Обележавање 19 година од злочина у Добровољачкој
БАЊА ЛУКА - У сарајевској Добровољачкој улици данас ће, у организацији одбора Владе РС за обележавање значајних датума из историје, бити обележена 19. годишњица страдања војника тадашње Југословенске народне армије. Представници РС задужени за обележавање тог догађаја тврде да су од сарајевског кантона и МУП Федерације БиХ добили гаранције да ће скуп протећи безбедно.
Планирано је да се у мимоходу прође од Факултета политичких наука до почетка Добровољачке улице, где ће бити положене беле руже на лице места страдања тадашњих младих војника ЈНА.
За злочине у Добровољачкој улици, као и Тузланској колони, када су исто страдали војници ЈНА половином маја 1992. године, нико није одговарао.
Према подацима Центра за истраживање ратних злочина РС у Добровољачкој погинула 42 припадника ЈНА.
Погинуло је десет официра, 28 војника и четворо грађана, а по националној структури међу страдалим су била 32 Србина, шест Хрвата и четири Бошњака.
Случај Добровољачке улице истражује годинама Тужилаштво БиХ, Према недавним обећањима у јуну ће бити позната судбина предмета, који се тиче Добровољачке улице.
На основу српске потернице због Добровољачке, прошле године у Лондону је ухапшен ратни члан Председништва Бих Ејуп Ганић, који је после пуштан на слободу.
Ове године, такође на основу српске потернице, у Бечу је ухапшен ратни генерал Армије БиХ Јован Дивјак, који чека судску одлуку у вези његове екстрадиције Србији.
И док Срби хоће да одају почаст невино страдалим у Добровољачкој, Исламска заједница у БиХ у недељу је у Дому Оружаних снага БиХ, како су пренели локални медији, „у знак сећања на хапшење Алије Изетбеговића и познате догађаје у Добровољачкој улици 1992. године” Ејупу Ганићу доделила јавно признање „АЛЕМ босанског газије”.
Ганић је први носилац овог признања, које ће Исламска заједница додељивати убудуће онима који су „својим деловањем за добробит бошњачког народа, исламске вере и државе БиХ показали јединствену и непоколебљиву опредељеност и устрајност у борби за заштиту тих вредности.
Танјуг
објављено: 03/05/2011