MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Stara jela i recepti

Ići dole 
+5
D4
Mare
Labud
Majevica
Mr. Majevica
9 posters
AutorPoruka
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyPet 25 Jul - 19:48

Jel' ko jeo jaja s plate !
Meni se chini da nema ukusnije pechenih jaja nego ono kad ih ,,ubijesh,, direkt, na platu shporeta na drva....to je specijalitet ! Laughing
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Majevica

Majevica


Number of posts : 316
Peпyтaциja : 0
Registration date : 12.07.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyPet 25 Jul - 20:10

Ihhh pa to ti je nesto najsladje sto mozes napraviti od jajeta. sunny
Nazad na vrh Ići dole
Labud

Labud


Number of posts : 4485
Peпyтaциja : 0
Registration date : 15.04.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyPet 25 Jul - 20:30

da jeo sam jaje sa plate i super je.
Mislim da je tako najsladje jaje...
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyPet 25 Jul - 20:49

Sad ste mi dali ideju...
Odo u garazu nac kakav lim i stavit na plin da ga zagrijem i ispec koje jaje...
Dok sam bio mali cesto sam jeo jaja a plate... ubijem jaje na plati, onda ga posolim i kad pocne cvrkutat sa strane i rumenit, odnosno dobivat smedjkastu boju, onda ga okrenem Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Labud

Labud


Number of posts : 4485
Peпyтaциja : 0
Registration date : 15.04.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyPet 25 Jul - 21:46

ali tako jaje ispeceno ima bas poseban neki ukus...
Nazad na vrh Ići dole
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptySub 26 Jul - 9:44

Slazhem se sa vama , ali vac odavno nisam u prilici da na shporetu na drva ispechem jaje na plati . Sad ponekad na ringlu stavim malo alu-folije , pa na nju razbijem jaje , ali nije to onaj ukus , kao sa smederevca .

A jesu vam neki i recepti za stara jela , vidi se da prilazite shporetu samo kad vam zhene i majke nisu kod kuce .
Ajd nek neko napishe kako se pravi gotovljenje .
Nazad na vrh Ići dole
Labud

Labud


Number of posts : 4485
Peпyтaциja : 0
Registration date : 15.04.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptySub 26 Jul - 10:03

uhhhh, gotovljenje...
To mi je baka znala napraviti ako niko, kad sam bio manji to sam cesto jeo ali to vec odavno nisam probao..
Nazad na vrh Ići dole
D4




Number of posts : 742
Peпyтaциja : 0
Registration date : 11.02.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyPet 22 Avg - 20:24

Gotovljenje? Nisam nikad cula za to jelo...

Mare ajd` ako ti nije mrsko, pojasni mi malo to Gotovljenje..

Hvala...

Meni su ta jaja bila isto tako slatka kao i peceni krompir onako citav samo bacen u rernu.. mmmm Eto sad sam gladna..Very Happy...
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyPet 22 Avg - 20:29

Evo i meni krche crijeva ! Al' kad se sjetim, onog nachina kako se pile peche s perjem i s glinom odmah vishe nisam gladan ! Laughing

A i to ,,gotovljenje,, ajde chekamo recept !
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
D4




Number of posts : 742
Peпyтaциja : 0
Registration date : 11.02.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyPet 22 Avg - 20:32

Mr. Majevica ::
Evo i meni krche crijeva ! Al' kad se sjetim, onog nachina kako se pile peche s perjem i s glinom odmah vishe nisam gladan ! Laughing

A i to ,,gotovljenje,, ajde chekamo recept !


Bas ti je nacin, hm, ne gadi mi piletinu, sta ti je Mr..? Very Happy

Ili si na dijeti? Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyPet 22 Avg - 20:36

A ti volish ? Da sam znao da si ljubitelj ,,Bijeloga mesa,, ne bih to ni napisao:lol: izgleda da na glas razmishljam IIoII

Nego imal' kakvih ,,starinskih,, nachina vezanih za piletinu....ono neshto kao reran pa s krompirom....

p.s. ma kakva ,,crna,, dijeta nono
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
D4




Number of posts : 742
Peпyтaциja : 0
Registration date : 11.02.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyPet 22 Avg - 20:39

Nije ba s da volim bjelo, ali eto, pojelo bi se...Very Happy
Trtica je najsladja...Very Happy:D:D
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyPet 22 Avg - 20:41

IIoII
A ja od chitavog pechenog pileta, volim samo da ,,kidam,, jadac ! Znash ono: ,,pozelish neshto, i kome ostane veci dio jadca ispunice mu se zelja,, !
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
D4




Number of posts : 742
Peпyтaциja : 0
Registration date : 11.02.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyPet 22 Avg - 20:43

IIoII IIoII IIoII IIoII

Nisam znala da se i na taj nacin zelje mogu ispuniti..Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyPet 22 Avg - 20:46

Eto razloga da se pile ispeche ! cheers Prijatno Laughing Laughing
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyČet 28 Avg - 12:51

Ljudi moji dragi , vi ochigledno niste sa Majevice , dok niste jeli "Gotovljenje" , a za "Bungur" vjerovatno niste ni chuli .
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyČet 28 Avg - 21:04

Chuo sam za Bungur, al' kao nadimak..pa ajde Mare Care...daj te recepte 'vamo da se Gotovimo i Bungurimo cheers
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Labud

Labud


Number of posts : 4485
Peпyтaциja : 0
Registration date : 15.04.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyČet 28 Avg - 22:16

Gotovljenje sam jeo i super je jelo a za bungur ne znam.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyČet 28 Avg - 22:21

Et' sad i ti Labude Laughing pa od chega se pravi ? Kakvog je ukusa to ,,gotovljenje,, ? Daj da ga i ja zgotovim..... Laughing
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Labud

Labud


Number of posts : 4485
Peпyтaциja : 0
Registration date : 15.04.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyČet 28 Avg - 22:33

ma nije valjda druze da to nisi jeo?
Ma ne znam ti tacan recept sada ali ti mogu javii kad pitam baku.
Znam da mi je to ona pravila i da je super. Mada nisam skoro jeo.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyČet 28 Avg - 22:35

Ma ,od chega se pravi ? Ko zna mozda sam i jeo pod drugim nazivom Laughing
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Kym

Kym


Number of posts : 951
Peпyтaциja : 4
Registration date : 10.02.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyČet 28 Avg - 23:48

Gotovim ili spremam rucak, zar to nije jedno te isto?
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyPet 29 Avg - 0:09

Ove ,,lole,, kazu da nije Wink
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyPet 31 Okt - 10:47

Laughing Malo sam se raspitao, ,,po komshiluku,, ako vec vi necete da nam odate tajne recepte, evo kod ,,nas,, je kaliza, pogotova ili peca jedno te isto jelo, a sprema se samo od pshenichnog brashna i mlijeka tj. u vruce mlijko sipa se brashno dok nee provri, mijeshajuci neprestano i tako sve mijeshati dok smjesa ne dobije gustinu pudinga....
Bungur je neshto kao ,,pirjan,, samo shto nije sa rzizom, nego od na grubo isitnjne pshenice ! Ide bash uz jelo kao i roiza npr. piletina....itd
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyPet 31 Okt - 11:18

Mr. Majevica ::
Laughing Malo sam se raspitao, ,,po komshiluku,, ako vec vi necete da nam odate tajne recepte, evo kod ,,nas,, je kaliza, pogotova ili peca jedno te isto jelo, a sprema se samo od pshenichnog brashna i mlijeka tj. u vruce mlijko sipa se brashno dok nee provri, mijeshajuci neprestano i tako sve mijeshati dok smjesa ne dobije gustinu pudinga....

E vidish tu kalizu ili pecu u Pribuju zovu Gotovljenje ili Gotovica ..
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyPet 31 Okt - 11:21

Ooo Mare, aman ti zamirisalo gotovlenje cheers Vidish, ista jela, a 5-6 km dalje se drugchije zove ! Ko ce to sve ,,pobirikati,, ? Laughing
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyPet 31 Okt - 17:11

Ja mislim da je peca naziv koji se vise koristi u ravnicarskim mjestima-npr. Semberija i Co.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyPet 31 Okt - 20:50

Laughing U pravu si Lijo, i Machkovac je u dolu Laughing
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
dimitra




Number of posts : 2
Peпyтaциja : 0
Registration date : 07.03.2012

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: čimbur   Stara jela i recepti EmptyPon 12 Mar - 13:00

Meni je tata spominjao čimbur, i to je od jaja ali ne znam kako se sprema...
Papulu sam jela i pravila sama,satricu isto...prošlog leta jeli smo satricu u Dvorovima. Ovde (Srbija) ne znaju šta je to.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyPon 12 Mar - 18:47

Чимбур, умућена јаја и кајмак па у таву...
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
mrav

mrav


Number of posts : 2150
Peпyтaциja : 1
Registration date : 30.11.2009

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyPon 12 Mar - 21:10

Amper supa.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyUto 13 Mar - 19:36

mrav ::
Amper supa.

И данас-дан се ,,посрче,,... Laughing
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyČet 23 Apr - 6:54

http://www.coolinarika.com/recept/majevicko-kiselo-mlijeko/

Majevicko kiselo mlijeko

Ovako se godinama pravi kiselo mlijeko na Majevici i sluzi za osvjezenje u popodnevnim satima umornih i oznojenih kopaca i kosilaca…mora biti dobro ohladjeno i kako kazu "da se cijepa" kad se zahvati kasikom…

Stara jela i recepti Majevicko-kiselo-mlijeko-5d82829303e52a37fc5795e8a66289a4_header


Priprema


   Jednostavno

   1
   Svjeze kravlje mlijeko sasuti u plicu posudu i ostaviti u frizider da se dobro ohladi.

   2
   Izvaditi iz frizidera (kajmak se vec “uhvatio” na povrsini”)poklopiti ali ne sasvim, mora malo da prolazi vazduh (ja pokrijem papirom za stampac) i ostaviti na toplo mjesto da se kiseli ( u zimskom periodu stavim jedan jogurt da potpomogne kiseljenju).

   3
   Kad se ukiseli, a to je za jedan dan, ohladiti u frizideru, pokupiti (povlaku)kajmak u posebnu posudu, kiselo mlijeko je spremno za upotrebu.
 
4
   Od ovakvog mlijeka pravi se i mladi sir, ali to je vec druga priča i recept

Posluživanje

I jos nesto.Ovo se kod nas jos radi rutinski,na selu ko ima kravu pogotovu.Ja ovo zelim da sacuvam od zaborava jer u danasnje vrijeme u nedostatku vremena,svi jurimo i osvjezavamo se necim sto nam je lakse i pristupacnije a vrlo cesto nezdravije.A nove generacije i ne znaju za kiselo mlijeko osim za jogurt,pogotovu oni koji vise nemaju kontakata sa selom.
Kiselo mlijeko pravljeno na ovaj nacin,moze u potpunosti da zamijeni jedan obrok sa kriskom domaceg integralnog hljeba.

Može se poslužiti i sa pica-toplim sendvičem,jednako je lijepo,ili u njega udrobiti proju...ma kombinacije prepuštam vama...

Stara jela i recepti 649f96d47ca15395237976535aa7d6c7_view_l
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
mrav

mrav


Number of posts : 2150
Peпyтaциja : 1
Registration date : 30.11.2009

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptySub 27 Jun - 21:56

Zasto ne ukiselite mlijeko za jedan cas?
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyUto 14 Jul - 10:12

Mrave, otkrij nam tajnu. :-)
Sad procitah iznad kaliza, peca, gotovljenje, ne pamtim kad sam to jela, da sad ne zurim, sad bih se prihvatila "gotovljenja" tog specijaliteta. :-)
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyPon 27 Jul - 22:58

Може се то и заледити, па кад журиш само ,,подгриј,,. Laughing
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptyČet 30 Jul - 11:12

Не сјећам се да ли смо спомињали шљивопиту.

Синоћ сам је правила по рецепту моје бабе, а јутрос је била као хладна још укуснија. Сад ми жао што се не сјетих да је усликам. :-)

Рецепт за ШЉИВОПИТУ иде овако:
У мало поуљену тепсију (ко неће да загори узме ватросталну стаклену) пореда се ред отворенин шљива са кожом на доле, поспу се брашном, па шећером, па уљем, толико да то шљиве мало прекрије. По томе се стави други ред отворених шљива, тако да им кожа буде горе, па ће кад се буду пекле да пусте сок на доњи посути ред шљива. Онда се и горњи ред, али мање него доњи, поспе брашном, шећером и с мало уља и попршће топлом водом да се брашно навлажи. То се пече једно 20 мин, тачније док шљиве не пусте сок и оно брашно добије розе боју од сока. То почне као да ври и при том се шљиве топе.
Кад се једе топло, може изазвати киселину у желудцу, хладно је још боље, ко није нестрпљив као ја нпр.
Ја сам "луда" за оном смјесом од брашна, шећера и уља кад упије сок од шљива и увијек се дивим тим бојама, розе с наранџастим и тамнољубичастим. :-)
Нек се нађе овдје овај старински рецепт, можда се неком ко га испроба свиди.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti EmptySub 1 Avg - 1:56

:thumleft: Хвала Лијо на рецепту ! Форум већ замириса на ,,печену,, шљиву ! :thumleft:

Кад смо већ код печења и рерне, мада нема везе са исхраном, али рецепт је рецепт: сјећам се да није било куће, а да нема један цријеп или циглу у шпорету. Цријеп се користио у љековите сврхе Very Happy у случају бола у стомаку, вода у ушима итд. Цријеп се добро загрије па онда на ,,болно,, мјесто се стави и тако држи док болест не прође. Laughing
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Sponsored content





Stara jela i recepti Empty
PočaljiNaslov: Re: Stara jela i recepti   Stara jela i recepti Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Stara jela i recepti
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» STARA SRPSKA JELA
» Egzoticna jela
» Audicija (stara) youtube
» Pirkovci

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Мајевица и српска мјеста :: Cjeћaњa-
Skoči na: