loparac-98
Number of posts : 4122 Location : lopare Peпyтaциja : 4 Registration date : 31.12.2008
| Naslov: ZVORNIK: PREDSTAVLJENA KNJIGA "SRBIJA" Sub 13 Mar - 1:39 | |
| ЗВОРНИК: ПРЕДСТАВЉЕНА КЊИГА "СРБИЈА"
У Зворнику је данас представљена књига "Србија (или Загорје, стара србска презимена, сеобе...)", аутора Петра Ашкрабе Загорског из Калиновика. Култура16:23 | 10/03/2010 Извор: СРНА Ашкраба је у пригодној бесједи рекао да је на 900 страница ове књиге обрадио 50 000 српских презимена, која су стара од 600 до 2 500 година, додавши да су из ових презимена "настала живућа данашња презимена".
Он је нагласио да је обрадио презимена са прострора који се зове Загорска Србија, што је географски простор од Солуна до Алпи, који се 649. године почео раздвајати.
"Презимена сам пратио почевши од старих српских гребница (гробнице), које се погрешно зову стећци, па до разних архива, на основу чега сам упратио и путеве сеобе Срба", рекао је Ашкраба и нагласио да је нека презимена упратио чак до Аргентине.
Он је додао да се најчешће помиње презиме, на које је у свом истраживачком раду наилазио, Ковач, Ковачић, Ковачевић, чије етимолошко значење није проистекло из занимања „ковач“, него из ковања и клесања камених гребница.
У књизи је забиљежено и старо име Зворника под називом "Звоник", које потиче од црквеног звона.
"Звоник је право име овог града, али се данас погрешно зове Зворник, јер су га промијенили Турци за вријеме Отоманске империје само да се не зове по црквеном звону“, рекао је Ашкраба и нагласио да се данашњи Зворник помиње као "Звоник" 1410, 1412, 1436. и 1459. године.
Рецензент Борис Цицовић оцијенио је да је књига "Србија" откровење и свјетионик српске племенске и племените прошлости.
"Књига је путоказ за нове и млађе историчаре да се удубе у истраживање старије прошлости српског народа", рекао је Цицовић.
Он је додао да је књига писана чистим народним српским говором и као таква представља драгуљ у новијој српској публицистици, историји и историографији. Аутор је и издавач књиге.В.Ч. Morao sam ovu vijest okačiti ovdje, jer se radi o knjizi koja bi trebala zainteresovati mnoge članove ovog foruma. U kojoj se osim 50.000 prezimena spominju i Stećci koje autor drugačije naziva grebnice ili grobnice. Knjigu moram nabaviti pod hitno da vidim istoriju svog prezimena. Hehehe. A autora slučajno lično poznajem, jer smo se prijateljski družili ovdje u Loparama, (gdje isti ima rođenog starijeg brata Branka) igrajući šah često i po čitav dan. http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=17634 | |
|