Na području Bosne i Hercegovine odnedavno su započeli projekti popisa stećaka pod rukovodstvom akademika Dubravka Lovrenovića, profesora opšte istorije srednjeg veka na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, u saradnji sa arheolozima Edinom Bujakom i Dijanom Koljić a uz finansijsku pomoć opština u kojima se obavlja popis.
Cilj projekta je prikupiti podatke o današnjem broju stećaka, srednjovekovnih kamenih spomenika, u Bosni i Hercegovini kao i utvrditi njihovo stanje očuvanosti radi moguće zaštite.
Poslednji popis stećaka u BiH obavljen je 80-ih godina prošlog veka od strane Šefika Bešlagića koji je zabeležio ukupno 2 687 lokaliteta sa 59 593 stećka.
Kako je za Arheološki portal izjavila Dijana Koljić, saradnik na ovom projektu, sami radovi se svode na beleženje broja nekropola i stećaka na njima unutar pojedinačne opštine. Prikupljaju se najosnovniji značajni podaci kao što su koordinate nekropole, brojnost stećaka, njihove dimenzije, orijentacija i stanje očuvanosti.
Za sada je popis urađen u opštinama Zenica i Jajce a od 4. avgusta započeće se rad i u opštini Ključ. Autori projekta se nadaju da će uz saradnju ostalih opština ovo istraživanje ubrzo privesti kraju.
“Dosadašnji rezultati su pokazali nedovoljnu istraženost od strane prethodnih istraživača a otkrivene su i nove nekropole koje do sada nisu bile zabeležene niti poznate stručnoj javnosti.”, istakla je Koljić.
Očekivani rezultat rada biće preglednost današnjih nekropola po opštinama sa njihovim stanjem očuvanosti što će doprineti jasnijoj slici o samom položaju stećaka u današnjoj Bosni i Hercegovini. Krajnji cilj jeste sumiranje svih istraženih opština u vidu jedne knjige – kataloga, koja će biti dostupna stručnoj i široj javnosti u štampanom i digitalnom obliku.