MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Obicaji vezani za zalost

Ići dole 
+2
lija
Mare
6 posters
AutorPoruka
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Obicaji vezani za zalost Empty
PočaljiNaslov: Obicaji vezani za zalost   Obicaji vezani za zalost EmptyČet 6 Mar - 8:24

Eto mislio sam ovdje da zapisemo neke obicaje koji se praktikuju kod nas .
Npr : Na pomenima za dusu pokojnika obicno stariji srodnik preminulog na groblju cita molitvu za pokoj duse :
Bog da prosti dusu nase-g (ime pokojnijka)
vjecna mu pamjat i blazen pokoj
dusa mu bivala i prepocivala
u raju nebeskom u liku andjelskom
sa Avramom i Isakom i pravednim carom Lazarom
gdje pocivaju i sve ostale blazene duse.


Molitva se izgovara tri puta a na kraju treceg ponavljanja se kaze:
Bog da prosti dusu pokojnika
a ostatku podari zdravlje i veselje.


Molitva se izgovara dok svi prisutni srodnici pokojnika stoje oko trpeze postavljene na groblju . Dok se molitva izgovara svi prisutni lijevom rukom dodiruju osobu koja stoji do njih i tako formiraju krug oko trpeze .
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Obicaji vezani za zalost Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za zalost   Obicaji vezani za zalost EmptyČet 6 Mar - 11:56

Ovi obicaji ne trebali nikom, ali postoje.
Obicaji vezani za smrt:
Sahrana


Kad neko umre, prvo mu se zapali svijeca pored glave i skrste ruke na prsima, desna preko lijeve. Pokojnik se sahranjuje obicno sutradan, ukoliko se ne ceka rodbina iz daleka.
Ako je prirodna smrt starije osobe, obicno ostaje kod kuce i citavu noc pored pokojnika bdije nekoliko, obicno starijih muskaraca, mrtvac se ne ostavlja sam i ima vjerovanje da ni slucajno ne bi smjela macka preci preko njega.

Na dan sahrane, mrtvac se kupa, to cine neki stariji srodnici ili neko ko se toga ne plasi. Stvari koje su pri tom koristene, bacaju se. Onda se pokojnik obuce u novo odijelo i obuje mu se i obuca. Stare babe, obicno imaju unaprijed spremljeno sta ce obuci za ukop, to su najcesce rubine, odnosno skuti iz narodne nosnje i cember za glavu, debele carape. Pokojnik se prekrije tzv. strukom beza, koju babe unaprijed spreme za tzv. pokrov. U sanduk (koji su prije licno izradjivali kad neko umre, a sad se kupuje) se stavi i deka ili cak i dvije-ne sjecam se kako, da li ispod i sa strana ili se i njom pokrije, jer postoji vjerovanje da je na drugom svijetu zima. U sanduk su ranije stavljali cak i stvari koje je pokojnik volio, novcice, kafu, cigarete...Ako je neko umro, a oko mu nije sasvim zatvoreno, vjeruje se da je ostao nekog zeljan i oci mu se sklope, a usta zatvore-za to cak koriste neku maramicu kojom stegnu bradu tako sto maramicu svezu iznad glave ili iza vrata. Ne znam kad se tacno to radi.

Na sahranu se u majevickom kraju poziva, sto nije slucaj svuda. Za taj posao posalju nekog i on ni kod koga ne ulazi u kucu, nego samo ispred vrata saopsti vijest o smrti i kad je sahrana. Na dan sahrane dok kod kuce umrlog spremaju rucak za ukopnike, posalje se neko na groblje da iskopa tzv. raku tj. grobnicu. Prije polaska na groblje, ispred kuce pokojnika pop vrsi opijelo, ali ne i u slucaju ako se radi o samoubistvu, ili umrli nije bio krsten. Prilikom opijela svi prisutni drze svijecu i po mogucnosti se treba suzdrzati od glasnog plakanja i posebno kukanja koje je nekad bilo obicaj. Zene koje su trudne ili imaju m. ciklus ne drze svijecu i ne cjelivaju pokojnika. Poslije opijela, prisutni, pocevsi od najuze familije idu da se oproste-cjelivaju mrtvaca u celo i iznad glave mu stave novcanicu. Iznad glave umrlog, neko od familije, obicno mladji drzi krst. Umrli se moze cjelivati i u kuci, kad se iskuplja svijet, ali to je rjedje. Novac koji se stavi na cjelivanje u majevickom kraju se daje-poklanja svesteniku koji je vrsio opijelo, a u drugim krajevima se upotrijebi za izdavanje obreda nakon smrti (trecina, sedmina, ceteresnica, polugodisnjica, godisnjica od smtrti tzv. jedzek) ili dizanje spomena. Svesteniku se i platiti i spremi poklon. Svi koji dolaze na sahranu, obicaj je da donesu svijecu, a osim toga obicno se nosi i vino, rakija, med i keks. Te stvari se kasnije podijele onima koji su pomagali oko sahrane.

Kad posmrtna povorka poslije opijela, krene prema groblju, kuca onog ko je umro ne ostaje sama i zatvorena, nego se neko zaduzi da ostane. Na celu povorke ide krst, a mozda i ilitija, a iza sanduka clanovi porodice, pa onda svi ostali.U putu do groblja se tri puta zastaje (obicno na raskrscu) i pop cita molitvu. Ranije su zene glasno kukale, sto je odzvanjalo naokolo i stravicno je cuti, iako mnoge od njih pri tom nabrajaju neke nebulozne stvari, sto mi nije bilo jasno, jer u momentima teske tuge covjeku nije do izmisljanja kojekakvih prica. Znam i da je nekad bila sramota da nekog ko je umro tako kukanjem dobro ne "ozale", a ima zena koje ne mogu (kazu ne znaju) da kukaju, nego placu, pa se nekad davno desavalo da unajme zenu koja zna da kuka oko kuce i nabraja kojesta. Ovo mi je bez komentara, a mislim da toga vise nema. Grobnica za zenu se kopa dublje , cini mi se za 20 cm, a kolike su inace dimenzije i ima li neko pravilo, a mislim da ima, ne znam, neka napise ko zna. Na groblju pop ocita molitvu i onda se sanduk spusta u grobnicu, a svi ili samo familija bace grumen zemlje, a onda oni koji su kopali grobnicu zaspu zemljom sanduk. Poslije toga na groblju svi prisutni treba da uzmu bar komadic hrane za dusu pokojnika. Za taj rucak se obavezno kolju tri razlicita "brava"-zivotinje (govece, ovca, svinja) onog pola kog je i pokojnik, a pored toga i vise njih da bi bilo dovoljno hrane za sve. Ako je dan posan srijeda, petak ili drugi dani u vrijeme posta, priprema se posna hrana. Poslije sahrane neki idu odmah kuci, a ko hoce moze da se vrati kuci pokojnikove porodice gdje se ruca. Po dolasku sa groblja, kao i uvijek, prvo se vani operu ruke.

Za sahranu se treba pristojno obuci, sto znaci ne ici u kratkoj suknji, kratkim pantalonama, majici na bretele i sa golim stomakom, dubokim dekolteom, a odjeca treba da je crna ili tamnih boja. Izuzetak su trudne zene, roditelji djece koja nemaju jos godinu dana starosti i oni koji su se vjencali prije manje od godinu dana i postoji vjerovanje da nije dobro da idu na groblje, ali to malo ko postuje, jer je ponekad prosto neizvodljivo. Takodje se ne ide sa sminkom i nakitom, sto uglavnom postuje samo najpreca rodbina.


P.S. Ako ste uocili propuste, dopunite, a ako sam nesto pogrijesila ili je negdje nesto drugacije, takodje napisite. Ko zna neka sada opise obicaje povodom trecine, sedmnine...
Nazad na vrh Ići dole
Jankovljev




Number of posts : 866
Peпyтaциja : 0
Registration date : 20.02.2008

Obicaji vezani za zalost Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za zalost   Obicaji vezani za zalost EmptyČet 6 Mar - 13:26

Ja sam cuo verziju umjeso "gdje pocivaju i sve ostale blazene duse"
"gdje sretne i svete duse pocivaju"
Nazad na vrh Ići dole
D4




Number of posts : 742
Peпyтaциja : 0
Registration date : 11.02.2008

Obicaji vezani za zalost Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za zalost   Obicaji vezani za zalost EmptyČet 6 Mar - 14:36

Fino lIjo od tebe sto to napisa.. Ali mislim da se na sahranu ne poziva...!

Ili se varam?
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Obicaji vezani za zalost Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za zalost   Obicaji vezani za zalost EmptyPet 7 Mar - 9:01

Ne znam da li je tako u svim selima na Majevici, u ostalim krajevima se ne poziva, ali u nekim selima na Majevici znam da se poziva, pretpostavljam da je to ostalo od prije, kad nije bilo posmrtnica, pa je neko isao da javi o smrtnom slucaju rodbini.
Nazad na vrh Ići dole
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Obicaji vezani za zalost Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za zalost   Obicaji vezani za zalost EmptyPet 7 Mar - 9:30

Dobar dan ja sam taj i taj , posl'o me taj i taj da vam kazem da je umro taj i taj.
Ma nemoj , pa kad je lepuhno greshnik ?
Sinoch oko nekolko , sa'rana je sutra u dva pa et' ako mozete dodjite .

Na sahranu se ne zovu komshije i srodnici koji zive u blizini iz razloga sto se zene vech oglase kukanjem i upoznaju okolinu da je taj neko preminuo . Ali zato svi ostali se zovu kako se vec moze . Ja sam upoznao dobar dio Majevice radeci za komshiluk kao kurir pozivar za razne prilike , telefonskih veza tad nije bilo pa spisak u dzep i udri preko brda .


Poslednji izmenio Mare dana Pet 7 Mar - 10:24, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
D4




Number of posts : 742
Peпyтaциja : 0
Registration date : 11.02.2008

Obicaji vezani za zalost Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za zalost   Obicaji vezani za zalost EmptyPet 7 Mar - 10:22

MNogo toga cu da naucim od vas... Samo tako nastavite..!
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Obicaji vezani za zalost Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za zalost   Obicaji vezani za zalost EmptyPet 7 Mar - 10:50

Jos sam zaboravila da napisem, da oni koji dolaze na sahranu izjavljuju porodici saucesce uz pruzanje ruke, ali se na sahrani, ni prilikom dolaska, ni prilikom odlaska, niko ni sa kim ne ljubi. Uzgred, da napomenem da se i pri susretima u Crkvi ne ljubi.

Ima jos jedan obicaj, da se grobnice i spomenje ne obnavljaju i ne renoviraju kad porodica nije u zalosti tj. kad nije rusna, navodno to sluti nesreci. To se cini samo u godinama zalosti.
Nazad na vrh Ići dole
wolfenstein

wolfenstein


Number of posts : 359
Location : Velika Srbija
Peпyтaциja : 0
Registration date : 16.02.2008

Obicaji vezani za zalost Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za zalost   Obicaji vezani za zalost EmptySub 8 Mar - 15:54

Poziva se i na sahranu i na jedzeke.

Ali jednom sam bio na jedzeku u peljavama, kad ono krenu tacna i ljudi bacaju na tacnu pare.
Boze me oprosti,kazem ja pa mogli su staviti i jabuku kako su krenuli, kad mi veli covjek do mene taki nam je obicaj.
Prodje tacna do dolibase, kad covjek uze da naglas vice koliko je ko dao para, kad je sve nabrojao uze pare i dade ukucanima, kao evo ovo vam je od nas da se pomognete koliko bilo.
To jos nisam vidio nigdje, osim u peljavama.

Hiljadu sela, hiljadu obicaja!
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Obicaji vezani za zalost Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za zalost   Obicaji vezani za zalost EmptyPon 10 Mar - 18:29

Ono sto je meni strasno ruzan i nelogican obicaj koji postoji u nekim mjestima na Majevici je da se jedzek izdaje kod kuce tako sto se razapne sator i onda ljudi koji dolaze donose kojesta. Najbliza rodbina donosi pecenu prasad ili da novac da se to kupi. Cak se donose i kolaci. Pa to sve ukupno izgleda vise kao slavlje, nego kao pomen za dusu pokojnika. Kazu da se to ponekad pretvori u atmosferu gdje jos samo fali da neko zapjeva. Razanj se nekad nosio na slavlja i torte, to uopste ne prilici obicaju vezanom za tugu. A takodje sator i toliko masovno okupljanje.
Glavni smisao je valjda da svestenik ocita molitvu za pokoj duse uz koljivo i to se moze uraditi u Crkvi, na groblju ili kod kuce (a da li i u tom slucaju svestenik ide na groblje prethodno?). Ja ne vidim smisao toliko masovnog okupljanja tom prilikom kod kuce pod satorom.

Slican i skoro isti obicaj je i za polugodisnjicu, ali je tu obicno manji skup ljudi nego kad se izdaje jedzek.

Na cet'eresnicu se pozivaju oni koji su bili na sahrani i to je takodje masovno okupljanje pod satorom, ali se tu nista ne nosi, kako ja mislim.

Sedmina i trecina se izdaju 7. i 3. dan na groblju, gdje se okadi grob i ponese hrana koju uzmu svi prisutni, a ide obicno samo najpreca rodbina. Cini mi se jos da za trecinu nose svi koji idu ponesto od hrane, ali nisam sigurna.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Obicaji vezani za zalost Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za zalost   Obicaji vezani za zalost EmptyPon 6 Apr - 19:13

Dok traje 40 dana, u pokojnikovoj kuci, na prozor se stavlja soli i hljeba, navodno, da dusha ne bude gladna dok tih 40 dana luta !
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Sponsored content





Obicaji vezani za zalost Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za zalost   Obicaji vezani za zalost Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Obicaji vezani za zalost
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Obicaji vezani za slavlja
» Obicaji vezani za vjerske praznike
» Obicaji vezani za razna vjerovanja

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Мајевица и српска мјеста :: Cjeћaњa-
Skoči na: