Banja Luka i Republika Srpska nikada neće zaboraviti svojih 12 zvjezdica, svojih 12 beba koje su ratne 1992. umrle u porodilištu zbog nedostatka kiseonika.
U periodu od 22. maja do 19. juna smrt je odnijela 12 novorođenčadi, a poslije trinaestogodišnje borbe sa bolešću preminula je i Slađana Kobas koja je preživjela tadašnju golgotu. To mora biti opomena za čovječanstvo.

Izjavio je ovo "Glasu Srpske" povodom 18 godina od tragedije predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i civila RS Nedeljko Mitrović, najavivši obilježavanje godišnjice stradanja djece.
- Svi mi smo dužni da se sa moralnog i ljudskog stanovišta bar na godišnjicu sjetimo tragedije koja se desila prije 18 godina, kada je na tragičan i neljudski način svjesno dozvoljeno stradanje 12 nedužnih beba - rekao je Mitrović.
Još je dodao da su svjetski moćnici i Savjet bezbjednosti morali da reaguju i dozvole let avionu iz Beograda koji je trebalo da preveze kiseonik za Banju Luku.
- Apeli za pomoć bili su upućeni putem svih medija, ali pomoći nije bilo. Predstavnici UNICEF-a i ostalih međunarodnih organizacija bili su dobro upoznati sa problemom, ali niko ništa nije uradio kako bi se spriječio ovaj tragičan čin - istakao je Mitrović.
Ova tragedija ispisala je tužne i teške stranice u istoriji Kliničkog centra Banja Luka.
- Uprkos svim naporima naših radnika, nedostatak kiseonika usmrtio je bebe. Djeca su umirala, a pomoći nije bilo. Taj tužni period u našoj istoriji nikada neće biti zaboravljen - saopšteno je iz Kliničkog centra Banja Luka.
Pilot Vojske Republike Srpske, ali i ljekar Nikola Bojić u nekoliko navrata je helikopterom letio za Beograd tada još uvijek zatvorenim koridorom i dopremao kiseonik, infuziju i druge lijekove.
- Često je naš helikopter bio gađan i probijan neprijateljskim mecima, ali mi nismo odustajali. Radili smo to zbog naše djece i svih ljudi kojima je pomoć bila potrebna, jer pored kiseonika nije bilo ni tečnosti za dijalizu i drugih medikamenata. Probijali smo se kako smo znali i umjeli kako bismo do aerodroma u Mahovljanima dopremili sve što je neophodno za Klinički centar. Nažalost, smrt je odnijela 12 života tek rođene djece - priča Bojić.
Bojićev sin identičnog imena, Nikola prerano je rođen u to zlo vrijeme.
- I on je bio u inkubatoru dva mjeseca, ali sticajem okolnosti nije mu bio potreban kiseonik jer su mu pluća već bila razvijena i Nikola je samostalno disao. Sa njim u inkubatoru je bila i trinaesta zvjezdica Slađana Kobas koja je kasnije, nažalost, preminula. Tek probijanjem koridora uspjeli smo da dostavimo dovoljne količine kiseonika i tako spriječimo stradanje naše djece. Bilo, ne ponovilo se... - kazao je Bojić.
Parastos
- Dan stradanja beba, 22. maj, obilježiće se parastosom i polaganjem vijenaca na spomeniku 12 beba na Novom groblju u Banjoj Luci 21. maja u 11 časova. Prisutnima će se prigodnim tekstom obratiti i predstavnik porodica nastradale djece. Istog dana u 12 časova cvijeće će biti položeno na spomen-obilježju za 12 beba, a po jednu ružu položiće svi prisutni.
- Ne zaboravimo i neka se prenosi pokoljenjima istina o ovom strašnom zločinu - rekao je Nedeljko Mitrović.
Izvor:(Glas Srpske) Foto:(Banja Luka-Info)