MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Majevicka sijela

Ići dole 
+2
wolfenstein
lija
6 posters
AutorPoruka
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Majevicka sijela Empty
PočaljiNaslov: Majevicka sijela   Majevicka sijela EmptyPon 11 Feb - 14:24

Ko bi nam opisao kako je nekad izgledalo sijelo? Ja sam te price slusala od djeda i babe, znam samo da su se iskupljali negdje kod necije kuce ili ducana ili tzv. citaonice i doma omladine, pa se tu igralo, pjevalo, recitovalo, i glumilo. Moj djed je bio medju glavnim glumcima, baba o tim sijelima prica sa zestokim odusevljenjem.
Voljela bih da cujem price koje ste vi culi ili dozivjeli.
Nazad na vrh Ići dole
wolfenstein

wolfenstein


Number of posts : 359
Location : Velika Srbija
Peпyтaциja : 0
Registration date : 16.02.2008

Majevicka sijela Empty
PočaljiNaslov: Re: Majevicka sijela   Majevicka sijela EmptyČet 28 Feb - 12:46

Secam se kao dete da je pre kod nekog domacina se okupe da komusaju kukuruz,i muski i zene i deca.
Kada se posao obavi,onda muski ili igraju prstena ili sede uz meze i majevicki snaps i cefe,a kad se malo zagriju onda pocne pesma u troje ili vise .
Zene bi se uhvatile preslica i prele,slusale muske a onda bi i one zapevale.
Nama deci daju orasa i secera, a mi sretni ko da si nam dao danas milku cokoladu.
To su bila sretna vremena.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Majevicka sijela Empty
PočaljiNaslov: Re: Majevicka sijela   Majevicka sijela EmptyČet 28 Feb - 13:47

wolfenstein ::
Nama deci daju orasa i secera, a mi sretni ko da si nam dao danas milku cokoladu.
To su bila sretna vremena.

Ja prosle godine uzmem sinu "playstation-2" do tad je koristio "X-BOX" za igrice... veli ti on meni... sto mi nisi uzeo "playstation-3" na ovome se veli nema sta vise igrati Very Happy
A meni kad bi neko donio ploku secera sto ti kazes, u ono vreme, koda mi je neznam sta dao Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
wolfenstein

wolfenstein


Number of posts : 359
Location : Velika Srbija
Peпyтaциja : 0
Registration date : 16.02.2008

Majevicka sijela Empty
PočaljiNaslov: Re: Majevicka sijela   Majevicka sijela EmptyPet 29 Feb - 11:44

Djeci netreba nikad sve dati,neka ostanu malo necega zeljna.
Mi smo ih i pokvarili,ko velimo ako mi nismo imali neka imaju oni pa daj sve redom.
Ja mom sinu kupio pusku sa laserom i nekim metcima i svetlima,a ja od grana pravio pistolje i puske, zrnke pasulja mi bile vojnici,kutija sibice i kresa kao tenk, i da ne nabrajam dalje,a bio sam sretniji i zadovoljniji od sve ove nase dece danas.
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Majevicka sijela Empty
PočaljiNaslov: Re: Majevicka sijela   Majevicka sijela EmptyČet 5 Jun - 11:56

wolfenstein ::
Secam se kao dete da je pre kod nekog domacina se okupe da komusaju kukuruz,i muski i zene i deca.
Kada se posao obavi,onda muski ili igraju prstena ili sede uz meze i majevicki snaps i cefe,a kad se malo zagriju onda pocne pesma u troje ili vise .
Zene bi se uhvatile preslica i prele,slusale muske a onda bi i one zapevale.
Nama deci daju orasa i secera, a mi sretni ko da si nam dao danas milku cokoladu.
To su bila sretna vremena.
Ja prvi put cujem ovaj, pretpostavljam majevicki izraz -"komusati" kukuruz.
Ja znam da se to zvalo ljustanje. I kao kroz nejasan san se jedva sjecam jedne takve prilike, ali se nesto ne sjecam da je bilo i preslica nego su svi bili zaposleni kukuruzom. Ali, to nije isto sto i sijelo. Sijelo je imalo zabavnu svrhu, mozda je licilo na neku priredbu, npr. moj djed je bio glumac na sijelu, gdje se izvodila neka predstava.
Nazad na vrh Ići dole
Slavuj

Slavuj


Number of posts : 123
Peпyтaциja : 0
Registration date : 12.03.2008

Majevicka sijela Empty
PočaljiNaslov: Re: Majevicka sijela   Majevicka sijela EmptyČet 5 Jun - 12:15

Navecer u zimskim dugim nocima, komsije bi se okupljale kod jednog od nas. Znao se raspored kad je kod koga sijelo. Zene su inace u tim nocima vezle, plele, vunu prele i sl. dok bi muskarci dio noci provodili u razgovoru uz pice i meze. Ostatak noci bi prosao u narodnoj igri "prstenu". Kod mene je bar tako bilo, dok su drugim selima upravo komusali kukuruz u zimskim nocima. Mi smo kukuruz brali na njivi i kuci smo ga dovlacili u pleterima (kola sa stranicama) i volovima. Tako smo bili postedjeni zimskog rada i imali vise vremena za sebe.
Sijela vise nema! Danas se moras kod svakog najavit telefonom pa makar ti to bi i najrodjeniji.
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Majevicka sijela Empty
PočaljiNaslov: Re: Majevicka sijela   Majevicka sijela EmptyČet 5 Jun - 13:09

To su sijela koja su bila privatna-uza drustvanca koja su se druzila po kucama. A, bila su kako sam ja iz prica shvatila i "javna" seoska sijela koja su bila masovna.
Nazad na vrh Ići dole
ZOROO2505




Number of posts : 1
Location : BOSTON USA
Peпyтaциja : 0
Registration date : 15.08.2009

Majevicka sijela Empty
PočaljiNaslov: Re: Majevicka sijela   Majevicka sijela EmptyNed 16 Avg - 1:11

Rado se sjecam poseta djedu u Bogdanovicima.Sijela su se odrzavala tokom citave godine.Bilo je i pica i pesme i sale i zadjevanja i sportskih nadmetanja i predje vune i komusanja kukuruza svega je bilo.Bila su to vremena gdje se duhovno zdravlje vise cijenilo od materijalnih stvari.Vrijeme gdje je postenje bilo iznad svega,vrieme gdje se glava porodice(najstariji clan)slusao bez pogovora.Bilo je to vrijeme moba kada su svi pomagali sve.Bilo je to vrijeme kada nisi nikad bio sam i kad se znao red.Bio je to vrijeme koje danasnjim generacijama niti mozes opisati niti docarati miris tog vremene.Moj neki licni stav je da sto manje tradicije ostaje u nama sve smo vise otudjeniji jedni od drugih i samim time nesrecniji.
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Majevicka sijela Empty
PočaljiNaslov: Re: Majevicka sijela   Majevicka sijela EmptyNed 16 Avg - 8:28

U pravu si ZOROO ,ovima danashnjim generacijama je dzaba prichati ! Bila su to vremena .....
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
D4




Number of posts : 742
Peпyтaциja : 0
Registration date : 11.02.2008

Majevicka sijela Empty
PočaljiNaslov: Re: Majevicka sijela   Majevicka sijela EmptyPet 21 Avg - 21:44

ZOROO2505 ::
Rado se sjecam poseta djedu u Bogdanovicima.Sijela su se odrzavala tokom citave godine.Bilo je i pica i pesme i sale i zadjevanja i sportskih nadmetanja i predje vune i komusanja kukuruza svega je bilo.Bila su to vremena gdje se duhovno zdravlje vise cijenilo od materijalnih stvari.Vrijeme gdje je postenje bilo iznad svega,vrieme gdje se glava porodice(najstariji clan)slusao bez pogovora.Bilo je to vrijeme moba kada su svi pomagali sve.Bilo je to vrijeme kada nisi nikad bio sam i kad se znao red.Bio je to vrijeme koje danasnjim generacijama niti mozes opisati niti docarati miris tog vremene.Moj neki licni stav je da sto manje tradicije ostaje u nama sve smo vise otudjeniji jedni od drugih i samim time nesrecniji.


Svaka cast Zoroo nista nisi propustila.! Vjerovatno si imala priliku uzivati u svemu tome..
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Majevicka sijela Empty
PočaljiNaslov: Re: Majevicka sijela   Majevicka sijela Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Majevicka sijela
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Majevicka bb
» Majevicka pripovijedanja
» Majevicka pjesma utroje .
» Obiljezen dan kada je osnovana 3. Majevicka brigada

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Мајевица и српска мјеста :: Cjeћaњa-
Skoči na: