...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....
,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....
,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Number of posts : 14652 Peпyтaциja : 25 Registration date : 28.01.2008
Naslov: Meteor nad Vranjem Ned 14 Nov - 22:33
Meteor nad Vranjem!
U Vranju je u 19.32 primećena svetlosna lopta na nebu. Telo je velikom brzinom preletelo nebo, a potom se osetila snažna detonacija.
Milan Jeličić iz Astronomskog društva "Ruđer Bošković" u Beogradu rekao je da je moguće da je na nebu nad jednim delom Srbije primećen bolid.
''Bolid je sjajan meteor koji je svetliji od planete Venere i prate ga zvučni efekti koji nastaju prilikom njegovog raspada'', kazao je Jeličić.
Prema njegovim rečima, sa opservatorije na Kalemegdanu ništa se nije videlo ali i vremenske prilike su bile nepovoljne. Svetlosno telo je velikom brzinom preletelo nebo iznad Surdulice, Vladičinog Hana, Vranja i Preševa a potom se u svim tim mestima, osetila snažna detonacija.
Pojavu svetlosnog tela iznad juga Srbije potvrdio je Centar za obaveštavanje u Vranju, koji je dobio informaciju od službe radarske kontrole da se radi o meteoru, kao i da je podrhtavanje tla izazvala velika brzina kojom je preleteo iznad tog područja.
RTS je javio da se nešto pre 20 časova, u predelu Grdeličke klisure čuo snažan prasak za koji se pretpostavlja da je izazvan preletom ili padom meteora u tom regionu. Prema navodima RTS-a, nije poznato da li je meteor pao u tom području ili je samo preleteo region.
Centar za obaveštavanje u Nišu je zvanično potvrdio, posle razmene informacija sa kolegama iz Vranja, da je reč o meteoru koji je probio zvučni zid.
Astronomi: Na tlo Srbije bolid dosad pao četiri puta
U Astronomskom društvu "Ruđer Bošković" rečeno je da je na tlo Srbije bolid - nebeska tela koja ljudi često mešaju sa meteorom, pao dosad četiri puta, a poslednji put je to bilo 1919. godine, kod Čačka.
"Bolid za razliku od meteora, koji sagori po ulasku atmosferu, može da dospe do zemljine kore, a nebesko kamenje koje nađemo na tlu su, zapravo, meteoriti", objasnio je Jeličić.
Pad bolida do sada je u našoj zemlji zabeležena četiri puta. Osim kod Čačka, meteoriti su pronađeni 1877. godine kod Sokobanje i 1889. na planini Jelici.
Prema rečima Jeličića, proletanje bolida kroz atmosferu i pad je normalna prirodna pojava, koja, posmatrajući čitavu planetu nije ni malo retka.
Gajić: Retka pojava, verovatno telo manje od metra
Predsednik Astronomskog društva "Alfa" iz Niša, profesor Odseka za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta u tom gradu prof. dr Dragan Gajić, rekao je da je pojava uočena na nebu na jugu Srbije, uz zvuk, svetlosti i potres, veoma retka, i da se verovatno radi o bolidu.
Gajić je rekao da, ako je takvo telo palo, onda je reč o meteoritu koji nije u prečniku veći od jednog metra, jer bi u suprotnom, da je većih dimenzija, izazvalo posledice na širem području.
Telo uleće u atmosferu najmanjom brzinom od 11,2 kilometara u sekundi što je veoma velika brzina, to je druga kosmička brzina, i to istovremeno znači da se oslobađa i veoma velika energija, kazao je on.
Krater na zemlji prilikom pada je deset puta veći od veličine tela, rekao je Gajić uz napomenu da, ukoliko se zaista desilo onako kako su očevici opisali, onda će mesto pada sigurno biti uočeno.
"Retko se događa da imamo i zvuk i svetlost i ta pojava u nauci nije do kraja razjašnjena. Prilikom naleta dolazi do udara i stvaranja jonuzijućih talasa, a pri samom tlu ti talasi se pretvaraju u mehaničke talase. To je za sada jedino izgledno objašnjenje za takvu pojavu u kojoj imamo i zvuk i svetlost", naveo je Gajić.
BEOGRAD - Povodom pojave blistavog meteora u petak uveče, iznad našeg neba, Astronomska poservatorija Beograd objavila je zvanične informacije o tom događaju, i fotografije nebeskog tela. Na osnovu izjava očevidaca o jakom sjaju na nebu i zvučnoj eksploziji bilo je moguće pretpostaviti da se radi o pojavi vrlo sjajnog meteora koji je eksplodirao u atmosferi ili možda pao na tle.
Pojavu blistavog meteora ("zvezde padalice") u petak 12. novembra, oko 19:30 časova prijavili su građani na široj teritoriji juga Srbije. Kako su preneli mediji u petak i subotu (12. i 13. novembra 2010) visok sjaj meteora i bučna eksplozija je opažena u regionu Leskovca, Vranja, Bujanovca i Preševa.
"Astronomska opservatorija u Beogradu je na svojoj stanici na planini Vidojevici kod Prokuplja uspela da dobije za sada jedini poznati snimak ovog meteora. Meteori su česta prirodna pojava i samo u retkim slučajevima dostignu jak sjaj i uspeju da "prežive" pad kroz atmosferu i dospeju na tle. Nakon pada meteoriti ne predstavljaju nikakvu opasnost", kaže se u saopštenju opservatorije.
Na osnovu preliminarne analize snimka, kažu u opservatoriji, zaključuje se da se meteor na nebu pojavio u 19:27 časova i kretao visoko u atmosferi, u pravcu južno od Prokuplja, a jugo-zapadno od Leskovca i Vranja. Za sada nije moguće tačno reći da li je meteorit zaista pao na teritoriju Srbije.
"Detaljnija istraživanja su u toku. Bučna eksplozija i potres, koji su građani prijavili, je najverovatnije posledica udarnog talasa tokom raspadanja meteora pri velikoj brzini u atmosferi. Svim građanima koji su zainteresovani da pomognu u potrazi za ostacima meteorita se preporučuje da sačekaju sledeće obaveštenje Astronomske opservatorije, u kojem će biti preciznije definisana putanja i moguće mesto pada", nevodi se u saopštenju opservatorije.
Ekipa Astronomske opservatorije u Beogradu, koju vodi dr Milan Bogosavljević, je u subotu i nedelju analizirala snimke automatske "kamere za celo nebo" ("all-sky camera"). Kamera je nedavno postavljena na Astronomskoj stanici na planini Vidojevica, kod Prokuplja. Nalik je osetljivom CCD fotoaparatu, ali sa vrlo širokim vidnim poljem, koji automatski fotografiše celo vidljivo nebo, svaki minut, 24 časa dnevno. Na snimku koji je kamera napravila oko 19:26 časova (1 minut pre prolaska meteora) vide se Mesec i mnogobrojne zvezde.
Po zasebnoj analizi Igora Smolića, saradnika Astronomske opservatorije i Petničke Meteorske Grupe (PMG), bljesak meteora je bio toliko jak da je čak registrovan odraz njegove svetlosti na oblacima iznad Zemuna i Beograda. PMG poseduje specijalnu video kameru za snimanje meteora koja vrši automatska video snimanja svake noći. Ova kamera je postavljena na Institutu za fiziku Beograd koji se nalazi u Zemunu. Ona nije detektovala sam meteor, već kratkotrajno ali snažno povećanje sjaja visokih oblaka, kao odraz bljeska meteora sa velike visine u atmosferi. Bljesak na oblacima je registrovan tačno u 19 časova 27 minuta i 15 sekundi, u isto vreme kada je napravljen i snimak meteora sa "Vidojevice".
Mr. Majevica
Number of posts : 14652 Peпyтaциja : 25 Registration date : 28.01.2008
Naslov: Re: Meteor nad Vranjem Uto 16 Nov - 18:14
Milan Malešević
Citat :
Slika 1: Snimak "kamere za celo nebo" dobijen jedan minut pre prolaza meteora. Kamera se nalazi na krovu upravne zgrade stanice, okrenuta ka nebu i na jednom snimku hvata celo vidljivo nebo. Pravac ka zenitu je u sredini slike, dok se krov, odžak upravne zgrade i vrhovi drveća vide po obodu slike. Pravci ka severu i jugu su označeni. Na snimku se vide Mesec (preeksponiran, u pravcu ka antenskom stubu), mnogobrojne zvezde i obrisi Mlečnog Puta.
Slika 2: Snimak kamere dobijen u trenutku prolaza meteora. Pravci ka severu i jugu su označeni. U dnu slike, nisko na južnom horizontu, se vidi kratak trag, a potom i sjajan bljesak meteora. Strelica označava pravac kretanja na nebu, kako je viđeno sa ove lokacije. Blistavi oblik sa desne strane je preeksponirana slika Meseca. Bljesak meteora je bio dosta sjajniji od Meseca.
Slika 3: Preliminarna putanja meteora kroz atmosferu. Pravac ka jugu je gore na slici. Pravac Grdelica-Vranje-Bujanovac, gde je bilo najviše izveštaja o primećenom meteoru je označen plavom linijom. Na osnovu analize za sada jedinog poznatog snimka, dobijenog na Astronomskoj stanici "Vidojevica" kod Prokuplja, meteor se zapravo kretao u atmosferi istočno od Vranja, u pravcu ka jugu gledano iz Prokuplja.
Sačekati pre potrage
Građanima koji su zainteresovani da učestvuju u traganju za eventualnim ostacima meteora savetuje se da sačekaju sledeće zvanično saopštenje Astronomske opservatorije.
"U saopštenju će biti data i okvirna lokacija ukoliko potraga bude potrebna. Napominjemo da postoji velika verovatnoća da je meteor eksplodirao visoko u vazduhu. U tom slučaju je malo verovatno da se mogu naći krupni ostaci na površini. Verovatnije je da se na zemlji nalazi veliki broj sitnih fragmenata meteorita, ali njih je teško identifikovati. Takođe, postoji verovatnoća da je meteor preleteo teritoriju Srbije i svoju putanju završio u Makedoniji", navode u opservatoriji.