MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Nazivi njiva na Majevici

Ići dole 
+8
Mr. Majevica
Jankovljev
Plex
Mare
gagana
Kym
Prvi
lija
12 posters
AutorPoruka
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptySre 13 Feb - 21:38

Ljudi na Majevici imaju obicaj da njivama, pa i vocnjacima i sumama daju imena, valjda kako bi lakse objasnili gdje su nesto radili ili zbog neceg drugo?
Sigurno ste svi culi za neka od tih imena, a i ja znam da postoje njive zvane:
Luka, Bara, Dolovi, Strana, Suvot, Cetaricka, Zobiste, Fikuraca, Palucak, Zagoni, Bascica, Ivik, Polje, Njiverica, Duga njiva, ... ja sam cula za mnoge, ali davno je to bilo, pozaboravljala sam i kako su se zvale njive moga djeda, pa mi zao.
Nazad na vrh Ići dole
Prvi




Number of posts : 268
Peпyтaциja : 0
Registration date : 05.02.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptySre 13 Feb - 22:53

Luka je mislim najcesce ime za njive, mada ima i Dolova, Bascica, Njivica, Jelasica, Drenjika, Suvota, Vidakusa, Krcevina, Kromprista, Jabucika, Krusika, Jagodnjaka, Slatina, itd.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptySre 13 Feb - 23:53

Plesmo, torovi, mravinjci, poljce, gornja njiva, doljna njiva, bares, begucina, oktov panj, ceteniste...
Nazad na vrh Ići dole
Kym

Kym


Number of posts : 951
Peпyтaциja : 4
Registration date : 10.02.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptyČet 14 Feb - 0:34

Brezik, Ugara, Lipovi dolovi, Jasenje, Barice, Mocila, Cetkusa, Kodin tor, Catinovaca, Prosina, Brezici, Velebic, Miljnjovaca, Kruskova ravan, Osoje, Utrna, Oplanjak, Seliste, Travnjak, Rovine, Mekote.
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptyČet 14 Feb - 10:21

Kako Catinovacu zaboravih! Laughing
Nazad na vrh Ići dole
gagana

gagana


Number of posts : 51
Age : 35
Location : Slovenia
Peпyтaциja : 0
Registration date : 13.02.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptyČet 14 Feb - 11:08

A(h)metova njiva..
Nazad na vrh Ići dole
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptyČet 14 Feb - 19:05

Prisoje , Ambarine , Simare , Gajevi, Spina , Podovi , Ilijini guzovi , Ada , Suvatic , Okrugljaca , Demerovaca , Travnjak , Kovacka strana ,.
Nazad na vrh Ići dole
Kym

Kym


Number of posts : 951
Peпyтaциja : 4
Registration date : 10.02.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptyPet 15 Feb - 0:29

lija ::
Kako Catinovacu zaboravih! Laughing

I ja se pitam. Very Happy Mozda smo cak i medjasi. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptyPet 15 Feb - 9:18

Nije valjda! Laughing Ali nismo, dok je meni taj izraz "medjasi" nepoznat, mada sam skontala da znaci da mozda ne medjimo.
Nazad na vrh Ići dole
Plex

Plex


Number of posts : 197
Peпyтaциja : 0
Registration date : 09.02.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptyPet 15 Feb - 12:08

Ja imam RAVNJES Laughing
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptyNed 17 Feb - 15:04

Kantusa
Nazad na vrh Ići dole
Jankovljev




Number of posts : 866
Peпyтaциja : 0
Registration date : 20.02.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptyČet 21 Feb - 13:40

Ja cu da navedem imena dviju njiva i objasnicu porijeklo tih naziva, posto njihova etimologija nije svakome na prvi pogled prozirna:
Karaula - Kalaura - Karavla, njiva u Priboju, zaselak Dzemat. Karaula je balkanski turcizam (tur. kara kol/gol > karavul > karaul), turska slozenica od pridjeva kara i kol >>vojska<<; po drugom tumacenju od korijenakar >> oko,vidjeti<<, kao kar + goz >>gledam<< > karadjoz (sjetite se skolske lektire, Andriceve Proklete avlije, i covjeka koji je zaduzen za spijuniranje u krugu zatvora, zove se Karadjoz). Iz vojnicke terminologije: rum.caraula, bug.kara(v)ul. Znacenje strazarnica nastao je ispustanjem opste rijeci hane u karakolhanesi.
Krndija,
njiva u Donjem Priboju. Vuk Karadzic objasnjava ovu rijec kao velika gomila cega bez reda. Danas je obicnija rijec krntija u znacenju starudija. Rijeci poticu iz turskog jezika (tur.kirinti, od kirmak sa sufiksom -inti koji izrazava porazbacanost)
Nazad na vrh Ići dole
Jankovljev




Number of posts : 866
Peпyтaциja : 0
Registration date : 20.02.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptyČet 21 Feb - 13:58

Mogli bismo objasniti i mikrotoponim Luka.
Luka-
najstarije znacenje ove rijeci se u baltickoslovensko doba ogranicilo na savitak kraj vode (rijeke), odatle su postala i druga znacenja: obala koju rijeka moze poplaviti, polje uz rijeku, pa i livada i dolina; u primorju pristaniste za brodove. U Priboju ovo je naziv za kompleks njiva duz lijeve obale rijeke Labudjanke i sluze za sjetvu i kosidbu. Inace rijec je praslovenska *lonka, ruski luka(trebalo bi napisati cirilicom), let.lanka(vlazna dolina). Neka neko kaze ako zna za neku njivu ovog naziva koja nije u blizini, barem, potoka.
Nazad na vrh Ići dole
Jankovljev




Number of posts : 866
Peпyтaциja : 0
Registration date : 20.02.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptyČet 21 Feb - 14:11

Prisoje cemo objasniti rijecju suprotnog znacenja, dakle rijecju osoje. Rijecju osoje oznacavamo sjenovito mjesto, obicno sjeverna padina brda, mjesto na koje slabo dopire sunce. Rijec je izvedena od korijena koji nalazimo u sijati, sjati, sijevati, alinije jasno odkuda pocetno o. Ocekivalo bi se da prefiks bude od- (odsoje), kao mjesto okrenuto od sijanja sunca. Dakle, rijec suprotnog znacenja je prisoje, sinonim japad.
Nazad na vrh Ići dole
Jankovljev




Number of posts : 866
Peпyтaциja : 0
Registration date : 20.02.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptyČet 21 Feb - 14:17

Slatina- njiva sa izvorom slane vode. Rijec je izvedena sufiksom -ina i tako smo dobili njen augmentativ. Da ne teoretisemo previse dovoljno je reci da je u korijenu ovog naziva rijec so (sol).
Nazad na vrh Ići dole
Jankovljev




Number of posts : 866
Peпyтaциja : 0
Registration date : 20.02.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptyČet 21 Feb - 14:25

[quote="Mare"] Ilijini guzovi

Iilijine guzine- scratch narodna etimologija je cudo. Smile
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptyČet 21 Feb - 14:50

Zanimljiva tumacenja, a nikad mi ne bi palo na pamet. Tacno su luke pored potoka i rijeka, a na njivi mog djeda ima izvor slane vode, koji zovu slatina (zapravo nesto kao zivo blato i ne presusuje voda na povrsini ni kad su najvece suse).
Nazad na vrh Ići dole
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptyPet 22 Feb - 6:34

E jakovljev svaka ti chast cheers .
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptyPet 22 Feb - 9:29

Jakovljev, pun si informacija, svaka chast, ! cheers
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Jankovljev




Number of posts : 866
Peпyтaциja : 0
Registration date : 20.02.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptyPet 22 Feb - 14:18

Mnostvo naziva se da objasniti, izuzev rijetkih. Svaki od njih nesto oznacava: neko karakteristicno svojstvo tla, zivotinjski svijet(Spuzovaca), biljni pokrivac(Papratnica), polozaj(Osoje), oblik. Ova imena cuvaju i tragove covjekove djelatnosti(Krcevina), vlasnistvo(Kovacka strana), itd. Kada vas zainteresuje neki naziv koji na oko ne mozete sebi da objasnite pogledajte u rjecnicima, (vjerovtno ih ima u bibliotekama koje su vama dostupne):
Srpski rjecnik, Vuk Karadzic;
Recnik srpskohrvatskog kjizevnog i narodnog jezika, Srpska akademija nauka i umetnosti;
Etimologijski rjecnik hrvatskoga ili srpskoga jezika, Petar Skok
Ovi rjecnici ce uglavnom moci odgonetnuti nase nazive, svakako ne sve, ali dobar dio hoce.
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptyUto 26 Feb - 17:38

Cula sam za jos neke nazive njiva:
Bukovina, Cajire, Bjeloseva.
Nazad na vrh Ići dole
đurić

đurić


Number of posts : 23
Peпyтaциja : 0
Registration date : 20.03.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptyPon 31 Mar - 12:25

Evo još nekih naziva za njive
Podovi
Smrekove njive
Cilj
Zausjeline
Pavlića brdo
Mezinovina
Crne bare
Stublić
Greda
Krušici
Bijela zemlja
Ima još mnogo neki su već pobrojani
Nazad na vrh Ići dole
limun

limun


Number of posts : 59
Peпyтaциja : 0
Registration date : 05.02.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptySre 2 Apr - 15:23

Jankovljev ::
Mogli bismo objasniti i mikrotoponim Luka.
Luka-
najstarije znacenje ove rijeci se u baltickoslovensko doba ogranicilo na savitak kraj vode (rijeke), odatle su postala i druga znacenja: obala koju rijeka moze poplaviti, polje uz rijeku, pa i livada i dolina; u primorju pristaniste za brodove. U Priboju ovo je naziv za kompleks njiva duz lijeve obale rijeke Labudjanke i sluze za sjetvu i kosidbu. Inace rijec je praslovenska *lonka, ruski luka(trebalo bi napisati cirilicom), let.lanka(vlazna dolina). Neka neko kaze ako zna za neku njivu ovog naziva koja nije u blizini, barem, potoka.

e,ovo je tacno...i u mom selu koje nije bas na majevici,postoji njiva koja se zove luka...i ispod nje je tacno potok...a ne bi mi ovo znacenje nikad palo na pamet...
znam jos i naziv njive ...dubrava...pretpostavljam da je to zbog okruzenja sumom...
Nazad na vrh Ići dole
Baja

Baja


Number of posts : 289
Peпyтaциja : 0
Registration date : 03.03.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptyUto 22 Apr - 15:26

Ja znam za Ilovachu, Osoje i Vajkanovu njivu lol!
Nazad na vrh Ići dole
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptyNed 27 Apr - 10:07

Josici
Kriva njiva
Sjelina
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici EmptyPet 9 Jan - 15:22

Njiva zvana Pavitice, Stare kuće, Jelah, Seget, Odžak itd.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Nazivi njiva na Majevici Empty
PočaljiNaslov: Re: Nazivi njiva na Majevici   Nazivi njiva na Majevici Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Nazivi njiva na Majevici
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Voce na Majevici
» Rudnici na Majevici
» Labucka na Majevici
» Cestitajmo Mr. Majevici

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Мајевица и српска мјеста :: Majeвичкe вpлeти-
Skoči na: