MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Arlijevdan .

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Arlijevdan . Empty
PočaljiNaslov: Arlijevdan .   Arlijevdan . EmptyČet 4 Sep - 8:41

U narodu postoji jedna izreka , koja kaže " od Svetog Ilije Sunce sve milije" , a narod u Priboju dodaje na to "a od Svetog Arlije Sunce sve karlije " .

Danas je dan posvećen Svetom Agatoniku , koji narod naziva Arlijevdan . Na današnji dan 1883 godine je osvećena novosagrađena crkva u Priboju , i danas je u Priboju vašer u znak sjećanja na taj događaj .



Arlijevdan
„Arlijevdan“ nas Majevičane uvjek sjeća na nešto posebno i lijepo u našem životu. Na taj dan je bio najveći vašar kod naše Crkve. I na taj dan naši roditelji su nastojali da i mi djeca budemo slobodni da odemo na vašar. A na vašaru mnogo naroda, muzika ali i sladoled, kolačari sa kolačima u obliku đerdana, srca i sa ogledalcima. A koje imao „neku paru“ mogao je da kupi sebi i „koktu“, prvo piće naše mladosti, jer do tada i nije se baš proizvodilo neko piće za djecu i omladinu. Slivao se taj dan svijet sa svih brda Majevice, dolazili su gosti iz za nas tada dalekih krajeva kao što je Požarnica, Ugljevik, Lopare, Mačkovac i ko zna odkle sve ne. Jednostavno na taj dan dolazili su svi oni koji imaju neke veze sa Majevicom ili su možda skorom ženidbom ili udajom htjeli da imaju takvu vezu. Plac oko Crkve bio je mali da primi sve posjetioce.


Tada su oni koji su za ta vremena bili dobrostojeći dolazili i sa konjskom zapregom, tada se oko same Crkve sjedalo za donijete spreme i gostilo se uz sjećanje na daleku 1883.godinu kada je Crkva tronošena. Sa Crkovom došla je i škola a sa školom mi Majevičani smo izašli u svijet i danas nas možda najmanje ima na Majevici a svugdje drugdje širom zemaljskog šara, ima neko sa Majevice.


A mene za Arlijevdan veže sjećanje na još nešto.Tada smo mi đaci polazili u školu. A tih dana ulazilo se i u šljivike i cijeli mjesec dana tresla se i kupila šljiva.Uvjek sam bježao u školu. Nisam bio neki poseban đak ali u školi je bilo ljepše. Nikada mi nije bilo jasno da li su i drugdje đaci u školu kretali baš u te dane ili smo samo mi na Mejvici svetog Agatonika posebno slavili. A imali smo i razloga. I docnije kada sam otišao u srednju školu nekako nisam volio da se za rasput vraćam kući.Više sam volio da odmah produžim sledeći razred. Ali tada kada smo dorasli za više škole Arlijev dan je bio dan kada se odlazilo sa Majevice od kuće u gradove u kojima su đaci išli u škole a odrasli na posao. Sa tog Vašara kretali smo u drugi svijet i iz tog svijeta se uvjek vraćali. Kada ćeš biti na Majevici ako ne za Arlijevdan.

I nešto ne znam, nisam docnije nigdje u nekom drugom mjestu naišao da se baš tako slavi Arlijev dan. Kao da je samo naš Mjevički, bar ga mi Majevičani tako osjećamo i doživljavamo!
Preuzeto sa http://majevica.de/
Nazad na vrh Ići dole
Labud

Labud


Number of posts : 4485
Peпyтaциja : 0
Registration date : 15.04.2008

Arlijevdan . Empty
PočaljiNaslov: Re: Arlijevdan .   Arlijevdan . EmptyČet 4 Sep - 9:57

Danas je u Priboju vasar kod crkve.
Da li neko plannira da ide?
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Arlijevdan . Empty
PočaljiNaslov: Re: Arlijevdan .   Arlijevdan . EmptyČet 4 Sep - 10:19

Labuđanin ::
Danas je u Priboju vasar kod crkve.
Da li neko plannira da ide?

Evo ja se spremam... samo da upregnem konje i spremim sofru Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Tojic

Tojic


Number of posts : 335
Peпyтaциja : 1
Registration date : 21.03.2008

Arlijevdan . Empty
PočaljiNaslov: Re: Arlijevdan .   Arlijevdan . EmptyČet 4 Sep - 12:40

Nekad bio dobar vasar,neznam kakav je sad
Nazad na vrh Ići dole
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Arlijevdan . Empty
PočaljiNaslov: Re: Arlijevdan .   Arlijevdan . EmptyNed 6 Sep - 14:42

Dva ringišpila i petnaestak tezgi sa džidžama ,

Arlijevdan . 1005717
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Arlijevdan . Empty
PočaljiNaslov: Re: Arlijevdan .   Arlijevdan . EmptyPon 7 Sep - 10:56

Da sam bila na tom vaseru, odmah bi im opustosila desni dio standa/tezge gdje su naljepnice, posebno Cars i Spuzva Bob. Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Arlijevdan . Empty
PočaljiNaslov: Re: Arlijevdan .   Arlijevdan . Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Arlijevdan .
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Hayкa, кyлтypa, yмjeтнocт, cпopт-
Skoči na: