MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Trava i cvijece na Majevici

Ići dole 
+13
stecak
Majevica
zabrdjac
loparac-98
Saša
limun
wolfenstein
Mare
Kym
Jankovljev
Mr. Majevica
Prvi
lija
17 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Majevica

Majevica


Number of posts : 316
Peпyтaциja : 0
Registration date : 12.07.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyPon 26 Okt - 23:39

Lijep korov na fotografijama. Cool
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyPon 26 Okt - 23:58

A i na tvom avataru. Very Happy
Volis ti taj korov, kladim se, vise nego ijednu ekstra uradjenu cvijetnu aleju. Smile
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyUto 27 Okt - 0:03

Mr. Majevica ::
Shocked Nije valjda dotle doshlo ? Ajde bona, kad sam ja prezivio ,,ambroziju,, i ti cesh sinuse.... Laughing
Ja vec prezivljavam i nije mi nimalo zabavno, jer ja bih da zivim, a ne prezivljavam. Wink
A, ima i jedna izreka koja kaze da i svezan cuko zivi, treba uzivati. Smile
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyČet 29 Okt - 0:25

lija ::
Pitanje za loparca-98:
Ima li kakva ljekovita biljka koja lijeci sinuse (bolove iznad nosa, obrva i sljepocnica)?

P.S. Ako loparac-98 ovo ne procita i ne nadje tu ljekovitu travku, ostacete bez lije. Smile
Evo odgovora do duše sa malim zakašnjenjem.
Većina disajnih biljaka ili plućnih kako ih ja zovem, pomažu za ublažavanje i sinusnih tegoba. Neki travari preporučuju kamilicu (inhaliranje) više puta dnevno dok se sinusi ne pročepe. Jedan recept kaže da se uzme šaka dvije morske soli (ona je krupna u zrnu), ugrije da bude topla i stavi u platnenu vrećicu, koja se stavlja iznad nosa na čelo kao obloga i drži dok se ne ohladi. Zatim ponovo ugrijati tu istu so i postupak češće ponavljati do izlečenja. Drugi dobar recept po Pelagiću kaže da uzmeš korijena Rena ili Hrena (Cochlearia armoratia ili C. lapathyfolia) isjeckaš i staviš u vinsko sirće u jednu manju flašicu i povremeno se otvara čep te flašice i udiše isparenje na nos. Evo ti original recept:
LIJEČENJE SINUSA
Uzeti korijen rena(cochlearia armoratia) izrendati ga i izručiti u polulitarsku flašu da bude skoro puna.Zatim u ovu flašu do vrha naliti vinsko sirće.Zapušiti flašu i ostaviti je u toploj prostoriji da ekstrahuje 10 dana.Svaki dan je povremeno promućkati.Jeftino a kvalitetno vinsko sirće se pravi na ovaj način:Uzeti 1 litar jeftinog bijelog vina pa ga razblažiti sa 1 litrom čiste vode.U tu smjesu staviti jednu krišku jučerašnjeg hljeba i ostaviti da stoji 7 dana na toplom mjestu,pokriveno krpom.Nakon toga procijediti i dobili smo odlično vinsko sirće.
Terapija traje najviše do 5 dana.Svaki sat preko grlića ove flaše mirisati «gas» po 5 minuta,a uveče uzeti dio ove tekućine i u nju umočiti krpu koju staviti na potiljak i čelo između očiju kao oblog.Oblogu držati cijelu noć i spavati bez jastuka kako nam ne bi tekućina sa čela dospjela u oči.Ovako ponavljati svaki dan i svako veče,sve dok sinusi sasvim ne prođu.Izjutra po skidanju obloge,oprati čelo i vrat mlakom vodom i ne izlaziti iz stana.Za liječenje ove opake bolesti najbolje je uzeti slobodne dane ili bolovanje.Bolest treba da prođe za 5 dana.
Tu je i moj Majevički plućni čaj zahvaljujući kome sam zaboravio za sinusne tegobe. Pomoće ti dosta i žvakanje i sisanje soka od Smrekovih bobica (Juniperus communis) koje se upravo sada beru. Odaberi nešto i uspjećeš.

Laughing Laughing Laughing
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyČet 29 Okt - 22:16

HVALA TI PUNO, PUNO! Recepti su malo neizvodljivi po propisu kad se radi, ali pokusacu s ovim od rena, mada je to neizvodljivo svaki sat. Inace sam primijetila da ren sprecava prehladu (djeluje slicno bijelom luku) i kad ga samo na vrhu kascice pojedem, sinusi odmah reaguju-prvo prodje bol do mozga cini mi se, a onda nos pocne normalno da udise vazduh.
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyPet 30 Okt - 11:59

Ren je stari neprevaziđeni narodni "Birlijek" koji se većinom koristi za vanjsku upotrebu, najčešće kod reumatskih bolova. Moćno je sredstvo za uništavanje mikroba i virusa, koristi se jako obazrivo i za unutrašnju upotrebu, ali zašto previše rizikovati jer je zaista prejak. Stare domaćice i njihova zimnica ili turšija koja se nikad nije kvarila, čak i u ljetnim mjesecima, sadrži tajnu koja se zove Hren. Međutim moderna prehrambena industrija nas truje sa raznim aditivima i kancerogenim vještačkim konzervansima umjesto da pribjegne starim vjekovnim provjerenim receptima naših pra,pra,pra...
Very Happy Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyPet 30 Okt - 22:30

E, za ovu "bakinu tajnu" nisam znala. Vrlo mudro.
Nazad na vrh Ići dole
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyNed 1 Nov - 12:32

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 1005981

Smokva
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyPon 9 Nov - 22:20

Mare. Ovo mora da je tvoja Smokva (Ficus carica) ili bolje rečeno Smokvica. Moraš je dobro uzimiti (zaštititi) da ne nazebe, ako želiš da izraste u finu , mladu i plodonosnu.....voćku.
Very Happy Very Happy Very Happy
P.S. Sok iz mladih listova smokve vrlo efikasno skida bradavice po rukama tj. uništava papilo viruse, ako se iste tretiraju njime nekoliko puta.
Cool Cool Cool
Nazad na vrh Ići dole
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyUto 10 Nov - 21:33

Ovo je ono što je ostalo od smokve koju je moj pra pra pra pradjed ili moj kurđel donjeo iz Vidina u kojem je robovao za turskog vakta .Bilo je nekad i maleno stablo ali od njega ostade samo suvarak , sad jedva da ima pokoji izdanak ali ipak se sa nje ubere svake godine par plodova .
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Kantarion žuti !!!   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyUto 8 Dec - 16:39

Vjerovali ili ne, na našoj prelijepoj planini Njenom veličanstvu Majevici raste nekoliko vrsta lijeka Božijeg, zvanog Kantarion ili kantarija, koju narod od milja zove Trava Presvete Bogorodice lat. Hypericum perforatum. I to onih najljepših i najljekovitijih. Njima u čast posvetio sam ovaj svoj foto video. Uživajte i ŽIVJELI !!!
https://www.youtube.com/watch?v=hbQnBV-fBA4
Very Happy Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptySre 9 Dec - 11:43

cheers super fotke, a i video je odlichan !
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptySre 9 Dec - 14:25

Mnogo ti hvala na riječima podrške. S obzirom da su to moji mali prvenci, ne treba mi ni zamjeriti. Da znam ovaj engleski kao ruski, gdje bi mi bio kraj. Ali mi Majevičani imamo neki urođeni talenat da se snađemo u novonastalim situacijama, oslanjajući se samo na razum i zdravu logiku. Biće toga još, samo da se otisnem na našu planinu.
Very Happy Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
stecak




Number of posts : 72
Location : tu u blizini
Peпyтaциja : 0
Registration date : 15.01.2010

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptySub 20 Mar - 20:46

Evo ovo ne znam kako se zove al sam savjetovao zeni da donesem iz majevicke sume i
da ne kupuje u cvjecari cvijece..ove liske ..isto kao u cvjecari,Nesto mi pade na pamet
kupuje paprat a nase sume pune paprati.Takodje isto zanimljive treve koje su nama
kao korov recimo cicak i kopriva(zara)a negdje toga nema.Cak sta vise i imaju
svoje posebnosti žare i priljepljuju se Smile
Evo par slika o biljkama koje danas snimi.

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Bjbpua
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 X6kv4
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 10pppnc
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Vf8d9g
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Seva08
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 1zz6s79
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 3525f8j
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 2ln8f1h
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 2qvrwjp
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptySub 20 Mar - 21:45

Prva i druga slika ti je Kozlac (Arum maculatum) oprez s njim otrovan ali se opet koristi i treba znati s njim. Treća je ljekoviti plućnjak (Pulmonaria officinalis), četvrta mislim da je ljekoviti Lopuh (Pethasytes off.) ako si ga našao pored rijeke dobar za pranje i rast kose, Peta i šesta ljek. čičak, sedma češljuga (Dipsacus lacinatus) podiže pritisak i osma ljekovita Iva
Very Happy Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
stecak




Number of posts : 72
Location : tu u blizini
Peпyтaциja : 0
Registration date : 15.01.2010

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptySub 20 Mar - 22:23

loparac-98 ::
Prva i druga slika ti je Kozlac (Arum maculatum) oprez s njim otrovan ali se opet koristi i treba znati s njim. Treća je ljekoviti plućnjak (Pulmonaria officinalis), četvrta mislim da je ljekoviti Lopuh (Pethasytes off.) ako si ga našao pored rijeke dobar za pranje i rast kose, Peta i šesta ljek. čičak, sedma češljuga (Dipsacus lacinatus) podiže pritisak i osma ljekovita Iva
Very Happy Very Happy Very Happy

Svaka cast @loparac-98...
Cuj prva otrovna a ona mi na oko najljepsa Shocked
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptySub 20 Mar - 23:17

Pa jest na oko lijep i privlačan. Mislim da ga zovu i sirotinjski krompir, jer se koristi podzemni podanak koji kad se termički obradi gubi otrovnost. Inače je poznat i pod imenom Zmijino grožđe zbog grozdasti crvenih plodova koji su opasni. Operi dobro ruke ako ga bereš. Ja ne petljam s njim.
Very Happy Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptySre 31 Mar - 1:07

loparac-98 ::
Mr. Majevica ::
Repushina :
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 2350733840101448830S425x425Q85
To je Repušina ili Lopuh Petasithes officinalis koja raste u velikom mnoštvu pored vode,naročito tekuće. Nije otrovna i koristi se najčešće za jačanje korijena kose i suzbijanje peruti. Ubrati 3-4 čiste i zdrave mlade liske a kad cvjeta s proljeća može i po koji cvijet sa drškom. Preliti sa litrom ključale vode, poklopiti i ostaviti da se hladi sat vremena. Posle pranja kose omiljenim vašim šamponom zadnje ispiranje uzeti taj čaj od Lopuha i isprati kosu.
Danas se prijatno iznenadih kad na našoj Majevici nađoh i vrstu Bijelog lopuha Petasithes albus kojeg do sada nisam susretao na našem terenu. Ko nebi ovjekovječio ovakvu ljepotu.
bounce cheers bounce
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 18208592
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 61302018
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 85848531
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Plava ljubičica (Viola odorata)   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyČet 1 Apr - 10:14

Viola odorata u igri svjetlosti i fotoaparata.
Very Happy Very Happy Very Happy
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 26020674
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 66006374
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 51466483
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 18648883
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 19670950
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 10320430
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 43487076
Nazad na vrh Ići dole
stecak




Number of posts : 72
Location : tu u blizini
Peпyтaциja : 0
Registration date : 15.01.2010

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyNed 4 Apr - 19:27

Mozel mi neko reci kakva je ovo vrsta "trave" Smile
Supruga stavila u vazu a ne znamo sta je u stvari i kojeg je naziva al u svakom slucaju svidja mi se..
Mislim da se moze naci na obroncima Majevice il je ipak ravnicarska biljka?Ma ne znam nisam se
susretao u prirodi sa istim a porijekla je iz nasih krajeva...

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 16m9l36
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 2946zq8
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 245g8ys
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyPon 5 Apr - 0:37

Teško se može sad zaključiti o kojoj se biljci radi. Da li su bili na vrhu mali žuti cvjetići, kad ste je ubrali ? Gdje ste je tačno ubrali (Kraj puta, ivica šume ili sredina livade). Ovako na prvi pogled podsjeća me na jednu ljekovitu (Solidago sp.) a istovremeno na neku vrstu trava (graminae) od kojih su mnoge otrovne.
Very Happy Very Happy Very Happy
Solidago juncea
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Solidagojuncea5
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyPon 5 Apr - 20:19

cheers Vidim ljubichice su majevichke sunny
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Pitoma Cigorija (Cichorium endivia)   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyPon 5 Apr - 21:05

Kad je s apetitom jedu bogati Švajcarci, zašto ne bismo i mi. Trošim je već desetak godina, a sjeme sam nabavio iz CH. Radi se o pitomoj Cigoriji ili vodopiji, višnjev regrad, vodoplav, golica, gologuza, divlja lo cika, želtenica, žucanica, jandrešica, kažiput, konjska trava, modrica, plavo cvet, plavulja, podrožnik, radic, suncevo cvece, cigura, cilkorija, cikora, san toga, šurlin. ženetrga, konjogriz itd.
Ukrštala se izgleda sa našom divljom vrstom Cichorium intybus pa je nastala ovakva Majevička ljepotica, koja ne traži nikakvu njegu. Cvjetovi su potpuno isti kao u divlje vrste:

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Cigura
A salata je ovakva:
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Copy1ofimg0021
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0018gu
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0019xt
Lekovito delovanje: konjogriz ili divlji radic cisti i jaca želudac, popravlja probavu, odvaja prekomernu žuc, cisti jetru, bubrege i slezenu, leci žuticu i anemiju. Više se koristi u narodnoj nego u naucnoj medicini kao neotrovna gorka droga za lecenje organa za varenje, pre svega, za pojacavanje apetita, za jacanje želuca, bolje varenje hrane, za obilnije lucenje mokrace i žuci i dr. "Frankova cigura", dodatak kafi i "sirotinjska ili ratna kafa" je ispržen i samleven koren oplemenjene vodopije sa krupnim mesnatim korenom bogatim inulinom. Pošto je inulin polisaharid koji hidrolizom daje samo levulozu (fruktozu ili vocni šecer), razumljivo je zašto kod nas u narodnoj medicini ciguru koriste dijabeticari. Ovo je sasvim opravdano, jer sve biljke iz familije glavocika (Compositae), a njih ima vrlo mnogo, umesto skroba kao rezervnu hranu imaju inulin. Prema tome, osobe obolele od šecerne bolesti mogu koristiti sve biljke iz te porodice kao dijetalnu hranu .
Njen kvalitet i ljekovitost ne daju se porediti sa ljekovitošću ovako uzgojene, prskane i đubrene sa svim i svačim.

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 115268-004-FC1A87D5
Very Happy Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyUto 6 Apr - 10:13

Proljećna ljepota Majevice
Very Happy Very Happy Very Happy
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0014yyi
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0015hh
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0016pq
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0017h
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0022m
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0023kn
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0024v
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0027l
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0028za
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0029t
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0030ju
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0031mh
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0032tm
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0034vn
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0036l
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0037uy
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0039aw
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0041zr
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0042d
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0043m
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Proljećna ljepota Majevice...   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptySre 7 Apr - 10:25

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0049kc
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0050d
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0051vs
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0052xj
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0053tp
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0057ja
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0059we
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0060vn
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0062x
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0063e
Very Happy Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyČet 8 Apr - 23:42

cheers Prelijep biljni svijet i fotografije. Svaka cast vrijednom fotografu.

P.S. Loparac, cini mi se da ti je skoro svaka slika mutna na sredini, da ti nije blenda zaprljana, kao da je na njoj ostao otisak prsta, sto se recimo meni u pocetku desavalo i propadne mi serija fotografija zbog nepaznje.
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyPet 9 Apr - 0:26

Nemam baš oštar vid kao nekad. Moguće je to, pošto je i djeca povremeno koriste. Gledaću da je sutra očistim, a dotle nek ide i ova serija.
Very Happy Very Happy Very Happy
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Copy1ofimg0001
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Copy1ofimg0002
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Copy1ofimg0003
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Copy1ofimg0009
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Copy1ofimg0010
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0004ou
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0005sv
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0006qm
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0007d
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0008su
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyPet 9 Apr - 15:59

Znaci vocke vec cvjetaju. Te dvije fotografije mi se narocito svidjaju. Stavljaj i ostale kolekcije. Wink
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptySub 10 Apr - 12:07

Srijemoža sa livade u društu jagorčevine i plućnjaka. Hehehe. Možemo ga nazvati Sveto ljekovito trojstvo.
Very Happy Very Happy Very Happy
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0043ug
Stara dženerika u cvatu.
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0031s
Nazad na vrh Ići dole
Tojic

Tojic


Number of posts : 335
Peпyтaциja : 1
Registration date : 21.03.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyNed 11 Apr - 18:45

Još malo srijemože

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Dsc3891v

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Dsc3890f
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptySre 14 Apr - 18:18

Danas posle kiše, da se primijetiti da biljke tuguju za suncem. Hehehe. Maslačci izgledaju ko pokisle kokoši.
flower flower flower
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0098v
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0100r
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0101h
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0102g
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0103n
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0104qz
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0105a
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0106rz
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0110nu
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0116rn
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyNed 18 Apr - 17:52

Danas sam časkom skoknuo u Srijemožu. Sve ovo što vidite završilo je u mojim kesama. Hehehe.
Very Happy Very Happy Very Happy
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0027bx
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0028pmx
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0029m
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0030zu
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyPon 19 Apr - 10:22

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0071xa
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0072k
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0073yu
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0075k
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0076zt
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0077s
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0078b
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0079m
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0080u
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0081k
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0082sbi
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0083m
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0084ey
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0085yg
Very Happy Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptySre 21 Apr - 0:30

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Zelje

Лопарац ? Laughing
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptySre 21 Apr - 0:59

Sa Zeljem koji pirpada rodu Rumex zajedno sa Štavoljem se ne smije pretjerivati, tj. jesti ga svaki dan više puta, zbog sadržaja soli oksalne kiseline. koja se taloži u zglobovima i izaziva bolnu kostobolju. Dva do tri puta sedmično i neboj se.

Very Happy Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyČet 22 Apr - 21:29

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0086eh
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0087zd
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0088q
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0089ei
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0090o
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0091vg
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0092rf
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0094m
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0096n
Very Happy Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Još ljepote Majevičkog proljeća !!!   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyPon 26 Apr - 13:45

Fotosi su originalni i svima dostupni na upotrebu i korištenje, bez ikakvih ograničenja i limita. Ako nekoga interesuje o kojoj je biljci riječ, neka slobodno pita. ŽIVJELI !!!
Very Happy Very Happy Very Happy

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Artemisiaabrotanum
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Artemisiaabrotanum2
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0016ol
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0017pd
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0018zk
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0019bj
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0020ady
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0021fh
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0023zw
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0024zn
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyPon 26 Apr - 23:35

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0027g
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0029mz
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0030uu
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0031hg
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0032y
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0033mx
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0034y
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0035yh
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0036s
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0037y
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0039xf
flower flower flower
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptySre 28 Apr - 21:25

Evo još malo ISKONSKE ljepote sa naše Majevice.
flower flower flower
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0053t
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0057zt
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0060r
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0075jq
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0076tb
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0077cq
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0082y
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0088vm
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Img0090zh
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyNed 2 Maj - 20:37

Један од ових цвјетића је ,,Бели Раде,,

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Belirade flower
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyNed 2 Maj - 20:43

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Maslachak2

Овај маслачак је са фулл опремом.....
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Maslachak1
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyNed 2 Maj - 20:45

Орахове ресе...

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Orahoverese1

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Orahoverese2
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyNed 30 Maj - 17:47

rosa salvahe или по нашки дивља ружа Laughing

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Rosasalvahe
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyČet 5 Avg - 10:25

На Мајевици имамо и зачине, као што је мирођија нпр.

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Mirodjija98

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Mirodjija3

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Mirodjija95
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyPon 4 Okt - 23:10

loparac-98 ::
Mr. Majevica ::
Shta je ovo ?

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 2947626370101448830S200x200Q85

A koji je ovo cvijetic ? :

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 2217790560101448830S425x425Q85
Prva biljka ti je poznati diuretik takozvani Ljoskavac lat.Physalis alkekengi.Spada u familiju Solonaceae u koju spada i crveni paradajz.Koriste se mali plodovi biljke i to kad pocrvene. Oslobađa pijesak i kamen iz urogenitalnog sistema ako se svakodnevno pojede prije jela po dvadesetak ovih jestivih bobica. Uz njih treba piti i čaj od bobica i još nekih ljekovitih biljaka. Raste na ivicama šuma. Narod pogrešno smatra da je ova zlatna biljka otrovna pa je čak negdje i pogrešno zovu zmijine jagode,zmijsko grožđe i dr.
A druga biljka ti je čuveni Šafran lat.Crocus sativus koja je kod nas vrlo rijetka i trebalo bi je zaštiti.U Španiji i drugim mediteranskim zemljama vještački ga uzgajaju zbog skupocijenog začina koji se pravi od žigova tučka ove biljke, za koju se smatra da posjeduje afrodizijačka svojstva. Kilogram ovog začina vrijedi čitavo bogatstvo. A sve se ručno radi i veoma je naporno izdvajati končaste žigove tučka iz cvjetova, pa to kvalitetno osušiti itd. Obadvije biljke rastu i kod nas i trebalo bi ih zaštititi od istrebl
jenja.
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Picture002tp
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Picture003lv
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Picture004kv
Pametan čova pa Ljoskavca uz svoju kuću gaji.
Very Happy Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Marko229




Number of posts : 3
Peпyтaциja : 0
Registration date : 08.10.2010

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyPet 8 Okt - 17:20


Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Dscn1478b

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Dscn1484b[/quote]


Kako se zovu ove biljke? hitno je
Zna li tko
Smile
Nazad na vrh Ići dole
Marko229




Number of posts : 3
Peпyтaциja : 0
Registration date : 08.10.2010

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyPet 8 Okt - 17:24


Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Dscn1488y


Zna li tko ime ove biljke????
Nazad na vrh Ići dole
Marko229




Number of posts : 3
Peпyтaциja : 0
Registration date : 08.10.2010

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyPet 8 Okt - 17:26

Mr. Majevica ::
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Dscn1493w

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Dscn1494f

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Dscn1510j


Zna li tko imena ovih biljaka???? HITNO JE
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyPet 8 Okt - 20:14

Marko229 ::

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Dscn1478b

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Dscn1484b


Kako se zovu ove biljke? hitno je
Zna li tko
Smile [/quote]
Pogledaj ovaj moj video pa zaključi sam. Hehehe. Mislim da se radi o njemu tj. Potočnjaku ili vrbičici (Lythrum salicaria) ili o nekom njegovom u svakom slučaju ljekovitom varijetetu.

Ova dole druga je Resnik ili Dušanovo perje (Eupathorium canabinum)

flower flower flower
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 EmptyPet 8 Okt - 21:04

Marko229 ::
Mr. Majevica ::
Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Dscn1493w

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Dscn1494f

Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Dscn1510j


Zna li tko imena ovih biljaka???? HITNO JE
Ova prva žuta je pretpostavljam Zvjezdan žuti (Lotus carnicalotus) vrsta divlje djeteline sa žutim cvjetićima.
A za pravim nazivima donje dvije iskreno rečeno i ja tragam već duže vremena. Dobro su mi poznate i ima ih dosta na Majevici.
flower flower flower
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Trava i cvijece na Majevici   Trava i cvijece na Majevici - Page 3 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Trava i cvijece na Majevici
Nazad na vrh 
Strana 3 od 4Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
 Similar topics
-
» Pasja trava !!!
» Pod glogovcom zutan trava

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Мајевица и српска мјеста :: Majeвичкe вpлeти-
Skoči na: