Осмаци Hitskin_logo Hitskin.com

Ovo je previzualizacija teme sa Hitskin.com
Instalirati temuVratiti se na listu teme

MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.

Join the forum, it's quick and easy

MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA


Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Осмаци

4 posters

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1Осмаци Empty Осмаци Uto 26 Mar - 23:41

zztop



Поздрав,
Има ли овдје народа који добро познаје осмачки крај?
Хоћу да се јавим на конкурс који је ових дана расписала општина Осмаци за грб и заставу.
Интересује ме има ли каквих занимљивих прича из историје Осмака, или каква биљка или животиња карактеристична за ову општину, или нешто по чему су Осмаци баш препознатљиви?
Шта вам прво пада на памет кад вас неко упута да кажете нешто о Осмацима?
Хвала!

2Осмаци Empty Re: Осмаци Sre 27 Mar - 5:53

Mare

Mare

Osmačka kula ! Osatatci su joj bili vidljivi sve do II SR . Stećak sa zanimljivim ukrasima iz Šehera , nalazi se pored puta , vrlo lako ga je pronaći . Spreča , Crkvine , Planine ..

3Осмаци Empty Re: Осмаци Sre 27 Mar - 20:20

gljeb

gljeb

Кажу да су се Осмаци првобитно звали Осмак и да су добили име по кукурузу осмаку који је хранио народ у теска времена глади.

4Осмаци Empty Re: Осмаци Čet 28 Mar - 2:14

zztop



Mare ::Osmačka kula ! Osatatci su joj bili vidljivi sve do II SR .
Изгледа да је то ова:
Осмаци Books?id=z_W1AAAAIAAJ&pg=PA20&img=1&pgis=1&dq=kula&sig=ACfU3U2Sgkdl3WZJE63qhHP5Px5r3-3t-g&edge=0
Само кад би негдје била каква стара фотографија.

Mare ::Stećak sa zanimljivim ukrasima iz Šehera , nalazi se pored puta , vrlo lako ga je pronaći .
Какви су украси на овом стећку у Шехеру? Отишао бих на лице мјеста, да сам мало ближе. Smile Из Бањалуке сам.

Mare ::Spreča , Crkvine , Planine ..
Шта су Црквине? Има ли нешто по чему је Спреча другачија у односу на друге ријеке? Исто тако и планине. По чему су карактеристичне?

gljeb ::Кажу да су се Осмаци првобитно звали Осмак и да су добили име по кукурузу осмаку који је хранио народ у теска времена глади.
Ово је занимљива информација. Ја сам пронашао да је осмак некад била нека врста мјере за жито и вино, као што је и фртаљ била мјера - као четвртина неке јединичне мјере, па је осмак било пола фртаља. Smile
Наводно су се и неки земљишни посједи послије подјеле називали осмацима. Вјероватно они који су били осмина оног првобитног посједа.
Постоји књига о једној од најбројнијих породица у Осмацима: Поповићи на метоху манастира Папраћа.
Нисам је читао, јер је нисам успио наћи, али ме је њен наслов навео на помисао да је одређена територија Осмака у давна времена можда била у власништву манастира Папраћа. Зна ли неко нешто о овоме?

5Осмаци Empty Re: Осмаци Čet 28 Mar - 5:57

Mare

Mare

gljeb ::Кажу да су се Осмаци првобитно звали Осмак и да су добили име по кукурузу осмаку који је хранио народ у теска времена глади.

Osmaci su nekad nosili ime Vacetina . To ime je upotrebljivano skoro do početka XX vijeka . Kako je nastalo i jedno i drugo zaista ne znam , samo znam da se na starim topografskim kartama može susresti ime Vacetina na mjestu Osmaka.

6Осмаци Empty Re: Осмаци Čet 28 Mar - 11:12

gljeb

gljeb

Вацетина је шире подручје које обухвата дио данашњих Осмака, Ракино Брдо ( Црквине) све до Бишине. Изгледа да је постојало истоимено племе Вацетина по ком овај крај носи име, а које је живјело ту у предхришћанско вријеме. Томе свједоче и зидине неке старе градине који се до данас назиру. Иначе овај крај је веома богат старинама,које су слабо истражене. Осим заиста огромног броја стећака, постоји неколико градина,од којих су неке из праисторијског доба,а неке среднјевјековне, постоји и велики број Црквина, односно темеља порушених цркава које су вјероватно из времена прије Турака, јер су се налазиле на истакнутим брежуљцима. Данас је на једном таквом мјесту обновљена Црква, а то је Ракино брдо.
Први помен Осмака је из 1717. за вријеме Аустријско - турског рата, и тада се село звало Осмак. таква прича о кукурузу осмаку је и данас присутна у народу. За другу верзију нисам чуо.

7Осмаци Empty Re: Осмаци Sub 5 Okt - 8:33

Mr. Majevica

Mr. Majevica

Зворничка Спреча - мало литературе за читање ! study 
Attachments
Осмаци AttachmentZvornicka-Spreca-M-S-Filipovic-Prilozi-etnoloskom-poznavanju-SI-Bosne.pdf
You don't have permission to download attachments.
(773 Kb) Downloaded 5 times

https://majevica.forumakers.com

8Осмаци Empty o Osmacima Čet 10 Okt - 20:06

gljeb

gljeb

Општина Осмаци представља једну од најмлађих општина у Републици Српској и Босни и Херцеговини. Општина Осмаци са садашњим аминистративним капацитетима настала је 1992. године од дијела предратне општине Калесија.

Осмаци као насељено мјесто први пут се спомињу почетком ХVIII вјека, тачније 1717. године као мјесто на ком су у оквиру Бечког рата вођене битке између аустријске и турске војске.

По првом аустријском попису од 1879. године, мјесто Осмаци се први пут спомиње као Осмак у оквиру општине Осмак, котар Власеница.

По наредном попису од 01.05.1885. године општини Осмак припадала су насељена мјеста Осмак, Какањ, Мраморак, Подборогово (дио насеља).

Током 1953. године на подручју Осмака било је сједиште Народног одбора општине Осмаци, а 1955. године долази до преласка у састав општине Мемићи, да би од 1958 -1992. године била у саставу општине Калесија.

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu