,
sina moje majke,
đevera moje snajke,
i zeta moje babe
što mi ćerku dade džabe.
Živeli!!
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Zdravice   Danas u 1:02

Nazad na vrh Ići dole

Zdravice
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Hayкa, кyлтypa, yмjeтнocт, cпopт :: Peлигиja, филoзoфиja, иcтopиja-
Skoči na: