Gotovina i Markač na slobodi
Slavlje u Zagrebu
Građani Zagreba okupljeni na glavnom zagrebačkom trgu bana Jelačića, kao i u više drugih gradova, pratili su danas izricanje presude generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, a kada je navedeno da je žalba delimično prihvaćena i da u "Oluji" nije bilo udruženog zločinačkog preduzeća, Jelačićevim trgom odjeknuto je veliki aplauz.
Jelačićevim trgom odzvanjaju povici "Ante, Ante", a okupljeni, najvećim delom veterani, mašu zastavama. Prenos su iz Haga pratili TV komentatori koji nisu mogli da skinu osmeh s lica kad su čuli obrazloženja odluke suda, ističući da su pale teze o zločinačkom poduhvatu i odgovornosti za zločine, odnosno propuštanja da se oni procesuiraju.
U rodnom mesu Ante Gotovine Pakoštanima na ulicama je velika radost i prava euforija.
HAG - Žalbeno veće Haškog suda poništilo je osuđujuće presude za progon, deportovanje kao zločine iz čovečnosti te izreklo oslobađajuću presudu za generala Antu Gotovinu i Mladena Markača. Sudija je naredio da se generali odmah oslobode.
Hrvatski generali Ante Gotovina i Mladen Markač izložili su Obrovac, Gračac, Knin i Bekovac granatiranju koje nije bilo protuzakonito te nisu učestvovali u zločinačkom podihvatu s ciljem uklanjanja srpskog civilnog stanovništva iz Krajine silom ili pretnjom sile. Takođe nije bilo dovoljno dokaza da je u granatiranje tih gradova bilo prekomerno, izjavio je to predsednik Haškog suda Teodor Meron na ročištu na kojem se izriče konačna presuda hrvatskim generalima.
Što se tiče alternativnih oblika odgovornosti - pomaganje i zapovedna odgovornost - Žalbeno veće je zaključilo da je Gotovina propustio da preduzme određene mere kako bi se sprečila kaznena dela, ali smatra da je odluka Raspravnog veća temeljena na nedostatnoj istrazi.
Podesetimo, oni su već osuđeni za progone, deportacije, nečovečno postupanje, ubistva, pljačku javne i privatne imovine i bezobzirno razaranje gradova i sela Srba za vreme i posle "Oluje" Gotovina je u prvostepenom postupku pred Haškim sudom 15. aprila 2011. godine osuđen na 24 godine zatvora, Markač na 18 godina, a preostali član hrvatske "trojke", general Ivan Čermak, oslobođen je krivice i Tužilaštvo na tu odluku nije uložilo žalbu.
Gotovina je u vreme "Oluje" bio komandant Zbornog područja Split, a Markač Specijalne policije.
Dokumentaciono informativni centar "Veritas" u svojoj evidenciji ima imena 1.960 poginulih i nestalih Srba u "Oluji", od kojih 1.205 civila - 522 žene i 12 dece. U "Oluji" je s prostora Srpske Krajine proterano oko 220.000 ljudi.