MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 ОЛОВНИ ПЕЧАТ СТЕФАНА НЕМАЊЕ

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

ОЛОВНИ ПЕЧАТ СТЕФАНА НЕМАЊЕ Empty
PočaljiNaslov: ОЛОВНИ ПЕЧАТ СТЕФАНА НЕМАЊЕ   ОЛОВНИ ПЕЧАТ СТЕФАНА НЕМАЊЕ EmptyUto 16 Maj - 15:00

ОЛОВНИ ПЕЧАТ СТЕФАНА НЕМАЊЕ: Доказ велике активности владарске канцеларије у 12. веку!

ОЛОВНИ ПЕЧАТ СТЕФАНА НЕМАЊЕ Pechat_stefana_nemanje

Стефан Немања је један од најзначајнијих српских владара ‒ његова владавина представља преломни период у историји и култури српског народа. Уједно је и један од утемељивача Српске православне цркве која га слави као Светог Симеона Мироточивог. Печат из колекције Народног музеја у Београду носи његово име и доказ је велике активности владарске канцеларије у 12. веку.

Стефан Немања је био родоначелник светородне династије која је владала Србијом пуна два века, од 1166. до 1371. године. Ујединитељ је српских земаља од Зетског приморја до Поморавља. Поставио је темеље самосталног политичког, привредног и културног развоја земље, а његовом заслугом Србија је стекла равноправно место у заједници хришћанских народа Европе.

Један од ретких предмета који се могу довести у непосредну везу са Стефаном Немањом јесте печат са његовим именом. Такви оловни печати (буле) ређе присутни у земљама Запада, израђивани су у 11. и 12. веку у Византији и Источној Европи, где су били у великој употреби.

Украси оловног печата

Оловни печат Стефана Немање красе две представе. На предњој страни је лик Св. Стефана, породичног патрона Немањића, светог првомученика, представљеног у оделу ђакона, са атрибутима, кадионицом и дарохранилницом. Целокупно поље на другој страни печата испуњава натпис на грчком језику, уоквирен венцем од трња.

Историјски значај

Печат из колекције Народног музеја у Београду био је везан за једну од повеља владарске куће Немањића. Припада другој половини 12. века, времену када је Стефан Немања носио титулу великог жупана.

Могао је бити у употреби и у време владавине Немањиног сина и наследника Стефана Првовенчаног, пошто је у средњовековној Србији био обичај да се синови на почетку своје владавине служе очевим печатом.

Ако је било тако, печат Стефана Немање је могао да буде коришћен само до 1217. године, када је Стефан Првовенчани проглашен за првог српског краља.

Печат је доказ велике активности владарске канцеларије српске државе у 12. веку. Мада нам појединости организације рада канцеларије нису познате, она је издавањем различитих аката: правног, политичког, економског и приватног карактера, имала развијену дипломатичку праксу, у прво време ослоњену на византијске узоре, али убрзо, развојем веза и преписке са Западом ‒ и на формуларе из тих делова Европе.

На њеном челу је био дијак, старешина канцеларије, одговоран за издавање повеља и других докумената, чију је аутентичност, поред одређених формула потписа, потврђивао печат владара по чијем наређењу је исправа рађена.

Зна се за свега шест печата са именом Стефана Немање: поред два које чува сфрагистичка ризница Народног музеја у Београду, један, али доста оштећен, припада збирци Ермитажа, а још три су знана само преко цртежа.

Печат великог жупана Стефана Немање Народни музеј у Београду добио је као поклон 1978. године.

ИЗВОР: РТС
АУТОР: Драгана Рашић Драгојевић

http://www.tvhram.rs/olovni-pechat-stefana-nemanje-dokaz-velike-aktivnosti-vladarske-kancelarije-u-12-veku
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
gljeb

gljeb


Number of posts : 726
Peпyтaциja : 12
Registration date : 10.03.2013

ОЛОВНИ ПЕЧАТ СТЕФАНА НЕМАЊЕ Empty
PočaljiNaslov: Re: ОЛОВНИ ПЕЧАТ СТЕФАНА НЕМАЊЕ   ОЛОВНИ ПЕЧАТ СТЕФАНА НЕМАЊЕ EmptySre 17 Maj - 0:20

Лијеп чланак и још занимљивија тема. Једино бих исправио податак да је Стефан Првовјенчани први српски краљ. Он јесте први краљ Рашке, односно у данашњем смислу краљ Србије, али не и први краљ код Срба као народа. У последње вријеме се покушава ставити акценат на његово крунисање папском круном 1217.године, као у смислу некаквог међународног признања, а прећуткује се да га је Свети Сава наново крунисао 1219. као први поглавар независне српске Цркве. Добро је познато да је његов рођени брат Вукан који је владао Дукљом и био потчињен своме млађем брату Великом жупану Стефану, имао званичну титулу краља Дукље. Значи, он је био стварни краљ- Управо то говори да су сами Немањићи већ имали краљевску титулу у свом посједу, а камо ли тек они који су прије њих владали Дукљом?
Nazad na vrh Ići dole
 
ОЛОВНИ ПЕЧАТ СТЕФАНА НЕМАЊЕ
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Археологија-
Skoči na: