са: http://www.mod.gov.rs/novi.php?action=fullnews&id=2094
03.06.2010. 16.48
Конференција за новинаре поводом пада авиона Орао
Авион Ваздухопловства и противваздухопловне одбране типа Орао, којим је пилотирао мајор Слободан Јоцић, командир 1. одељења 241. ловачко-бомбардерске авијацијаке ескадриле 98.авијацијске базе, срушио се данас пре подне у Книћко језеро у близини Крагујевца.
Узрок пада авиона је, како је на конференцији за новинаре данас рекао командант ВиПВО, бригадни генерал Ранко Живак, немогућност извлачења левог стајног трапа авиона. Иако су предузете све прописане процедуре, летелица није могла да се безбедно приземљи. Мајор Јоцић, је по наређењу претпостављених, довео авион у реон Книћког језера, усмерио летелицу за пад и безбедно се катапултирао. Пилот се тренутно налази на Војномедицинској академији и ван је животне опасности.
Обраћајући се новинарима, бригадни генерал Живак је рекао да је током редовне обуке мајор Јоцић летео у оквиру одељења ваздухоплова, увежбавајући редовне летачке поступке. Иако током лета није било никаквих проблема, леви стајни трап Орла није се спустио када је авион требало да слети. Живак је нагласио да се ради о техничком отказу који је предвиђен у упутствима за летење, и да је пилот у кординацији са руководиоцем лета и командантом 98. базе предузео све прописане процедуре како би се стајни трап спустио и летелица безбедно приземљила.
Пошто је реч о једном од најискуснијих пилота на том типу авиона, предузети су и додатни кораци не би ли се избегла коначна могућност катапултирања пилота, односно, уништења летелице. Живак је објаснио да је Јоцић у два наврата десним точком додирнуо писту, како би се услед тога ослободио заглављени трап. Пошто ни тај покушај није уродио плодом, а количина горива је била на измаку, команда која је све време пратила ситуацију, донела је одлуку да се авион усмери у ненасељено подручје, а пилот катапултира. Тиме је, како је објаснио Живак, избегнуто наношење штете трећим лицима. Пилот се безбедно катапултирао са висине од око 500 метара, усмеривши авион у језеро.
Чим је донета одлука да се пилот катапултира, у рејон пада упућена је екипа службе трагања и спасавања. Пилот је, према речима, команданта ВиПВО, наводио хеликоптер до места приземљења, што је указивало да није теже повређен. Одмах је пребачен на ВМА, где је установљено да има лакшу повреду кичме. Живак је објаснио да се приликом катапултирања трпи велика сила, и да у том тренутку постоји могућност овакве повреде.
Живак је рекао да је место обезбеђено и да су надлежне службе обавиле увиђај, те да ће уследити детаљно испитивање узрока пада.
Помоћник команданта ВиПВО за операције, пуковник Предраг Бандић, подвукао је да је пилот поступио по свим правилима, те да се, очигледо ради о техничком квару, који ће наканадно бити испитан. Сви авиони тог типа, како је речено, приземљени су до окончања истраге и утврђивања пада овог авиона.
Бандић је рекао да је мајор Слободан Јоцић искусан пилот, наставник летења и пробни пилот, који је у потпуности оспособљен за летење на Орлу. Он је истакао да је данашњи догађај био у потпуности под контролом те да ће поступци команде и пилота бити предмет будућих анализа.
Авион који је данас пао, произведен је 1987. године, а у марту ове године вратио се са опште оправке из Ваздухопловног завода «Мома Станојловић» и од тада је у ваздуху био око 24 часа. У том периоду, како је речено, није било проблема нити отказа.
Генерал Живак, одговарајући на питања новинара, рекао је да се приликом ремонта ваздухоплова, стриктно поштују стандарди поступака и квалитета делова који се уграђују. Авион се пре враћања у борбену употребу проверава и тестира, што је био случај и са авионом који је данас пао. Он је нагласио да је на истом авиону пилот Јоцић и јуче безбедно летео и да није било никаквих наговештаја данашњих техничких проблема који су довели до пада авиона.
Учесници конференције закључили су да је данашњи удес класичан пример ванредног догађаја који се дешава у летачкој обуци свих ваздухопловстава света, те да је најважније да је сачуван живот и здравље пилота. Авион је безбедно усмерен у Книћко језеро када у њему већ није било горива, чиме је избегнута еколошка штета и загађење воде у језеру. Поновљено је да су у овој ситуацији примењене све прописане процедуре.