MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Zacini i njihova upotreba

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Zacini i njihova upotreba Empty
PočaljiNaslov: Zacini i njihova upotreba   Zacini i njihova upotreba EmptySre 23 Apr - 17:58

Nasla sam jednu zanimljivu tabelu o zacinima i njihovoj upotrebi, ali ona mi i dalje ne daje potrebne informacije tipa za koja jela tacno se koji zacin koristi, pa se nadam da medju nama ima kuvara i gurmana koji i to znaju. Recimo zanimaju me posebo ruzmarin i majoran, jer nemam pojma kad da ih upotrijebim, a neko sigurno zna konkretno neko jelo za koje su super Embarassed .

O zacinima i njihovom dejstvu i upotrebi, ima nesto ovdje:
http://www.tofu.co.yu/zacini-tabela.htm
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Zacini i njihova upotreba Empty
PočaljiNaslov: Re: Zacini i njihova upotreba   Zacini i njihova upotreba EmptySre 23 Apr - 20:22

Na djermanskom
http://www.gewuerze.de/
Nemam trenutno vremena, ali ako te nesto interesuje odes na lexikon gore desno...pa mozes meni poslati da ti prevedem...ako budem znao nase rijeci za prevod. Laughing
Ici ce nogama i rukama. Cool
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Zacini i njihova upotreba Empty
PočaljiNaslov: Re: Zacini i njihova upotreba   Zacini i njihova upotreba EmptyČet 24 Apr - 11:08

Hvala mrave, ovdje vec ima konkretnije nesto, tako da smo saznali da majoran ide sa graskom, boranijom, socivom i krompir supom, a ruzmarin sa ribom, govedjim, ovcijim i guscijim mesom, przenim i pecenim krompirom, supama od povrca, pizom...

P.S. Prevodilac i ucitelj dojca vise ne trebaju, ne bacam ni ja vrijeme bas do zadnje sekunde u smece.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Zacini i njihova upotreba Empty
PočaljiNaslov: Re: Zacini i njihova upotreba   Zacini i njihova upotreba EmptyČet 24 Apr - 13:07

Shto se tiche zachina, samo se drzim bibera, vegete, i origana na pizzi...
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Zacini i njihova upotreba Empty
PočaljiNaslov: Re: Zacini i njihova upotreba   Zacini i njihova upotreba EmptyČet 24 Apr - 16:04

A sigurno i cimeta u piti s jabukama! Wink Uuu, kako ja volim taj miris.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Zacini i njihova upotreba Empty
PočaljiNaslov: Re: Zacini i njihova upotreba   Zacini i njihova upotreba EmptyČet 24 Apr - 16:52

Mr. Majevica ::
Shto se tiche zachina, samo se drzim bibera, vegete, i origana na pizzi...

Nije dobro puno ni biberit'...
Ja sinoc zabiberio dobro...
Jutros jedva usto, tresu mi se koljena serbian
Nazad na vrh Ići dole
no_name

no_name


Number of posts : 304
Peпyтaциja : 0
Registration date : 11.02.2008

Zacini i njihova upotreba Empty
PočaljiNaslov: Re: Zacini i njihova upotreba   Zacini i njihova upotreba EmptyČet 24 Apr - 17:07

lijo, socivo jel to dodje leca? Very Happy

ruzmarin ne volim. sve ostalo volim probati i naravno zavisi od vrste hrane koju pravim.
persunov lista 'guram' i gde treba i ne treba:D

da li stavljas/te beli luk u burek?
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Zacini i njihova upotreba Empty
PočaljiNaslov: Re: Zacini i njihova upotreba   Zacini i njihova upotreba EmptyČet 24 Apr - 17:16

Ja, bijelog luka najvishe volim jest' sa slaninom...
Onako prijesnoga, umochit u sol, pa rezanj slanine cheers
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Zacini i njihova upotreba Empty
PočaljiNaslov: Re: Zacini i njihova upotreba   Zacini i njihova upotreba EmptyČet 24 Apr - 17:27

no_name ::
lijo, socivo jel to dodje leca? Very Happy

ruzmarin ne volim. sve ostalo volim probati i naravno zavisi od vrste hrane koju pravim.
persunov lista 'guram' i gde treba i ne treba:D

da li stavljas/te beli luk u burek?
Jest, a i ja sam prije koju godinu to prvi put uopste vidjela i probala (kao gotovo jelo iz konzerve), nesto nit' je grasak nit' je pasulj.

Ja burek nisam nikad pravila, ali pretpostavljam da bi ceno bijelog luka, dodalo aromu.
Bijeli luk obozavam u kombinaciji s paprikama, a super je i sa patlidzanom (przen patlidzan isjecen na kolutove se premaze majonezom u koju je dodan smrvljen bijeli luk, pa se na to stavi kolut paradajza. Fantasticno.

Ruzmarin super mirise. A ja koristim i bosiljak za kuvana jela, meni se dopada, a najbolju aromu da krompiru kad se skuva (sitniji), pa rasijece na dva dijela uzduzno, posoli i filuje trapistom, pa umota u sunku i pospe biberom i bosiljkom, koji se bas super razmirise. P.S. bila sam detaljna, posto je recept jednostavan.
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Zacini i njihova upotreba Empty
PočaljiNaslov: Re: Zacini i njihova upotreba   Zacini i njihova upotreba EmptyČet 24 Apr - 17:39

BARABA-IT ::
Mr. Majevica ::
Shto se tiche zachina, samo se drzim bibera, vegete, i origana na pizzi...

Nije dobro puno ni biberit'...
Ja sinoc zabiberio dobro...
Jutros jedva usto, tresu mi se koljena serbian
Ima li te rijeci "zabiberiti" u majevickom rijecniku, posto mi se cini da je viseznacna?? IIoII
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Zacini i njihova upotreba Empty
PočaljiNaslov: Re: Zacini i njihova upotreba   Zacini i njihova upotreba EmptyČet 24 Apr - 17:40

Citat :
Jest, a i ja sam prije koju godinu to prvi put uopste vidjela i probala (kao gotovo jelo iz konzerve), nesto nit' je grasak nit' je pasulj.

Jooj ja to obozavam, a nikako da se sretnem sa sochivom ! Dobro ste me napomenule, evo sad mi crevca zakrchashe....mmmmm
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
no_name

no_name


Number of posts : 304
Peпyтaциja : 0
Registration date : 11.02.2008

Zacini i njihova upotreba Empty
PočaljiNaslov: Re: Zacini i njihova upotreba   Zacini i njihova upotreba EmptyPet 25 Apr - 11:30

lija ::
no_name ::
lijo, socivo jel to dodje leca? Very Happy

ruzmarin ne volim. sve ostalo volim probati i naravno zavisi od vrste hrane koju pravim.
persunov lista 'guram' i gde treba i ne treba:D

da li stavljas/te beli luk u burek?
Jest, a i ja sam prije koju godinu to prvi put uopste vidjela i probala (kao gotovo jelo iz konzerve), nesto nit' je grasak nit' je pasulj.

Ja burek nisam nikad pravila, ali pretpostavljam da bi ceno bijelog luka, dodalo aromu.
Bijeli luk obozavam u kombinaciji s paprikama, a super je i sa patlidzanom (przen patlidzan isjecen na kolutove se premaze majonezom u koju je dodan smrvljen bijeli luk, pa se na to stavi kolut paradajza. Fantasticno.

Ruzmarin super mirise. A ja koristim i bosiljak za kuvana jela, meni se dopada, a najbolju aromu da krompiru kad se skuva (sitniji), pa rasijece na dva dijela uzduzno, posoli i filuje trapistom, pa umota u sunku i pospe biberom i bosiljkom, koji se bas super razmirise. P.S. bila sam detaljna, posto je recept jednostavan.

Kako nikada nisi pravila burek Shocked pa kako si se udala Laughing
U burek odlicno ide beli luk, samo ne puno.
Verujem da je recept (krompir) odlican ali tu je previse kalorija za moje godine Very Happy
Uglavnom krompir operem, zamotam u foliju i pecem/kuvam.
Leca se s vremena na vreme nadje na trpezi.
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Zacini i njihova upotreba Empty
PočaljiNaslov: Re: Zacini i njihova upotreba   Zacini i njihova upotreba EmptyNed 27 Apr - 1:19

Ne udaje se svaki dan, zato treba traziti fazana koji zna da spremi burek, a ne koji trazi djevojku koja to zna. Laughing
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Zacini i njihova upotreba Empty
PočaljiNaslov: Re: Zacini i njihova upotreba   Zacini i njihova upotreba EmptyČet 8 Maj - 14:01

Ko mi moze objasniti sta je crveni biber?
Je li to zapravo ljuta crvena papricica, posto mi bas na nju lici?
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Zacini i njihova upotreba Empty
PočaljiNaslov: Re: Zacini i njihova upotreba   Zacini i njihova upotreba EmptyČet 8 Maj - 21:28

Da, to je crvena ljuta paprika.Prije nije svako imao para da kupi biber pa je kupovao 'crveni biber'.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Zacini i njihova upotreba Empty
PočaljiNaslov: Re: Zacini i njihova upotreba   Zacini i njihova upotreba EmptyPet 9 Maj - 10:49

Very Happy ja taj ,,chili,, volim da vidim, a i osjetim, samo u kulenu ili kakvoj drugoj ljutoj kobaji Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
wolfenstein

wolfenstein


Number of posts : 359
Location : Velika Srbija
Peпyтaциja : 0
Registration date : 16.02.2008

Zacini i njihova upotreba Empty
PočaljiNaslov: Re: Zacini i njihova upotreba   Zacini i njihova upotreba EmptySub 31 Maj - 18:00

Ja volim sve sto vole mladi,skupljam markice salvete itd.... tease


Od zacina ili ti dodataka jelu, mislim da sto vise razlicitih zacina ima u jelu, jelo biva sve bolje,a i zacini su jako zdravi za probavni trakt jer pomazu crevima kod varenja hrane a uz to su puna odgovarajucih materija koje su potrebne organizmu.

Ja ljudi obozavam ren ili hren kako ga ko zove, on je meni i zacin i salata, samo ga treba znati spremiti.
A jako dobri zacini su i gljive susene pa mlevene,pogotovu ove japanske sii-take.
Mogu kao zacini ,mogu da se spremaju kao hrana a mogu da se kisele kao tursija, prava stvar. study
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Zacini i njihova upotreba Empty
PočaljiNaslov: Re: Zacini i njihova upotreba   Zacini i njihova upotreba EmptyUto 15 Jul - 1:08

Nisam znala da se gljive koriste kao zacin, a tako je logicno. Shocked
Inace, ne mogu se svi zacini kombinovati i nekad bas nije dobro da ih u jelu ima previse.
Ne znam jeste li probali mljeveni anis sa dinstanom/przenom svinjetinom ili gulasom, meni se bas dopada. Kratko se proprzi bijeli luk i doda mu se anis (odlicna kombinacija) pa se onda dodaje meso.
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Zacini i njihova upotreba Empty
PočaljiNaslov: Re: Zacini i njihova upotreba   Zacini i njihova upotreba EmptySre 5 Nov - 3:35

Par savjeta za upotrebu zacina:

1) Zacine nikada ne sjeci na drvenoj dascivec na plasticnoj ili keramickoj plocici, zato sto drvena daska upija sokove, narocito ako je vlazna.

2) Zacine selektivno prema vrsti sjeci ili rendati neposredno prije upotrebe, jer se brzo razlazu mirisne materije.

3) Zacini se nikad ne ostavljaju u jelu, nego izvade prije serviranja ukoliko se u njemu nisu rastovili, kao sto je slucaj sa lovorovim liscem, zrncima bibera itd.
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Zacini i njihova upotreba Empty
PočaljiNaslov: Re: Zacini i njihova upotreba   Zacini i njihova upotreba EmptySre 27 Jul - 21:51

Univerzalni začin i lijek za sve bolesti, još iz moje bašte. A čarobne ruke moje domaćice koja se razumije u sva pletiva, dale su mu baš ovakav izgled.
flower Laughing flower
Zacini i njihova upotreba Img1969m
Zacini i njihova upotreba Img1970z
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Zacini i njihova upotreba Empty
PočaljiNaslov: Re: Zacini i njihova upotreba   Zacini i njihova upotreba EmptySre 27 Jul - 21:57

Gdje si vidio domaću kuhinju bez Bosiljlka (Ocimum basilicum), ma idi begaj. Odlično raste i u saksijama, ko nema dvorišta svog.
Very Happy flower Very Happy
Zacini i njihova upotreba Img1967u
Zacini i njihova upotreba Img1968up
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Zacini i njihova upotreba Empty
PočaljiNaslov: Re: Zacini i njihova upotreba   Zacini i njihova upotreba EmptyUto 2 Avg - 14:02

loparac-98 ::
Univerzalni začin i lijek za sve bolesti, još iz moje bašte. A čarobne ruke moje domaćice koja se razumije u sva pletiva, dale su mu baš ovakav izgled.
flower Laughing flower
Zacini i njihova upotreba Img1969m
Zacini i njihova upotreba Img1970z
Super je slika! Svaka cast tvojoj carobnoj domacici na umijecu, a ove i ove tvoje rijeci sto sam pocrvenila, zvuce carobno. Wink
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Zacini i njihova upotreba Empty
PočaljiNaslov: Re: Zacini i njihova upotreba   Zacini i njihova upotreba Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Zacini i njihova upotreba
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM-
Skoči na: