MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Kriza bankarskog sektora Srbije

Ići dole 
AutorPoruka
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Kriza bankarskog sektora Srbije Empty
PočaljiNaslov: Kriza bankarskog sektora Srbije   Kriza bankarskog sektora Srbije EmptyPet 10 Okt - 0:32

Odoše evri-Vesti

Kriza bankarskog sektora izazvana i time što su neke banke ovih dana iz Srbije povukle više od sto miliona evra. Građani se žale da ne mogu da podignu više od 500 evra.

BEOGRAD - Srpski bankarski sektor definitivno je zapao u tešku krizu likvidnosti, nakon što je proteklih dana iz Srbije povučeno preko stotinu miliona evra. Ovakvo povlačenje kapitala osetilo se i u privrednom sektoru, pa su se neka preduzeća žalila da, iako imaju dovoljno novca na računu, banke nisu na vreme obavile prenos njihovih sredstava. Novac iz Srbije u pravcu EU mahom su povlačile austrijske banke.

S druge strane, guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić i predstavnici najvećih banaka u Srbiji poručili su građanima da nema razloga da strahuju za svoje štedne uloge i da ne treba da ih povlače iz banaka.

Suprotno tvrdnjama guvernera Srbije, lider Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović upozorio je juče da su u Skupštinu Srbije stizala pisma i telefonski pozivi građana koji nisu mogli da podignu više od 500 evra svojih štednih uloga.

- Komercijalna banka je juče imala najnižu cenu svoje akcije - svega 29.000 dinara, a kada je rađena dokapitalizacija te banke, cena je bila 110.000 dinara. Ne možemo da ignorišemo činjenicu da se u ovom trenutku drma naš bankarski sistem, da to ugrožava poslove u privredi i da to potresa naše stanovništvo - upozorio je Jovanović.

Naša redakcija je juče pokušala da istraži kakva sudbina očekuje građane u trenutku kada, ne daj bože, bankrotira neka od domaćih banaka.

Verovali ili ne, vest da je vaša banka otišla u stečaj ne mora za vas da bude i loša vest. Ukoliko ste uzeli kredit sa varijabilnom kamatnom stopom, koja zavisi od kretanja međubankarskih stopa (libor-euribor) ili poslovne politike banke, slobodno možete da se molite bogu da vaša banka propadne. Zapravo, u narednom periodu predviđa se rast kako libora tako i euribora, guverner i bankari najavili su da će kamate na kredite rasti, dok su gotovo sve banke koje stavljaju klauzulu u ugovor o kreditu da kamata zavisi i od poslovne politike iskoristile ovaj član ugovora da klijentima podignu rate. Kako nam je objašnjeno u Agenciji za osiguranje depozita, odlaskom banke u stečaj prestaje da se primenjuje i poslovna politika banke. Prema njihovim rečima, u slučaju stečaja, odnosno likvidacije, utvrđuje se ukupno fiksno dugovanje dužnika i on se poziva da isti izmiri.

Loša vest je da, iako je vaša banka propala, građani moraju da izmire dugovanja, inače će stečajni upravnik protiv njih pokrenuti sudski postupak.

- Što se tiče potraživanja od fizičkih lica po osnovu minusa po tekućim računima, u skladu sa pozitivnim propisima koji se odnose na stečajni postupak vrši se naplata od istih, tako što se isti pozivaju da izmire dug, a u protivnom se pokreće postupak sudskog izvršenja - rekli su nam u Agenciji. Oni su nam objasnili i da je u ovom trenutku osigurani iznos depozita, eksplicitno utvrđen na 3.000,00 evra i da se ta suma klijentima isplaćuje u roku od 30 dana. Ukoliko vaša banka ode u stečaj, a vi na štednji imate više od 3.000 evra, bitno je da kod Trgovinskog suda što pre prijavite to potraživanje. Potraživanja fizičkih lica po osnovu štednje spadaju u prvi red prioriteta prilikom isplate.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Znaci, negativna kretanja u svjetskom bankarskom sistemu su se odmah odrazila i na stanje kod nas, sto me ne cudi kad su vecina banaka inostranih vlasika.
Nazad na vrh Ići dole
 
Kriza bankarskog sektora Srbije
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Дpyштвo-
Skoči na: