Vakuf Hitskin_logo Hitskin.com

Ovo je previzualizacija teme sa Hitskin.com
Instalirati temuVratiti se na listu teme

MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.

Join the forum, it's quick and easy

MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA


Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Vakuf

+2
Kym
lija
6 posters

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1Vakuf Empty Vakuf Ned 3 Maj - 23:32

lija

lija

Vakuf je manje srpsko selo na Majevici ciji stanovnici uglavnom rade u inostranstvu.
Od 2004. selo ima svoju Crkvu koja kao najljepsi ukras stoji na brdu po kom su rasute kuce ovog sela.
Ima li ovdje Vakufcana koji bi mogli ispricati neke price o njihovom mjestu, docarati to slikama itd.?

2Vakuf Empty Re: Vakuf Sub 12 Dec - 16:24

Kym

Kym

Vakuf Picture842

3Vakuf Empty Re: Vakuf Sub 12 Dec - 16:26

Kym

Kym

Vakuf Picture846

4Vakuf Empty Re: Vakuf Sub 12 Dec - 16:29

Kym

Kym

Vakuf Picture848

5Vakuf Empty Re: Vakuf Sub 12 Dec - 16:33

Kym

Kym

Vakuf Picture856

6Vakuf Empty Re: Vakuf Sub 12 Dec - 16:34

Mr. Majevica

Mr. Majevica

Bravo Kyme, da nisi postavio fotku sa putokazom, gledajuci ove tri zadnje nikad ne bih pogodio da je Vakuf....izmijenilo se

https://majevica.forumakers.com

7Vakuf Empty Re: Vakuf Sub 12 Dec - 16:38

Kym

Kym

Vakuf Picture854

8Vakuf Empty Re: Vakuf Sub 12 Dec - 23:22

lazo cb



KYME svaka čast za ove slike, jel ima neka sa Lozovine?

9Vakuf Empty Re: Vakuf Čet 3 Jun - 23:27

loparac-98

loparac-98

Vakuf Copy1ofimg0018
Vakuf Copy1ofimg0019
Vakuf Copy1ofimg0020
Vakuf Copy1ofimg0021
Vakuf Copy1ofimg0022
Vakuf Copy1ofimg0023
Very Happy Very Happy Very Happy

10Vakuf Empty Re: Vakuf Čet 3 Jun - 23:44

Mr. Majevica

Mr. Majevica

Само ћу дићи обије руке cheers

https://majevica.forumakers.com

11Vakuf Empty Re: Vakuf Pet 4 Jun - 0:05

Kym

Kym

Loparac, samo da te upozorim,, kartica za auto put ti je istekla. Very Happy

https://2img.net/r/ihimizer/img9/1452/copy1ofimg0019.jpg

12Vakuf Empty Re: Vakuf Pet 4 Jun - 0:07

loparac-98

loparac-98

Zaboravismo i ovu.
Very Happy Very Happy Very Happy
Vakuf Copy1ofimg0039

13Vakuf Empty Re: Vakuf Ned 24 Okt - 22:06

loparac-98

loparac-98

Kym ::Loparac, samo da te upozorim,, kartica za auto put ti je istekla. Very Happy

https://2img.net/r/ihimizer/img9/1452/copy1ofimg0019.jpg
Hvala Kume na upozorenju, sad ga viđoh.
Very Happy Very Happy Very Happy

14Vakuf Empty Re: Vakuf Ned 24 Okt - 22:18

loparac-98

loparac-98

Novi asfalt kroz vočnjak za Vakuf preko G. Mačkovca. Ošamčen , šipovi pokovani gdje sjelina prijeti, sve u svemu nije loš. Čestitamo mještanima novi asfalt. Vakuf nam je sada selo povezano sa tri strane asfaltnim komunikacijama.
cheers sunny cheers
Vakuf Picture023lh
Vakuf Picture024v
Vakuf Picture025zj
Vakuf Picture026g
Vakuf Picture027c
Vakuf Picture028o
Vakuf Picture029n
Vakuf Picture031ir
Vakuf Picture033oi

15Vakuf Empty Re: Vakuf Ned 24 Okt - 22:54

mrav

mrav

Hvala na fotografijama. cheers

16Vakuf Empty Re: Vakuf Ned 24 Okt - 23:07

loparac-98

loparac-98

mrav ::Hvala na fotografijama. cheers
Ma nema na čemu. To mi je bilo usput, jer sam brao ove cardiotonike i uživao u jesenjim bojama Majevičkih krajolika.
flower flower flower
Vakuf Picture016bc
Vakuf Picture017hg

17Vakuf Empty Re: Vakuf Ned 24 Okt - 23:11

mrav

mrav

Hvala jopet. Nikad nisam sumnjao u tebe da nam neces postaviti jos x fotografija. sunny

18Vakuf Empty Re: Vakuf Ned 24 Okt - 23:15

loparac-98

loparac-98

mrav ::Hvala jopet. Nikad nisam sumnjao u tebe da nam neces postaviti jos x fotografija. sunny
Šta ću kad je velika vreća, neda se ni svezati.
Very Happy cheers Very Happy

19Vakuf Empty Re: Vakuf Pet 3 Dec - 10:42

loparac-98

loparac-98

Hvala dragom Gospodu, napokon okačiše i link ove renomirane Vakufske firme na zvanični sajt opštine Lopare.
cheers cheers cheers
http://www.opstinalopare.com/cyr/linkovi/index.php

20Vakuf Empty Re: Vakuf Pet 3 Dec - 14:48

lija

lija

Mnogo lijepe slike!
P.S. Loparac, kako se zove ovo drvce ili zbun, sta je vec Smile sa crvenim plodovima?
Mislim da sam bas to vidjala ovdje u vocnjacima jabuka u svakom redu po jedno tako drvce, koje nemam pojma sta je ni za sta je.
Jabuke obrane, a plodovi na tom drvetu nisu. Nista mi nije bilo jasno.

21Vakuf Empty Re: Vakuf Pet 3 Dec - 15:09

Kym

Kym

Lijo, to su ti medini kolaci. Very Happy

22Vakuf Empty Re: Vakuf Pet 3 Dec - 19:19

loparac-98

loparac-98

lija ::Mnogo lijepe slike!
P.S. Loparac, kako se zove ovo drvce ili zbun, sta je vec Smile sa crvenim plodovima?
Mislim da sam bas to vidjala ovdje u vocnjacima jabuka u svakom redu po jedno tako drvce, koje nemam pojma sta je ni za sta je.
Jabuke obrane, a plodovi na tom drvetu nisu. Nista mi nije bilo jasno.
Jedna vrsta divljeg gloga vjerovatno je riječ o Crvenom glogu (Crataegus oxyacantha) koga ima more na našoj Majevici. Kao i šipurak spada u familiju Rosaceae. I spada u najpoznatije prirodne lijekove za srce i krvne sudove. Sve se može uspješno od njega koristiti, počev od cvijeta ili vršnih grančica sa mladim listovima, zrelih crvenih plodova, te mlade kore koja se nožićem guli sa mladih jednogodišnjih izdanaka. Tako je moj pok. otac samouki Majevički travar nekada radio, pa i ja nastavio. Hehehe. Ima mnogo narodnih naziva za njega evo nekih:
Crveni glog,glog,bijeli glog,bijela drača,bijeli trn,glah,glogić,glogovka,gloščić,medvedova hrušica,oštri trn,pasji trn,trnka,čobančica, medine kruškice ili kolači kako Kum veli. Po ovim silnim nazivima koje često imaju i druge biljke, teško je saznati o kojoj je riječ i bez njenog Latinskog naziva.
Inače postoji još i Bijeli glog, Crni glog i Pitomi glog ili Garcarola čiji su plodovi znatno krupniji. Koristi se često kao podloga za kalemljenje mušmule u voćarstvu. A poznati "Glogov kolac" iz priča o vampirima koji se probada kroz srce,ima uporište u njegovoj ljekovitosti kao sredstva za bolji rad i jačanje samog srca, pošto istovremeno uspješno reguliše i krvni pritisak.

Very Happy Very Happy Very Happy

23Vakuf Empty Re: Vakuf Sub 4 Dec - 0:34

lija

lija

Mislila sam da se Kym zafrkava. Smile
Hvala vam!
Znaci, ako me kad strecne srce Smile) smazem medin kolac i ko rukom odneseno. Smile))))

24Vakuf Empty Re: Vakuf Sub 4 Dec - 11:52

loparac-98

loparac-98

lija ::Mislila sam da se Kym zafrkava. Smile
Hvala vam!
Znaci, ako me kad strecne srce Smile) smazem medin kolac i ko rukom odneseno. Smile))))
Smiješ ih pojesti i više komada ako su svježe. Suve bobice skuvati kao čaj od šipka (Rosa Canina), tako ga i treba sušiti poput šipka, na nekoj hartiji, u hladovini na promajnom mjestu. Mladu oguljenu koru Gloga sušiti isto tako i piti kao čaj, kao i osušene cvjetove sa vršnim mladim listićima. Čaj piti sedam dana pa pauza, pa po potrebi opet 7 dana. Ja ga popijem preventive radi i posle samo jednog takvog čaja mnogo se bolje osjećam. Obično popijem dva do tri takva čaja i nemam potrebu za više do sledeće godine tj. sezone. Treba imati na umu još more njegovih ljekovitosti po cjelokupni organizam a ne samo za srčane tegobe. Teški srčani bolesnici bi trebali češće da ga troše. Zbog bolesti srca često oslabi i rad bubrega, te dolazi do nakupljanja veće količine tečnosti u organizmu što se često i fatalno završava. Takvim bolesnicima toplo preporučujem čaj u kombinaciji Glogove bobice i plodovi divljeg šipka. Šaka jednih plus šaka drugih i dobro skuvati i raskuvati u jednoj litri vode i kad se ohladi piti tri puta dnevno prije jela. Trebalo bi posle izvjesnog vremena da zaborave na svoje muke.
flower Very Happy flower

25Vakuf Empty Re: Vakuf Ned 10 Apr - 22:14

Mr. Majevica

Mr. Majevica

Макар таблу да ,,окачим,,

Vakuf XLHwKVRuOgPhlUxwrdBkkS5q7

https://majevica.forumakers.com

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu