Užasni prizori s početka rata u BiH: arhivski snimak napada na kolonu JNA u Tuzli 1992. SARAJEVO – Član ratnog predsedništva BiH Ejup Ganić je izjavio da su smešne međunarodne poternice koje je Srbija raspisala za njega i još 18 osoba, pod sumnjom za ratni zločin nad pripadnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 3.maja 1992, ocenjujući da su na spisku „svi oni koji su branili BiH”.
Ganić smatra da je dan ranije, 2. maja 1992. godine, „izvršen teroristički čin u kojem je kidnapovan tadašnji predsednik BiH, sada pokojni Alija Izetbegović”.
„Svi mi koji smo spašavali predsednika, koji je bio simbol države, sada smo krivi što sve nije završilo onako kako je bilo planirano. Mislim da se ovaj proces odnosi na sve građane BiH, svih 200.000 boraca koji su aktivno branili ovu zemlju”, rekao je Ganić sarajevskom „Dnevnom avazu”.
Po njegovim rečima, „kad god se srpski političari optužuju za lopovluk, njihovi mediji lansiraju kontramere da bi se smanjio pritisak” i zato ceo slučaj sa poternicama smatra smešnim.
„Pojedinci iz srpske politike pokušavali su da angažuju Haški tribunal na tom pitanju, ali sve optužnice protiv mene su odbačene. Za Srbiju, svako ko je branio našu zemlju treba biti uhapšen. Srbija ovakve priče lansira već godinama i to stalno uoči Dana nezavisnosti BiH i više ne obraćam pažnju na te stvari”, rekao je Ganić.
„Mislim da u Srbiji još nisu odustali od Miloševićevog plana. Srbija je drastično smanjena. Nema više Crne Gore, nema Kosova. Vojvodina stiče veću autonomiju, a u Hrvatskoj ih nema. Jedino je Bosna ostala da se napada”, kazao je Ganić.
Među osobama za kojima je Srbija raspisala međunarodne poternice je, kako se navodi, takođe član ratnog Predsedništva BiH Stjepan Kljuić, koji nije želeo da komentariše slučaj.
Kljuić je, kako prenosi „Dnevni avaz”, izjavio da će tek razmotriti ceo slučaj i angažovati advokata.
Istražni sudija Veća za ratne zločine u Beogradu doneo je rešenje o sprovođenju istrage i raspisivanju poternice protiv 19 osoba osumnjičenih za ratni zločin protiv pripadnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 1992, a srpska policija postupila je po tom rešenju.
Portparol Okružnog suda u Beogradu Ivana Ramić je u izjavi Tanjugu precizirala da se osumnjičene osobe terete i za upotrebu nedozvoljenih borbenih sredstava, kao i da je doneto rešenje za određivanje pritvora.
U Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije je rečeno Tanjugu da je rešenje istražnog sudije stiglo u MUP 29. decembra 2008. i da je potom raspisana poternica za 19 osoba, među kojima je i ratni član tadašnjeg predsedništva BiH Ejup Ganić.
Pripadnici armije Bosne i Hercegovine, tokom napada na kolonu vojnika tadašnje Jugoslovenske narodne armije u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu ubili su i ranili više oficira, vojnika i civila.
--------------------------------------------------------------------------
BiH traži zvaničnu potvrdu o poternici za svoje građane
SARAJEVO – Ministarstvo spoljnih poslova BiH zatražilo je od ambasade BiH u Beogradu da zatraži zvaničnu potvrdu navoda o raspisivanju poternice iz Srbije za 19 građana BiH.
Kako se navodi u saopštenju Ministarstva BiH, ta institucija je zatražila zvaničnu potvrdu povodom izveštavanja medija o raspisivanju poternice MUP-a Srbije.
„Dobijene informacije će biti hitno prosleđene Svetu ministara BiH i Predsedništvu BiH kako bi se zatražio zvaničan stav BiH u skladu s kojim će Ministarstvo spoljnih poslova BiH obavljati aktivnosti iz svoje nadležnosti”, navodi se u saopštenju.