MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Nestali Srbi tokom rata

Ići dole 
AutorPoruka
Gost
Gost




Nestali Srbi tokom rata Empty
PočaljiNaslov: Nestali Srbi tokom rata   Nestali Srbi tokom rata EmptyUto 11 Mar - 11:53

Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske (RS) Nedeljko Mitrović smatra da su zahtjevi da se arhiva Haškog tribunala (ICTY) prebaci u Sarajevo sračunati s ciljem njene zlopotrebe.
Ti zahtjevi, uglavnom bošnjačkih političara, "vješto su sračunati kako bi arhiva bila isključivo pod njihovom kontrolom i time politički i nacionalno zloupotrebljavana", rekao je on.

Istakao je da ukoliko arhivska građa ICTY ipak dođe u BiH, trebalo bi je smjestiti u Banjaluku, a ne u Sarajevo.

Mitrović je naveo da je nejasno prema kojim bi pravilima ta arhiva bila korištena i zaštićena od raznih zloupotreba, kao i da li će u okviru nje biti dostupni optužni materijali protiv bivših predsjednika Hrvatske i BiH Alije Izetbegovića, koji, "iz raznih razloga, nisu procesuirani pred ICTY".

Preglasavanjem člana Nebojše Radmanovića, Predsjedništvo BiH je u četvrtak usvojilo zaključak da se Ministarstvo pravde BiH i Arhiv BiH pripreme da zatraže smještanje arhivske građe ICTY u BiH.

Radmanović je tada naglasio da, prema svjetskim principima provenijencije, arhivska građa pripada stvaraocu, bez obzira kod koga se ona sada i trenutno nalazi.

Govoreći o procesu traženja nestalih lica u BiH, Mitrović je rekao da je taj proces praktično stao, iako je formiran Institut za nestala lica BiH.

On je naglasio da nadležne vlasti i Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Federacije BiH, Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) i Obavještajno-sigurnosna agencija (OSA) BiH i dalje vrše opstrukciju, jer RS ne žele dostaviti informacije o grobnicama u kojima su tijela ubijenih Srba na području Federacije BiH.

Mitrović je izrazio sumnju da bi Institut za nestala lica BiH mogao doživjeti fijasko, odnosno sudbinu bivše Komisije za Sarajevo, “koja, osim utrošenih materijalnih sredstava i uzaludnog vremena, ništa nije učinila u rasvjetljavanju sudbine nestalih lica u Sarajevu”.

On je istakao da RS i dalje traga za oko 2.000 nestalih srpskih vojnika i civila, dodajući da se u centrima za obdukciju i identifikaciju u Banjaluci, Lukavici i Nevesinju nalazi oko 600 neidentificiranih tijela.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Nestali Srbi tokom rata Empty
PočaljiNaslov: Re: Nestali Srbi tokom rata   Nestali Srbi tokom rata EmptyUto 11 Mar - 11:56

Trgovina ljudskim kostima...

Informacije o „nestalim licima” tokom rata u BiH staju između 150 i 1.000 konvertibilnih maraka, a o masovnoj grobnici, u zavisnosti od zainteresovanosti suprotne strane, od petnaest do trideset hiljada. Izmeštanje grobnica i prodaja kostura u Bosni i Hercegovini deo su svakodnevice u traženju nestalih. Prebacivanjem posmrtnih ostataka sa jednog na drugo mesto želi se sakriti zločin, dok je prodaja leševa za ljude pomračenog uma i časti postala unosan biznis, kaže Milan Ivančević, službenik Kancelarije za traženje nestalih i zarobljenih lica Republike Srpske.U zavisnosti od interesovanja rodbine, odnosno organa i institucija Republike Srpske, ali i BiH, cene se kreću od sto pedeset do hiljadu konvertibilnih maraka koliko „košta” jedan leš, na primer, na Ozrenu. Cene informacija o masovnoj grobnici su između petnaest hiljada do trideset hiljada konvertibilnih maraka.– Jesenas je jedan Bošnjak od nas tražio 1.600 konvertibilnih maraka za sedam, danas, skeletnih ostataka pripadnika Vojske Republike Srpske koji su, kako nam je tada pričao, bili pokopani na groblju Klenovac na Ozrenu. Ponudu smo odbili pošto za te namene nismo predvideli novac. Kada smo kasnije došli na taj lokalitet zatekli smo sedam praznih grobnih mesta iz kojih su ekshumirani i ko zna gde prebačeni posmrtni ostaci Srba koji su bili žrtve divljanja mudžahedina – pojašnjava Ivančević i ističe da je „svoje usluge do sada najbolje naplatio jedan Bošnjak iz Sarajeva koji je podatke o masovnoj grobnici u ovom gradu srpskoj strani naplatio čak trideset hiljada maraka”. O tome je pre devet godina pričala i tadašnja predsednica Republike Srpske Biljana Plavšić.

Prošle godine na lokalitetu Golo brdo na Ozrenu, članovi Komisije morali su da plate hiljadu i po konvertibilnih maraka jednom Bošnjaku iz susednog sela koji im je pokazato tri pojedinačna grobna mesta na kojima su zaista bili skeleti umorenih srpskih boraca.

Slobodan Škrba, član republičke komisije za traženje nestalih i zarobljenih lica, kaže da je pre sedam godina jedna državna pravosudna institucija platila informacija o zločinu, ali i o dva grobna mesta na kojima je, kasnije, pronađeno dvanaest posmrtnih ostataka civila.

– Novac je trenutno naš glavni problem. Da ga imamo problemi bi se sigurno rešili. A opet, kada ima novca onda druga strana počinje da taktizira. Jer kada se obelodani da je novac u igri onda se za njega otimaju bar dve struje na suprotnoj strani – tvrdi Škrba.

– Sumnjam da ćemo ikada pronaći 1.246 nestalih. Jer uporedo sa procesima koji se vode pred Tribunalom u Hagu, na terenu se izmeštaju i grobnice. Primer za to su masovke koje smo davno locirali u sarajevskom naselju Dobrinja u kojima je pokopano više stotina Srba. Kada su u Hagu počeli procesi Bošnjacima za koje se sumnja da su počinili zločin na tom području, te grobnice su izmeštene. Za razliku od suprotne strane kojoj pomažu islamske zemlje, mi nemamo novac da platimo informacije o pojedinačnim grobnim mestima i „masovkama”. Želimo li privesti kraju ono za šta imamo čvrste dokaze, onda bi i država morala za te potrebe izdvojiti novac. Bez toga se, nažalost i našu, ljudsku, nesreću, danas zaista ne može, opet će Ivančević.

Nedeljko Mitrović, predsednik republičke organizacije za traženje nestalih, kaže da je „proces traženja veoma često obojen političkim interesima”.

– Sumnjam da je ikada posle rata, u traženju nestalih i zarobljenih lica, iskazana volja i dobra namera da nam se pomogne kako bi se posao priveo kraju. Zbog toga sumnjam da će se sve završiti do 2011. godine koja je određena kao poslednji rok do koga bi se trebali pronaći svi nestali – kaže na kraju Nedeljko Mitrović.
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Nestali Srbi tokom rata Empty
PočaljiNaslov: Re: Nestali Srbi tokom rata   Nestali Srbi tokom rata EmptyUto 11 Mar - 12:50

Mnogi nestali nece sigurno nikad biti pronadjeni.
A sto se tice prebacivanje arhiva u BiH, razlog je jedan jedini, zloupotreba!
Kad smo kod arhiva, da napomenem samo da je Dodik predao jasenovacki arhiv nasem neprijatelju SAD, sto ga je u mojim ocim izjednacilo sa onima koji su cinili zlo u Jasenovcu!
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Nestali Srbi tokom rata Empty
PočaljiNaslov: Re: Nestali Srbi tokom rata   Nestali Srbi tokom rata Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Nestali Srbi tokom rata
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Hayкa, кyлтypa, yмjeтнocт, cпopт-
Skoči na: