MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Svestenicki cinovi u pravoslavlju i oslovljavanje

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Svestenicki cinovi u pravoslavlju i oslovljavanje Empty
PočaljiNaslov: Svestenicki cinovi u pravoslavlju i oslovljavanje   Svestenicki cinovi u pravoslavlju i oslovljavanje EmptyČet 3 Jul - 17:10

U pravoslavnoj vjeri postoje tri osnovna svestenicka cina (ako je ovo dobar izraz?) i vise izvedenih u okviru njih, a to su:

1. djakonski:
-cin u svestenstvu: djakon i protodjakon,
-cin u monastvu: jerodjakon, protodjakon, arhidjakon

2. prezviterski:
-cin u svestenstvu: prezviter-jerej-svestenik, protonamjesnik, protoprezviter-protojerej;
-cin u monastvu: jeromonah, sindjel, protosindjel-iguman, arhimandrit

3. episkopski (episkop, mitropolit, patrijarh).


Imam jos pitanje: Kako se obraca svestenim licima sa odredjenim svestenim cinovima, a kako ako ne znamo koji svesteni cin ima svesteno lice?
Ja sam npr. nekad mislila da je rijec pop sasvim odgovarajuci naziv, a onda sam cula da nije, pa opet da jeste... tako da sam zbunjena.


Poslednji put izmenio lija dana Čet 3 Jul - 17:37, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Svestenicki cinovi u pravoslavlju i oslovljavanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Svestenicki cinovi u pravoslavlju i oslovljavanje   Svestenicki cinovi u pravoslavlju i oslovljavanje EmptyČet 3 Jul - 17:16

lija ::


Imam jos pitanje: Kako se obraca kom svestenim licima sa odredjenim svestenim cinovima, a kako ako ne znamo koji svesteni cin ima svesteno lice?
Ja sam npr. nekad mislila da je rijec pop sasvim odgovarajuci naziv, a onda sam cula da nije, pa opet da jeste... tako da sam zbunjena.

Mislim da je dosta da se obratis sa OCHE...
Kao shto se obracamo Bogu... Oche Nash, koji jesi na nebesima...
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Svestenicki cinovi u pravoslavlju i oslovljavanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Svestenicki cinovi u pravoslavlju i oslovljavanje   Svestenicki cinovi u pravoslavlju i oslovljavanje EmptyČet 3 Jul - 17:35

Ja mislim da to nije dovoljno za svaki svestenicki cin, jer se npr. za Patrijarha kaze Njegova svetost, za mitropolita-Njeghovo visokopreosvestenstvo, za episkopa-vladiku Njegovo preosvestenstvo, monasi su prepodobni, ali su protosindjel i arhimandrit visokoprepodobni, tako da mislim da se njima obraca bas tako.

Veca je zabuna kod djakonskog i prezviterskog cina, jer to obican svijet puno i ne razlikuje ili najcesce ne zna titulu svestenika. Pretpostavljam da se njima svima moze obratiti sa "Oche", ako grijesim, moliom za ispravku, kao i ukoliko je trebalo nesto pisati velikim slovima.
Inace, djakon je casni, protodjakon, prezviter-jerej-svestenik i protonamjesnik su precasni, a protoprezviter-protojerej je visokoprecasni.


P.S. Nasla sam na netu jednu semu koja ovo slikovito prikazuje.
Nazad na vrh Ići dole
Kym

Kym


Number of posts : 951
Peпyтaциja : 4
Registration date : 10.02.2008

Svestenicki cinovi u pravoslavlju i oslovljavanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Svestenicki cinovi u pravoslavlju i oslovljavanje   Svestenicki cinovi u pravoslavlju i oslovljavanje EmptyČet 3 Jul - 17:36

Citat :
Sveštena lica

Sveštena lica su od Boga izabrana lica, i na poseban način posvećena da vrše sveta bogosluženja, svete tajne i obrede. U najčešćem kontaktu sa narodom su parohijski sveštenici, koji služe pri crkvama i obavljaju potrebne verske obrede svojim vernicima. Takav sveštenik je paroh, a narod su njegovi parohijani. Jer određeno crkveno područje, koje opslužuje sveštenik, zove se parohija. Sveštenik se pozdravlja pri susretu: "Pomozi Bog oče,blagoslovite!" Svešteniku se celiva ruka bez obzira na godine sveštenika i onoga koji celiva. Sveštenik se u razgovoru oslovljava sa "oče", recimo "oče Marko", ili ako je prota, može "oče proto". Vladika se oslovljava rečima: "Vaše Preosveštenstvo", ili "Preosvećeni Vladiko", ili ako je neformalni razgovor samo "Preosvećeni". Patrijarh se oslovljava sa: "Vaša Svetosti", ili "Svjatjejši Vladiko" ili samo: "Svjatjejši". Monahinje se oslovljavaju sa "sestro", a igumanija sa "mati". Od ženskog monaštva se ne traži blagoslov i ne ljubi se ruka. Monaška lica se takođe oslovljavaju sa "oče". Mlađima se kaže "oče" i njegovo ime, a starešini manastira se može reći "oče igumane" ili "oče arhimandrite". Iskušenici se oslovljavaju sa "brate".
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Svestenicki cinovi u pravoslavlju i oslovljavanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Svestenicki cinovi u pravoslavlju i oslovljavanje   Svestenicki cinovi u pravoslavlju i oslovljavanje Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Svestenicki cinovi u pravoslavlju i oslovljavanje
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Hayкa, кyлтypa, yмjeтнocт, cпopт-
Skoči na: