MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Pčelarski kutak !!!

Ići dole 
+13
no_name
loparac-NN
Kym
Jankovljev
Labud
Pantelija
zabrdjac
lija
mrav
Mr. Majevica
Mare
Tojic
loparac-98
17 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Sledeći
AutorPoruka
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyNed 6 Jun - 12:26

Hehehe- Vjerovali ili ne, ali istina je sve, ČVRSTO sam odlučio da postanem pčelar. Možda zahvaljujući NDS (Narodnoj Demokratskoj Stranci) koja koristi i upotrebljava pčelinje simbole, možda i svakodnevnom susretanju sa ovim divnim Božijim stvorenjima, a vjerovatno i po tome što velika većina pčelara spada u doista DOBRE ljude. Dakle naoružao sam se znanjem o Biologiji pčele, nabavio nešto košnica, pčelarske opreme i pribora, neke knjigice i časopise i krećem prvim pčelarskim koracima u SVIJET PČELA. MEDNO meni a i vama bilo !!!
cheers flower sunny Pčelarski kutak !!! 32631926 sunny flower cheers
Moja prva košnica i roj prvenac.

Pčelarski kutak !!! Img0051cv
Pčelarski kutak !!! Img0061f
Moje ljekovito bilje sada ima prave prirodne oprašivače.
Pčelarski kutak !!! Img0065mv
Pčelarski kutak !!! Img0050u
Pčelarski kutak !!! Img0054ij
Pčelarski kutak !!! Img0066gr
Nazad na vrh Ići dole
Tojic

Tojic


Number of posts : 335
Peпyтaциja : 1
Registration date : 21.03.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyNed 6 Jun - 12:53

Želim ti puno uspijeha i javi kad bude prvi kilogram meda za prodaju Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyNed 6 Jun - 13:24

Moj pokojni djed je govorio "sine , marvu koju ne možeš vezati nemoj ni dovoditi kući ".
Želim ti svako dobro , pčelarski poziv je prilično zahtjevan , ali i isplativ posao , ako ti zatreba neko iskusan u hvatanju rojeva , zovi Wink .
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyNed 6 Jun - 13:31

Cilj mi je da naučim i shvatim zakonitosti pčelinjeg instikta, da mi pčele uspješno i zdravo prezime i AKOBOGDA na godinu da proširujemo društva i zasnujemo pravi EKOLOŠKI pčelinjak. Tada će biti svega na prodaju i voska čistog i bijelog, propolisa, matične mliječi, polena, perge i svih vrsta medova koje Majevica podariti može.
Pčelarski kutak !!! 6eb86208921cc9767117da1Pčelarski kutak !!! 6eb86208921cc9767117da1Pčelarski kutak !!! 6eb86208921cc9767117da1
Nazad na vrh Ići dole
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyNed 6 Jun - 14:10

Hoće li biti kakvih popusta za prijatelje sa foruma ? Embarassed
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyNed 6 Jun - 14:42

To se podrazumijeva. Evo jutrošnji video kad su tek počele izlaziti u malom broju u izviđanje oko 7 sati.
Pčelarski kutak !!! 2442Pčelarski kutak !!! 2442Pčelarski kutak !!! 2442
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyNed 6 Jun - 23:31

Kažu ljudi jedna ali vrijedna. Al opet kažu i jedna ko nijedna. Zato sutra stiže SVEČANO i broj 2.
Very Happy Pčelarski kutak !!! 2107 Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyNed 6 Jun - 23:33

Значи у'ватио си рој ? Свака част ! cheers :thumleft:
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyNed 6 Jun - 23:42

Mr. Majevica ::
Значи у'ватио си рој ? Свака част ! cheers :thumleft:
Hvataćemo ali tuđe. Savladali smo i tu tehniku. Hehehe. Ove svoje sam pošteno kupio od dobrog i iskusnog Majevičkog pčelara.
Pčelarski kutak !!! PcelacPčelarski kutak !!! PcelacPčelarski kutak !!! Pcelac
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyNed 6 Jun - 23:54

Супер, а баш неки дан ,,монтирам,, онај филм К. Катића о Брусници и неки ђед Добривоје показује како се 'вата рој кад побјегне...па ето ако ти та техника може помоћи хехе
(филм ће бити ускоро на јутјуб...)
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyPon 7 Jun - 0:13

Super ovo je pravi kutak za te i slične stvari.
Very Happy Pčelarski kutak !!! 1940c Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyPon 7 Jun - 0:26

Laughing Пчеле ти имају воде више него лопарчани љети хе хе
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyUto 8 Jun - 11:10

Imamo problem s pojilom, neće pčele da ga još koriste, izgleda navikle su na pojilo vlasnika, koje moram približno kopirati da bi ih navadio na njega. Ali riješićemo mi to. Hehehe. Nove prinove su svečano juče stigle i zauzele svoju poziciju. Intenzivno ih prihranjujemo i bdijemo nad njima. Interesantno iz cuga su prihvatile moj proizvod biljni med sa mnoštvom ljekovitih trava, koji im serviram u hranilice u obliku tečnog sirupa. I stimulativne pogače su tu ako slučajno zatreba. Ne smije im ni dlaka zafaliti, ZA NJIH IMA DA BUDE !!!
flower Pčelarski kutak !!! Pcelac flower
Pčelarski kutak !!! Img0075bh
Pčelarski kutak !!! Img0077bl
Pčelarski kutak !!! Img0073v
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyPet 11 Jun - 7:48

Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyUto 15 Jun - 21:06

E svaka ti čast na maksimalno uloženom trudu. Naš prijatelj Dobro Gajić je jedna od Brusničkih legendi, ne samo u pčelarstvu. Njegovim livadskim medom starim ko zna koliko godina liječio sam uspješno svoj pušački kašalj. Doduše tada se nisam intenzivno bavio travarstvom kao zadnjih godina. Sada to uspješno činim sa jednim ili dva čaja od nekoliko disajnih biljaka ili svojim biljnim medom koji rješava sve vrste kašlja tj. bronhitisa.
cheers cheers cheers
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Idemo dalje !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyPet 18 Jun - 15:05

Ma nisam ja neki obični početnik. Hehehe. Moram još koji roj nabaviti, da bih mogao na godinu vrcati trocifrenu količinu meda tj. medova. Nećemo žaliti što ulažemo isplatiće se nekad nekome.
flower Pčelarski kutak !!! 1940c flower
Pčelarski kutak !!! Img0001qry
Čak su i zamke za neprijatelje pčela postavljene.
Pčelarski kutak !!! Img0006ke
Ulov je sve veći i veći.
Pčelarski kutak !!! Img0005ad
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptySre 23 Jun - 10:33

Jedva čekam da se razvedri i lipa zamiriše, moje "vrijedne ljepotice" su u jednoj vrsti kućnog pritvora. Vrijeme je da malo protegnu krila.
Pčelarski kutak !!! Cebelabees1273729389
sunny flower sunny
Nazad na vrh Ići dole
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptySre 23 Jun - 22:10

Meda od lipe slabo ima i kad je lijepo vrijeme , odnosno kad lipa dobro medi , a evo nažalost ni ova kiša ne da da to malo zamedi .
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptySre 23 Jun - 22:30

Mare ::
Meda od lipe slabo ima i kad je lijepo vrijeme , odnosno kad lipa dobro medi , a evo nažalost ni ova kiša ne da da to malo zamedi .
Ipak su danas radile punom parom i vršile unos isključivo lipe čini mi se, iako je vrijeme loše bilo. Valjda će sebi nanijeti dovoljno za zime. Meni ne treba ništa osim na proljeće da imam jaka i zdrava društva.
flower sunny flower
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyČet 24 Jun - 22:58

Moje ljubimice su danas neumorne bile, mislim da za zimu neće biti krize.
Pčelarski kutak !!! Pcele flower Pčelarski kutak !!! Pcele
Pčelarski kutak !!! Img001310
Pčelarski kutak !!! Img004227
Pčelarski kutak !!! Img001411
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyPon 28 Jun - 14:05

Već su fasovala 3 stršljena, nekoliko osa i razne druge leteće gamadi u jednoj od zamki za neprijatelje pčela.
Pčelarski kutak !!! Picture083o
Pčelarski kutak !!! Picture091n
Pčelarski kutak !!! PcelePčelarski kutak !!! 1940cPčelarski kutak !!! 32631926
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptySub 3 Jul - 16:40

Ovo mi je posebno drago kad vidim da moje "čelke" obilaze tipične ljekovite biljke.
Very Happy flower Very Happy
Pčelarski kutak !!! Picture087z
Pčelarski kutak !!! Picture088h
Pčelarski kutak !!! Picture091gi
Pčelarski kutak !!! Picture106l
Pčelarski kutak !!! Picture107xl
Pčelarski kutak !!! Picture109y
Pčelarski kutak !!! Picture110co
Pčelarski kutak !!! Picture112z
Pčelarski kutak !!! Picture113l
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyPon 5 Jul - 15:48



Pčelarski kutak !!! 32631926Pčelarski kutak !!! 32631926Pčelarski kutak !!! 32631926
Nazad na vrh Ići dole
mrav

mrav


Number of posts : 2150
Peпyтaциja : 1
Registration date : 30.11.2009

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyPon 5 Jul - 22:05

Kako se cuvas od pcela da te ne zvocnu?
Imas li ono specijalno odijelo ili to radis bez ikakve zastite?
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyPon 5 Jul - 22:31

mrav ::
Kako se cuvas od pcela da te ne zvocnu?
Imas li ono specijalno odijelo ili to radis bez ikakve zastite?
Za ozbiljne zahvate tu je komplet zaštitno odijelo, a za ostalo samo cigareta u usta i na posao. Tu i tamo po koji ubod jako dobro mi godi kao antireumatik.
Pčelarski kutak !!! Animatedbee1277582774Pčelarski kutak !!! Animatedbee1277582774Pčelarski kutak !!! Animatedbee1277582774
Nazad na vrh Ići dole
mrav

mrav


Number of posts : 2150
Peпyтaциja : 1
Registration date : 30.11.2009

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyPon 5 Jul - 22:44

Pitam te zato sto moj djed nikada nije nosio zastitno odijelo. Samo cigareta u ustima i zgrne ih sve rukom u kosnicu dok neke od njih oblijecu njemu oko nosa i gle cuda nikada ga ni jedna nije ujela. Ja sam to sve posmatrao sa udaljenosti od nekih 30 m i boga molio da me ne bocne koja.
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyPon 5 Jul - 23:04

mrav ::
Pitam te zato sto moj djed nikada nije nosio zastitno odijelo. Samo cigareta u ustima i zgrne ih sve rukom u kosnicu dok neke od njih oblijecu njemu oko nosa i gle cuda nikada ga ni jedna nije ujela. Ja sam to sve posmatrao sa udaljenosti od nekih 30 m i boga molio da me ne bocne koja.
Znam. To je specifični odnos pčele i pčelara koji se izgradi vremenom. Neka vrsta neobjašnjene komunikacije. Pravim pčelarima pčele pojedinačno same dođu, čak i u kuću i po 5-10 minuta polako kruže oko njegove figure u zuje kao da mu nešto objašnjavaju šta treba da preduzme. I kad on shvati problem one odlete od njega. Uvjerio sam se svojim očima da ima tu nečega, što tek treba nauka da utvrdi. Žao mi je što se nisam posvetio pčelarstvu mnogo ranije, ali nije ni sad puno kasno, da se pčelari strasno. Hehehe.
flower Pčelarski kutak !!! 32631926 flower
Nazad na vrh Ići dole
mrav

mrav


Number of posts : 2150
Peпyтaциja : 1
Registration date : 30.11.2009

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyPon 5 Jul - 23:10

Znaci ima tu ipak nesto sto ja tada nisam shvatio. Hvala na informacijama.
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyUto 6 Jul - 16:20


flower Pčelarski kutak !!! 32631926 flower
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptySre 14 Jul - 12:46

Više cijenim "kvalitetnu livadsku pašu" nego bagremovu ili bilo koju drugu. Livadski miješani med je med nad medovima. Ova godina bi mogla biti dobra kad su livade u pitanju. Evo danas pčele i na ljekovitoj Verbeni officinalis ili Željezarki, ljutovnici, koja je izvrstan tonik i analgetik, možemo je s pravom po mom mišljenju zvati i trava za sve bolove.
flower flower flower
Pčelarski kutak !!! Img0058sn
Nazad na vrh Ići dole
mrav

mrav


Number of posts : 2150
Peпyтaциja : 1
Registration date : 30.11.2009

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptySre 14 Jul - 19:53

Kada vodis pcele u pasu da li ih sve ukoljencis?

Ozbiljno, kako to ide kada vodis pcele u pasu? Zar one ne idu same i traze cvjetice? Nikada mi nije bilo jasno kako se dobije med od bagrema ili neki drugi. Ja sam uvijek mislio da je to sve med sa livade i da se ne moze posebno prikupljati.
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptySre 14 Jul - 22:14

mrav ::
Kada vodis pcele u pasu da li ih sve ukoljencis?

Ozbiljno, kako to ide kada vodis pcele u pasu? Zar one ne idu same i traze cvjetice? Nikada mi nije bilo jasno kako se dobije med od bagrema ili neki drugi. Ja sam uvijek mislio da je to sve med sa livade i da se ne moze posebno prikupljati.
Naravno da idu same na tzv, pašu (prikupljanje polena i nektara) i same traže svoje cvjetiće. Međutim sada se pčele i sele na pašu na točkovima u reone gdje počinje da cvjeta bagrem ili soncokret, uljana repica itd. A kada počne bagremova paša koja je za pčelare i najvažnija, pogotovo kad bagrem intenzivno medi, tada se vrši i intenzivan unos nektara kojeg one prerađuju u med. Tada pčelari dodaju nastavke na svoje košnice ili polunastavke za određene tipove košnica sa praznim saćem. gdje pčele odlažu višak unosa, jer su već popunile satonoše u samom plodištu. Taj nastavak ili polunastavak se zove medište kojeg one vrlo brzo, ako je jako društvo popune recimo bagremovim medom ako je godina dobra tj. povoljna. Taj višak se odstrani i izvrca i to je sami bagrem ili lipa ili suncokret. Naravno taj med treba da je sazrio tj.poklopljen. Jer kad ima te paše pčele idu samo na nju jer mogu od nje da obezbijede dovoljne količine rezerve meda za zimu, Pravi pčelar uzima samo višak te proizvodnje. Bagremov med jeste kvalitetan sa nizom pozitivnih osobina, ali nikako se ne slažem da je najbolji, jer se radi o samo jednoj jedinoj ljekovitoj biljci tj. običnom bagremu. A livada je apoteka ljekovitosti. Više cijenim jedan gram pravog livadskog meda nego sto gr bagremovog meda. Jer treba gledati kvalitet a ne kvantitet meda. Međutim mnogi pčelari su taj hobi pretvorili u unosni biznis tj. komercijalizovali ga na štetu potrošača.
flower bounce flower
Nazad na vrh Ići dole
mrav

mrav


Number of posts : 2150
Peпyтaциja : 1
Registration date : 30.11.2009

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyČet 15 Jul - 18:36

Posto ti je kg meda?
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyČet 15 Jul - 22:15

mrav ::
Posto ti je kg meda?
Biće kako za koga, nekome i za džaba. Al tek od sledeće sezone, pod uslovom da mi ljepotice dobro prezime i na proljeće startuju kao jaka društva.
Very Happy Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
mrav

mrav


Number of posts : 2150
Peпyтaциja : 1
Registration date : 30.11.2009

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyČet 15 Jul - 22:29

Posto bi meni prodao? Mislim po trzisnoj cijeni.
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyČet 15 Jul - 22:43

mrav ::
Posto bi meni prodao? Mislim po trzisnoj cijeni.

Lako ćemo to srediti ako ga samo bude bilo.
flower Pčelarski kutak !!! Medvedjedemed1273746473 flower
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptySub 24 Jul - 16:47

Stara dobra knjiga o pčelarstvu "Novi pčelar" u pdf formatu. Pročitah je bez daha, tako reći. Ko voli nek izvoli. Bujrum !!!
http://rapidshare.com/files/384935502/Pcelar_-_Novi_Pcelar_1810_-_2010.pdf.html
flower Pčelarski kutak !!! 32631926 flower
Pčelarski kutak !!! Koriceknjige
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyUto 27 Jul - 0:17

Čujem da u Loparama postoji udruženje pčelara ? Kako se zove to udruženje ? Ko je predsjednik udruženja ? Ima li kancelarija ili telefon ? Koga da kontaktiram da se i ja kao amater tu učlanim ? Vidim da su skoro imali neka predavanja. Ako neko zna nek mi javi.
Pčelarski kutak !!! 32631926 flower Pčelarski kutak !!! 32631926
http://www.opstinalopare.com/cyr/aktuelnosti/072010/predavanje_za_pcelare/index.php
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyNed 1 Avg - 20:37

Košnica broj jedan iako je prvih dana izgledala mnogo jača i bolja od dvojke ipak je sada duplo lošija od svoje suparnice. Vjerovatno je loša matica u pitanju ? Zaposjele su samo 3 okvira, dok dvojka ima punih 6 ramova. Pošto su rojevi prvenci s kojima izlaze stare matice, lutrija je da se potrefi u njima i prava "Kvalitetna" matica. E sad da se ima više društava, pa da ga spojimo sa nekim jačim od njega ili skojim lošijim. Pokušaćemo sa prihranjivanjem pa ćemo vidjeti šta će ispasti, da li će se moći pripremiti kvalitetno i ojačati za zimu pod upitnikom je. Jer bi trebale već da izlaze zimske dugovječne pčelice (juli, avgust,septembar). Valja deverati s njima ko s malom djecom.
Pčelarski kutak !!! Img0028xfv
Pčelarski kutak !!! Drutvo2
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyPet 6 Avg - 21:52

Totalni haos i dezorijentacija u košnici broj 1. Definitivno nema matice. Društvo ne uspijeva da se odbrani od dosadnih muva i osa, koje čak uspiju i ući u košnicu. Da li je moguće da je matica tako brzo stradala (nestala), jer je to bio pojak roj prvenac koji je obećavao. Kasno je vjerovatno za dodavanje nove matice ili neki drugi zahvat, pošto nemam veći broj društava ? Odlučio sam na početku da ne uznemiravam pčele čestim pregledima košnica i napravio sam grešku, koju neću više nikad ponoviti. Jer većina pčelara kaže ne diraj ništa, ne uznemiravaj ih, samo ih malo prihranjuj ispočetka, što sam i činio. Primijetio sam da su prije desetak dana počele izbacivati trutove i larve trutova (bijele krupnije lutke), što sam smatrao za normalnu pojavu. Međutim kad sam čestim vizuelnim pregledima leta ustanovio da društvo sve slabije radi i ima sve manje pčela, već je bilo kasno, jer je katastrofa već nastupila. Da li je moguće da je prava matica tako brzo nestala, a njenu ulogu preuzela tzv. TRUTUŠA koja je zalijegala samo trutovsko leglo, koje je i dovelo do same propasti društva. Eh kad bi se našao dobar stručnjak PČELAR, koji čita sve ovo i voljan je da nam malo pojasni ovu katastrofu.

flower Pčelarski kutak !!! 32631926 flower
Pčelarski kutak !!! Img0032vr
Pčelarski kutak !!! Img0033ph
Pogled na košnicu u fazi rasula i haosa. Otvorio sam je i potamanio popriličan broj trutova, ali rezerve hrane ni za lijeka, legla ni za lijeka, dakle nema matice koju nisam uspio ni vidjeti, pojedine satne osnove nisu ni pipnute tj. bez izgrađenog saća, higijena same podnjače u košnici jako loša što je pokazatelj loše pčelinje zajednice.
Pčelarski kutak !!! Img0037uk
Pčelarski kutak !!! Img0034d
Nazad na vrh Ići dole
mrav

mrav


Number of posts : 2150
Peпyтaциja : 1
Registration date : 30.11.2009

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyPet 6 Avg - 22:02

Posjeca me to stanje u kosnici br.1 (trutovi) na stanje u Loparama. Laughing Znam da nije za smijanja, ali nisam mogao da ne napisem.
Cekaj malo razjasni sta su tacno trutovi i kako se izrode. Cuo sam da za neku ljencugu kazu kako je kao trut, samo jede i lezi, ali kako dodju trutovi u kosnicu? Uloga matice je da "radja" novu radnu snagu ili?
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: U PRAVU SI !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyPet 6 Avg - 22:20

mrav ::
Posjeca me to stanje u kosnici br.1 (trutovi) na stanje u Loparama. Laughing Znam da nije za smijanja, ali nisam mogao da ne napisem.
Cekaj malo razjasni sta su tacno trutovi i kako se izrode. Cuo sam da za neku ljencugu kazu kako je kao trut, samo jede i lezi, ali kako dodju trutovi u kosnicu? Uloga matice je da "radja" novu radnu snagu ili?
Stanje je i za plakanja i za smijanja istovremeno. Ko šiša Loparsku košnicu koja je samo jedna u nizu u RS, koju sami trut do truta vodi u sigurnu propast. Pojedoše svu rezervu zimske hrane, odlika im je debele zadnjice jedući tuđi trud. Sa pravom maticom stanje je sasvim suprotno kao u košnici broj dva. Stvara nove radne snage, kojima je unaprijed obezbijeđen siguran POSAO i u samoj košnici vlada RAD, RED I MIR tj. harmonija napredka, hrane, toplote i sigurnosti. I BIĆE NOVIH ROJEVA i neće biti napuštenih košnica tzv PČELINJE BIJELE KUGE !!!
Very Happy Pčelarski kutak !!! 32631926 Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
mrav

mrav


Number of posts : 2150
Peпyтaциja : 1
Registration date : 30.11.2009

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyPet 6 Avg - 22:45

Nemoj sam misliti da mi je drago ako komsiji crkne pcela. Pcele obozavam onako vrijedne i lijepe.
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyPet 6 Avg - 22:57

mrav ::
Nemoj sam misliti da mi je drago ako komsiji crkne pcela. Pcele obozavam onako vrijedne i lijepe.
Onda nikad nije kasno da razmišljaš da jednom i ti postaneš PČELAR (nosiš te gene u krvi).
Pčelarski kutak !!! Pcele flower Pčelarski kutak !!! Pcele
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Vrijeme je da se nešto preduzme !!!   Pčelarski kutak !!! EmptySub 7 Avg - 14:08

SAVJET JEDNOG ISKUSNOG LOPARSKOG PČELARA: Možda je najpametnije ovo loše društvo spojiti sa ovim jakim !? Između jakog i lošeg (gornjeg) nastavka staviti list novina, pčele prethodno poprskati sirupom, rakijom itd. Kad progrizu novine doći će do mirnog spajanja slabog sa jačim društvom i jednom kraljicom (tj. vrijednom maticom). Na taj način bi mogli spasiti ove sirote dezorjentisane pčelice koje su osuđene na sigurnu propast, ako ih ostavimo u stanju kako je trenutno. Moraćemo to učiniti !!!
Pčelarski kutak !!! PcelePčelarski kutak !!! 32631926Pčelarski kutak !!! Pcele
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyPet 17 Sep - 21:21

SAVJET DRUGOG ISKUSNOG LOPARSKOG PČELARA: Nipošto spajati ta dva društva. Njega sam i poslušao i kad smo otvorili košnicu našli smo OPŠTI HAOS. Larve voštanog moljca na sve strane kao i stadijumi njihovih lutki i dobar dio već uništenog saća, krečno leglo, kameno leglo. uginule trutovske larve koje su odavno ubijene ili uginule od gladi a nije ih imao ko da izbaci napolje van košnice. Propast je definitivno nastupila usljed nedostatka Matice i nemogućnosti obnavljanja zajednice novim mladim pčelama. Jeste da sam stavio u tu košnicu dva stara već izgrađena rama (stari 17 godina) da bi roju olakšao posao izgradnje saća. U njima je vjerovatno bilo svašta što obezmatičeni roj nije uspio dobro očistiti i ispolirati pa sam i dobio krečno i kameno leglo a možda i moljca. Ubuduće valja stavljati samo čiste satne osnove (neizgrađene saćem) ili moje lične iz vlastite proizvodnje kada budem imao više društava, ako bude sreće da mi ovo dobro prezimi. Poželjno je da se uči na tuđim greškama, ali najbolje se nauči na svojim.
Pčelarski kutak !!! Picture001ai
Pčelarski kutak !!! Picture002mj
Pčelarski kutak !!! Picture003qf
Pčelice na cvatu Bundeve uživaju danas u slatkom nektaru.
Very Happy flower Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyPon 1 Nov - 16:06


Nisam znao da mi ovaj video zapis nije još otišao u etar. Lijepa kombinacija ptičije i pčelinje muzike.
Very Happy Pčelarski kutak !!! 32631926 Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Mr. Majevica

Mr. Majevica


Number of posts : 14652
Peпyтaциja : 25
Registration date : 28.01.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyPon 1 Nov - 16:18

Ови звуци одмарају душу ! cheers


Poslednji izmenio Mr. Majevica dana Uto 2 Nov - 9:54, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://majevica.forumakers.com
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyPon 1 Nov - 18:03

Današnje toplo vrijeme izmamilo ih je na pročisni let, a bile su već u stanju klubeta, ovih jakih mrazeva. Danas stigoh da ih malo pogledam, jer su mi moram priznati pomalo nedostajale.
Very Happy Very Happy Very Happy
Pčelarski kutak !!! Img0053dt
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! EmptyČet 4 Nov - 22:51

Како је постао мед?

(Француска легенда)





Кад су Адам и Ева истерани из раја били су врло жалосни. Иако им је било лако да се навикну на оно мало рада, неутешни су били зато што су лишени пријатељства Божијега. То трпљење подносили су тешко и у тренутцима велике невоље упирали су своје покајничке погледе и уплакане очи к небу, молећи Свевишњега за сажаљење над њиховом судбом. Бог је био на њих љут због непослушности, али, као и сваки добри отац, није могао заборавити сасвим на своју децу, која су тако патила због непослушности и лакоумља.

И једног дана јави им се небески Отац и рече им: "ви патите, али будите стрпљиви иако сте изгубили земаљски рај. Ја ћу вам послати свога сина, који ће искупити ваше погрешке и отворити вама и вашим потомцима пут за рај на небу.

Ви осећате физичке болове, и ја ћу зато биљкама, које су око вас и које покривају земљу, дати дар да вас могу лечити од сваке болести."

И они су се брзо навикли на употребу лековитог биља и благодарећи томе, болести су се изгубиле и они су потпуно оздравили.

Но ни ђаво није спавао, па видећи то, у њему се појави завист. Размишљао је како да Адама и Еву поново одвоји од небеског Творца.

Бојао се да им што саветује, јер су већ имали слична искуства, па зато украде са неба један џак семена од рђавих - отровних трава и брзо их засеје на Земљи, исто на свим странама.

За кратко време пониче и израсте и то биље, и Адам и Ева, не познавајући га, јели су га, те се разболеше опасно и они и деца њихова.

Но овога пута они се показаше трпељиви у својој несрећи, која их је задесила, и не гунђаху противу воље Божије.

Господу се ово њихово стрпљење допаде и пожури се да их поново види и утеши.

Пошто им је повратио здравље и објаснио пакост ђаволову он им рече да ће им пружити једну храну, којој пакост ђавола неће никад да поквари добро дејство, и тога тренутка, по заповести Свевишњега, један рој пчела сиђе с неба и ухвати се за грану над главама Адама и Еве. Одмах су те бубице златних крила почеле да граде неке златне колачиће и да их пуне неким прекрасним, златним соком.

Господ Бог узе један колачић и пружи Адаму, Еви и деци њиховој да једу.

Осетивши слатки сок, сви су били изненађени, а мали Авељ, смешећи се, пружи ручице Господу.

Небесни Отац био је задовољан и рече: "тај злаћани, слатки сок, који једете, зове се - мед, он се купи из круница разних цветића и напаја се мирисом цвећа из кога је. Он ће вама и вашим потомцима бити најбоља и најбогатија храна, а у исто време, и најбољи лек у свему".

И заиста, сви се лекари света слажу да је мед најбоља, најздравија и једновремено најлековитија храна како за децу, тако и за болесне, па зашто се људи не служе овим вредним даром Божјим?





Приредио: Милош Антонић, свештеник, Коцељева



(ПЧЕЛАР 1/2000. стр.43

Very Happy Very Happy Very Happy
flower flower flower
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Pčelarski kutak !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Pčelarski kutak !!!   Pčelarski kutak !!! Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Pčelarski kutak !!!
Nazad na vrh 
Strana 1 od 12Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM-
Skoči na: