Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama Hitskin_logo Hitskin.com

Ovo je previzualizacija teme sa Hitskin.com
Instalirati temuVratiti se na listu teme

MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.

Join the forum, it's quick and easy

MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA


Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama

+3
Prolaznik
Mr. Majevica
Solomun
7 posters

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

Solomun



Fascinantno je da nisam primjetio nigdje da je neko pisao o likvidaciji preko 218 majevickih i loparskih civila kod Stare Skole ili na mjestu sadasnje crkve.

Nemoguce da nema nikakvih informacija o tome, to je nesto sto mi nikako ne smijemo da zaboravimo.

Kako sam ja uspio saznati i povezati zlocin su pocinili pripadnici 13.SS Handzar Divizije, a prema nekim informacijama koje kruze ucestvovali su i cetnici mada za to ne mogu garantovati.

Ima li ko kakvih saznanja ili da li je nekada sa nekim pricao o tome ?

Mr. Majevica

Mr. Majevica

Један од усташких злочина, на нашрм подручју. А ја ћу се потрудити да нађем нешто везано и за овај догађај

https://majevica.forumakers.com

Mr. Majevica

Mr. Majevica

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama 2014_11_27_002205

https://majevica.forumakers.com

Solomun



Mr. Ocekivao sam vise od tebe, jedan clanak ili cak djelic njega mi je ...

Ja sam nasao nesto vezano za borbe oko Lopara...



Poslednji izmenio Solomun dana Čet 27 Nov - 2:16, izmenjeno ukupno 1 puta

Solomun



Crossing the Majevicas

Before units of the Division would mobilize for their biggest operation to date, Regt. 28 crossed the Majevicas and captured the Muslim city of Tuzla.
Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama X4f2mt

The terrain was so rugged that the men were restricted to small mountain trails only.

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama 257ge2x
A scout from I/28 in the mountains.

Unternehmen Maibaum

The largest operation Handschar executed in the spring of 1944. It was also one of the largest partisan sweeps of the war. The plan was to destroy an entire partisan corps (III Bosnia Corps). Secondary objective was also to prevent it’s crossing into Serbia to relieve the pressure on their fellow partisans. Regt. 27 the closest one to the Drina would once again act as the blockading unit.

Three battalions from SS Prinz Eugen and two from the 3rd Jager Brigade would advance north pushing the enemy into the path of the southbound Regt. 28. The famous SS-Fallschirmjager Battailon 500 was also scheduled to support the operation by jumping on Kraljevo. However, due to bad weather, their fate changed. They did not wait long, a couple of weeks later they would be awarded with an even more daring mission, to drop on Tito’s HQ at Drvar and capture him.

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama 1zfj6s6

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama 2s61nrr

A Hauptscharfuhrer from Handschar explains the situation to an Obersturmfuhrer from Prinz Eugen,
Han Pijesak 27. April 1944. The situation in Vlasenica was about to heat up.

Solomun



Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama 1zybmn9

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama Rcncdh

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama K0roup
“The 13th SS Mountain Division was our sister division and had, fought with great bravery, especially in the last months of the war, despite it’s short existence.” - Otto Kumm (1909-2004)

Solomun



Partisan Offensive


It’s obvious that Tito was angered by the close and audacious attempt on his life at Drvar. He ordered an increase in operations and offensives to exhaust the enemy. The Drvar operation was the seventh and last German offensive in Yugoslavia. The partisan offensives that month were almost coordinated with the all-out efforts of the Allies in the west and the Soviets in the east to speed up the demise of the Third Reich.

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama 10rn2op
The first units to detect this force were from Aufkl Abt. 13 on the 6th of June. Thus on the 7th, a plan to counter the enemy, Unternehmen Vollmond, was put together.


Unternehmen Vollmond


Plans were based off intel derived from decrypted partisan radio messages. Sauberzweig ordered that the forces mobilize to prevent the enemy from advancing north towards the Majevica-Posavina-Semberija area.

Plan being as follows:
‘1st and 2nd Battalion from 27. SS Regiment to attack south towards Visoka Glava (I/27) and Jasenica (II/27) with support of 2nd Battery located in Donja Trnova.
1st Battalion from 28. SS Regiment to hold heights around Priboj covering position of 6th and 7th Battery and after attack starts it will link up with 4th Battalion from 28. SS Regiment which was in Lopare.’
The general idea was: “assault the enemy from the north and west, pushing him against the Drina.” (Sauberzweig)
It commenced on the early morning of June 8th at 3:45 AM.

SS-Ostuf. Heinz Driesner’s I/28 battalion was moved in position to block the “weaker” forces that in reality was the partisan western column of advance. So, a single battalion with 2 supporting batteries now stood alone in front of the advancing 16th Vojvodina division.

I/28 was made up of fresh recruits, some with zero training. One partisan commander said “The situation was ripe for action.” This was contrary to Sauberzweig’s beliefs, as he assumed the partisans would bypass Lopare and the Priboj area.

German positions:
Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama 2zzoif6

Driesner’s men made their last stand on the hill southeast of Lopare, and behind them, less than 500 meters, just across the Lopare-Priboj road was 6th Battery of AR 13, and the 7th heavy Battery with four 150mm sFH 18 howitzers. They were located on elevated ground that overlooked the road near the village of Zajednice, just east of Lopare (at the base of hill Brezovacha)

The Attack Begins


Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama Qqz4hg
Lopare battle from the German perspective. (First hours)

Partisan attack was commenced at 1800 by the 1st Battalion of the 16th Vojvodina. It’s 4th and 5th brigades went straight towards I/28. The 2nd Vj. Brigade was an hour late but it soon joined reinforcing the assault and attacking northwest across Radojevici towards Medenik.
I/28’s mortars were firing danger close to their own men, trying to disorganize the partisan attack, which was now on top of them. Having been overrun, a number of men of the battalion were scattered, some retreated to the positions of the batteries on the hills.
(Two days later, about 500 members of the battered I/28 turned up, the partisans had made a mistake in not pursuing after I/28, and they would soon pay dearly for it at Lopare)

Heinz Rudolph, the commander of the heavy battery, had about 80 men at his disposal. The heaviest of the small arms they possessed to fend off enemy infantry was a single MG42.

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama 35bvyq9
Rudolph directing fire for one of his sFH 18 Howitzers.

The howitzers, meant for suppressing the enemy from a distance (in-direct fire) now found themselves shooting directly into the advancing partisans. Shooting about 4-5 shells a minute, which was still painfully slow. The 7th battery was under small arms fire before the 6th (at the village of Brezovaca) because a partisan column bypassed I/28 to east, cut the road to Priboj and was now preparing to attack (2300)


Following a heavy 4 hour firefight with the insurgents and staying true to his artilleryman spirit, Rudolph was the last to leave his howitzers that night. The survivors were out of small arms ammunition, and were now making their way towards the 6th Battery at Brezovaca.
A number of Rudolph’s men were buried on the ground they held.

Just now, was the regimental commander learning of the situation, so he mobilized II/28 to help out.
II/28 was about 30 km away in Srebrenik, they would not get there that night.

It was also soon found out that on the other flank of the battlefield, areas assigned to Regt. 27’s units were far too wide to cover and the enemy forces of the eastern column continued right through them (Regt. 27 was not mobilized soon enough to block the eastern column, it was not in position). Interestingly enough, the local Cetniks, who found themselves in the mess became the only oppostion to most of the partisan column, however they stood no chance and were quickly scattered.

Prolaznik

Prolaznik

Moram nešto da navedem, mada nije toliko vezano za ovu temu. Žalosno je da mi Srbi neznamo baš puno o svojim žrtvama, pogotovo u prva dva svjetska rata, među njima i ovaj stravičan zločin u Loparama.
Usporedit ću to sa Hrvatima, jer sam rođen u Rijeci i živio tamo do 1991. godine, dakle do početka ovog rata. Postoji nedaleko od Rijeke selo Podhum, gdje su Talijani 12. jula 1942. godine pobili i bacili u jamu 98 mještana tog sela (sva imena im se znaju i imaju na spomeniku), ostatak mještana su odveli u logor u Italiju gdje ih je ubijeno četrdeset. Takođe, nedaleko od Rijeke se nalazi selo Lipa gdje je njemačka SS diivzija Bozen potpuno uništila i spalila selo 30.aprila 1944. godine, tako da je svo prisutno stanovništvo u selu (njih 269) zatvorila u Dom kulture i žive spalila. Preživio je samo jedan mještanin i njegov sin koji su čuvali ovce na okolnim brdima, kao i stanovnici sela koji su bili u partizanima. Normalno, postoji veliki spomenik sa imenima spaljenih mještana. Zašto ovo prilično detaljno navodim ???- Zato jer znam dosta o tome, a znam jer sam živio tamo gdje se čuva sjećanje na svoje žrtve. Kao učenici Osnovnih škola redovno smo posjećivali ta mjesta, stalno se pričalo o zločinu.

Kod nas Srba je nažalost, potpuno drugačija situacija. Pitam se (nisam živio ovdje u vrijeme bivše države) jesul' i učitelji na Majevici, a i šire, vodili našu djecu na stratište u Loparama ???- Jesul' ih učili ko je te zločine učinio ???- Postojil' spomenik u Loparama na mjestu gnjusnog zločina sa imenima nevinih žrtava, kao u selima gore navedenim ???- Šta su naša djeca u vrijeme bivše nam države učila o tome ???- Jesul' uopšte znala o tome, ne od roditelja svojih, već od institucija sistema ???

Čuo sam na TV-u prije par godina o zločinu u Mirosavcima gdje su ustaše iz Čelića ( posebno je bitno naglasit- iz Čelića) ubile stotinu i troje srpskih žena i djece.  Žalosno je što ni na internetu ne mogu pronaći ništa o zločinu zločinačke crne legije u Rožnju, 1942. godine, gdje je spaljeno oko sedamdeset, možda i više mještana. Nigdje ne mogu naći ništa ni o paljenju srpske crkve u Mačkovcu (koja čini mi se isto datira od predturskog- Nemanjičkog vremena) uči Gospojine, 27. avgusta 1941. godine, takođe od ustaša iz Čelića.

Možda se o tome nije smjelo puno zboriti u vrijeme komunizma, možda se o tome samo potiho pričalo u tišini i sigurnosti doma svojega, al' sad valjde imamo neku slobodu sa kojom istinu već jednom moramo istjerat na svjetlo dana i jasno uperit prste u glavne krivce. Radi pobijenih i radi žrtava. Jer bojim se, da ako svoje žrtve ne budemo poštovali (tako što ćemo ih zauvjek pamtiti) one će nam se ponovit.

mrav

mrav

Partizani su bili kao ustase. Sto bi pricali o tim zlocinima?

loparac-98

loparac-98

Nemoj da vrijeđaš mravac nikoga !!! Pročitaj prvo naslov teme, pa ako imaš šta konstruktivno u vezi toga da kažeš a ti reci. Jer ako ćemo se međusobno vrijeđati, poširok je arsenal "takvih" obostranih uvreda, kojima je najbolje mjesto u našem zaboravu.
nono nono nono

Solomun



Apsurdno je govoriti ovi su ovakvi ovi su onakvi... hajde npr ako imate dokaze ili neke konkretne informacije o zlocinima pa cak i pripadnika NOB-a naravno da ih treba objaviti ali ne tek tako izjednacavati fasiste ili slicne sa borcima protiv okupatora.


Bio bih zahvalan da sto vise nasih forumasa uzme ucesce u ovoj temi, dosta bi mi znacilo.

Zna li ko tacan broj ubijenih u Brusnici ? Spomenik stoji pored puta ka Celicu,ali eto to smo mi , nisam niti jednom obratio paznju da procitam koliko je ubijenih.

Mr. Majevica

Mr. Majevica

Solomun ::Apsurdno je govoriti ovi su ovakvi ovi su onakvi... hajde npr ako imate dokaze ili neke konkretne informacije o zlocinima pa cak i pripadnika NOB-a naravno da ih treba objaviti ali ne tek tako izjednacavati fasiste ili slicne sa borcima protiv okupatora.


Bio bih zahvalan da sto vise nasih forumasa uzme ucesce u ovoj temi, dosta bi mi znacilo.

Zna li ko tacan broj ubijenih u Brusnici ? Spomenik stoji pored puta ka Celicu,ali eto to smo mi , nisam niti jednom obratio paznju da procitam koliko je ubijenih.

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama Spomenik

https://majevica.forumakers.com

mrav

mrav

loparac-98 ::Nemoj da vrijeđaš mravac nikoga !!! Pročitaj prvo naslov teme, pa ako imaš šta konstruktivno u vezi toga da kažeš a ti reci. Jer ako ćemo se međusobno vrijeđati, poširok je arsenal "takvih" obostranih uvreda, kojima je najbolje mjesto u našem zaboravu.
nono nono nono

Sta si htio reci?
Ajde necu se upustati dalje u diskusiju ako mi odgovoris (ili das logicno objasnjenje) na ovih par pitanja? Ali, molim pametno i bez iluzija.

1. Hitler - Staljin (fasista-komunista) Sta su bili na pocetku?
2. Zasto su komunisti za vrijeme okupacije provodili crvenu revoluciju (pod pokroviteljstvom Velike Britanije)?
3. Da li vjerujes u pricu da su nasi partizani pobijedili Svabe ili mislis da smo ratovali mi sa Svabama da bi nas oni "pojeli za dorucak"?
4. Zasto su ti isti komunisti drzali preko cetiri decenije zatvorene jame u kojima su lezale kosti stotina i hiljada ubijenih Srba?
5. Zasto je za vrijeme tih partizana najvise stradalo Srba na golom otoku/ostrvu?
6. Zasto su komunisti zabranjivali price o velikom stradanju Srba?
7. Zasto partizani dadose ustasama drzavu?
8. Zasto partizani dadose Siptarima drzavu na KiM? Sto nisu zastitili Srbe od Sipatara na KiM?

To su samo neka od pitanja, a vjeruj mi, ima ih jos puna vreca.
Mislim, prvo nego sto pocnes bilo kakvu diskusiju, razmisli malo ko smo i sta smo i kakvi smo. Problem smo mi kao narod, a ne sistemi.
A, sto se tice sistema, nemam ja hvale ni za kralja. Mnogi zale ili su zalili sto je ubijen. Ja sam uvijek rekao da je to i zasluzio kad
je dao zlikovcima tako veliku drzavu i cijelu jadransku obalu, a sav teret na svojim ledjima je iznio srpski vojnik/junak u prvom ratu.

Ako malo budes razmislio, mozda ces svhatiti kako ja razmisljam i kako treba razmisljati.

I, ovo sto pisete zasto nasa djeca i mi nismo ucili o nasim stradanjima...
Prijatelji moji, nisu nama ustase to zabranile, zabranile su nama i sakrivale su od nas to nase ustase.
Nase ustase nas i vas (bivse borce) prodaju kao ovce za klanje ili kao sto su nekada crnci poglavice prodavale
svoje sunarodnike bijelcima da ih vode u lancima u Ameriku.
Srbi su bili i u cetnicima i u partizanima i najvise su stradali, a najvise koristi su dobili drugi kao Slovenci, Hrvati, Siptari i ostali.

Kad mi budemo sebi najblizi i najvazniji to ce biti pravi sistem.



Solomun



A da se ti drzis teme?

Prepun si demagogije mada moram reci da imas i par dobrih zapazanja ali... Ja cu pokusati da ti dam odgovore.

1. Hitler i Staljin su na pocetku bili diktatori u svojim zemljama, do samog kraja ustv. Imali su pakt o nenapadanju, kao sto je bio pakt izmedju Kraljevine Jugoslavije i Njemacke, ili nekada davno i V.Britanije i Njemacke. Msm oni ideoloski nikada nisu ni blizu niti su imali iste ciljeve, jednostavno dvije velike zemlje koje su nastojale da prigrabe sto vise zemlje .

2. Potpuno si lose postavio recenicu, KPJ je uz borbu protiv okupatora vodila promovisanja same sebe i socijalistickih i komunistickih vrijednosti. To je Velika Britanija finansirala samo zato sto su oni najveci pokret otpora protiv Nijemaca. Valja treba da znas ko je najvise odrzavao cetnicki pokret , a to je Velika Britanija. I generalno preko 60% ucesnika NOB-a nisu ni bili clanovi partije, tek su kasnije postali tokom godina.

3. Partizani su na kraju pobjednici i clanovi alijanse protiv Nacista. Realno ako cemo biti iskreni kod nas i nije bio neki rat, tek donekle gerilska borba i zlocini nad civilima. Tek u zavrsnoj godini Partizanske jedinice su bile kadre za velike operacije a konacan udarac je zadala Crvena Armija ( jbg. opet ti komunisti )

4. Radi mira u kuci su selektivno skrivani zlocini, jer se gradila nova drzava ( ne opravdavam to, bas zato sam i pokrenuo ovu temu.) , krili su se svi zlocini , od Blajburga do pasjih jama pa sve do istocne bosne i Sandzaka i zlocina cetnika.

5. Zatvorenici na Golom Otoku su bili clanovi KPJ koji su osumnjiceni da saradjuju ili su potencijalni saradnici SSSR-a za vrijeme krize sa Imforbiroom. Poznavajuci koji je narod najvise i po meni jedini okrenut rusiji onda je i logicno zasto je srba najvise bilo.

6. Odgovor isti kao pod 4.

7. Hm... halo bio rat, oni - mi ... Sjecas se Vukovar ? Oluja ? Maestral ? Da su im dali ne bi se ratovalo.

8. Za siptare opet greska , 1999 godina. Srbija , Milosevic, Seselj, Draskovic ... davnoooo prestala SFRJ

loparac-98

loparac-98

Mislim da sam bio potpuno jasan. Naslov teme je "Zločin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama" i ne bi je trebalo kvariti takvim uvredljivim i nebuloznim upadicama, kojima je mjesto u sasvim drugoj temi i koje nikom ne idu u prilog sem neprijateljima našim. Nije fer ni prema novom članu Solomunu koji me je prijatno iznenadio svojim aktivnim učešćem i doprinosom u radu ovog foruma i ja mu se iskreno zahvaljujem. Nemam ništa protiv ako ti otvoriš takvu sličnu temu i izneseš u njoj sve što te muči oko tih učesnika u bivšem bratoubilačkom ratu i njihove eventualne krivice. Ne vjerujem da te je pogodio sam naslov ove teme o kojoj je riječ ??? Meni kad nešto ne odgovara ili smeta u samom naslovu teme, ja se jednostavno ne upuštam u to i nema da mi neko upućuje bilo kakve zamjerke. Imajmo na umu da nas ima potomaka i simpatizera i jedne i druge strane i bilo kakve uvrede upućene na jednu adresu, sigurno da nekome smetaju.
molitva: molitva: molitva:

Prolaznik

Prolaznik

Sta si htio reci?
Ajde necu se upustati dalje u diskusiju ako mi odgovoris (ili das logicno objasnjenje) na ovih par pitanja? Ali, molim pametno i bez iluzija.

1. Hitler - Staljin (fasista-komunista) Sta su bili na pocetku?
2. Zasto su komunisti za vrijeme okupacije provodili crvenu revoluciju (pod pokroviteljstvom Velike Britanije)?
3. Da li vjerujes u pricu da su nasi partizani pobijedili Svabe ili mislis da smo ratovali mi sa Svabama da bi nas oni "pojeli za dorucak"?
4. Zasto su ti isti komunisti drzali preko cetiri decenije zatvorene jame u kojima su lezale kosti stotina i hiljada ubijenih Srba?
5. Zasto je za vrijeme tih partizana najvise stradalo Srba na golom otoku/ostrvu?
6. Zasto su komunisti zabranjivali price o velikom stradanju Srba?
7. Zasto partizani dadose ustasama drzavu?
8. Zasto partizani dadose Siptarima drzavu na KiM? Sto nisu zastitili Srbe od Sipatara na KiM?

To su samo neka od pitanja, a vjeruj mi, ima ih jos puna vreca.
Mislim, prvo nego sto pocnes bilo kakvu diskusiju, razmisli malo ko smo i sta smo i kakvi smo. Problem smo mi kao narod, a ne sistemi.
A, sto se tice sistema, nemam ja hvale ni za kralja. Mnogi zale ili su zalili sto je ubijen. Ja sam uvijek rekao da je to i zasluzio kad
je dao zlikovcima tako veliku drzavu i cijelu jadransku obalu, a sav teret na svojim ledjima je iznio srpski vojnik/junak u prvom ratu.

Ako malo budes razmislio, mozda ces svhatiti kako ja razmisljam i kako treba razmisljati.

I, ovo sto pisete zasto nasa djeca i mi nismo ucili o nasim stradanjima...
Prijatelji moji, nisu nama ustase to zabranile, zabranile su nama i sakrivale su od nas to nase ustase.
Nase ustase nas i vas (bivse borce) prodaju kao ovce za klanje ili kao sto su nekada crnci poglavice prodavale
svoje sunarodnike bijelcima da ih vode u lancima u Ameriku.
Srbi su bili i u cetnicima i u partizanima i najvise su stradali, a najvise koristi su dobili drugi kao Slovenci, Hrvati, Siptari i ostali.

Kad mi budemo sebi najblizi i najvazniji to ce biti pravi sistem.



Odlična pitanja. Pogotovo konstatacija da smo mi sebi najveći neprijatelji. Al' kad već imaš takvo zdravorazumsko rezonovanje i kad vidiš da su uzrok naših sadašnjih problema u prošlosti, onda bi' trebo otić' još malo u prošlost da bi situacija bila jasnija i cjelovitija. Komunisti jesu stvorili drugu Jugoslaviju, oni su potpuno krivi za sve što navodiš u svojim pitanjima, al' pogubna ideja Jugoslovenstva nije njihova. Oni nisu stvaraoci Jugoslavije, oni su samo obnovitelji Jugoslavije. Glavni stvaraoci Jugoslavije su Aleksandar Karađorđević i Nikola Pašić. Oni su odbacili Londonski ugovor 1915. godine, kojim se Srbija proširuje, gdje se rješava srpsko nacionalno pitanje, odbacili su ugovor gdje bi se stvorila srpska država u kojoj bi sigurno bilo preko 90% od ukupnog broja Srba. Zašto ???- lično mislim zbog narcisoidnosti, sebičnosti i želje da vladaju što većom teritorijom, na štetu interesa vlastitog naroda. Mudri Knez Pavle je vidio grešku, mislim da se i izvinuo Srbima za stvaranje Jugoslavije, al' mi imamo nevjerovatnu sposobnost da ubijamo i skidamo sa vlasti pametne i normalne ljude, a dovodimo na vlast bolesnike. Imamo nevjerovatnu sposobnost za atentate, pučeve, prevrate i "događanje naroda". Stvaranje Jugoslavije 1918. godine, ukidanje državnosti Srbije i njeno utapanje u jugosloventvo, kao i puč 27. marta 1941. godine su uzrok rata, da toga nije bilo sigurno nebi bilo ni Kozare ni Jasenovca, nebi bilo ni Hercegovačkih ni Ličkih jama, nebi proradili ni srbomlati ni srbosjeci, a ni komunisti nebi došli na vlast. Siguran sam da je 27. marta 1941. godine Ante Pavelić bio jedan od najsretnijih ljudi na svijetu, a general Bora Mirković je najzaslužniji za njegov osmjeh.
Komunisti i partizani su samo posljedica prethodnih događaja.Da tih događaja nije bilo, teško da bi ikad došli na vlast i počinili ono što ti navodiš u svojim pitanjima. I prije komunista i partizana, Srbi su, nažalost, ginuli za neke maglovite i nejasne ideje.

Ideja jugoslovenizma je opasna k'o i ideja komunizma. A stvorili su je monarhisti.

gljeb

gljeb

Заинтересовала ме је ова тема, па не буди лијен, одем право у Лопаре и распитам се о овом злочину. Иако нисам из Лопара, нити имам неке превелике везе са њима. Ви који сте отуда могли сте то исто сазнати као и ја. (мало позитивне критике Laughing )
Елем, у порти садашње цркве постоји липа на којој је објешено 77 људи! Уз њу се налази и споменик који су подигли комунисти, интересантно и симптоматично, само онима који су били скојевци! Остали, изгледа по њиховом мишљењу, нису били људи. Што се тиче овог броја од 218 жртава, нису сви убијени на том мјесту, већ и по околини у исто вријеме, па се тај број узима збирно.
Постоји иницијатива да се у порти цркве подигне нови споменик, достојан њихове мученичке смрти. Зато не би било лоше да тај подухват здушно подржимо!

Solomun



E ja nikako da nadjem vremena, da napisem o tome...

Elem i ja sam malo propitivao i tu se racunaju zrtve iz mislim 3 ili 4 zlocina iz tog perioda, vec spominjana kafana ( kuca u Loparama ), Jablanica i mislim da imaju jos ljudi iz Vakufa i negdje iz Potoka ( za ovo zadnje me ne drzite za rijec ).

Iskreno po meni je sramota, evo cak je i mene sramota jer mi je to bukvalno pod nosom bilo a ja nisam znao detalje o tome a nisam ni ucio o tome.

Ako neko ima saznanja jos nekih volio bih da napise to sto zna... mene je put odveo na drugu stranu pa realno i nemam koga ni da pitam tacno za te detalje.

Mr. Majevica

Mr. Majevica

Ево и ја нађох неки текст - покушај прања крвавих руку, једног од залуђеника у ,,ханџар,, дивизију, сличном ономе чије је Соломун текстове и фотографије прекопирао:

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama 380

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama 381

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama 382

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama 383

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama 384

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama 385

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama 386

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama 387

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama 388

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama 389

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama 390

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama 391

Занимљиво да у нашем комшилуку има много поборника ове злочиначке, фашистичке јединице.

https://majevica.forumakers.com

Zmaj Ognjeni Vuk

Zmaj Ognjeni Vuk

Dokumenti i knjige o drugom svetskom ratu na teritoriji Jugoslavije i povezanim zbivanjima

Digitalna biblioteka, ima svega i svacega.

mrav

mrav

Prolaznik :: Oni su odbacili Londonski ugovor 1915. godine, kojim se Srbija proširuje, gdje se rješava srpsko nacionalno pitanje, odbacili su ugovor gdje bi se stvorila srpska država u kojoj bi sigurno bilo preko 90% od ukupnog broja Srba.

Ideja jugoslovenizma je opasna k'o i ideja komunizma. A stvorili su je monarhisti.


Nemoj me zafrkavati! Stvarno si ubijedjen da bi nama dobri kolonijalisti iz Londona odobrili da se tako prosirimo?
Very Happy

Nisu monarhisti nista stvorili kao sto i partizani nisu nista stvorili.
Drugi su nama krojili gace.

Pisao sam cesto puta na forumu samo sto slabo ko cita.
Nije problem sistem. Problem smo mi.
Inace za nas problem postoji jedno jednostavno rjesenje koje nosi tri komponente.

Prolaznik

Prolaznik

Ništa ja tebe ne zafrkavam, samo izmosim svoje stavove.
Dal' bi Englezi odbacili Londonski ugovor kojeg su dobrim dijelom sami stvorili neznam, to je apstrakcija, šta bi bilo da je bilo, kad već ništa nije bilo. Ja samo znam da naši taj ugovor (kojim se rješava srpsko nacionalno pitanje) prihvatili nisu.
Borili su se za ovo :


Краљевина Србија је прва у Првом светском рату објавила своје ратне циљеве. То је учињено 7. децембра 1914. године на заседању у Нишу, у форми Владине изјаве коју је прихватила Народна скупштина.


Изјава за коју се касније одомаћио назив Нишка декларација, гласи овако:



"... Уверена у решеност целог српског народа да истраје у светој борби за одбрану свога огњишта и своје слободе, влада Краљевине сматра као свој најглавнији и у овим судбоносним тренуцима једини задатак, да обезбеди успешан свршетак овог великог војевања које је, у тренутку кад је започето, постало уједно борбом за ослобођење и уједињење све наше неслободне браће Срба, Хрвата и Словенаца. Сјајни успех који има да крунише ово војевање, искупиће обилато крваве жртве које данашњи српски нараштај подноси. У тој борби српски народ нема избора, јер се између живота и смрти не бира. Он је на њу принуђен и водиће је са онаквом истом несаломљивом енергијом и с каквом се пре сто година борио за свој васкрс из Косовске гробнице ".

Србија је истакла, не српски ратни циљ-уједињење Срба, него југословенски-уједињење Срба,
Хрвата и Словенаца.

Изјаву о ратним циљевима дала је нова, коалициона Влада, састављена од представника Радикалне, Самосталне радикалне и Напредне странке. Том Владом замењена је хомогена " старорадикалска " влада, у време друге аустроугарске офанзиве-Поћорекове " казнене експедиције " - када се водила борба за државни опстанак. Она је требала да све своје снаге стави " у службу велике ствари Српске Државе и Српско-Хрватског и Словеначког племена ". Пашић који је био председник и нове владе, није био састављач Нишке декларације. Као њен састављач обично се наводи самосталски првак Милорад Драшковић. Пашић није био склон објављивању ратних циљева у првим месецима рата. Он се приклонио самосталсној иницијативи и, као шеф владе, узео учешћа у редиговању декларације. У току тог посла из предлога декларације изостављени су Словенци, што се могло приписати само Пашићу и његовим " старорадикалима ". Један од ретких Словенаца у Србији, Нико Жупанич, приписивао је себи у заслугу што су Словенци обухваћени Нишком декларацијом, и поред Пашићевог става да је о Словенцима " уопште прерано говорити " (1).

Нишка декларација је била први пут да српска влада југословенско уједињење поставља као приоритетан циљ српске државне политике.





U jednom se slažem sa tobom. Mi smo sebi najveći neprijatelji, što se vidi iz gore priloženog. I ne samo iz njega.



Poslednji put izmenio Prolaznik dana Uto 10 Feb - 22:44, izmenio ukupno 12 puta

Prolaznik

Prolaznik

Moram još da dodam da su ovi ratni ciljevi doneseni u jeku Kolubarske bitke, u vrijeme dok je Beograd bio okupiran (zato i deklaracija u Nišu), vrijeme kad su po okupiranim dijelovima Srbije vršeni masovni zločini, od Švaba, al' od Švaba koji govore naši, što bi rek'o Milutin u knjigi Danka Popovića.

Mr. Majevica

Mr. Majevica

Споменик у Веселиновцу за 58-еро каравлаха које убише припадници 13. СС дивизије у јануару 1944.

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama Veselinovac_001

А у Потоку убише 70. недужна човјека, жена и дјеце....

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama Potok

У Пукишу усташе убише 104.-еро недужних људи,жена и дјеце...

Zlocin okupatora i njegovih sluga u WW2 u Loparama Pukis

https://majevica.forumakers.com

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu