Минијатурна црква била је довољна да се у њој Србин помоли Богу.
Степенице којима се силазило у цркву
Недалеко од локалног гробља у селу Паклење код Баљевца на Ибру (општина Рашка), археолози Народног музеја у Краљеву открили су остатке необичне и у овом крају јединствене цркве, потпуно укопане у земљу, о чијем постојању доскора ништа нису знали ни мештани Паклења, нити археолози који су истраживали овај део долине Ибра.
- Кров цркве, саграђен од опеке повезане специјалним малтером, био је раван са тлом и закамуфлиран земљом, травом и маховином, сумњали смо да има нечега испод, али нисмо слутили да је то била црква – каже један од мештана Паклења.
Стручњаци верују да се ради једној од такозваних скривених или невидљивих цркава, какве су грађене у турско доба када је хришћанима било забрањено да се окупљају, да граде богомоље и моле се Богу. У неким деловима Србије, Турци су били нешто великодушнији, па су житељима појединих села давали немогући рок од само једног дана или једне ноћи да саграде богомољу. Тако је, примера ради, једне ноћи никла и црква Мариница у Дојиновићима код Новог Пазара у коју могу да стану само свештеник и још двојица верника. Црква у Паклењу највероватније је грађена тајно и без сагласности Турака.
- Црква је малих димензија, дужине пет, ширине три метра, завршава се полукружном апсидом, у олтарском простору опеком је била сазидана и часна трпеза, сада када смо је открили и рашчистили следе додатна испитивања, вероватно ћемо доћи до неких нових сазнања о овом необичном и ретком споменику наше историје – истиче Татјана Михајловић, археолог Народног музеја у Краљеву.
Осим Татјане Михајловић, екипу Народног музеја у Краљеву која ради на обнови подземне цркве у Паклењу још чине: конзерватор Раде Пајовић, техничар Драган Војиновић и фотограф Срђан Вуловић који блиско сарађују са члановима Црквеног одбора у Баљевцу на Ибру Милорадом Жарковићем и Александром Балићем. Екипи су се прикључили и мештани Драгомир Чорбић и Драгољуб Јефтић.
- Преци нам нису оставили никаква сазнања о подземној цркви која је била потпуно урушена и зарасла у коров. Ипак, сумњали смо да ту има нешто, позвали смо археологе и заједно решили енигму. Помогли смо у отклањању корова и чишћењу, а формираћемо и одбор за обнову цркве. Пошто је светиња мала, а зидови су релативно добро очувани, за обнову неће требати много новца – каже мештанин Драгомир Чорбић.
У плану звоник
- Наша жеља је да црква поново прими вернике, надамо се да нећемо дуго чекати тај дан. За разлику од времена када је грађена, наша светиња више неће бити невидљива и тајна, саградићемо и звоник, па ће наш свештеник моћи звоном да нас позове на молитве – истиче Драгољуб Јефтић, житељ Паклења који се нада да ће обнову ове необичне цркве помоћи многи житељи Баљевца на Ибру, Рашке и Краљева који су пореклом из овог краја.
Са: http://facebookreporter.org/2014/07/26/%D0%BF%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D0%B5%D1%9A%D0%B5-%D0%BA%D0%BE%D0%B4-%D0%B1%D0%B0%D1%99%D0%B5%D0%B2%D1%86%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D0%B1%D1%80%D1%83-%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BC-%D0%BF%D0%BE%D0%B4-%D0%B7%D0%B5/