MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Obicaji vezani za razna vjerovanja

Ići dole 
+2
Mare
lija
6 posters
AutorPoruka
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Obicaji vezani za razna vjerovanja Empty
PočaljiNaslov: Obicaji vezani za razna vjerovanja   Obicaji vezani za razna vjerovanja EmptyČet 6 Mar - 13:19

Nalezanje kvocke IIoII
Kad domacica hoce da naleze kvocku, stavlja uvijek neparan broj jaja, koja prethodno izbroji i donese u sitki (ovo je mozda slucajno tako radila moja baba, a mozda zbog neceg kao tako treba). Posto stavi jaja na gnijezdo (to je prije najcesce bila drvena kutija sa slamom ili plasticna gajba, a moze i drvena), stavi i kvocku na njih i prekrsti se. Da bi kvocka lezala na jajima, onda domacica sjedne na zemlju i uhvati se rukama za palce na nogama. Laughing Laughing Laughing Sjetila sam se kad sam ovo i ja s babom radila sa velikim zadovoljstvom, pa ne mogu da dodjem sebi od smijeha.
Za 21 dan eto pilica. Ako neko jaje ostane pa se muca, to je mucak koji se baca, a ako pukne, smrdi ko malo sta. Obicno nastane ako kvocka neko jaje nije dovoljno grijala, ili je bilo staro. Inace, zanimljivo je vidjeti kako kvocka mijesa kljunom jaja ispod sebe da bi se sva ravnomjerno grijala. Very Happy
Da bi pilici bili dobri, ne nalijeze se kvocka u jednom periodu, malo kasnije mozda kad cvjeta lipa, ne sjecam se tacno, ali, ako se kvocka raskvocala IIoII moze i tad, ali se pilici kad se izlegu da bi opstali kade i imaju neko posebno ime. Ne sjecam se kako je to tacno islo, ali mi se cini da se u sitku stavi cvijet od zove lili lipe i zapali i prenese preko pilica. Mozda sam "lupila" glupost, jedva se sjecam kad sam to kao dijete gledala, ali nesto je u tom fazonu, a nisam u mogucnosti da pitam babu. Mislim da vise tog obicaja nema i vjerovatno je to neka vrsta ostatka od paganskih obicaja.
Kaze se da je kvocka izlegla ili izvela pilice. Najbolje je kad se iznenada jednog dana kokos, koju je navodno odnio jastreb, odnekud pojavi sa brigadom malih pilica. Laughing
Ja sam jednom kod babe nasla u ogradi tajno gnijezdo sa 37 jaja, ali na njima nije sjedila kvocka, nego su kokosi tu tajno nosile jaja.


Poslednji izmenio lija dana Pon 10 Mar - 12:33, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Obicaji vezani za razna vjerovanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za razna vjerovanja   Obicaji vezani za razna vjerovanja EmptyPet 7 Mar - 9:17

Mare dijete , kaze meni baba raskvocala se kokos ona graorka ide donosi jaja iz podruma da je nalezemo .
A meni k'o da je samar opalila . Psujem ja muvu u duvaru , al sta ces moram , baba kad potkaci prutinom odbi ledja.
Donesem ja karton jaja baba njih uzme i ubaci u neku staru shubaru i ja moram iz shubare svako jaje da uzmem i da proturim kroz nogavicu od nekih starih djedovih dugih gaca i stavim u gnijezdo , to radi toga da ne bude muchkova .
Ali sve je to jos dobro , tek kad se pilichi izlegu nastaje problem . Cuvaj od jastreba , cuvaj od machke cuvaj da ih vrana ne pokupi chuvaj da ih lopta ne satare.
Al smo skontali jednu foru shto se tiche chuvanja pilica . Kad kvocki i pilichima prijeti neka opasnost , kvocka se oglasi na specifican nacin nalik rezanju i pilichi na taj njen znak se odmah umire ili ako su blizu kvochke sakriju pod njene skute .
Da bismo lakshe chuvali piliche morali smo da nauchimo da oponashamo taj njen glas i poshlo nam je za rukom , al smo zato lichili na budale kvocajuchi oko kuce .
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Obicaji vezani za razna vjerovanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za razna vjerovanja   Obicaji vezani za razna vjerovanja EmptyPet 7 Mar - 11:07

Nisam znala za obicaj s nogavicom.
Hahahahaha, znam taj zvuk, ali meni je licio vise na trubu. Da kvocka ne bi isla daleko i pilice izlagala opasnosti, moja baba nju fino ukoljenci poduzom spagicom za nogu i zaveze za tunju Very Happy ili sljivu, pa se pilici razmile oko nje, ali ne idu daleko. Kvocka ima specijalan nacin i na koji ih doziva da jedu, a kako je samo velikodusna, nece da ona pojede hranu nego je ostavi pilicima.

Ja sam obozavala golovrate kokosi, a crnu kvocku sam zvala Holandjanka, po uzoru na crnu kravu. Laughing Laughing
Kokosi su mi bile omiljene zivotinje, zapravo ostala mi je ta zelja da imam 111 ukrasnih kokosi, ali je vec izvjesno da od toga nema nista.
Kad sam bila mala, svaki put kad me odvedu u goste, posebno kod babe i djeda, oni meni odmah poklone cvrku ili dzudzu (one male ukrasne koke) pile, pijetla ili kokos koju ja izsaberem. Onda nastaju problemi, ako dodjem autobusom s majkom, kako to ponijeti, ali ja kukam-hocu da svisnem i ne prestajem dok ih ne spakuju u torbu da nosim, a majka se u busu samo preznojava od muke i sramote, ako se pijetao oglasi. IIoII IIoII
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Obicaji vezani za razna vjerovanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za razna vjerovanja   Obicaji vezani za razna vjerovanja EmptyPet 7 Mar - 11:10

Ne rekoh za ovaj obicaj: Poklanjanje pileta
Kad se rodi beba prije su joj obavezno na babine donosili i pile: ako je djecak-koku, a ako je djevojcica-pjetlica, da bi imali mnogo djevojaka i momaka, kad porastu. IIoII IIoII
Nazad na vrh Ići dole
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Obicaji vezani za razna vjerovanja Empty
PočaljiNaslov: Hljeb.   Obicaji vezani za razna vjerovanja EmptyPet 7 Mar - 11:22

U rijechniku mog pokojnog djeda pojam hljeb se odnosio na sve zhitarice , dok je bijeli nama poznati hljeb zvao "somun" a proju "prova".
Prilikom sjechenja hljeba uvjek se hljeb osloni na srce i pridrzhava lijevom rukom , dok se drzeci noz u desnoj ruci odsjecahu krishke prema sebi . Hljeb se nikad ne smije drzati naopako okrenut , da ne bi ljetina naopako okrenula , chak i kad se nosi na njivu ruchak , vodi se rachuna da hljeb u korpi pravilno stoji .
Ako ti iz usta ispadne zalogaj hljeba , smatra se da je neko u bliskoj familiji ko tad nije za trpezom mnogo ogladnio .
Hljeb se nikad ne baca , ako se ne pojede u kuci , daje se stoci da ga pojede .
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Obicaji vezani za razna vjerovanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za razna vjerovanja   Obicaji vezani za razna vjerovanja EmptyPet 7 Mar - 11:25

A ja sam cula za vjerovanje, ako je hljeb okrenut naopako, da ce biti svadje u kuci.
Ja ga jednom slucajno tako ostavila, kad baba zagalami.
Cini mi se da isto vazi za noz da se ne smije ostaviti ivicom koja reze nagore, a to jos vazi i kad se stavi obuca na sto.
Nazad na vrh Ići dole
wolfenstein

wolfenstein


Number of posts : 359
Location : Velika Srbija
Peпyтaциja : 0
Registration date : 16.02.2008

Obicaji vezani za razna vjerovanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za razna vjerovanja   Obicaji vezani za razna vjerovanja EmptySub 8 Mar - 15:48

Ja sam cuo da nevalja sjekiru na drvnjaku ostavljati. drvosjecha
Nazad na vrh Ići dole
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Obicaji vezani za razna vjerovanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za razna vjerovanja   Obicaji vezani za razna vjerovanja EmptyNed 10 Maj - 20:12

Ova nam je tema totalno zapostavljena .
Pomenuću jedan običaj koga sam se danas sjetio pošto sam čuo kukavicu kako pjeva ili kako naši majevičani kažu "pjevačicu" .
Kad prvi put u godini čuješ pjevačicu ti tri puta izgovori " čujem te , ne vidim te , ne vidio guje svu ljeto", i onda ćeš biti siguran od zmija čitavo ljeto ... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
zabrdjac

zabrdjac


Number of posts : 1399
Location : tu i tamo
Peпyтaциja : 0
Registration date : 23.02.2009

Obicaji vezani za razna vjerovanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za razna vjerovanja   Obicaji vezani za razna vjerovanja EmptyNed 10 Maj - 21:30

wolfestajne, sjekiru ne valja ostavljati na drvnjaku da je neko nebi "lapio"

a za ovu kukavicu mare nisam znao
Nazad na vrh Ići dole
Sanja Turgulja




Number of posts : 40
Age : 48
Location : Kovacica Cviljevina
Peпyтaциja : 0
Registration date : 05.05.2009

Obicaji vezani za razna vjerovanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za razna vjerovanja   Obicaji vezani za razna vjerovanja EmptyPon 11 Maj - 0:38

somun, pogacha,prova i ljeb. Znate ono ljebac ti se ogadio;)))
Nazad na vrh Ići dole
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Obicaji vezani za razna vjerovanja Empty
PočaljiNaslov: Kumstvo .   Obicaji vezani za razna vjerovanja EmptyNed 13 Sep - 21:49

Kad se neko okumljuje , kumi se ovim riječima :
"Kumim te Bogom , časnim Krstom i svetim Jovanom ! , kumim tebe za (sebe , sina ili brata ) , i svu tvoju čeljad i tvoj rod !". Kumljeni drži desnu ruku na prsima , pokloni se i odgovara : "Kume , primam kumstvo Boga i svetog Jovana !" .
A onda neko treći prisutan oglasi :"Hvala domaćine Bog ti dao , on ti poklonio , da ti bude sretno kumstvo , napredno , temeljito i nepromjenito i među braćom ne ogovarano !".
Odbijanje kumstva je veliki grijeh "kumstvo se ne odbija ".
Smatra se da je Kum zaslužan za napredak porodice , kumu se iznosila najbolja trpeza , ostavljalo mjesto dolibaše , sa kumom se lomi krsni hljeb za slavu .
Kumovo se sve poštuje (poštiva) , kum se ljubi u ruku i "kumovskoj se ogradi Bog naziva ".
Kad se kumu diže zdravica govori se "sretno ti mjesto kume ".
Postoji "kršteno kumstvo" i "vjenčano kumstvo " , mada naša tradicija nalaže da je kum jedan i da on i krštava i vjenčava , veoma su česta takzvana "spletena kumstva" , gdje jedna porodica kumuje drugoj i po 200 godina ..
Nekada je postojalo i "šišano kumstvo " .
Kumova slama .
Prema narodnom predanju , kao opomena da je uvrijediti kuma najveći grijeh , nastao je i mliječni put , iliti u narodu poznatiji kao kumova slama . Naime nekada davno kum je od kuma ukrao naramak slame i biježeći svovoj kući slama mu se rasipala i za njim ostavljala nečasni trag . Ljut na čovjeka što je opoganio kumstvo , Bog je taj sramni čin preslikao na nebo , kao vječnu opomenu na strašni grijeh ..
Nazad na vrh Ići dole
lija

lija


Number of posts : 4287
Peпyтaциja : 2
Registration date : 31.01.2008

Obicaji vezani za razna vjerovanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za razna vjerovanja   Obicaji vezani za razna vjerovanja EmptyNed 13 Sep - 23:31

Svaka cast, Mare, ovo si bas lijepo opisao.
Ja do ove godine nisam znala za taj obicaj da se kum kumi, iako sam prije par godina bila kuma drugarici na krstenju, ali tog obicaja nije bilo.
I prilikom tog obicaja nisi spomenuo da se lomi hljeb koji donese novi kum.
Nazad na vrh Ići dole
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Obicaji vezani za razna vjerovanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za razna vjerovanja   Obicaji vezani za razna vjerovanja EmptyNed 27 Sep - 15:30

lija ::
Svaka cast, Mare, ovo si bas lijepo opisao.
Ja do ove godine nisam znala za taj obicaj da se kum kumi, iako sam prije par godina bila kuma drugarici na krstenju, ali tog obicaja nije bilo.
I prilikom tog obicaja nisi spomenuo da se lomi hljeb koji donese novi kum.

'Fala Lijo živa i zdrava ti meni bila , i mnogo zdrave đece izrodila , i sva ti ona zlatnijem kašikama jela !!!
Nazad na vrh Ići dole
smokvica

smokvica


Number of posts : 935
Age : 42
Peпyтaциja : 0
Registration date : 26.03.2009

Obicaji vezani za razna vjerovanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za razna vjerovanja   Obicaji vezani za razna vjerovanja EmptyNed 27 Sep - 21:42

e,lijo ovakav blagoslov vjerujem da nisi nikad dobila Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Obicaji vezani za razna vjerovanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za razna vjerovanja   Obicaji vezani za razna vjerovanja EmptyNed 4 Okt - 15:12

lija ::
Svaka cast, Mare, ovo si bas lijepo opisao.
Ja do ove godine nisam znala za taj obicaj da se kum kumi, iako sam prije par godina bila kuma drugarici na krstenju, ali tog obicaja nije bilo.
I prilikom tog obicaja nisi spomenuo da se lomi hljeb koji donese novi kum.

Za hljeb ne znam ja sam kumio bez hljeba , samo sa ploskom i poklonima .
Najpoznatija kumstva : Miloš Obrenović - Karađorđe Petrović , Tito - Ranković itd .
Nazad na vrh Ići dole
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Obicaji vezani za razna vjerovanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za razna vjerovanja   Obicaji vezani za razna vjerovanja EmptyNed 31 Jan - 22:54

E pa da vam ja kažem kad eto eće stariji Wink .

Ne valja se jesti za stolom pod kapom jer se daje đavolu .
Ne valja se sjediti na ćošku stola za vrijeme jela , onaj ko to radi neće se moć oženit (udati)
Ne valja se rakija sipati lijevom rukom , već samo desnom .
Kad se pohvali nečije zdravlje ili beba , valja se kucnuti u drvo ili pljunuti da ne bude uroka .
Kad jede čovjek treba da se prekrsti , a ako to ne uradi đavo s njim nevidljivo jede i pije .
Ako neko poslije jela ostavi parče hljeba , kaže se da za toliko koliko mu je ostalo neće sreće imati .
Ako nekom prilikom jela ispadne zalogaj iz usta znak je da mu je neko gladan .
Najzdravija je voda koja izvire u bukovoj šumi ili blizu nje .
Voda kad pređe preko devet kamenova , po narodnom predanju je dobra za piće .
Nazad na vrh Ići dole
smokvica

smokvica


Number of posts : 935
Age : 42
Peпyтaциja : 0
Registration date : 26.03.2009

Obicaji vezani za razna vjerovanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za razna vjerovanja   Obicaji vezani za razna vjerovanja EmptyUto 2 Feb - 1:06

maloj se djeci ne govori da su lijepa,jer se tako mogu ureci
kad vidis bebu,prvo pogledas u nokte (zato se na bozicno jutro sijeku nokti) da je ne bi urekli pogledom
po noci se ne prolazi ispod strika za ves i drvnjaka,jer se vjeruje da tu djavola najvise ima
ne treba se doljevati u casu koja nije ispijena do kraja,jer se vjeruje da ce se 2 puta zeniti/udavati
u kuci se ne smije klackati sa stolicom,jer ce marva da ramlje
bacati mrve od hrane gdje se gazi,moze se na njih nagraisati
kosa kad sisa,ne treba bacati gdje se gazi,moze glava da boli tu osobu cija je kosa
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Obicaji vezani za razna vjerovanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Obicaji vezani za razna vjerovanja   Obicaji vezani za razna vjerovanja Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Obicaji vezani za razna vjerovanja
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Obicaji vezani za zalost
» Obicaji vezani za slavlja
» Obicaji vezani za vjerske praznike

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Мајевица и српска мјеста :: Cjeћaњa-
Skoči na: