У Бијелој је још у средњем веку постојала православна црква. Истраживање локалитета где је црква постојaла обавили су археолози Земаљског музеја из Сарајева у пероду од 1957. до 1960. године. Открили су темеље средњовековне цркве, која се налазила у напосредној близини данашњег српског гробља.
Истраживачи су тада забележили.
„На локалитету Црквина, близу Јаковљевића кућа у Горњој Бијелој, налази се велика некропола са стећцима и рушевинама цркве. Само име мјеста упућивало нас је да тражимо црквену грађевину. Зато смо одлучили да на том мјесту извршимо археолошка ископавања.
Прва фаза ископавања је услиједила љети 1957. године средствима Земаљског музеја у Сарајеву. Радови су обављени под руководством Марка Веге, уз асистирање научног савјетника Димитрија Сергејевског и препаратора Анте Кућана.
Дневник рада је дјелимично водио Димитрије Сергејевски. Тада је у цјелини откопана тробродна црква са три полукружне апсиде. Сачувани су једино темељи цкрве, боље рећи – дио темеља до висине од 20 -5о цм. Дебљина зидова је свуда 60 – 65 цм, осим код свих трију апсида, гдје је, због специфичне конструкције тог дијела објекта, дебљина зидова 90 цм. Само у централној апсиди види се проширени темељ (104 цм)”. (др Паво Анћелић: ХИСТОРИЈСКИ СПОМЕНИЦИ КОЊИЦА И ОКОЛИНЕ. Књига је издата 1975 године.
Црква је по обичају била окренута на исток, што потврђује да је припадала источној (православној) цркви. Темељи цркве (11,5м х 15,5, м) били су већи од темеља садашње Српске православне цркве у Коњицу. Црква је била тробродна. Такође су утврдили да потиче из времена на прелазу из XII у XIII век.
У темељима цркве открили су многе предмете и драгоцености историјске вредности. „Око цркве има преко 70 стећака и неколико стотина гробова“. Испитано је (отворено) 40 гробова око цркве. Професор Марко Вего руководио је истраживачким радовима чије резултате је објавио у књизи Паве Анђелића „Хисторијски споменици Коњица и околине”.
За време истраживања у Бијелој археолози су били смештени код Јаковљевића, у кући браће Петка, Чеде и Момчила и стрине им Зоре. Ту су коначили и хранили се. Добро су се били зближили са својим домаћинима. Остало је замапћено како је археолог Димитрије Сергејевски (Рус) водио дневник рада. Док су Вего и Кућан после ручка ћаскали и надмудривали се са: Јовом, Чедом, Марком … , Сергејевски је сређивао дневник рада – записивао шта се радило и пронашло у току дана. Стара Зора, њихова домаћица често би понављала: „Е боже драги, онај Рус ће сићи са памети, стално нешто чита и пише док остала мушкадија сједе и причају ко људи”.
Марко је након обављеног истраживања, скоро сваке године долазио у Бијелу, све до смрти 1985. Са супругом Душанком по десетак дана проводио је код Чеде Јаковљевића. Допадао им се сеоски амбијент и живот сељака. Старији су га ословљавали са „Господине Марко“, а ми млађи би из прикрајка слушали шта стари зборе. Маркова супруга Душанка ничим није давала до знања да јој је брат Слободан (Шакота) велика „буџа“, шеф УДБ-е Босне и Херцеговине (касније подсекретар Савезне УДБ-е), Ранковићев најближи сарадник, који је после Брионског пленума 1966. и пада Александра Ранковића смењен са свих функција. Нису бистрили политику, нити их је занимала.
О Марковом боравку у Бијелој и дружењу са Јаковљевићима остале су бројне приче и анегдоте. Како фратар, научник, историчар, сваке године превали пут из Сарајева и дође да се одмара код Чеде четника. Како се заједно друже научник и сељак, Србин и Хрват, четник и фратар, чија је родбина била у усташама. Наши стари би из коментарисали: „Види га, био пратар, а оженио Српкињу“. У прошлом прилогу објавили смо ширу Маркову биографију, који је прешао пут од фратра у Немачкој, професора латинског и њемачког у Гимназију у Никшићу, директора партизанске гимназије у Требињу, до научника са највише написаних књига о историји средњовековне Босне.
Марко је разјаснио велику дилему која је година за многе мештане у селу била нерешива. Како то да до самог српског гробља постоје три-четири турска башлука (гроба), а неколико стотина метара даље постоји велико и старо турско, односно муслиманско гробље.
„Е, чујеш, Чедо, овдје су ти укопани потурчени Срби. Турци нису прихватили да се сахрањују у њиховом гробљу, као ни Срби у свом. Тако су остали ван оба гробља, али ипак ближе српском гробљу. Таквих примјера је било на многим локацијама и гробљима“, рекао је Марко Чеди и тиме разрешио енигму око башлука близу српског гробља.
Да подсетимо, Марко је открио најстарији ћирилски натпис у Босни и Херцеговини на каменој плочи. Открио је ХУМСКУ ПЛОЧУ, узидану у фрањевачки самостан на Хумцу код Љубушког, која потиче из X и XI вeка. (Истраживање је извршио 1951. године).
(С. Јаковљевић)