MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Рогатица- обилазај арх. локација

Ići dole 
AutorPoruka
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Рогатица- обилазај арх. локација Empty
PočaljiNaslov: Рогатица- обилазај арх. локација   Рогатица- обилазај арх. локација EmptyPet 25 Jul - 20:27

Археолози обишли неколико локација: На јесен могућа истраживања

Рогатица- обилазај арх. локација Arheolozi%202014%20032

Тим археолога који је на соколачким Црквинама вршио ископавања ових дана, на позив овдашње Туристичке организације, посјетио је и Рогатицу. Обишли су све значајније археолошке локалитете на нашој општини, а тежиште су ставили на стари град Борач.

Обишли су некрополу стећака на Стјеницама коју је општина већ предложила за програм УНЕСЦО-а за заштиту споменика свјетске културне баштине, затим усамљени стећак у Лепеници чији напис указује да припада војводи Твртку Бановићу, Црквину у Пљешевици за коју постоје сигрни докази да се ту заиста налазио сакрални објекат, комплекс лапида у парку Дома здравља, стећке уграђене у зид храма Свете Тројице, корито из римског периода на Топлику… На челу тима истраживача је археолог кустос Музеја у Добоју Александар Јашаревић, а сачињавају га још и Сњежана Антић, кустос археолог из Музеја Семберије и Јелена Булатовић, археозоолог из Београда,

Рогатица- обилазај арх. локација Arheolozi%202014%20044

Вриједно помена је и то да су ови заљубњеници и тумачи прохујалих вијекова имали ове године доста успјеха на Гласинцу: „ Интересантно је да смо открили и плитко укопане гробове који припадају 16. вијеку. Открили смо један дјечији скелет са налазом турске акче из 16. бијека. Значи да је ово постало некакво култно мјесто од праисторије до данас. Имамо праисторијске тумуле. Управо ове године смо истражили један праисторијски тумул, па имамо све до 17. 18. и 19. вијека, а ево и у 21. имамо локално гробље на овом локалитету. У овогодишњој кампањи открили смо далеко више остатака дрвене архитектуре из гробова. То су читаве облице од бијелог бора које су очуване практично као да су јуче стављене у гроб, а не да су старе 600 година. Нешто мање новца смо открили него прошле године, али смо открили далеко већи корпус гробова који ће даље послужити антрополозима да извалаче своју причу о животу у средњем вијеку. На брду изнад Црквине открили смо једну мању некрополу под тумулима па смо ове године радили и већи тумул. Откривени су остаци покојника и обиље праисторијске керамике”, рекао је за Инфо радио Соколац, археолог, кустос Музеја у Добоју Александар Јашаревић.

са: http://www.opstinarogatica.com/izborclanaka/novosti/zaskroler/887-2014-07-23-09-40-57.html

Међутим, један дан био је прекратак да обиђу све интересантне локације па су се фокусирали на Борач. „Обишли су микролокације на Беговини, локацију на којој је за очекивати да је била црква, затим велику ималу Градину, тзв. маузолеј…“ каже директор туристичке организације Небојша Голић. Према његовим ријечима они су показали велико занимање за ове локације и расположење да већ у септемру-октобру врше ископавања на Борчу.

Да подсјетимо да је средњевјековни град Борач по својим димензијама од 25 хиљада м/2 највећи град из тог времена на широј регији.

Голић наводи и да је било врло мало озбиљних истраживања Борча урађено до сада од стране стручњака: „Ђоко Мазалица 1904. године, Павао Анђелић 1962. године и научни скуп „Земља Павловића“ који је тадашњи начелник Томислав Батинић организовао у Рогатици 2002. су нам једини познати озбиљни напори усмјерени ка сазнавању чињеница о Борчу. Свакако да је то премало и да локалитет заслужује озбиљно занимање и истраживање научника из области археологије“ каже Голић и додаје „Посебно због што су сва наведена истраживања била у сфери теорије, са врло мало истраживања на терену, тако да сада имамо занемарљив број доступних нам артефаката са ове локације“.

Рогатица- обилазај арх. локација Arheolozi%202014%20001

Општина Рогатица на челу са начелником Томиславом Пухалцем спремна је да пружи логистичку подршку младим археолозима-истраживачима, тако да не би било изненађење ако на јесен почну активности на истраживању средњовјековног града Борча код Рогатице.

Рогатица- обилазај арх. локација Arheolozi
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
 
Рогатица- обилазај арх. локација
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Lopare-Vijesti
» Руски патријарх Кирил одликовао Додика
» Потрага за благом Ђурађа Бранковића
» Украјина. Православци или Римокатолици?
» Фоча: џамија на темељима цркве

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Археологија :: Археолошке вијести-
Skoči na: