MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Zivotinjsko carstvo Majevice

Ići dole 
+20
lazo cb
SLIP MICKO
Tojic
Pantelija
smokvica
zabrdjac
loparac-98
Saša
Majevica
Labud
Baja
wolfenstein
Jankovljev
lovac.ba
Mare
gagana
Prvi
Mr. Majevica
Kym
lija
24 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
AutorPoruka
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyPet 8 Avg - 13:50

Ti Mr. Majevica ocigledno svasta znas! Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyPet 8 Avg - 14:03

Laughing pa valjda ,,znadesh,, Laughing
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyNed 10 Avg - 0:41

Ljudi ! Ja josh svitca ne vidjeh ??? Embarassed
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Labud

Labud


Number of posts : 4485
Peпyтaциja : 0
Registration date : 15.04.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyNed 10 Avg - 0:48

hehee..Neces ga sad drugar ni vidjeti...
Svitci su bili za Petrovdan i nema ih vise...
U Labuckoj ih je bas bilo...
Nazad na vrh Ići dole
Majevica

Majevica


Number of posts : 316
Peпyтaциja : 0
Registration date : 12.07.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyNed 10 Avg - 13:56

Mr. Majevica ::
Ljudi ! Ja josh svitca ne vidjeh ??? Embarassed

Nisi nikad vidio svitca ili samo ove godine?
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyPon 11 Avg - 12:28

Ove godine, bolan ! Evo sad razmishljam shta josh ove godine nism vidio ! Shiri se lista Embarassed
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Saša




Number of posts : 232
Peпyтaциja : 0
Registration date : 05.05.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyPon 11 Avg - 22:08

Малоприје сам га држо у рукама (свитца) Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyPon 11 Avg - 22:12

Pa shto ga bolan ne uslika, da ga (svitca) i ja vidim Laughing
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Saša




Number of posts : 232
Peпyтaциja : 0
Registration date : 05.05.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyPon 11 Avg - 22:17

Потрудит ћу се другом приликом
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyPon 11 Avg - 22:18

Svaka chast Sasha ! cheers
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyUto 21 Okt - 12:56

Koliko su cesti jazavci na Majevici, je l' ko skoro nekog vidio?
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyUto 21 Okt - 13:32

Jazavca samo kad je ,,oteg'o,, papcima, prije dvije godine, a lasicu sam vidio u sred Lopara, gled'o ja s prozora kad necete vjerovati lasica.....a vjeverice ni sam ne znam kad sam je zadnji put vidio ? Bijashe to davno !
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyPet 24 Okt - 21:51

Ja sam imala pitomu vjevericu, uhvatio mi je djed kad je bila mala i bila godinama kod nas.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptySub 25 Okt - 21:00

Kazu da vjeverice znaju biti za..bane ! Ako su slobodne izdderu sve po kuci Laughing Jel' to istina Lijo, poshto nisam imao priliku da je drzim u kuci... Crying or Very sad
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyNed 26 Okt - 0:51

Mi smo malo vjeverce othranili mlijekom iz flasice. Dalo se maziti, a bilo je i ljuto, ali nikad nije nesto poderalo.
Medjutim, voljelo je jako kiselo mlijeko i kajmak Laughing i tu je bio uzrok nesporazuma, posto je djed jednom uhvatio vjevericu na djelu kako srce iz velike serpe i mlatne je metlom sa stapom tako da joj slomije rep. Ona se pokupi iz kuce-ode i nikad vise nije usla u kucu niti se igrala pored, ali se naselila na susjednoj staroj kuci od rodjaka i zivjela jos godinama, a znali smo je bas po ukrivljenom repu i odazivala se kad je neko imitira istim takvim zvukom. Uh, jest mi bilo zao sto je djed udario.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyNed 26 Okt - 0:59

A jel' imala neko ,,gnijezdo,, ! I meni se basg svidjaju vjeverice, prije ih je bilo i po samim Loparama, s prozora sam ih gledao a sad ni u shumi ,,chestito,, se ne mogu vidjeti.... Crying or Very sad
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyNed 26 Okt - 1:07

U kuci je imala u kutiji sa slamom, a kasnije se nastanila na staroj kuci, ali se gnijezda nesto ne sjecam.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyNed 26 Okt - 1:11

Ma to sam i mislio na kutiju, nije, reko ,,gdje stigne,, Laughing Ljuto je to...a ja sam vidio brkatog ,,puaca,,...rodjak ga nashao na zemlji, kasna jesen je bila, vjerovatno uton'o u zimski san i spao sa bukve, ovaj ga podigne, a on ist'o vjeverica, rep mu je malo drugachii i s velikim brchinama, a siv...meni je i on ,,zanimljiv,, Laughing
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyNed 26 Okt - 1:21

E, ja to nisam vidjela. Bas me zanima kako izgleda.
Shocked cyclops
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyNed 26 Okt - 1:44

Evo ga isti ovakav je bio :

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Puh%20na%20ljeski%202

Al' kad ide po lishcu, rek'o bi chovjek k'o neko od 100 kg..lomi sve pred sobom, prashti shuma...i naravno pushe k'o neko ko se zadihao od silnoga puta Laughing
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyNed 26 Okt - 2:00

Jooj pa vidjela sam ja ovo, zivi u panju ili supljem stablu drveta. Opasan je kad ujede, a neobicne zvuke ima.
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyPet 31 Okt - 10:03

Nismo spomenuli pticu crvendaca, a tako je lijepa.
Nazad na vrh Ići dole
Jankovljev




Number of posts : 866
Peпyтaциja : 0
Registration date : 20.02.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyPet 7 Nov - 7:30

lija ::
Jooj pa vidjela sam ja ovo, zivi u panju ili supljem stablu drveta. Opasan je kad ujede, a neobicne zvuke ima.

Da nema ove gore fotografije iz ove recenice svasta bi se moglo zakljuciti affraid
Pa kako je opasan kad ujede Very Happy
Kakve zvuke ispusta?
Sto ce ti ovo Jooj? Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: prt   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyPet 7 Nov - 11:52

Jankovljev, druze, imas izgleda profesionalnu deformaciju. Very Happy Bice da si lektor-sto bi Zika rekao-kolektor. Laughing Laughing
Tacno je da je recenica "pravospisni fijasko Very Happy", ali dosadile su mi sve stege i ustogljene prilike i bar ponekad mogu sebi da dozvolim da nesto kazem i da budalasam, a da pri tom ne mislim na pravopisna pravila. Znaci, napisala sam spontano recenicu-kako su mi same rijeci dolazile, bez ikakvog razmisljanja o recenici, nego pod utiskom dozivljaja-jer sam se sjetila prilike u kojoj sam tu zivotinju vidjela (mislim da je nisam zamijenila), a bila sam vrlo iznenadjena jer sam to u potpunosti zaboravila i onda mi je odjednom doslo u svijest. Odatle to "jooj" sto je u mojoj glavi znacilo "kako sam ovo mogla da skoro potpuno zaboravim". Ja nisam studirala knjizevnost, niti nesto slicno njoj-moja poslastica su bile matematika i fizika i psihologija, znaci nesto sto se ne "buba" nego rjesava logikom ili osjecajem, tako da o pravopisu znam koliko sam u skoli ucila, a oda to jos nisam zaboravila, ostalo sve pisem i pricam po licnom osjecaju ili logici i ipak ne mislim dadi sam narocito nepismena. Neke "ispade" koje ja sebi u opustenoj atmosferi dozvolim, sigurno ne bih u zvanicnoj prilici.
Uzgred, imam ja dosta pravopisnih gresaka i nedoumica i dobro bi mi doslo ako imas vremena da mi ih razjasnis.
Predlazem da na knjizevnosti otvoris temu i slobodno nam ukazes na greske koje primijetis da pravimo, a pri tom bas ne moras da nas prozivas, prepoznacemo se sami, hahahaha.
Nazad na vrh Ići dole
Jankovljev




Number of posts : 866
Peпyтaциja : 0
Registration date : 20.02.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyPet 7 Nov - 22:17

Ma pusti knjizevnost, psihologiju, racun, pravopis, krasnopis...
Jezik pod stegama gubi dusu.
Samo sam nezlonamjerno obratio paznju na post iz koga bi se mogao izvuci
zakljucak da se radi o necemu mnogo vecem i opasnijem od ovog maljusnjeg stvorenja.
Sta da ti kazem... Opasan kad u jede, zivi u stablu, cudne zvuke ispusta = drekavac, u najmanju ruku.
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptySub 8 Nov - 12:18

Imas pravo.
Kako izgleda drekavac, je li ga ko vidio? Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Jankovljev




Number of posts : 866
Peпyтaциja : 0
Registration date : 20.02.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptySub 8 Nov - 13:18

Tvoj opis odgovara mitskoj prestavi drekavca.
Nazad na vrh Ići dole
Majevica

Majevica


Number of posts : 316
Peпyтaциja : 0
Registration date : 12.07.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptySub 8 Nov - 23:12

Ko ili sta je drekavac? pale
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyČet 8 Jan - 15:02

Da pokušam malo dopuniti kolekciju naših Majevičkih ptica. Kolko sam vidio zaboravili ste spomenuti našu najmanju pticu ili bolje reći ptičicu a to je CARIĆ koji spada u ptice pjevice i stanarice (Ne seli se u južne krajeve), zatim tu je i naš poznati Drozd imelaš koji se hrani bobicama ljekovite imele, koje su za nas otrovne, Tu su i Grlica i Gugutka selice slične golubu. I nekad davno dok je pored rijeke Gnjice bilo šupljih vrba u njima se gnijezdila tzv.Smrdovrana ili Pupavac jako slična krupnom djetliću i kreji samo je imala pravu krunu na glavi od šarenog perja. Ima je na drugim prostorima, a bilo je i kod nas jer sam lično svjedok. Evo sjetih se i Svračka, Vodomara, Štiglića, Kamenjarke i Vodenog kosa.
Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Vodomar7sizedmm8.th Vodomar

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Tphilomelos08drozdpjevada7.th Drozd imelaš

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Ccarduelis02tiglijpgis2.th Svračak

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Ccarduelis02tiglijpggw7.th Štiglić

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Pcaeruleus02xt0.th Plava sjenica

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Troglodytestroglodytesoc8.th Carić

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Crvendacbt7.th Crvendać
Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Upupaepopssg3.th Upupa epops = Pupavac ili Smrdovrana
Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Vodenikoszy4.th Vodeni kos

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Motacillaalba002kamenjass5.th Kamenjarka ili Pastirica

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Aegithaloscaudatus000duxk8.th Dugorepa sjenica
Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Streptopeliadecaocto005yv5.th Gugutka
Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Streptopeliaturtur001geoe2.th Grlica


Poslednji put izmenio loparac-98 dana Ned 25 Jan - 0:48, izmenio ukupno 5 puta
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyPet 9 Jan - 19:46

lija ::
A ima li kornjaca?
U našoj Gnjici je doskora bilo i pravih riječnih kornjača, koje se razlikuju od barskih.
Ribe po veličini:
Klijen ili Klen
Škobalj ili Skobalj,
Manić ili Manjić
Američki somić (Cvergl ili Cverglov) sa tri oštre bodlje na prednjim i leđnom peraju, vještački naseljen u Gnjicu i održao se u virovima sa muljevitim dnom, spada u riblje korove
Mrena
Potočarka ili Krkuša (slična mrenici,samo ima uži repni dio i življe boje )
Plotica (jako slična Pljoski i klenu istovremeno)
Pljoska
Šarančić ( uopšte nije šaran ali eto odomaćio se taj naziv, to je mala kao mali prst ruke debela i duga ribica oble građe tijela,na škrgicama sa vanjske strane ima male bodljice koje su povijene ka repu,rije muljevito-pjeskovito dno u pličaku vira, gdje traži hranu i skriva se, jako je slična Maniću samo što je dosta manja)
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptySre 21 Jan - 12:50

Dazdenjak :
Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 2596744100101448830S600x600Q85

Vjeverica:
Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 2985273330101448830S600x600Q85

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 2566593960101448830S600x600Q85
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Molio bih vas da kažete da li ste viđali ove ptice na Majevici ?   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyNed 25 Jan - 1:18

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Turdusiliacus000malidrozw0.th Turdus iliacus = Mali drozd

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Sylviamelanocephala001gvp3.th Silvia melanocephala = Grmuša crnoglava

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Motacillaflava000utapasie9.th Motacilla flava = Pastirica žuta

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Motacillacinerea002gorsew9.th Motacilla cinerea = Gorska pliska
Ako jeste navedite koje, pa da ih uvrstimo u faunu naše Majevice.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyNed 25 Jan - 20:21

Vrabac (namamljen da se fotografishe specijalno za ovu temu)

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 I002ml6
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyNed 25 Jan - 21:40

Majevica ::
Ko ili sta je drekavac? pale
Drekavac je vrsta majmuna kolko je meni poznato.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyNed 25 Jan - 21:48

Pojava shakala na Majevici, tachnije oko Jablanice, i njegovi, neprijatni ,,urlici,, su razbuktali narodnu mashtu iz starina i to pripisali ponovnoj pojavi ,,Drekavca,, ! Imao sam bliski susret sa shakalom, pa vam iz iskustva mogu reci da krici koje on pushta vas jednostavno mogu natjerati u ,,bjezaniju,, ! Laughing
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyPon 26 Jan - 23:25

loparac-98 ::
Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Turdusiliacus000malidrozw0.th Turdus iliacus = Mali drozd

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Sylviamelanocephala001gvp3.th Silvia melanocephala = Grmuša crnoglava

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Motacillaflava000utapasie9.th Motacilla flava = Pastirica žuta

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Motacillacinerea002gorsew9.th Motacilla cinerea = Gorska pliska
Ako jeste navedite koje, pa da ih uvrstimo u faunu naše Majevice.
Vidim da niko ne odgovara. Ove sve ptice pjevice sam viđao više puta na našoj Majevici, a vjerovatno i vi samo niste obraćali pažnju.
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyPon 26 Jan - 23:53

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Brgljezzc0.th Brgljez ili puzavac
Grehota je ovog brzog dasu zaboraviti i ne pomenuti. Jedna od najkorisnijih ptica pjevica u našim šumama. Posebno su interesantni za gledanje kad roditelji i podmladak zajedno krenu u traženje insekata na jednom drvetu. Imate utisak da se miševi igraju ganje. lolol lolol lolol
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyUto 27 Jan - 11:37

Ja sam mislio da je od ove ptichice ,,crvendac,, ! Laughing
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyUto 27 Jan - 16:58

Jesu slični po boji grudi ali stanište u šumi nije im isto. Crvendać voli grmlje i nisko rastinje gdje se i gnijezdi, dok Brgljez ili Puzavac živi na visokom drveću gdje se i hrani slično žuni i djetliću. I u potpunosti mu odgovara narodni naziv Puzavac ili ptica puzavica, Puzavčić i ja mislim da se brže kreće puzeći oko drveta i od Žune i od Djetlića. Treba reći da kod nas živi i Crna žuna i 2-3 vrste djetlića( znam da ima veliki i mali djetlić a ima ih na teritoriji bivše SRJ oko 6 ili 7 različitih vrsta. Vjerujem da kod nas ima i Krstokljuna koji živi isključivo u četinarskim šumama, hraneći se sjemenkama šišarica.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyUto 27 Jan - 17:05

Da li je moguce da sam nekada davno vidio galeba ? Shocked
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyUto 27 Jan - 17:20

Jeste moguće i istina je, dođu povremeno vjerovatno sa Save. Jedne godine je jato ptica zaglavilo na zaleđenoj gnjici a bile su slične galebovima, a te godine sjećam se da je bila jaka zima i vjerovatno ih je to potjeralo u migraciju za hranom i pocrkale su na ledu naše rijeke Gnjice.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyUto 27 Jan - 17:28

Ja sam ih vidio, negdje krajem 80-tih, jesen je bila, a maglovit dan, gore kod DITE ..tada su prichali, kao, doletjeli s rijeke Jale iz Tuzle ? Shocked
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyUto 27 Jan - 18:19

Oni su se naselili na jezero Modrac kod Tuzle, a pošto Jalom plove komadi hljeba i drugih otpadaka oni često lete i iznad Jale. Upravo mislim da je i bila takva vrsta Galeba koji su malo crvenkasti (boja cigle) što su stradali. A viđao sam i krupne galebove kojih ima na rijeci Savi u Brčkom,koji povremeno gostuju na rijeci Gnjici reon Mačkovac i Pirkovci..
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptySub 28 Feb - 0:03

Naš Carić, Vodomar i Crvendać uživo !!!

https://www.youtube.com/watch?v=NqgnZwJZOcc

https://www.youtube.com/watch?v=fYpfUKTc58s

https://www.youtube.com/watch?v=jYe3prt7Q2c
Mora se priznati bolji je ribar od mene (Ni udice, ni mamca a ulov za tili čas).

https://www.youtube.com/watch?v=QHFCYdLJMGY
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyPon 20 Apr - 21:36

Majevica. Rijechni rak uhvacen prije nekoliko dana :

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Rak1s

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Rak2

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Rak3

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Rak4
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
zabrdjac

zabrdjac


Number of posts : 1399
Location : tu i tamo
Peпyтaциja : 0
Registration date : 23.02.2009

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyPon 20 Apr - 21:53

ih sto glave odsijece!
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyPon 20 Apr - 22:06

He, he fotke sam dobio, nisam ja na njima Laughing
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
smokvica

smokvica


Number of posts : 935
Age : 42
Peпyтaциja : 0
Registration date : 26.03.2009

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyPon 20 Apr - 22:56

mmmmmmm,ja rakove obozavam na zaru :thumleft:
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptyUto 21 Apr - 7:40

Rakovi su odlichni, a jedno vrijeme, prije 20tak godina (ne znam da li i sada), najvishe ih je bilo u Pushkovachkom potoku Laughing

A za Loparca pitanje: Chije je ovo gnijezdo, i to na smreki ? Da nije kakvog ,,curlika,, Laughing ?

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Gnijezdonasmreki
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 EmptySre 6 Maj - 20:20

Ovo je jaje neke 'tice :

Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Jajeu
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Sponsored content





Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zivotinjsko carstvo Majevice   Zivotinjsko carstvo Majevice - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Zivotinjsko carstvo Majevice
Nazad na vrh 
Strana 2 od 5Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
 Similar topics
-
» Trava i cvijece na Majevici
» Misterije Majevice
» OTROVNO BILJE MAJEVICE !!!
» Estradne lichnosti, porijeklom s Majevice

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Мајевица и српска мјеста :: Majeвичкe вpлeти-
Skoči na: