http://republikasrpska.pressonline.rs/sr/vesti/vesti_dana/story/5634/Neimari%20iz%20Vitlejema%20gradili%20i%20u%20Skelanima.html
Srebrenica 09. 12. 2011
PRESS RS
SENZACIONALNO OTKRIĆE SREBRENIČKOG ARHEOLOGA
Neimari iz Vitlejema gradili i u Skelanima
Drevni graditelji Crkve Hristovog rođenja u izraelskom Vitlejemu učestvovali su i u izgradnji sličnog ranohrišćanskog objekta u Skelanima, tvrdi Dragić Glišić, direktor Arheološkog muzeja „Rimski municipijum“ u Skelanima kod Srebrenice.
glisic-u-vitlejemskoj-crkvi
UVERIO SE Dragić Glišić u Crkvi Hristovog rođenje u Vitlejemu
Glišić svoje tvrdnje zasniva na iskustvima iz Izraela gde je nedavno boravio u sklopu studijske posete neprocenjivim spomenicima kulture iz vremena ranog hrišćanstva. On za Press RS kaže da se u Vitlejemu uverio da su bazilični mozaici i ukrasni stubovi u čuvenoj Crkvi Hristovog rođenja gotovo identični onima koji se nalaze na lokalitetu baba Ankine kuće u Skelanima gde su pre tri godine iskopani ostaci drevnog rimskog naselja.
Meka za turiste
- Sličnost je zaista neverovatna! Osim što se u Crkvi Hristovog rođenja nalaze bazilični mozaici, koji su, čak i oku običnog laika, gotovo identični s onima koji su pronađeni ispod baba Ankine kuće u Skelanima, četiri duga reda stubova koji se nalaze u jednoj od najstarijih hrišćanskih crkvi na svetu su istog prečnika, obima, pa čak i načina izrade kao oni koje smo pronašli u Skelanima - kaže Glišić.
Ističući da je i previše sličnosti u stilu i načinu gradnje verskih bogomolja izgrađenih na lokacijama udaljenim hiljadu kilometara, da bi ih neko mogao nazvati slučajnim, Glišić tvrdi da ne postoji ni najmanja sumnja da su nepoznati neimari slavne crkve iz Vitlejema učestvovali u izgradnji sličnog verskog objekta u Skelanima.
PREVIŠE SLIČNOSTI Mozaik iz crkve u Vitlejemu (gore) i mozaik iz Skelana
- Kad je Rimsko carstvo 313. godine dalo slobodu veroispovesti hrišćanima, rimski car Konstantin je zajedno s caricom Jelenom 326. godine započeo izgradnju crkve na mestu gde se, po predanju, rodio Isus Hristos. Gradnja crkve u Vitlejemu završena je 333. godine, pa tako jedino ostaje otvoreno pitanje da li je crkva u Skelanima nešto mlađa ili starija od svoje slavne sestre u Izraelu. Inače, Crkva Hristovog rođenja u Vitlejemu i zvanično je svrstana među tri najstarija hrišćanska hrama na svetu - kaže Glišić.
On dodaje da ne treba ni isticati šta bi dalje istraživanje na potvrđivanju rezultata ovog senzacionalnog otkrića značilo za srebreničku opštinu i celu Srpsku, koja bi, prema Glišićevim rečima, naučnom verifikacijom njegovih tvrdnji postala Meka za turiste i hrišćanske hodočasnike iz celog sveta.
- Zahvaljujući Vladi RS, pre tri godine, iz sredstava razvojnog programa Srpske odobreno je milion maraka za dalja istraživanja na lokalitetu rimskog municipijuma u Skelanima. Nažalost, još nismo dobili pravu podršku od opštine Srebrenica koja je ove godine za nas iz budžeta izdvojila samo 5.000 maraka. U našem Arheološkom muzeju trenutno su zaposlena samo tri čoveka, što je nedovoljno za bilo kakav ozbiljniji rad. Nadam se da će nadležni uvideti značaj ovog otkrića i pomoći nam da nastavimo s istraživanjima - kaže Glišić.
Opština obećava pomoć
Predsednik SO Srebrenica Radomir Pavlović za Press RS kaže da će pokušati da od nadležnih opštinskih službi da budžet za sledeću godinu predvidi veća izdvajanja za rad Arheološkog muzeja u Skelanima.
- Rimski municipijum u Skelanima zaista spada u red arheoloških nalazišta prve vrste koji bi sve institucije ove države morale da podrže. Reč je o lokalitetu jedinstvene kulturne vrednosti ne samo za RS i BiH već i za ceo Balkan. Verujem da će nadležni imati više sluha i pomoći entuzijastima iz Skelana koji s minimalnim sredstvima ostvaruju fantastične rezultate - kaže Pavlović.
O ovoj temi pokušali smo juče da razgovaramo i sa direktorom Zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasleđa RS Goranom Milojevićem, ali on nije odgovarao na telefonske pozive.
Ministarstvo podržava istraživanja
Iz Ministarstva prosvete i kulture RS za Press RS kažu da će i ubuduće, kao što su to radili i prethodnih godina, snažno podržavati arheološka istraživanja u Skelanima.
- To arheološko nalazište smatramo kapitalnim naučno-kulturnim otkrićem. Narodna skupština RS je područje Skelana proglasila spomenikom od izuzetnog značaja i, na osnovu toga, Vlada RS formirala je Arheološki muzej. Urađen je projekat za izgradnju muzejskog objekta koji će obuhvatati centralno nalazište s mozaicima, čime će se ono zaštititi od atmosferskih uticaja i propadanja, a u drugom delu čuvaće se pronađeni spomenici i drugi predmeti i izgraditi prostorije za druge sadržaje neophodne za ovakvu ustanovu. Pošte RS u junu prošle godine štampale su i poštansku markicu „Municipijum Skelani", čime se ovo nalazište promoviše u svetu - saopšteno nam je iz ovog ministarstva.
Boris Knežević