Banjaluka 29. 12. 2013
Press RS
Nova podvala iz FBiH dovela u pitanje kandidaturu spomenika za UNESKO
Bošnjaci prisvojili i stećke!
Uvrštavanje srednjovekovnih nadgrobnih spomenika stećaka u spomenike svetske kulturne baštine dovedeno je u pitanje zbog odbijanja Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika Federacije BiH da se u zvaničnom dokumentu koji bi do kraja januara sledeće godine trebalo da se pošalje na potvrdu UNESKO-u pominju Republika Srpska i Srpska pravoslavna crkva!
Stećci nisu samo bosanski Zanemaruje se istorijsko blago koje baštine i Srbi i Hrvati
Odlično obavešteni izvori Pressa RS iz Ministarstva prosvete i kulture RS otkrivaju da je ovim povodom prekjuče u Banjaluci održan sastanak predstavnika entiteskih zavoda za zaštitu kulturnih spomenika na kojem je trebalo da se nađe kompromisno rešenje kako bi BiH sa "jedinstvenim stavom" iznela kandidaturu stećaka pred UNESKO. Međutim, sagovornici našeg lista ističu da je sastanak kulturnih radnika iz RS i FBiH, nakon višečasovne žučne diskusije, doživeo potpuni fijasko!
Fijasko na sastanku
- Savet ministara BiH je još pre tri godine formirao radnu grupu sastavljenu od predstavnika entitetskih zavoda za zaštitu kulturnih spomenika, čiji je zadatak bio da napravi kvalitetan dokument kojim bi od UNESKO-a izdejstvovali uvrštavanje stećaka u spomenike koji se nalaze pod zaštitom ove međunarodne organizacije. Iako je postojao džentlmenski dogovor da se stećci, kao spomenici srednjovekovne kulture naroda koji žive na ovim prostorima, ravnopravno "tretiraju" između RS i FBiH i da se u kandidaturi UNESKO-u predstave kao istorijsko blago koje baštine i Srbi i Hrvati i Bošnjaci, u verziji dokumenta kojeg su sastavili kulturni radnici iz FBiH nijednom rečju se ne pominje da se najveći broj stećaka nalazi na teritoriji RS, kao i da je u nastajanju ovih srednjovekovnih spomenika veliku ulogu imala Srpska pravoslavna crkva - ističu naši izvori.
- Citat :
- Lista spomenika
Na listi spomenika od izuzetne važnosti za svetsku kulturnu bašinu koji se nalaze pod zaštitom UNESKO-a, nalaze se samo dva spomenika iz RS i FBiH, višegradska ćuprija Mehmed-paše Sokolovića i Stari most u Mostaru.
Prema prošlogodišnjim podacima UNESKO-a, u BiH se nalazi čak 67 spomenika koji bi potencijalno mogli da se nađu na listi svetske kulturne baštine, ali se zbog nemara nadležnih institucija nalaze u očajnom stanju i potrebna im je kompletna restauracija.
Napominjući da je krajnji rok za dostavljanje kandidature UNESKO-u 31. januar 2014. godine, sagovornici našeg lista tvrde da je sada već gotovo izvesno da do dogovora između žestoko sukobljenih strana neće doći do isteka pomenutog roka.
- Od ukupno 60.000 stećaka koji su ostali sačuvani u BiH, skoro dve trećine nalazi se na području Republike Srpske, pretežno u istočnoj Hercegovini i širem rejonu Podrinja. Uprkos tome, predstavnici federalne Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika nigde nisu pomenuli postojanje Srpske, iako je to bio jedan od uslova srpskih predstavnika u radnoj grupi kako bi kandidatura UNESKO-u dobila njihovo "zeleno svetlo". Na kraju prekjučerašnjeg neuspelog sastanka, dogovoreno je da se o ovoj temi ponovo raspravlja narednih dana, iako je rok za podnošenje kandidature maltene pred vratima - kažu naši sagovornici.
Sporne formulacije
Vršilac dužnosti direktora Zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasleđa RS Slobodan Nagradić za Press RS je potvrdio da je održan sastanak sa predstavnicima federalne Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika. Nagradić priznaje i da je tačno da do dogovora sa kolegama iz FBiH nije došlo zbog, kako je naveo, nekoliko "spornih formulacija".
- U radnoj verziji dokumenta nigde se ne pominje postojanje Republike Srpske, dok su, s druge strane, navedene čak i pojedine županije u Hrvatskoj gde se takođe nalaze stećci. Iako u dokumentu zaista piše da su ovi srednjovekovni spomenici nastali pod jakim uticajem Pravoslavne i Katoličke crkve, ne navodi se da je reč o Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Takođe se kao ravnopravna verska zajednica SPC-u i Katoličkoj crkvi pokušava nametnuti Crkva bosanska, što je istoriografski apsolutno netačno i neprihvatljivo! Od naših zahteva sigurno nećemo odustati i ostaje da se vidi šta će se dogoditi do kraja januara - poručuje Nagradić.
Boris Knežević
http://pressrs.ba/sr/vesti/vesti_dana/story/52116/Bo%C5%A1njaci+prisvojili+i+ste%C4%87ke!.html