MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Porodicni odnosi i nepisana pravila, nekad i sad

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Porodicni odnosi i nepisana pravila, nekad i sad Empty
PočaljiNaslov: Porodicni odnosi i nepisana pravila, nekad i sad   Porodicni odnosi i nepisana pravila, nekad i sad EmptyNed 25 Jan - 22:53

Slusajuci od starijih kako je to nekad izgledalo, nema nikakve veze sa tim kako to sve danas izgleda, porodicni odnosi, kao i cjelokupno drustvo su skoro sasvim izmijenjeni, ako samo uporedimo vrijeme nasih baba i djedova kad su bili mladi i danasnje, da ne idemo u dalju proslost.
Prije je zivjelo u zajednici i po 20 clanova porodice i sve je nekako kao funkcionisalo (naucna fantastika). Znalo se ko je domacin i starjesina i koliko sam shvatila, ako je to bio neko ko i nije bio bas razuman, to se znalo pretvoriti i u teror. Najvise me nervira prica kako su lose pazili djecu, pustali su da budu i gladni, ali domacinu nije smjelo faliti. Za to su garant bile krive i zene.
Danas je pak opsta demokratija, ali je rezultirala drugacijom propascu porodice, mladi prepusteni sebi, losem drustvu, brz zivot, agresivni, zavisnici od droge... Ovu su losi primjeri, a ima i dobrih.
Sta mislite da je bilo bolje/gore prije, a sta je danas?
Nazad na vrh Ići dole
Kym

Kym


Number of posts : 951
Peпyтaциja : 4
Registration date : 10.02.2008

Porodicni odnosi i nepisana pravila, nekad i sad Empty
PočaljiNaslov: Re: Porodicni odnosi i nepisana pravila, nekad i sad   Porodicni odnosi i nepisana pravila, nekad i sad EmptyPon 26 Jan - 8:35

Prije je bila velika neimastina, dosta je svijeta i gladovalo. Bar sudeci po pricama koje sam ja slusao. Medjutim, cini mi se da je prije svijet i pored svih tih muka, opet nekako bio veseliji i zadovoljni od danasnjeg svijeta. I jos nesto, svijet je se ranije daleko vise postovao izmedju sebe.
Npr. moj otac prica, kad je on bio momcic, za slavu, sakupe se ljudi i kad se protrafi ono glavno, tj. kad se slomije krsni hljeb, zene odlaze kuci, a ljudi domacini ostaju da piju. I to piju casama. Very Happy I sad, kad bi neko od tih ljudi htio da ide kuci, djed nije dao. Znao je kaze stari cak i vrata ulazna da zakuje ekserima. Ujutru pred samu zoru su se razilazili, ali posto su svi pijani, djed je budio djecu stariju (a fala bogu bilo ih je ko Trokica) da se svaki "pjano" Very Happy odvede kuci. I to se zaprijeti, kazu, da ga vodis do same kuce, jer ce djed sutradan da provjeri.

Gdje je to danas, danas vecina svijeta slavi samo sto mora. Sve nesto nazor i kilavo, jedva cekaju da se slava zavrsi i da se svijet razidje.
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Porodicni odnosi i nepisana pravila, nekad i sad Empty
PočaljiNaslov: Re: Porodicni odnosi i nepisana pravila, nekad i sad   Porodicni odnosi i nepisana pravila, nekad i sad EmptyČet 29 Jan - 23:09

Meni su te price o tome kako je nekad nesto bilo vrlo zanimljivo.
Neke stvari je jako tesko uporediti i izvuci neki zakljucak.
Prije se svijet kao jest vise postovao, ali opet sve nije bilo kako treba, posebno je ludo sto su zarad toga sta ce neko reci zrtvovali cesto i sebe i clanove porodice. Npr. roditelji (ili starija braca cak) su zenili sina ili udavali kcerku djevojkom/momkom iz ugledne familije, pri cemu se onaj ko se vjencavao nista nije pitao da li se njemu ta osoba svidja ili ne i bez obzira sto je nekog drugog volio, morao je da pristane na ono sto mu se nametalo. A nepisano pravilo je bilo da se do 25 godina najkasnije trebalo udati i ozeniti, sve preko i 22 se smatralo da su stari. IIoII IIoII
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Porodicni odnosi i nepisana pravila, nekad i sad Empty
PočaljiNaslov: Re: Porodicni odnosi i nepisana pravila, nekad i sad   Porodicni odnosi i nepisana pravila, nekad i sad Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Porodicni odnosi i nepisana pravila, nekad i sad
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Дpyштвo-
Skoči na: