MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk Empty
PočaljiNaslov: Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk   Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk EmptySub 19 Mar - 7:14

Mlada Srijemoža je već počela. Valja se danas otisnuti put Majevičkih šuma i nabrati koji kilogram ove ljekovite prirodne salate. Očistiti s njom ustajalu i lošu krv i popraviti imunološki rejting našeg zimom iscrpljenog organizma. Samo ako to vrijeme i dozvoli, ali s obzirom na današnje prognoze biće da je mrka kapa.
Divlji luk,srijemož,sremoš,sremuš,medvjeđi luk,


Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk Allium-ursinum-2
Upotreba

Mladi listovi su odlična salata puna vitamina, dok su stariji jako, neprijatno ljuti. Lukovica se može na hladnom očuvati nekoliko dana.

U našem narodu postoji uverenje da nijedna biljka ne čisti tako dobro sistem za varenje i krv kao sremuš. Ima jako dejstvo na crevne parazite, sprečava infekcijske upale sluzokože creva, snižava visok krvni pritisak, a i odbrana je od gripa i groznice. Pored delovanja na crevni, sremuš povoljno deluje i na kardiovaskularni sistem sprečavajući arteriosklerozu, otkanjajući nesanicu i nesvesticu.

Sremuš se najčešće, osim u svežem stanju, koristi kao vodenoalkoholni ekstrakt. Osobe sa osetljivim želucem, čirem ili gastritisom mogu konzumirati lukovice koje su prethodno natapane 2-3 sata u toplom mleku.

flower Very Happy flower
Nazad na vrh Ići dole
Mare

Mare


Number of posts : 2823
Age : 46
Peпyтaциja : 0
Registration date : 29.01.2008

Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk Empty
PočaljiNaslov: Re: Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk   Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk EmptyPon 21 Mar - 12:01

https://majevica.forumakers.com/t142-sremoza

Jedva nađoh , evo pisali smo na ovoj temi ponešto o srijemoži . Ja ne volim da se ponavljam ali ovo moram .
Pitajte starije ljude (kao recimo mene Very Happy ) , pa će da vam kažu :

Dijeco moja , kad se u proljeće međed probudi iz zimskog sna , on čim progleda ide da traži srijemožu , kad je nađe , pase jedno tri četri dana da dobije što više energije . Čim se naždere srijemože propne se na zadnje šape , podrigne i ode dalje u šumu da lovi šta mrsno . Wink
Znači kad nađeš srijemožu pogledaj dobro da nije kakav međed u blizini .
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk Empty
PočaljiNaslov: Re: Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk   Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk EmptyPon 21 Mar - 13:13

Satrao sam se tražeći tu temu i nisam je uspio pronaći, a znam da ima i postoji. Koristio sam i tragač, ali nisam ukucao i ekavski naziv sremoža i zato vjerovatno i nisam uspio da je pronađem, stoga sam otvorio novu. Ne bi bilo loše da Mr.Majevica to nekako spoji u jednu cjelinu ali sa ovakvim naslovom Allium ursinum = Sremoža, Srijemoža, Sremuš, Medvjeđi luk.Kasnije će se lakše pronaći a i korisnici ljubitelji ljekovitog bilja iz čitavog svijeta, će imati pristup toj stranici.
Very Happy flower Very Happy
https://majevica.forumakers.com/t142-sremoza
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk Empty
PočaljiNaslov: Re: Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk   Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk EmptyPet 25 Mar - 10:56

Ovi nekoliko stručića Srijemože u mom cvjetnjaku, kažu da je sad pravo vrijeme za berbu. Šteta danas se neće moći, ali sutra garant smo negdje na Majevičkim visovima.
flower flower flower
Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk Img0725yj
Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk Img0726ar
Nazad na vrh Ići dole
mary8ann




Number of posts : 50
Location : Srbac
Peпyтaциja : 0
Registration date : 08.07.2010

Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk Empty
PočaljiNaslov: Re: Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk   Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk EmptyPon 4 Apr - 7:54

Već neko vrijeme svakodnevno konzumiramo srijemož, a prije par dana sam dobila ideju kako ga sačuvati i za kasnije. Planiram isitniti listove srijemoža i dodati u hladno cijeđeno maslinovo ulje. Moglo bi služiti kao ukusan preliv za salate, a mislim da bi se na ovaj način trebao sačuvati veliki dio ljekovitih sastojaka.
Pošto volim ukus srijemoža i u kuhanim jelima i raznim umacima, počela sam praviti zalihu za ovu godinu. Vrlo jednostavan način jeste da se listovi usitne makazama, zatim se posudice za led napune srijemožom i vodom te se zalede. Kad se kockice zalede, uspremimo ih u neku veću posudu, a u posudu za led možemo ponovo stavljati srijemož. Kuhanje uništava ljekovite tvari, ali bar imamo predivnu aromu u jelima cijele godine.
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk Empty
PočaljiNaslov: Re: Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk   Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk EmptyPon 4 Apr - 15:47

Dobra stvar koju treba praktikovati. Ja ga takođe koristim sve dok ga ima u prirodi. Inače njegova ljekovitost se najbolje i najduže očuva u tinkturama. A kad se one spremaju treba lukovicu potopiti u alkohol pa je onda tako potopljenu nožem isitniti da bi se bolje ekstrahovala njegova lako isparljiva ljekovitost. A njegove tinkture su zaista moćne u jačanju imuniteta i čišćenja masnih naslaga iz krvnih žila, a o antimikrobnom dejstvu da i ne govorimo.
Very Happy flower Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
loparac-98

loparac-98


Number of posts : 4122
Location : lopare
Peпyтaциja : 4
Registration date : 31.12.2008

Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk Empty
PočaljiNaslov: Re: Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk   Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk EmptyPon 19 Mar - 21:59

Vjerovali ili ne ali taj Medvjeđi luk mi je ovih dana stalno na pameti. Osjećam da mi je potreban itekako. Jedva čekam početak ovogodišnje berbe.
cheers flower cheers
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk Empty
PočaljiNaslov: Re: Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk   Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Allium ursinum - Srijemoža ili sremuš ili medvjeđi luk
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MAJEBИЧKИ ФOPYM :: Мајевица и српска мјеста :: Majeвичкe вpлeти-
Skoči na: