MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Novi Svepravoslavni sabor na vidiku

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
mrav

mrav


Number of posts : 2150
Peпyтaциja : 1
Registration date : 30.11.2009

Novi Svepravoslavni sabor na vidiku Empty
PočaljiNaslov: Novi Svepravoslavni sabor na vidiku   Novi Svepravoslavni sabor na vidiku EmptyNed 3 Jun - 17:01

Citat :
Novi Svepravoslavni sabor na vidiku
Rade Dragović | 02. jun 2012. 20:55 | Komentara: 5

SPC se pridružila zahtevima za održavanje vaseljenskog skupa. Sabor je moguć već za dve do tri godine. Moskva: zakazati što pre. Poslednji vaseljenski sabor bio pre 12 vekova
Sabor je moguć već za dve do tri godine

Sabor je moguć već za dve do tri godine
Srodne vesti



PITANjE zvaničnog redosleda crkava, ali i autokefalije pojedinih hrišćanskih zajednica, samo su neka od glavnih pitanja koja bi trebalo da se nađu na sledećem Svepravoslavnom saboru, koji se priprema duže od pola veka. Iako su njegove teme, ali i vreme održavanja, još u dubokoj magli i neizvesnosti, očekuje se da ovaj skup odredi kurs daljeg života i razvoja pravoslavlja u svetu. Poslednji ovakav sabor održan je pre dvanaest vekova.

Krugu pravoslavnih crkava koje su se založile za što skorije održavanje skupštine svih istočnih hrišćana, pridružila se i Srpska pravoslavna crkva. Sveti arhijerejski sabor SPC, na svom majskom zasedanju, ponovio je stav da bi trebalo brže raditi na njegovoj organizaciji.
- Sabor je ponovo potvrdio i svoj stav da je potrebno intenzivirati, produbiti i bogoslovski obogatiti dosadašnji proces priprema za Sveti i Veliki sabor Pravoslavne crkve - zaključilo je najviše telo SPC. - Potrebno je najpre ponovno sazivanje svepravoslavnog predsaborskog savetovanja, a potom, u dogledno prikladno vreme sazvati i opšti sabor.

Upućeni u odnose među crkvama u ovom pozivu vide signal da je skup svih pravoslavaca na vidiku i da je moguć dogovor oko pitanja koja godinama prave gotovo nepremostiv jaz među istočnim hrišćanima. Iako se procene retko daju, postoje i glasovi koji kažu da bi Sabor mogao da bude zakazan već za dve-tri godine.

TRADICIJA OD CARA KONSTANTINA SVEPRAVOSLAVNI sabor na čijoj pripremi se radi već više od pola veka nastavlja tradiciju drevnih vaseljenskih sabora, održavanih od četvrtog do osmog veka. Prvi ovakav skup sazvao je car Konstantin 325. godine, a na njemu su udareni temelji organizacije i dogmi hrišćanske crkve. Poslednji sabor održan je u Nikeji 787. godine. Kako u pravoslavnom svetu primat ima Carigradska patrijaršija, domaćin skupa bi mogao da bude upravo Istanbul. Sednice komisija za pripreme Sabora održavaju se u švajcarskom gradu Šambeziju.

Najveća kočnica za veliko sabiranje pravoslavnih hrišćana su složeni odnosi između dva bloka crkava. Prvu grupu čine “jelinske” crkve okupljene oko Vaseljenske patrijaršije i Atinske arhiepiskopije, čiji su pojedini interesi suprotstavljeni takozvanom slovenskom bloku čiji je stub u Moskvi.

Ove grupe crkva imaju saglasnost oko većine pitanja koja bi se našla na Saboru, osim oko dve tačke. Najveći jaz postoji oko diptiha (redosleda) pravoslavnih crkava, s obzirom na to da Moskva i Carigrad pojedine crkve različito rangiraju. Drugi veliki problem je broj crkava, budući da postoje zajednice u pravoslavlju na koje se različito gleda.

Sporan status imaju pre svega Finska, Estonska, Američka, Japanska i Kineska pravoslavna crkva. Za deo ortodoksnog sveta one su autokefalne (potpuno samostalne), dok im druge priznaju status tek - autonomnih.

Srpska pravoslavna crkva neguje dobre odnose i sa Carigradom, koji se smatra pupkom pravoslavlja, ali i sa Ruskom crkvom. Iako je mnogi vide u društvu “jelinskih” crkava, Srpska patrijaršija veoma drži i do duhovnog vođstva “trećeg Rima” - Moskve.

Za razliku od Atinske arhiepiskopije, koja ima stav da je potrebno što brže zakazivanje sabora, ali uz postizanje minimuma saglasnosti, raspoloženje u Moskvi je da skup treba zakazati iako pripreme nisu okončane.

Diptih i statusi crkava samo su, međutim, deo tema za razgovor ortodoksnih crkava. U krugu pitanja čiji će odgovori iscrtati budućnost pravoslavne vaseljene su trend broja vernika, položaj pravoslavaca na muslimanskom istoku, odnosi sa Rimokatoličkom crkvom, kao i pitanje kalendara, zajedničkog slavljenja praznika, pravoslavne dijaspore...

Dok Rim prica jednim jezikom i misli jednom glavom, Pravoslavni pricaju sa vise jezika i misle sa vise glava.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Novi Svepravoslavni sabor na vidiku Empty
PočaljiNaslov: Re: Novi Svepravoslavni sabor na vidiku   Novi Svepravoslavni sabor na vidiku EmptyNed 3 Jun - 17:12

Зато и јесмо ПРАВОславни :

Citat :
Одједном је настала хука са неба која је испунила кућу у којој су седели. Пламтећи језици испуњени Светим Духом поставили су се на сваког од њих. Сада су апостоли примили Светог Духа и постали су жива душа. Апостоли су тада почели да говоре другим језицима - како им је Дух Свети до да говоре. Народ се туда окупљао и слушао како говоре њиховим језиком. Сви су се дивили и чудили говорећи: "Гле, зар нису сви ови што говоре Галилејски?"

На тај начин Господ је послао апостоле да проповедају веру хришћанску по целом свету.
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
 
Novi Svepravoslavni sabor na vidiku
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Hayкa, кyлтypa, yмjeтнocт, cпopт-
Skoči na: