MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium

Ići dole 
5 posters

Da li pijete ljekovite čajeve ?
1.Pijem ih svakodnevno.
Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Vote_lcap29%Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Vote_rcap
 29% [ 2 ]
2 Pijem ih povremeno.
Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Vote_lcap14%Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Vote_rcap
 14% [ 1 ]
3 Pijem ih samo po ukazanoj potrebi.
Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Vote_lcap43%Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Vote_rcap
 43% [ 3 ]
4.Ne pijem uopšte čajeve.
Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Vote_lcap14%Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Vote_rcap
 14% [ 1 ]
Ukupno Glasova : 7
 
Zatvoreno sondiranje

AutorPoruka
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium EmptyUto 6 Jan - 18:32

http://img60.imageshack.us/slideshow/player.php?id=img60/8315/123126213868n.smilhttp://img390.imageshack.us/slideshow/player.php?id=img390/1360/1231266738y8b.smil

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Achilleaatrata1hajdukatyv1.th

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Achilleacollina1hajdukajl5


Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Achillealanulosa4jo8.th

Ova ljekovita biljka kojom obiluju Majevički obronci, proplanci i livade je dobila naziv po hajducima, koji su je morali imati uza se u obliku samljevenog praha osušene biljke. Sam lat.naziv je dobila po Grčkom mitološkom junaku Ahilu. Naši preci su je zvali po meni s pravom trava za sve bolesti. Zovu je još i hajdučica, sporiš, ravan, ravenj, stolisnik, stolisnica itd. Na našim Majevičkim proplancima sam naišao na pet vrsta ove dragocjene božije blagodati, a inače ih ima poznatih oko tridesetak vrsta. Cvjetovi im imaju uobičajenu bijelu nijansu pa sve do žute i roze-crvenkaste. Koristi se list i cvast, rjeđe sam korijen, jer je ovo višegodišnja biljka, kojoj branje i košenje ne smeta. Razmnožava se sjemenom a možemo je razmnožiti i pomoću dijeljenja busena. Godi joj svaka vrsta zemljišta i može se reći da je ovo prava kosmopolitska biljka. Ima je i na osunčanim mjestima kao i u hladovini, na raznim nadmorskim visinama. Spada u super čistače krvi i organizma uopšte, jačajući njegov imunitet, jer utiče na pozitivan rad same koštane srži pa je jedna od poznatih trava za liječenje same leukemije i mnogih vrsta kancera uopšte, povećava apetit jer svojom gorčinom, koja i nije neka gorčina ako se čovjek na nju navikne, pojačava lučenje same žuči. Prava je blagodat za jetru i slezenu. Odlično se pokazala kod većine stomačnih tegoba (mučnina,bolovi u stomaku,nadimanje,žgaravica,prolivi idr.). Zaustavlja unutrašnja i vanjska krvarenja, jer svojim ljekovitim taninom sužava krvne sudove i kapilare te na taj način zaustavlja krvarenja. Jača zidove krvnih sudova povećavajući njihovu jačinu i elastičnost. Pa osobe koje pate od proširenih vena čim počnu piti ljekoviti čaj od Kunice odmah osjete znatno poboljšanje na sebi lično. Pomaže pri regulisanju menstrualnog ciklusa kod djevojaka i žena, odlično se pokazala za liječenje šuljeva ili hemoroida od kojih pati 75 % muškaraca. Djeluje protivupalno na samu kožu i sluzokožu čisteći i jačajući istu, pa se koristi za spravljanje čuvenog ulja za sunčanje. Djeluje antibaktericidno na većinu gram pozitivnih i gram negativnih bakterija ( uništava bakterije karijesa, ako čaj prije nego ga popijemo prethodno malo grgljamo u ustima). Dobra je i za disajne organe. Sve u svemu Trava za sve bolesti. I prava je šteta ako je nemate još uvjek u svom dvorištu jer ovakvu biljku treba uvjek imati pri ruci ZLU NE TREBALO !!!
Čaj od ove dragocjene ljekovite biljke koja spada među 10 najvažnijih (veličanstvenih) spremate tako da na jednu šolju proključale vode dodate jednu supenu kašiku osušenih djelića trave (lista ili cvjetova), potopite travu, poklopite i ostavite da se hladi (ekstrahuje) najmanje 1-2 sata (što duže to bolje), Procijedite i pijete prije jela tri puta dnevno. Doze se ne morate precizno držati. Možete slobodno staviti i 2-3 kašike trave na jednu šolju čaja. Čaj će na taj način biti samo jači i ljekovitiji tj.djelotvorniji. Možete ga piti slobodno i između obroka umjesto vode kad god ste žedni, jer ne izaziva zavisnost kao druge droge ni nakon duže upotrebe.Vrlo je važno da znate da smijete piti i čaj od svježih dijelova same biljke jer taj čaj sadrži i do 100 % ljekovitosti, znači da je još ljekovitiji, jer svaka biljka čim je je osušite gubi i do 30 % svoje ljekovitosti. Ja lično trošim čajeve od svježih ljekovitih biljaka u sezoni branja, a u zimskom periodu od suvih trava.Godinama tako radim i evo me ništa mi ne fali. ŽIVJELI !!!


Poslednji put izmenio loparac-98 dana Čet 8 Jan - 0:07, izmenio ukupno 5 puta
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: Re: Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium EmptyČet 8 Jan - 0:22

Nekad sam chajeve pio svako jutro, dok sam ishao u O.Sh. a narochito ako sam bio prva smjena, pa nastava pochinjala u 7.15... Chaj je bio obavezan i to domaci, obichno lipa ili nana !
Eto npr. juche sam ,,tuko,, neki ,,milfordov,, chaj, koji samo ima miris i boju ali, vjerujem nikakvih ljekovitih svojstava, osim tople vode ja u njemu nishta ne vidim zdravo..al' eto...
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: Re: Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium EmptyČet 8 Jan - 12:38

Mr. Majevica ::
Nekad sam chajeve pio svako jutro, dok sam ishao u O.Sh. a narochito ako sam bio prva smjena, pa nastava pochinjala u 7.15... Chaj je bio obavezan i to domaci, obichno lipa ili nana !
Eto npr. juche sam ,,tuko,, neki ,,milfordov,, chaj, koji samo ima miris i boju ali, vjerujem nikakvih ljekovitih svojstava, osim tople vode ja u njemu nishta ne vidim zdravo..al' eto...
Najvažnije pravilo je "Bolje piti ikakve nego nikakve čajeve", jer i od onog najgoreg po kvalitetu ipak ima neke sitne koristi. Čovjek i kad spava gubi tečnost koju izjutra treba nadoknaditi, da bi se organizam i njegovi organi stavili u punu funkciju a to je najbolje blago zagrijanim čajem. Današnji čajevi u filter vrećicama po meni i nisu čajevi, jer im je kvalitet često pod znakom pitanja. Da bi od njih dobili jedan iole solidan čaj trebamo staviti 5 - 6 tih filter vrećica u vrelu vodu i naravno mnogo duže pustiti da se ljekovite supstance ekstrahuju, a ne kako to često stoji u samom uputstvu 5-10 minuta. Samo im je pakovanje kvalitetno a ostalo nije. Čaj je najbolje pripremiti uveče i pustiti da se ekstrahuje čitavu noć, a ujutru ga samo procijediti i zagrijati do željene temperature, koja ne bi trebala preći 40 stepeni.
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: Re: Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium EmptySub 10 Jan - 22:55

Ja volim caj od lipe-cvijet, jer inace volim da ga berem, posto obozavam lipov miris. Negdje sam procitala da je dobar za nerve. U tu svrhu ga jos ne pijem. Laughing
Domaci caj od sipka je super, protiv prehlade. Takodje od nane-dobar kad boli stomak.
Moj djed je uvijek imao i caj od kantarije (kantariona) lijek za stomak. Uh, al je gorak.
Loparac, sigurno znas o tome mnogo, pa savjetujem jednu posebnu temu o cajevima gdje bi nam rekao koji je caj za sta dobar.
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: Re: Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium EmptyNed 11 Jan - 0:38

lija ::
Ja volim caj od lipe-cvijet, jer inace volim da ga berem, posto obozavam lipov miris. Negdje sam procitala da je dobar za nerve. U tu svrhu ga jos ne pijem. Laughing
Domaci caj od sipka je super, protiv prehlade. Takodje od nane-dobar kad boli stomak.
Moj djed je uvijek imao i caj od kantarije (kantariona) lijek za stomak. Uh, al je gorak.
Loparac, sigurno znas o tome mnogo, pa savjetujem jednu posebnu temu o cajevima gdje bi nam rekao koji je caj za sta dobar.
Čaj od Lipovog cvata bilo bijele ili crne lipe nekada se mnogo trošio i izvozio iz naše bivše YU. Svake godine dok sam bio đak osnovac morao sam brati lipu za kućne potrebe i za prodaju u Loparskoj zadruzi, koja ju je tada otkupljivala na veliko. Time sam obezbjeđivao sebi džeparac za bioskope i sladolede. Danas toga više nema, a naše prekrasne dugovječne lipe se masovno sijeku na čitavoj opštini i prodaju švercerima za male pare. A Lopare su prepoznatljive po tom ljekovitom drvetu koje se sadi i u ukrasne drvorede. Lipa je odlična za prehladu i gripu zajedno sa zovinim cvatom jer izaziva znojenje organizma (koje je tada vrlo značajno i korisno). Odlična je za disajne organe. Djeluje opuštajuće i smirujuće na nerve (donosi lakši san) i što je vrlo bitno ona čini da naša krv ne bude ljepljiva a to je već preventiva protiv stvaranja tromba u krvi i njegovih posledica. Doskora se mislilo da je lipa štetna za srce a ova najnovija otkrića to opovrgavaju. Ja sam je svakodnevno pio kao dijete i svi moji ukućani i niko nikad nije bio srčani bolesnik. Treba znati da je u lipe ljekovita i njena kora kao i listovi, samo u manjoj mjeri, pa se i oni u nuždi mogu upotrebljavati. Pošto ona nakon stojanja pušta izvjesnu blagu sluz dobra je za opekotine i rane, kao i za umirenje bolova i grčeva stomaka. Njeni mladi nježni listovi se mogu koristioti i kao salata (jer sadrže i do 80 mg % vitamina C.
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: Re: Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium EmptySre 25 Feb - 21:11

Evo kunice koja je najverovatnije tretirana vještačkim đubrivom pa je ovoliko izrasla. Još jedan razlog da ne kupujete čajeve od velikih proizvođača !!!
https://www.youtube.com/watch?v=RYX37H5WcFg
Nazad na vrh Ići dole
Pantelija

Pantelija


Number of posts : 545
Age : 46
Location : Lopare
Peпyтaциja : 0
Registration date : 18.05.2009

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: Re: Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium EmptyPet 22 Maj - 23:20

Kolikili su kod njih hajduci kad im je ovolika Hajdučka trava. Hahaha
Nazad na vrh Ići dole
zabrdjac

zabrdjac


Number of posts : 1399
Location : tu i tamo
Peпyтaциja : 0
Registration date : 23.02.2009

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: Re: Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium EmptySub 23 Maj - 0:22

ja ne pijem caj ni kad imam upalu pluca. valja me majka nije naucila da pijem caj kad sam bio mali. kod nas bilo samo varenike
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: Zimske zalihe ?   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium EmptyPet 23 Okt - 20:38

Jeste li obezbijedili zimske zalihe divljeg šipka (Rosa canina) za vašu ličnu kućnu upotrebu ? Ako niste požurite imate još vremena. A i sam izlazak u prirodu na čist vazduh i tišinu i uživanje u jesenjim pejsažima u njedrima čarobne Majevice, mogu vam samo biti od koristi. Zadnji mrazevi su ga već 30 % omekšali, ali imaju kod nas na veličanstvenoj Majevici i podvrste koje dosta dugo odolijevaju i jačim mrazevima. One su u punoj ljekovitosti i izdašnosti sa vitaminom C. Vagoni ovog dragocjenog Božijeg dara propadaju, nemojte dozvoliti sebi da dočekate strašnu, dugu zimu bez nekoliko kilograma ove prirodne dragocjenosti, koja se vrlo lako suši razastrta na papirnoj podlozi. Već macerirane ili gnjile plodove (čisti prirodni džem) nemojte bacati, od njih je čaj najbolji i najbrže se sprema. A i ne morate ga sušiti, odmah ga ubacite i nek se kuva, ne morate ga ni gniječiti jer se sam raspane za vrlo kratko vrijeme. Hladniji dani već dolaze i sezona gripa je tu na pragu ( o svinjskoj da i ne govorimo), stoga nije loše da svoj organizam već sada bombardujete sa nekoliko ovih snažnih vitaminskih bombi. Za razliku od drugih namirnica bogatih vitaminom C šipurak ili šipak prednjači. Ima ga u odnosu na veličinu ploda procentualno i do deset puta više nego u pomorandži ili limunu. Odličan je za prehladu i jačanje imuniteta organizma. Za stomačne tegobe (neke vrste proliva kod djece i odraslih) i urogenitalni sistem je više nego dobar, naročito za razne vrste kamenca i pijeska u bubrezima i žučnim putevima. I naravno što je vrlo karakteristično za njega reći je to što se kuvanjem njegov vitamin C ne uništava za razliku od drugih namirnica bogatih tim vitaminom. Prirodni džem od čistog 100 % šipka je na prvom mjestu, kojeg djeca rado uzimaju. Napravite sebi koji kilogram, nećete potrošiti mnogo šećera a koristi će biti višestruke. Domaće je Domaće. ŽIVJELI !!!
Very Happy Very Happy Very Happy
http://www.chirinka.com/catalog/images/Rosa%20canina.jpg
http://www.awl.ch/heilpflanzen/rosa_canina/rosa_canina_2.jpg
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: U slavu i čast moje Kunice !!!   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium EmptyPon 7 Dec - 11:17

Zaista je to zaslužila.
https://www.youtube.com/watch?v=QO1q9Gu89CM
Very Happy Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: Re: Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium EmptyČet 16 Jun - 22:40

Zaista jedna prelijepa današnja fotka naše Achillea millefolium.
flower cheers flower
Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Img1573en
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: Re: Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium EmptySre 20 Jul - 13:49

Današnji snimci moje dvorišne ljepotice.
flower flower flower
Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Img1889f
Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Img1890b
Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Img1891b
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: Re: Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium EmptyPet 12 Avg - 12:44

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Img2084m
Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Img2085ng
Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Img2086u
Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Img2090q
Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Img2091kh
Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Img2092c
Uvjek sam se divio ovom BOŽANSKOM VEZU, što ga duže gledam, sve ga više i više želim gledati. Povremeno mi se nešto od tih tajni i pokaže, ali samo ako sam to zaista i zaslužio.
molitva: flower molitva:
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: Re: Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium EmptyNed 28 Avg - 11:00

Iako se trudimo brinuti o našem bilju, ipak neumoljiva suša i ekstremno visoke temperature u ovo doba godine uzimaju svoj danak, što se da vidjeti na prvoj fotki.
sunny flower sunny
Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Img2166l
Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Img2163a
Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Img2165q
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: Re: Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium EmptyPet 13 Jan - 16:04

Kako je mocna ova slika! cheers
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: Re: Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium EmptyNed 15 Jan - 20:17

lija ::
Kako je mocna ova slika! cheers
Još je svemoćnija ljekovitost te naše Kunice. Poznavao sam jednu babu u Mirosavcima, koja je čitav svoj život pila samo čaj od Kunice koji je sama brala i sušila za zimu. Interesantno da nikad nije išla doktoru. Sve zdrastvene probleme je otklanjala tim blagodetnim svemoćnim čajem za sve bolesti, a u sezoni obavezno od te svježe biljke.
flower flower flower
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: Re: Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium EmptyPon 16 Jan - 10:26

Nisam rekao da bi ta baba bila garant još i dan danas živa da nije bilo fatalnog nesrećnog slučaja kojim je skončala u osamdeset i nekoj godini (Pad sa visokih betonskih stepenica ).
flower flower flower
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: Re: Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium EmptyČet 19 Jan - 15:12

Ja sam mislila da su hajducka trava i kunica 2 razlicite biljke, nisam imala pojma da je tako ljekovita biljka.
Svi lijekovi su garant u prirodi oko nas, samo nazalost, mi ne znamo da ih prepoznamo.
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: Re: Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium EmptyČet 19 Jan - 18:53

lija ::
Ja sam mislila da su hajducka trava i kunica 2 razlicite biljke, nisam imala pojma da je tako ljekovita biljka.
Svi lijekovi su garant u prirodi oko nas, samo nazalost, mi ne znamo da ih prepoznamo.
Možeš li zamisliti kolko sam bio oduševljen, kada sam jedne prilike na Međedniku u blizini pećine, našao baš tu vrstu Kunice ili Hajdučice koja je gore na slici. Tako reći na samoj stijeni raste, a okolo sve šuma i samo šuma. Nije je bilo mnogo, tek nekoliko strukova i bilo mi je žao da ih uberem. Za starije ljude i travare ona je Kunica, a za nas mlađe Hajdučka trava. Ona baš ima mnogo lokalnih narodnih naziva koji mnoge zbunjuju.
flower flower flower
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: Re: Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium EmptyUto 26 Jun - 22:14

Sezona za ovu moćnu Ahilovu biljku je pri kraju. Kosidba ili suša će je obrati , ako zakasnite. Požurite i pribavite svojoj kući zlatne zimske rezerve.
flower cheers flower
Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Img3639tv
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: Re: Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium EmptySre 18 Dec - 16:14

Achillea injem okovana. Nije šteta što nije na vrijeme ubrana, jer njeno sjeme će bilo kakvu zimu preživjeti i na proljeće kad na zamlju spane u mnoge nove ljekovite ljepotice iznići.
 flower santa flower 
Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium U4ea
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: Re: Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium EmptyUto 8 Jul - 22:48

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium IMG_5888
 flower flower flower
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: Re: Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium EmptyUto 19 Avg - 23:07

Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium IMG_6002
Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium IMG_6003
Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium IMG_6005
Očaravajuće. Vidljive tri faze razvoja cvjetova na jednoj stabljici roda Achillea.
 cheers flower cheers 
Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium IMG_6004
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty
PočaljiNaslov: Re: Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium   Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Hajdučka trava ili kunica lat.Achillea millefolium
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Pasja trava !!!
» Trava i cvijece na Majevici
» Pod glogovcom zutan trava

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Мајевица и српска мјеста :: Majeвичкe вpлeти-
Skoči na: