MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA

PrijemPrijem  PortalPortal  KalendarKalendar  GalerijaGalerija  FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  Lista članovaLista članova  PristupiPristupi  

Share | 

MRAMORJE NA MAJEVICI – NEKROPOLA SA NAJVIŠE NATPISA NA STEĆCIMA U BOSNI

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Mr. Majevica

Number of posts : 14305
Peпyтaциja : 19
Registration date : 28.01.2008

PočaljiNaslov: MRAMORJE NA MAJEVICI – NEKROPOLA SA NAJVIŠE NATPISA NA STEĆCIMA U BOSNI    Pon 14 Jan - 15:24

Преузето са:
http://www.bastina.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=170:mramorje-na-majevici--nekropola-sa-najvie-natpisa-na-stecima-u-bosni&catid=43:vijesti

U središtu planine Majevice u naselju Piperi nalazi se od javnosti malo poznata nekropola srednjovijekovnih bosanskih stećaka. U nauci je poznato da se na ovoj nekropoli nalazi najviše srednjovijekovnih bosanskih natpisa u Bosni.

U ovo se uvjerila i stručna ekipa Zavoda koja je krajem novembra 2012. godine obišla nekoliko nekropola stećaka na Majevici. Tačnije u naseljima: Nahvioci, Bučje, Šibošnica i Piperi. Ekipa je bila u sastavu: direktor Zavoda Benjamin Bajrektarević prof., mr. sc. Rusmir Djedović, Munisa Kovačević prof., a kao suradnici na terenu su bili: Amir Delić i Amir Mahmutović iz Nahvioca i Šibošnice (mlađi istraživači stećaka ovog područja) i Adis Mahmutović fotograf (Cres, Hrvatska).

Na jednoj gredi pored starog puta Tuzla-Brčko u Piperima a koja se cijela naziva Mramorje nalazi se nekoliko lokaliteta sa stećcima. Na lokalitetu Jasen smo zatekli desetak stećaka od kojih su neki nedavno uspravljeni a sam lokalitet donekle uređen. Na šest stećaka se nalazi deset natpisa bosančicom.

Natpisi su u stručnoj literaturi djelimično doneseni ali ovo bogatstvo natpisa zaslužije znatno detaljinija jezička istraživanja. Naš najpoznatiji istraživač stećaka Šefik Bešlagić, rodom iz Gornje Tuzle, je sa ovog lokaliteta donio nekoliko natpisa davne 1969. godine.

Spomenutih deset natpisa ovu nekropolu uvodi u red najvrjednijih u Bosni i Hercegovini. Od oko četiri stotine natpisa na stećcima većina njih se nalazi u Hercegovini a navedena nekropola ima najviše natpisa u Bosni. Treba spomenuti da je nedavno u Bijeljini na stećcima pronađenim u temeljima Atik džamije pronađeno čak 23 natpisa.

Lokalitet Jasen nekropole stećaka Mramorje u Piperima zaslužuje prema svom značaju da bude proglašen nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine i da uđe na listu najvrijedniju lokaliteta za nominaciju stećaka na UNESCO–vu lisu svjetske baštine.

Donosimo nekoliko fotografija snimljenih pri obilasku nekropole krajem novembra 2012. godine.

Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika http://majevica.forumakers.com
Mare

Number of posts : 2822
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

PočaljiNaslov: Re: MRAMORJE NA MAJEVICI – NEKROPOLA SA NAJVIŠE NATPISA NA STEĆCIMA U BOSNI    Pon 14 Jan - 17:30

Sigurno da zaslužuje da se nađe na UNESCO-voj listi svjetske baštine , a ukoliko do toga dođe najzaslužniji za to biće Mr.Majevica . Jer da njega nije bilo za ovu nekropolu se ne bi ni znalo . Bez imalo pretjerivanja , mnogo je trebalo vremena i truda za promovisanje majevičkih srednjevjekovnih spomenika , a da ovu nekropolu nije prezentovao naš Mr.Majevica , ne bi do nje došli vjerovatno ni za još sto godina ni iz bijeljinskog muzeja ni iz loparskog centra za kulturu , a kamoli ovi iz Zavoda za zaštitu spomenika .
Svaka čast :thumleft: .
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika
mrav

Number of posts : 2063
Peпyтaциja : 1
Registration date : 30.11.2009

PočaljiNaslov: Re: MRAMORJE NA MAJEVICI – NEKROPOLA SA NAJVIŠE NATPISA NA STEĆCIMA U BOSNI    Pon 14 Jan - 19:53

Zivio Srbenda Mr. Majevica!
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

PočaljiNaslov: Re: MRAMORJE NA MAJEVICI – NEKROPOLA SA NAJVIŠE NATPISA NA STEĆCIMA U BOSNI    Uto 15 Jan - 21:09

Галерија стећака ,,на Висорах...,,

http://www.bastina.ba/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=7&Itemid=132

Ја сам се потрудио да је лоцирам, иначе та некропола је ту вијековима, само нисмо сједили.

Дали смо шансу и општинским органима Лопара, Маре је лично изнио идеју, али такви смо ми.

Драго ми је да се та некропола нађе на УНЕСКОВОЈ листи зашт. споменика, али могли су да буду ,,исписани,, старом ћирилицом, писмом наших предака, а не ,,босанчицом,, Ћире Трухелке.
Nazad na vrh Ići dole
ZVEZDICA

Number of posts : 3385
Peпyтaциja : 2
Registration date : 11.01.2013

PočaljiNaslov: Re: MRAMORJE NA MAJEVICI – NEKROPOLA SA NAJVIŠE NATPISA NA STEĆCIMA U BOSNI    Uto 15 Jan - 22:11

To se zove predanost i posvecenost,ali i istrajnost.Bravo Mr.Majevica.Pohvale i za Mareta koji je izneo ideju nadleznima u Loparama.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

PočaljiNaslov: Re: MRAMORJE NA MAJEVICI – NEKROPOLA SA NAJVIŠE NATPISA NA STEĆCIMA U BOSNI    Uto 15 Jan - 22:26

Звездице, Маре је покретач, свега овога, ја сам само био мало вриједан. Покушали смо да ове наше оставштине и археолошке локалитете на Мајевици сакупимо и архивирамо на једно мјесто. То смо и урадили у облику ЦД-а Мајевички стећци http://majevica.forumakers.com/t1312-105210721112107710741080109510821080-108910901077111510941080-10521088107210841086108811121077

Подијелили смо их неким од надлежних органа тј. институција, добили нека обећања, али ништа од тога. Умјесто помоћи добили смо ,,крађу идеја,, и сада ово ,,побошњавање,, ... А то је све ради личних интереса и немарности. Ми нисмо тражили ништа за себе, чак ни да се спомињемо било гдје, само смо хтјели да те локалитете обиљежимо, заштитимо и учинимо занимљивијом нашом Мајевицом, што и јесте.

Nazad na vrh Ići dole
ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: MRAMORJE NA MAJEVICI – NEKROPOLA SA NAJVIŠE NATPISA NA STEĆCIMA U BOSNI    Uto 15 Jan - 22:49

Mr. Majevica ::
Звездице, Маре је покретач, свега овога, ја сам само био мало вриједан. Покушали смо да ове наше оставштине и археолошке локалитете на Мајевици сакупимо и архивирамо на једно мјесто. То смо и урадили у облику ЦД-а Мајевички стећци http://majevica.forumakers.com/t1312-105210721112107710741080109510821080-108910901077111510941080-10521088107210841086108811121077

Подијелили смо их неким од надлежних органа тј. институција, добили нека обећања, али ништа од тога. Умјесто помоћи добили смо ,,крађу идеја,, и сада ово ,,побошњавање,, ... А то је све ради личних интереса и немарности. Ми нисмо тражили ништа за себе, чак ни да се спомињемо било гдје, само смо хтјели да те локалитете обиљежимо, заштитимо и учинимо занимљивијом нашом Мајевицом, што и јесте.

Porazavajuce...Takvi ljudi su zaprljali svaki pedalj nase zemlje,rec vredi kao jedan udah,kao sto je data,tako brzo i nestane.Zao mi je...
Nazad na vrh Ići dole
mrav

PočaljiNaslov: Re: MRAMORJE NA MAJEVICI – NEKROPOLA SA NAJVIŠE NATPISA NA STEĆCIMA U BOSNI    Uto 15 Jan - 23:41

Ko je obecao? Ko je ukrao ideje?
Nazad na vrh Ići dole
Mare

PočaljiNaslov: Re: MRAMORJE NA MAJEVICI – NEKROPOLA SA NAJVIŠE NATPISA NA STEĆCIMA U BOSNI    Sre 16 Jan - 9:47

Звездице, Маре је покретач, свега овога,

Ja tebe Serdare , ti mene Vojvodo.
Pomisliće ljudi svašta .
Nazad na vrh Ići dole
Mare

PočaljiNaslov: Re: MRAMORJE NA MAJEVICI – NEKROPOLA SA NAJVIŠE NATPISA NA STEĆCIMA U BOSNI    Sre 16 Jan - 10:35

U neku ruku mi je žao što neko iz tuzlanskog kantona treba da promovše kulturne spomenike sa teritorije Opštine Lopare . Ovakav subjektivan kakav jesam mislim da će to biti još jedna priča za promovisanje bogumilskog porijekla muslimanskog življa Sjeveroistočne Bosne . Opština Lopare ima daleko više sačuvanih srednjevjekovnih nadgrobnih spomenika nego Tuzla, Gornja Tuzla, Srebrenik , Lukavac , Gradačac i Banovići zajedno . Tek na opštini Živinice je evidentiran veći broj spomenika , tako da oni u nedostatku spomenika kulture atakuju na pogranična mjesta , ne bi li tamo našli još koji spomenik koji će im poslužiti kao priča o slavnim precima Bogumilima koje vlasti opština Republike Srpske marginalizuju zbog toga što im trebaju samo slavni Srbi sa kokardom u rodoslovu . Naravno ne krivim nikog iz Opštine Lopare konkretno , pored svih problema koje imaju ko bi se bavio zaštitom spomenika kulture (za koje sa sigurnošću ne znaju ni gdje ih imaju ni kakvog su istorijskog značaja) . Ja sam lično odnio načelniku materijal u pisanoj i u elektronskoj formi i ukrao mu malo vremena da mu skrenem pažnju da ono što ima opština Lopare u kulturnom smislu nema NIKO . Na prostoru opštine lopare nalazi se najveći broj natpisa na stećcima mjereći preba broju spomenika koji su sačuvani do naših dana , i posebna pažnja mu je skrenuta na lokalitet u Piperima na kojem se nalazi sačuvanih 6 natpisa . Takav lokalitet je interesantan zbog toga što je to jedinstvena nekropola u svijetu .
On me je povezao sa ljudima u opštini koji su zaduženi za kulturne projekte i predložio da kandidujem projekat kao grupa građana omladinskoj Banci u Loparama za neku nekropolu koja je po meni interesantna za uređenje i zaštitu.
Već odmah sam mu rekao da ću ja uraditi projekat , i da već godinama radim na tome da se nekropola na Đeruši u Priboju detaljnije istraži , obilježi i uredi i kao takva bude jedna od prvih turističkih destinacija na ovoj opštini . Predložio sam ovu lokaciju zbog toga što mi na toj lokaciji niko ne bi pravio problem oko imovinsko pravnih odnosa , jer poznajem vlasnike parcele a i na tom putnom pravcu ima još zanimljivih stvari za vidjeti , kao slikarka kolonija Miladina Lukića i izletište Busija koje je prilično posjećeno . Projekat nisam završio na vrijeme , nikad ga nisam ni kandidovao nikome , u ostalom veoma malo vremena imam za bavljenje neprofitabilnim stvarima .
Nakon par mjeseci od moje posjete , načelnik mi je javio informaciju da je centar za kulturu Lopare u saradnji sa bijeljinskim muzejem uredio nekropolu u Piperima i pozvao me da je posjetim i vidim kako to izgleda . Pohvalio sam njihovo angažovanje ,sa iskrenim nadama da je nekom stalo zaista da to sačuva za buduća pokolenja .
Međutim kako reče mudri Meša Selimović :Postoje tri velike strasti - alkohol, kocka i vlast.
Od prve dvije se nekako može izliječiti, od treće nikako. Vlast je i najteži porok. Zbog nje se ubija, zbog nje se gine, zbog nje se gubi ljudski lik. Neodoljiva je kao čarobni kamen, jer pribavlja moć...
Čovjeka na vlasti podstiču kukavice, bodre laskavci, podržavaju lupeži, i njegova predstava o sebi uvek je l
jepša nego istina. Sve ljude smatra glupim, jer kriju pred njim svoje pravo mišljenje, a sebi prisvaja pravo da sve zna, i ljudi to prihvataju.
Niko na vlasti nije pametan, jer i pametni ubrzo izgube razbor, i niko trpeljiv, jer mrze promjenu. Odmah stvaraju vječne zakone, vječna načela, vječno ustrojstvo, i vežući vlast uz Boga, učvršćuju svoju moć. I niko ih ne bi oborio, da ne postaju smetnja i prijetnja drugim moćnicima. Ruše ih uvijek na isti način, objašnjavajući to nasiljem prema narodu, a svi su nasilnici, i izdajom prema vladaru, a nikome to ni na um ne pada. I nikoga to nije urazumilo, svi srljaju na vlast, kao noćni leptiri na plamen svijeće.

Takvi smo na žalost svi , ovi koji su već na vlasti , izgubljeni u vječitoj borbi da je sačuvaju i ovi koji pretenduju da postanu kao oni ne nose sa sobom u srcu dovljno ljubavi prema kulturi i istoriji , zato što je to mjesto popujeno nečim drugim .
Ni u Bijeljinskom muzeju nije ništa bolja slika , na jednoj prezentaciji u Zvorniku uspio sam da ukradem malo vremena i MIrku Babiću , kaže pa eto jedino što mi možemo da uradimo je da uzmemo otisak sa spomenika , kako bi taj otisak bio sačuvan u muzeju , mi ne rspolažemo sredstvima da bi takve predmete na terenu mogli da zaštitimo . Onda poslije toga i on učestvuje u uređenju nekropole u Piperima ! Izgleda da je ljudima samo bitno da imaju što bogatiju biografiju , i da im se na neki način ime nađe u nekom od udžbenika kao ljudi koji su zaslužni za nešto .
Ne razumijem ! Ja nisam takav , upoznao sam i Mr.Majevicu ni on sigurno nije , takav entuzijazam kao on rijetko ko posjeduje . Ne tražim za sebe ni jedan jedini pfening , samo želim da se mjesto gdje sam se rodio i odrastao pokaže svijetu kao mjesto bogate istorije , poštenih i vrijednih ljudi , i da ga kao takvog pokažemo svijetu .
Žao mi je što u Lopare moraju da dođu direktor Zavoda Benjamin Bajrektarević prof., mr. sc. Rusmir Djedović, Munisa Kovačević prof., a kao suradnici na terenu su bili: Amir Delić i Amir Mahmutović iz Nahvioca i Šibošnice (mlađi istraživači stećaka ovog područja) i Adis Mahmutović fotograf (Cres, Hrvatska). da pokažu svijetu šta mi imamo jer smo mi sami ne sposobni za tako nešto .
Nazad na vrh Ići dole
ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: MRAMORJE NA MAJEVICI – NEKROPOLA SA NAJVIŠE NATPISA NA STEĆCIMA U BOSNI    Sre 16 Jan - 12:06

@Mare

U svetu apsolutnog materijalizma,gde se vrednuje sve osim kulture,bolje ne mozemo ni ocekivati.Kada je Vinstonu Cercilu, svojevremeno predlozeno da se zarad ulaganja u naoruzanje u 2.svetskom ratu,uzme i novac na ustrb kulture,koja je koliko toliko opstajala u tim uslovima,on ih je pitao-A sta ce nam onda ostati?

Sto se tice naroda uopste,ljudi su utonuli u takav defetizam i apatiju,da skoro uvek cekaju pojedince, da sve urade umesto njih.Kolektivna koma.

Pojam vlasti, da preformulisemo u neku vrstu basne,svi dobro znate,da ni prase ne pusta klip kukuruza kad ga se dohvati.

P.S.Ako mislite da postoji opasnost da me neko hapsi zbog zadnje recenice,brisite je. Smile
Nazad na vrh Ići dole
mrav

PočaljiNaslov: Re: MRAMORJE NA MAJEVICI – NEKROPOLA SA NAJVIŠE NATPISA NA STEĆCIMA U BOSNI    Sre 16 Jan - 21:13

Da se covjek ispovraca od muke.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

PočaljiNaslov: Re: MRAMORJE NA MAJEVICI – NEKROPOLA SA NAJVIŠE NATPISA NA STEĆCIMA U BOSNI    Čet 17 Jan - 18:12

Маре вам написа шта и како је било, а и шта ће бити. Трудили смо се да подигнемо свјест нашег народа, наших земљака и комшија. Да скренемо пажњу на те споменике, историјско благо Мајевице и наше општине. Да скинемо митове и оним покојницима који се налазе испод спомења. Нит' су ,,маџарски,, , нит' ,,богумилски,, већ НАШИ.
И сада ће због лијености и немара заувјек у УНЕСКУ, мраморје на Мајевици бити исписани тзв ,,босанчицом,, .
Амин!
Nazad na vrh Ići dole
Jankovljev

Number of posts : 866
Registration date : 20.02.2008

PočaljiNaslov: Re: MRAMORJE NA MAJEVICI – NEKROPOLA SA NAJVIŠE NATPISA NA STEĆCIMA U BOSNI    Čet 17 Jan - 21:30

Све знам.
Nazad na vrh Ići dole
ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: MRAMORJE NA MAJEVICI – NEKROPOLA SA NAJVIŠE NATPISA NA STEĆCIMA U BOSNI    Pet 18 Jan - 9:54

[quote="Mr. Majevica"]Маре вам написа шта и како је било, а и шта ће бити. Трудили смо се да подигнемо свјест нашег народа, наших земљака и комшија. Да скренемо пажњу на те споменике, историјско благо Мајевице и наше општине. Да скинемо митове и оним покојницима који се налазе испод спомења. Нит' су ,,маџарски,, , нит' ,,богумилски,, већ НАШИ.
И сада ће због лијености и немара заувјек у УНЕСКУ, мраморје на Мајевици бити исписани тзв ,,босанчицом,, .
Амин![/quote]

A svest,kao da su pod dejstvom opste anestezije.Ne moze se razviti nesto sto ne postoji.Cega nema.Drugi narodi cuvaju svoje zaostavstine,neguju,a sve nase,sada se tudjim zove.I ne otima nama niko nista,mi im sami poklanjamo,onako,elegantno,bez i jedne reci.

Ne gleda narod u istom pravcu.Samo to, cini jednu zemlju snaznom i postojanom.Jer drzava smo mi,a ne glavesine koje sede na foteljama,presvucenim nasom kozom.Ma neka su nam je odrali,za bolje i nismo.

Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

PočaljiNaslov: Re: MRAMORJE NA MAJEVICI – NEKROPOLA SA NAJVIŠE NATPISA NA STEĆCIMA U BOSNI    Pet 25 Jan - 15:46

Почело је да се пише о ,,нашим,, стећцима...

Хвала Јанковљеву за ,,дојаву,, order

Nazad na vrh Ići dole
ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: MRAMORJE NA MAJEVICI – NEKROPOLA SA NAJVIŠE NATPISA NA STEĆCIMA U BOSNI    Pet 25 Jan - 18:20

Lepa vest.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

PočaljiNaslov: Re: MRAMORJE NA MAJEVICI – NEKROPOLA SA NAJVIŠE NATPISA NA STEĆCIMA U BOSNI    Sub 26 Jan - 9:35

Јесте ! Само код текста са горе наведеног линка БАШТИНА.БАсе нигдје не спомиње ,,у сарадњи са Музејом Семберије,, а у тексту из Блица, М. Бабић спомиње њихову сарадњу. Неко хоће, али сам, све ловорике да побере.... farao

Ништа, настављамо да даље пратимо дешавања.... study Laughing
Nazad na vrh Ići dole
ZVEZDICA

PočaljiNaslov: Re: MRAMORJE NA MAJEVICI – NEKROPOLA SA NAJVIŠE NATPISA NA STEĆCIMA U BOSNI    Uto 19 Mar - 18:38

Pisala sam na ovoj temi,a zapravo nisam ni stigla da pitam ono sto me zanima.Radoznala sam.Da li je poznato koja je tezina ovih Stecaka?
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: MRAMORJE NA MAJEVICI – NEKROPOLA SA NAJVIŠE NATPISA NA STEĆCIMA U BOSNI    Danas u 16:26

Nazad na vrh Ići dole

MRAMORJE NA MAJEVICI – NEKROPOLA SA NAJVIŠE NATPISA NA STEĆCIMA U BOSNI
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» (307) Peugeot 307 2.0 HDI
» Izrada okviri za tablice sa natpisom Zastava Forum
» Rijeke u blizini Sarajeva
» Ne pali po zimi i snegu
» Trzanje

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu