MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Стећци - Пушковац (Корај)

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Стећци - Пушковац (Корај) Empty
PočaljiNaslov: Стећци - Пушковац (Корај)   Стећци - Пушковац (Корај) EmptyPon 30 Maj - 11:57

Код О.Ш. у Корају постоји један стећак који је ,,пукао,, на три дијела ! За дио на којем је био крст се не зна ништа...У ,,Лексикону стећака,, на стр 215. (наопако је окренут)

Стећци - Пушковац (Корај) Leksistecsbeslstr215

Стећци - Пушковац (Корај) Snv86871

Стећци - Пушковац (Корај) Snv86865

Стећци - Пушковац (Корај) Snv86866...Извините због кесе... Embarassed



Poslednji put izmenio Mr. Majevica dana Pon 30 Maj - 15:11, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Стећци - Пушковац (Корај) Empty
PočaljiNaslov: Re: Стећци - Пушковац (Корај)   Стећци - Пушковац (Корај) EmptyPon 30 Maj - 11:58

Стећци - Пушковац (Корај) Snv86867t

Стећци - Пушковац (Корај) Snv86868

Стећци - Пушковац (Корај) Snv86869
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Стећци - Пушковац (Корај) Empty
PočaljiNaslov: Re: Стећци - Пушковац (Корај)   Стећци - Пушковац (Корај) EmptyPon 30 Maj - 11:59

Стећци - Пушковац (Корај) Snv86870

Исти случај као са Лијиним стећком и урезивањем у Пиперима...
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Стећци - Пушковац (Корај) Empty
PočaljiNaslov: Re: Стећци - Пушковац (Корај)   Стећци - Пушковац (Корај) EmptyPon 30 Maj - 14:02

Mr. Majevica ::
Код О.Ш. у Корају постоји један стећак који је ,,пукао,, на три дијела ! За дио на којем је био крст се не зна ништа...У ,,Лексикону стећака,, на стр 215. (наопако је окренут)

Стећци - Пушковац (Корај) Leksistecsbeslstr215

E sad , pod ovim spomenikom nije počivao nikakav "Svibničanin" nego "Gostiljanin" ili tako nešto , u dijelu gdje se opisuju natpisi iz Puškovca , stoji kompletan transskript natpisa sa ovog spomenika .
Treći dio spomenika (ili više komada) nikad nećemo ni pronaći , nisu oni ni bili nešto posebno značajni ali su nestali prilikom transporta samog spomenika i fizičkim oštećenjima nesavjesnih ljudi . Spomenik je naknadno klesan da bi se sakrili određeni detalji natpisa ili ukrasa , ili da bi se vježbala ruka nekog vandala .

Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Стећци - Пушковац (Корај) Empty
PočaljiNaslov: Re: Стећци - Пушковац (Корај)   Стећци - Пушковац (Корај) EmptyPon 30 Maj - 14:14

Еве га Маре, Натпис

Стећци - Пушковац (Корај) Natpis

Стећци - Пушковац (Корај) Unledeg
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Стећци - Пушковац (Корај) Empty
PočaljiNaslov: Re: Стећци - Пушковац (Корај)   Стећци - Пушковац (Корај) EmptyPon 30 Maj - 14:59

Значи овај је премјештен с гробља Пушковачког.... Тако да и локација на презентацији треба да буде Пушковац, а не Корај ? Шта мислите ???


Poslednji izmenio Mr. Majevica dana Pon 30 Maj - 15:10, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Стећци - Пушковац (Корај) Empty
PočaljiNaslov: Re: Стећци - Пушковац (Корај)   Стећци - Пушковац (Корај) EmptyPon 30 Maj - 15:03

Tako bi trebalo biti . :thumleft:
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Стећци - Пушковац (Корај) Empty
PočaljiNaslov: Re: Стећци - Пушковац (Корај)   Стећци - Пушковац (Корај) EmptyPon 30 Maj - 16:38

A, sad me zanima sto je prebacen iz Puskovca u Koraj! Ispred skole mu nikako nije mjesto.
Ja nisam za to da se pomjeraju s lokacije na kojoj su postavljeni, cak ni kad je to iz namjere daljeg ocuvanja, jer smatram da se tako otudjuje pravo pokojnika na njegov spomenik na mjestu gdje on pociva (jedino to mjesto je pravo mjesto za spomen). Nije ga neko pravio nama radi kulturnog naslijedja, nego da bude spomen na njegov zivot, tamo gdje je pokopano njegovo tijelo. Pokojniku sigurno ne bi bilo nimalo svejedno da neko njegov spomenik premnjesti tamo gdje nije on zivio, umro i gdje ne pociva, jer covjek se veze i za mjesto, a da mu to nije bilo to toliko bitno, ne bi ni imao takav spomenik.
Treba osnovati organizaciju za ocuvanje tih spomenika, a u zakonu, ako je nema dodati tacku da se kaznjavaju svi oni koji spomenike unistavaju.
Nazad na vrh Ići dole
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Стећци - Пушковац (Корај) Empty
PočaljiNaslov: Re: Стећци - Пушковац (Корај)   Стећци - Пушковац (Корај) EmptySub 11 Jun - 10:33

lija ::
A, sad me zanima sto je prebacen iz Puskovca u Koraj! Ispred skole mu nikako nije mjesto.
Ja nisam za to da se pomjeraju s lokacije na kojoj su postavljeni, cak ni kad je to iz namjere daljeg ocuvanja, jer smatram da se tako otudjuje pravo pokojnika na njegov spomenik na mjestu gdje on pociva (jedino to mjesto je pravo mjesto za spomen). Nije ga neko pravio nama radi kulturnog naslijedja, nego da bude spomen na njegov zivot, tamo gdje je pokopano njegovo tijelo. Pokojniku sigurno ne bi bilo nimalo svejedno da neko njegov spomenik premnjesti tamo gdje nije on zivio, umro i gdje ne pociva, jer covjek se veze i za mjesto, a da mu to nije bilo to toliko bitno, ne bi ni imao takav spomenik.
Treba osnovati organizaciju za ocuvanje tih spomenika, a u zakonu, ako je nema dodati tacku da se kaznjavaju svi oni koji spomenike unistavaju.

E pa sad zašto ?
I ja sam se pitao zbog čega , ali onda sam zaključio da broj mojih moždanih vijuga očigledno nije dovoljan da razumije sve savremene prilike . Ja nisam očevidac da je ovaj spomenik nekad bio u puškovačkom groblju , ali evo drugi jesu . Na ovoj temi je argumentovano da je spomenik premješten kao kulturno-istorijsko naslijeđe pred Osnovnu školu u Koraj kako bi tamo služio djeci umjesto klupa u kojim oskudijevaju . Mislim da je spomenik premješten prije zadnjih ratnih zbivanja . I umjesto da kako Lija kaže ostane na svom prvobitnom mjestu i služi kao trajni biljeg i spomen pokojniku na mjestu (groblju) gdje se svim pokojnicima odaje poštovanje , zbog nekih viših razloga meni nepoznatih donesen je ( i vjerovatno tom prilikom i polomljen ) pred školu , gdje će stotine nezrele djece da ga uništavaju . Question
Mislim da smo o ovom spomeniku počeli pisati na temi "Đuro korajski Bogumil" , koja je i sama reakcija na tendencije muslimana da stećke predstave kao svoje nasljeđe , odnosno da su oni u stvari islamizovani Bogumili .
O Bože Sveti !!! Kako li je samo taj pokojnik bio pametan pa napisa na kraju svog epitafa "KO SI POGUBI OVI BILIG POGUBI GA BOG" ,pa koji god da mu je Bog u pitanju neka one koji su mu spomenik oskrnavili stigne zaslužena kazna .
Razgovarao sam prošle godine sa nekim korajcima (predsjednik MZ i još par starijih ljudi) o toponimima , i sličnim stvarima ne bi li dobio izvorno mišljenje lokalnog stanovništva , tom prilikom sam im poklonio "Zapise o Koraju" koje nam je Mr.Majevica prezentovao na forumu . Zanimalo me je gdje je Rolling Eyes Đurina rupa ili Rupetina u Koraju i ko je bio taj Đuro među njima , pa mi je jedan dobrodušni čiča i dao stvarni odgovor na to pitanje , ali nigdje ni pomena nekakvim Bogumilima ili Patarenima ili Šizmaticima ili ne znam čemu još . Ne znajući da sam Srbin , čovjek mi reče da je to bio neki Vlah Đuro čija je to zemlja bila , on je samo zemlju imo tudi , pa je naposije valjda prodo .
Stidim se toga što niko od Srba ili naših institucija ne vidi za shodno da tu kulturu stećaka zaštiti od daljeg propadanja . Pa zar nam-vam nije jasno više ko smo i šta smo , zar ne vidite da se samo selimo po ovom ukletom Balkanu čas gore čas dole čas na istok čas na zapad . Ljudi pa to je naše , to su grobovi naših pradjedova , nek ih drugi zovu kako god hoće ali istina je jedna .
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Стећци - Пушковац (Корај) Empty
PočaljiNaslov: Re: Стећци - Пушковац (Корај)   Стећци - Пушковац (Корај) EmptyNed 12 Jun - 9:09

У вези ,,Ђуре,,

Citat :
Tako se 1533.godine spominje „Merza Dide Đure“ u blizini sela Korenita nahije Koraj u timaru spahie Kormira od 5019 akči. Iste godine spominje se i selo Labska,drugim imenom Dedekovo(Didikovo),nahije Koraj u Šimerdovom timaru. U istoj,korajskoj nahiji nešto kasnije(1548) spominje se takođe jedna naseljena mezra,mezra Dedečaj(Didičaj). Ta Mezra je kasnije prerasla u selo koje se 1587.godine spominje kao selo Dedečaj(Didičaj). U prilog tome spomenućemo i današnje prezime Đedović, jedne od najstarijih porodica u Koraju.

http://www.korajska-raja.net/koraj/historija-koraja.html

Ту су га опет сврстали у ,,Богумиле,,. Значи да је та Ђурина ,,локација,, негдје према Коренити...
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Стећци - Пушковац (Корај) Empty
PočaljiNaslov: Re: Стећци - Пушковац (Корај)   Стећци - Пушковац (Корај) EmptyUto 20 Sep - 18:41

Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Jankovljev




Number of posts : 866
Peпyтaциja : 0
Registration date : 20.02.2008

Стећци - Пушковац (Корај) Empty
PočaljiNaslov: Re: Стећци - Пушковац (Корај)   Стећци - Пушковац (Корај) EmptyPon 19 Dec - 7:58

Шта мислите о томе да се покрене инцијатива да се овај мрамор пребаци на друго мјесто. Нема смисла да служи за клупу пред школом у Корају и да буде изложен даљим оштећењима. Повратак у Пушковац или пред Дом културе у Лопарама (кад је већ измјештен из првобитног мјеста)?
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Стећци - Пушковац (Корај) Empty
PočaljiNaslov: Re: Стећци - Пушковац (Корај)   Стећци - Пушковац (Корај) Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Стећци - Пушковац (Корај)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Археологија-
Skoči na: