MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Novogodisnja slavlja

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Novogodisnja slavlja Empty
PočaljiNaslov: Novogodisnja slavlja   Novogodisnja slavlja EmptyČet 5 Jun - 13:54

Kako je to izgledalo kad ste bili djeca, a kako kasnije?
Jeste li dobijali paketic za Novu godinu?

Ja ga nisam uvijek dobijala original kupljenog, ali bi se baba pobrinula da nama djeci sakupi slatkisa u jednu kesu i pokloni nam ih pred Novu godinu.
Uvece, negdje kad se niko ne nada ona bi se izvukla iz kuce, obukla naizvrat djedovu bundu sa krznom, stavila naizvrat subaru, bradu i brkove od vune, nabacila kesu poklona na rame i uzela stap kojim bi zakucala na vrata i prvi put preplasila sve u kuci Laughing Bio je to specijalan dozivljaj, posebno prvi put kad tako nesto nismo mogli ni da zamislimo, pa babu nismo u prvi mah ni prepoznali.
Onda bi sa slatkisima isli napolje, postavili ih pod jelku ili smreku koju bi tog dana donijeli iz sume i nakitili sarenim papiricima. Kad smazemo sve slatkise, onda je isao "vatromet" u licnoj izvedbi-paljenje smreke, koja kad gori isijava mnogo varnica i bas je super prizor. Uz to bi pjevali ili preciznije galamili i to bi bilo to.

Srpska Nova Godina se u mojoj porodici proslavljala tradicionalno-to vece se na veceru poziva polaznik sa njegovom porodicom. Izmedju ostalog, na stolu je svinjska glava-prema obicaju, a polazniku se sprema poklon u kom je kosulja, keks... i batak od pijevca.

Kasnije, kad se odraste i ko malo uozbilji (kako ko, doduse), Nova godina se slavila na zurkama kod nekog, gdje bi bilo nas 20-30. Onda se pocelo ici na javne zurke u nekom lokalu i na trg.
Jedne godine, kad sam se blesavo zaljubila, slavila sam ja i sama u ubjedjenju kako ce mi Djed Mraz ispuniti zelju da se pojavi na vratima osoba koja mi se svidjala, a nije ni imala pojma o tome-takva iluzija Idea je samo meni mogla da padne na pamet IIoII i ne bi nista od Djeda Mraza, ali ja i dan danas vjerujem da on postoji.

Ovih godina, slavim obicno u manjem drustvu s prijateljima Rusima, jelku ukrasim jos poprilicno ranije, a 31. pod nju stavim i poklone-onoliko njih koliko ce nas to vece biti, ako je slavlje kod mene. Iza ponoci kad prodje vatromet i vratimo se u stan, svako sebi bira poklon ispod jelke. U poklonu su obicno slatkisi, igracke, razne "budalastinje" koje se meni licno dopadnu (a, posto je i drustvo mog tipa, obicno i njima). Dozvoljena je i trampa poklona za one ciji je ukus skroz promasen. Laughing Jelo, pice, budalasanje i ples su sastavni dijelovi slavlja, to se podrazumijeva.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Novogodisnja slavlja Empty
PočaljiNaslov: Re: Novogodisnja slavlja   Novogodisnja slavlja EmptyPet 6 Jun - 10:15

Uuuu, dok sam bio ,,osnovac,, taj dan sam jedva chekao. Pravo se spremalo, od jelke, a narchito su me zanimali paketici uz koje su dolazile obavezno i neke igrachke ili neshto slichno ! Takodje paketici su nekad bili ,,filovani,, a nekad oni ,,kupovni,,. Sve je zavisilo od pakovanja i sadrzaja. Mad nikad ne mogu zaboraviti onu technu chokoladu u zutoj tubi, davio sam se od nje... Laughing Jelku koja je naruchena poshtom '68. iz Zagreba i josh je u zivotu ja sam lichno kitio 7-10 dana prije, a ostajla je sve iza Srpske Nove godine, bar josh 2-3 dana. Zelja mi je bila da jelka ostane do mog rodjendana, al' onda bih stvaro prekardashio ! Deda Mraza sam i ja imao, i ako sam znao ko je (Kuma) dok sam manji bio, neshto sam se uvjek ,,na novo,, chudio, dok malo nisam ,,zash'o,, u godine pa onda ,,chupao,, bradu od vate ! U glavnom tih se dochek Novih godina i najdraze sjecam. Obichno su dolazile komshije kod nas ili familija. Jednom prilikom nam je doshao ujna i ujak na feshtu, a mi k'o primjerna porodica, ma svega. Moj brat tada ,,primjeran,, srednjoshkolac, otishao da slavi negdje s drushtvom, a mi kod kuce rasprichali i docheklai Novu ,kad poslije sat-dva neko udara na vrata ! Mama otvori kad ima shta i da vidi moj burazer ,,ne zna 'dje je,, ! Dvojica ga nose ! Brze kroz hodnik da ga ujna i ujko ne vide....Ma ludnica.... Laughing
Ove ,,doskorashnje,, se slavile u glavnom po loparskim kaficima nekada dok su bile u ,,opticaju,, Venera, Moskva, kasnije picerija Palma i Kaskada. Drushtvo je u glavnom bilo isto, ogromne kolichine alkohola, glasna muzika, sutradan k'o d sam bio u ringu ...
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Novogodisnja slavlja Empty
PočaljiNaslov: Re: Novogodisnja slavlja   Novogodisnja slavlja EmptyPet 6 Jun - 11:08

lol! lol! lol! Ovo ti je za brata! Znaci morali ste ga kriti!
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Novogodisnja slavlja Empty
PočaljiNaslov: Re: Novogodisnja slavlja   Novogodisnja slavlja EmptyPet 6 Jun - 11:20

Laughing To mu je i prvo pijanstvo, a najgore je bilo to shto su nam danima drzani chasovi ,da ne bi shat napravili napako pred familijom ! Very Happy Embarassed


Poslednji izmenio Mr. Majevica dana Pet 6 Jun - 22:44, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Novogodisnja slavlja Empty
PočaljiNaslov: Re: Novogodisnja slavlja   Novogodisnja slavlja EmptyPet 6 Jun - 14:36

:thumleft: Buraz ti je king .
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Novogodisnja slavlja Empty
PočaljiNaslov: Re: Novogodisnja slavlja   Novogodisnja slavlja Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Novogodisnja slavlja
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Obicaji vezani za slavlja

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Мајевица и српска мјеста :: Cjeћaњa-
Skoči na: