Patenti za novu moć!
B. POPOVIĆ, 20.04.2008 18:09:39 Ocena:
4.63 (Glasova: 36)
[Oceni] Komentara: 4 [Postojeći komentari]
SRBIJA je jedina zemlja u okruženju kojoj „mozak“ vojne industrije, posle silnih tranzicija, nije „atrofirao“. Uprkos činjenici da se u vojsku godinama nije ulagalo, na Vojnotehnički institut, ipak, nije stavljen katanac, a stručnjaci iz ove ustanove uspeli su da razviju i patentiraju novo naoružanje i vojnu opremu za naše oružane snage.
Od pešadijskog naoružanja razvijenog u VTI, Vojska Srbije, u poslednje vreme, usvojila je automatske puške kalibra devet milimetara „M97“ i „M97K“, namenjene pre svega specijalnim jedinicama vojske i policije, a mogu da posluže i za naoružavanje posada borbenih vozila u kopnenoj vojsci, mornarici i vazduhoplovstvu.
PROBIJA PANCIR
- OVI automati odlikuju se, pre svega, velikom efikasnošću. Zahvaljujući razvoju i primeni novih vrsta municije, njima je moguće efikasno gađati i žive ciljeve koji su zaštićeni pancirima - objašnjava za „Novosti“ direktor Vojnotehničkog instituta pukovnik prof. dr Mladen Pantić. - Izuzetno su precizni, a primenom integrisanih laserskih obeleživača cilja omogućeno je izuzetno brzo nišanjenje i u uslovima loše vidljivosti kao i brzo, gotovo trenutno, prenošenje vatre sa cilja na cilj. Poseban kvalitet ovog oružja predstavlja visoka pouzdanost i to u najekstremnijim uslovima.
Borbeno polje, kažu stručnjaci, u 21. veku zahteva pešadijsko oružje velikih mogućnosti, koje funkcioniše i u najtežim klimatskim i terenskim uslovima. Rešenje za to ponudio je i VTI u vidu automatske puške kalibra 5,56 milimetara „M21“ i jurišne automatske puške istog kalibra „M21S“. Ugrađena šina omogućava montažu svih optičkih uređaja koji odgovaraju i NATO standardu. Ovi uređaji omogućavaju uspešno gađanje u svim dnevnim i noćnim uslovima. Zahvaljujući brzom i jednostavnom postavljanju podcevnog bacača granata kalibra 40 milimetara u borbi, modernom pešadincu omogućeno je da za samo nekoliko sekundi uspešno gađa grupne ciljeve i lako oklopljena vozila, čak i na daljinama od 350 do 400 metara.
Višecevni bacači raketa, naslednici „kaćuša“, predstavljaju danas udarnu snagu Vojske Srbije. Po brzini dejstva i količini vatrenog čelika koja se može ispaliti na protivnika, raketna artiljerija nema premca u našoj vojsci. U ovoj oblasti VTI je dao poseban doprinos - od pionirske aktivnosti u razvoju navođene rakete i raketnog sistema „plamen“, do razmaha raketne artiljerije u obliku mnogo snažnijeg oruđa „oganj“, koji je dostigao svoj vrhunac osamdesetih godina prošlog veka razvojem najsavremenijeg raketnog sistema kalibra 262 milimetra „orkan“, pa do modernizacije postojećih sistema, posle kojih su nastali usavršeni i modernizovani „plamen D“, „plamen C“...
VATRENA PODRŠKA
- VTI je razvio, a vojska usvojila i samohodni top-haubicu kalibra 155 milimetara „nora“ namenjenu za opštu vatrenu podršku sopstvenim jedinicama - navodi Pantić. - Odlikuje se velikom vatrenom moći i respektabilnim dometom, velikom brzinom gađanja, dobrom pokretljivošću i prohodnošću na putevima i van puteva, velikim borbenim kompletom municije, jednostavnim i lakim rukovanjem i jeftinim održavanjem. Oruđe može da koristi NATO-standardizovanu municiju kalibra 155 mm.
Na mesto u sistemu odbrane čeka i jedan od najsloženijih projekata u našoj vojsci, započet još 1994, koji se razvijao sporo zbog nedostatka novca. Reč je o protivoklopnom raketnom sistemu nazvanom „bumbar“. Opisuju ga kao miroljubivog dok ga neko ne napadne, a onda istrajnog i žestokog u borbi. Konačni dizajn „bumbara“ stručnjaci VTI bi trebalo da završe ove godine.
RAZORNO DEJSTVO
- „BUMBAR“ je protivoklopna raketa malog dometa, ali velike ubojne moći - kaže pukovnik Pantić. - Ovo oružje može da se koristi u svim borbenim situacijama. Mogućnost lansiranja „bumbara“ i iz zatvorenog prostora daje mu posebnu moć i ubojitost. Domet mu je oko 600 metara, uz mogućnost povećavanja do 1000.
Na ciljevima do 300 metara raketa može da se lansira sa ramena, klečeći ili stojeći, a na dalje ciljeve ispaljuje se sa oslonca ili postolja. „Bumbar“ strelcu daje mogućnost da prilikom lansiranja, može da sakrije iza zaklona vitalne delove tela i da isturi samo lansirnu cev.
U arsenalu VTI je i terenski automobil FAP 1118 4H4, čiji je prototip već završen i ispitan. Ovo vozilo namenjeno je za prevoz ljudi, transport oruđa i materijala, ukupne mase do četiri tone, kao i za vuču oruđa i priključnih sredstava. Može da savlada uspon od čak 60odsto.
Vrhunac u razvoju domaće školsko-borbene avijacije, predstavlja mlazni avion „G-4 super galeb“. Avion je projektovan za letačku i borbenu obuku vojnih pilota, kao zamena za avion „G-2“, u odnosu na kojeg predstavlja potpuno novo rešenje. U razvoju aviona primenjen je niz novih tehnologija.
„G-4 super galeb“, kako se procenjuje, zadovoljava sve zahteve moderne letačke obuke i moći će da ostane u upotrebi i posle 2020. godine. Međutim, uskoro mu predstoji modernizacija elektronske opreme i sistema naoružanja. Takav, modernizovani avion, omogućio bi od šest do osam puta jeftiniju obuku pilota,a u pomoćnoj nameni predstavljao bi i značajan deo borbenog sistema lovačko-bombarderske avijacije.
„LASTA 95“ ZA POČETNIKE
AVION „Lasta 95“ projektovan je po postojećim svetskim standardima, a namenjen za početnu obuku pilota, izvođenje akrobatskih letova kao i za selekciju kandidata u vojnim akademijama.
Performanse aviona omogućavaju realizovanje početne i osnovne obuke i, jednostavan prelaz na avione za viši nivo obuke. Ova letelica nastala je na iskustvima stečenim tokom razvoja „laste-1“ i „laste-2“ i opremljen je savremenom elektronskom opremom koja zadovoljava sve postojeće međunarodne standarde i omogućava GPS i radio-navigaciju.
SVEMOĆNA „NEVA“
USAVRŠENI raketni sistem protivvazdušne odbrane „neva“, takođe je „čedo“ Vojnotehničkog instituta. Namenjen je za otkrivanje, praćenje i uništavanje ciljeva u vazdušnom prostoru, na malim i srednjim visinama, danju i noću, u uslovima ograničene vidljivosti, uz povećanu otpornost na elektronsko ometanje. Tokom prošle godine završeno je ispitivanje takozvane nulte serije ovog sistema u koji su ugrađena i savremena optoelektronska sredstva.
http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=4&status=jedna&vest=120019&datum=2008-04-21