MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Хајдук Мијат Томић

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Хајдук Мијат Томић  Empty
PočaljiNaslov: Хајдук Мијат Томић    Хајдук Мијат Томић  EmptySre 24 Dec - 0:49

Мијат Томић 1610.-1656.

Мало да коју напишемо и овом познатом хајдуку, о коме је народ многе пјесме опјевао.

Почећу са дијелом пјесме у којем субаша Мурат каже Мијату:

Бре, ђидијо Влашће неопрано! Турски беглук у тебе је шала.

Овдје га назива Валхом. Да ли су турци називали хрвате власима ? Или је Мурат знао право ,српско поријекло Мијатово ? Шта Ви мислите ?

Сахрањен је под стећком:

Хајдук Мијат Томић  Slika+162

Хајдук Мијат Томић  MIJAT


Poslednji izmenio Mr. Majevica dana Sre 24 Dec - 1:06, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Хајдук Мијат Томић  Empty
PočaljiNaslov: Re: Хајдук Мијат Томић    Хајдук Мијат Томић  EmptySre 24 Dec - 0:53

Морам да напоменем и да прочитате један текст Јове Бајића о покатоличавању срба западне Херцеговине.

Citat :
И поред повољних услова за деловање на територијама које су биле у границама турске државе, током шеснаестог и почетком седамнаестога века фрањевци у почетку нису постигли неке значајније успехе у превођењу православних у римокатоличку веру. У извештају макарског бискупа Бартоломеја Бартула Качића из 1626. године потврђује се да су у свим парохијама – жупама његове бискупије, у чији састав су уврштени Дувно и Рама, у већини били православни. Слично стање, према извештају истог бискупа, било је и десет година касније. Дувањска и рамска жупа (парохија) биле су у саставу самостана Светога Петра у Рами. Бискуп извештава да је приликом ове посете у дувањском селу Липи са православне на римокатоличке веру превео 31 лице, а у Бришнику, селу у коме је рођен хајдучки харамбаша Мијат Томић, десет лица.

Цијели садржај можете прочитати на http://www.atlantaserbs.com/learnmore/history/Kat-Zapadna-hercegovina.htm
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Хајдук Мијат Томић  Empty
PočaljiNaslov: Re: Хајдук Мијат Томић    Хајдук Мијат Томић  EmptySre 24 Dec - 1:07

И само му име Мијат а и пезиме Томић, к'о да је србенда са Мајевице ? Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Prolaznik

Prolaznik


Number of posts : 281
Age : 53
Location : Koridor, malo južnije od Lončara
Peпyтaциja : 4
Registration date : 16.04.2014

Хајдук Мијат Томић  Empty
PočaljiNaslov: Re: Хајдук Мијат Томић    Хајдук Мијат Томић  EmptySre 24 Dec - 12:30

Ja nikad nisam čuo da se neki Hrvat zove Mijat. Nit' sam sreo Hrvata sa imenom Mijat. Hrvata Tomića ima al' (za razliku od Srba) puno, puno manje. Hrvati Tomići su velika rijetkost. Drugo, neznam da su Hrvati, za razliku od Srba, bili hajduci. Znam da su bili uskoci, al' hajduci  Shocked .... nikad čuo. No, kako Hrvati prisvajaju Nikolu Teslu, govoreć' kako je on Hrvat pravoslavne vjere Laughing Laughing Laughing , i govoreć' da je često isticao  da je Hrvatska njegova domovina  Very Happy  Laughing  Very Happy        (mada Hrvatska tad' nije ni postojala), nebi me čudilo da su tako prisvojili i hajduka Mijata. Hrvatstvo Mijata Tomića mi je u najmanju ruku sumnjivo.
Nazad na vrh Ići dole
gljeb

gljeb


Number of posts : 726
Peпyтaциja : 12
Registration date : 10.03.2013

Хајдук Мијат Томић  Empty
PočaljiNaslov: Re: Хајдук Мијат Томић    Хајдук Мијат Томић  EmptyNed 28 Dec - 14:32

Мијат је био Србин, то је јасно као дан. Не би га Турчин, а богме ни народ у народној пјесми, ословљавали Влахом да га нису сматрали за таквог. Још па сахрањен испод стећка! То не може бити случајно. Мраморје се управо и појавило на простору православне српске Хумске земље, па се ширило у остале крајеве. То што су данашњи нови покатоличени Хрвати ставили на његов надгробни стећак неку плочу исписану латиницом и написали да је он хрватски јунак је ништа друго до скрнављење покојниковог гроба, уз дрско фалсификовање историјских чињеница. Као што је нпр. позната чињеница да на стећцима не постоје натписи писани латиницом! Никада нису ни постојали. Мада, не би ме чудило, да ускоро "пронађу" један такав стећак! Латини су старе варалице. Чуди ме да им то до сад није пало на памет.
Nazad na vrh Ići dole
gljeb

gljeb


Number of posts : 726
Peпyтaциja : 12
Registration date : 10.03.2013

Хајдук Мијат Томић  Empty
PočaljiNaslov: Re: Хајдук Мијат Томић    Хајдук Мијат Томић  EmptyNed 28 Dec - 14:39

Охо!! Тек сад сам детаљно погледао фотографију гроба хајдука Мијата Томића! Обратите пажњу на положај нових гробова око његовог стећка. Видимо да су окренути скроз у другом смјеру. А смио бих се кладити да је хајдуков гроб окренут према истоку!
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Хајдук Мијат Томић  Empty
PočaljiNaslov: Re: Хајдук Мијат Томић    Хајдук Мијат Томић  Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Хајдук Мијат Томић
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Hayкa, кyлтypa, yмjeтнocт, cпopт-
Skoči na: