MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Obicaji vezani za vjerske praznike

Ići dole 
AutorPoruka
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Obicaji vezani za vjerske praznike Empty
PočaljiNaslov: Obicaji vezani za vjerske praznike   Obicaji vezani za vjerske praznike EmptyČet 6 Mar - 12:43

Koji obicaji prate vjerske praznike:
-Bozic, Badnji dan, Tucin dan
-Vaskrs i ostale svece, kao npr. Savindan, Djurdjev dan, Cveti...
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Obicaji vezani za vjerske praznike Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za vjerske praznike   Obicaji vezani za vjerske praznike EmptySub 15 Nov - 0:50

Ovi obicaji se razlikuju od sela do sela, a cudi me da niko nije odgovorio.
Na Tucin dan se kolje pecenica i nabije na razanj, te ostavi na hladno mjesto do sutra. U nekim mjestima je to uvijek zensko prase, negdje musko, a negdje je ovca.
Na taj dan se djeca ne smiju tuci, tj. valjda niko, a zasto ne znam.

Na Badnji dan, domacin porani prije zore i ide u sumu da osijece badnjak (drvo sa liscem-podsjetite me koje vrste) koji treba da bude sto visociji, po mogucnosti da predje visinu strehe na kuci.
Prije sjece badnjaka, domacin se prekrsti.
O ovom bi, ipak, bilo pozeljno da nesto detaljnije napise, neko ko stvarno zna kako to ide ili je to i sam radio.
Kad domacin badnjak prinosi kuci, cekaju ga djeca ili domacica sa nakomljenim kukurozom.
Domacin kaze: "Dobro jutro, srecna vam badnjica!", a oni odgovaraju "Srecna badnjica, nek si zdrav i ziv!" i medjusobno se po tri puta posipaju zrnevljem kukuruza.
Negdje je vjerovatno nesto drugacije.
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Obicaji vezani za vjerske praznike Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za vjerske praznike   Obicaji vezani za vjerske praznike EmptySub 10 Jan - 23:46

Ima li ovdje domacina koji su donosili badnjak, da nam opisu iz prve ruke obicaje vezane za to? Necu valjda ja nastavljati, ne bi imalo smisla.
A, mogli bi i obicaji vezani za Bozic, dolazak polaznika i ostalo.
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Obicaji vezani za vjerske praznike Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za vjerske praznike   Obicaji vezani za vjerske praznike EmptyUto 12 Jan - 14:20

Pa na ovu tako lijepu temu skoro nista nije napisano.
Onda da bar ja nastavim s onim sto znam.
Na Badnji dan uvece djeca pijucu da bi valjda domacinstvo imalo napredka.
Baba i majka stave u jednu kutiju sa slamom slatkise: bombone, orase i sakriju ih da se ne vide. Onda djeca glume pilice i vicu: "Piju, piju" i traze slatkise, a baba imitira kvocku i kvoce. Very Happy Very Happy Very Happy
Ta se kutija sa slamom drzi 3 dana Bozica pod stolom.
Meni bi padalo na pamet da je i po nekoliko puta pretrazujem. Very Happy
Jeste li vi ovo radili, tj. ima li kod vas ovog meni omiljenog obicaja?
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Obicaji vezani za vjerske praznike Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za vjerske praznike   Obicaji vezani za vjerske praznike Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Obicaji vezani za vjerske praznike
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Obicaji vezani za zalost
» Obicaji vezani za slavlja
» Obicaji vezani za razna vjerovanja

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Мајевица и српска мјеста :: Cjeћaњa-
Skoči na: