D. MARKOVIĆ, 17.04.2008 20:34:48
RUSKI predsednik Putin, posle gotovo 20 godina nerešenog statusa separatizmu sklonih gruzijskih provincija Abhazije i Južne Osetije - u sredu je presekao "čvor": naložio je svojim nadležnim ministarstvima da "pruže konkretnu pomoć stanovništvu tih oblasti", nastanjenih pretežno Rusima. To je izazvalo lavinu žestokih reakcija.
Uspaničena Gruzija odmah je održala sednicu Nacionalnog saveta za bezbednost, kojem predsedava šef države Mihail Sakašvili, i uputila dramatičan zahtev UN da se održi hitna sednica Saveta bezbednosti (SB). Na Ist riveru je u noći između srede i četvrtka održana sednica SB na kojoj je ovo telo UN produžilo za još šest meseci mandat mirovnim snagama svetske organizacije koje još od otcepljenja ovih oblasti od Gruzije i kratkog oružanog sukoba razdvajaju gruzijske i separatističke snage. Osim toga, ambasadori Rusije i SAD u UN, Vitalij Čurkin i Zalmaj Halilzad, razmenili su žestoke kritike i optužbe, a ruski diplomata je poručio Vašingtonu da se "pre nego što izrazi zabrinutost zbog nepoštovanja međunarodnog prava, zamisli nad svojim aktivnostima". Čurkin je rekao novinarima posle sednice SB da je "čudno slušati strahovanja te vrste od zemlje koja je nepromišljeno priznala nelegalno proglašenu nezavisnost u jednom drugom regionu", aludirajući na slučaj Kosova.
Moskovska "Nezavisimaja gazeta" iznosi tvrdnju, ali i zanimljivu ocenu, da će predsednik Putin "uskoro potpisati ukaz o osnivanju autonomnih republika u oblastima otcepljenim od Gruzije kao odgovor na namere NATO da primi ovu državu u svoje članstvo". Time Putin, kaže list, samo koristi "oprobanu američku "tajvansku varijantu", po kojoj SAD zvanično ne priznaju ovu ostrvsku kinesku državu, ali održavaju intenzivne odnose preko Američkog instituta za Tajvan.
Stalni predstavnik Rusije pri NATO-u Dmitrij Rogozin izjavio je u četvrtak da "Alijansa ne treba da brine zbog naloga ruskog predsednika vladi da pruži pomoć i održava bliskije veze s faktičkim organima u Abhaziji i Južnoj Osetiji". Mere vlade Rusije za pružanje humanitarne pomoći, rekao je on, ne treba da izazivaju nikakvu uznemnirenost - ni rukovodstva Gruzije, niti NATO-a. Njegova izjava je direktan odgovor generalnom sekretaru NATO-a Japu de Hop Sheferu, koji je u sredu optužio Rusiju da podriva suverenitet Gruzije, izrazivši "duboku zabrinutost zbog stvaranja pravnih veza s otcepljenim gruzijskim regionima".U četvrtak se oglasila i Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS). Njen predsedavajući, ministar inostranih poslova Finske Aleksandar Stub, izrazio je "zabrinutost zbog takve odluke Rusije", posebno naglašavajući da "OEBS podržava suverenitet i teritorijalni integritet Gruzije unutar međunarodno priznatih granica", kao i postojeće pregovore, i pozvao strane u sukobu na nastavak dijalog, izrazivši "žaljenje što pregovarački mehanizmi nisu u potpunosti iskorišćeni".
Šef diplomatije otcepljene Abhazije Sergej Šamba najotvorenije je ocenio Putinov zahtev, kratko poručivši da "posle proglašavanja nezavisnosti Kosova, Rusija preduzima sve otvorenije i odlučnije poteze u pomoći faktičkim organima vlasti u Abhaziji i Južnoj Osetiji".
PRAVO "PO POTREBI"
RUSIJA i dalje veruje da ne treba iskušavati čvrstinu međunarodnog prava i koristiti ga "po potrebi", kako je učinjeno u slučaju Kosova - rekao je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov i dodao da "Moskva mora da radi tako da stanovnici Abhazije i Južne Osetije žive dostojanstveno, da ne budu podvrgnuti provokacijama i da slobodno da komuniciraju sa Rusijom".
Vechernje novosti