Мајевички ријечник - Page 6 Hitskin_logo Hitskin.com

Ovo je previzualizacija teme sa Hitskin.com
Instalirati temuVratiti se na listu teme

MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.

Join the forum, it's quick and easy

MAJEBИЧKИ ФOPYM
...Значајно је да старији свој крај не сматрају баш као део Босне. За њих је Босна (права Босна), западно од Мајевице, околина Тузле и даље према западу и југу од Тузле. Босански Брод је ,,Босна,, ,а ,,ми смо Мајевичани,,. Та ужа Босна зове се и ,,Горњи крај,,....

,,Мајевица - с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба,,
Миленко С. Филиповић
Сарајево 1969.
MAJEBИЧKИ ФOPYM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
MAJEBИЧKИ ФOPYM

ФOPYM MAJEBИЧKИX CPБA


Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Мајевички ријечник

+21
mrav
djurin unuk
Mirjana
TheMiner
smokvica
Sanja Turgulja
zabrdjac
loparac-98
st_savus
Jankovljev
D4
Majevica
Baja
Saša
Labud
Kym
no_name
Mare
lija
Prvi
Mr. Majevica
25 posters

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6

Ići dole  Poruka [Strana 6 od 6]

belegija-zavid

belegija-zavid

pozdrav svima,ja sam novi clan ovog foruma,svidjela mi se ova tema pa reko da i ja nesto napisem,rijec POJSTIJA-u globalu znaci polako.izvinite ako je vec bilo jer nisam procitao sve postove od pocetka.

Mr. Majevica

Mr. Majevica

ТЕРКЕШ је ......... ???
(за ову ријеч сам сазнао од једног пријатеља чија је баба из Бријеста)

https://majevica.forumakers.com

lija

lija

Od svaku ruku-raznovrsno
Moze dati ruku-moze proci, nije tako lose
Nebatli-lose srece
Kidisati-navaliti

Mare

Mare

Krbanj - Glava mu k'o krbanj.
Krbanj je u stvari neka vrsta tikve koja je služila kao posuda za zahvatanje vode sa stublića .
Stublić - Kamenom ograđeni izvor manjeg kapaciteta i protoka vode .
Zaiti - Zahvati
Doiti - Dohvati
Tandrče - Buka stvorena lupanjem metalnih predmeta .
Muća - Mućka (misli se na mućkanje tečnosti) - Oš da ti promućam ?
Bučvara - Plastična posuda za vodu obložena stiroporom .

lija

lija

Inajet-neko ko se dugo ljuti i zlopamtilo je.
Nainjetiti-namisliti (obicnu svijecu nekom za pokoj duse)

Mare

Mare

Mrnja - izraz koji označava plitko rovljenje zemljišta u potrazi za hranom od strane krmeta .

Može da se kaže "jedi to , ne mrnjaj po tanjiru " ili poređenje "mrnja ko krme po oboru ".

FIDIZDER



frculan-porcelan lol!

Mare

Mare

Siđet - Sjediti

(nemoj siđet tu , otpašće ti guzica)

FIDIZDER



Pribùj-Priboj ispod Majevice Very Happy

ZVEZDICA

ZVEZDICA

Ne bih li resila misteriju iz svog detinjstva,moze li mi neko napisati,sta je to zdraka (z kao zaba) ? Rolling Eyes

FIDIZDER



ZVEZDICA :: Ne bih li resila misteriju iz svog detinjstva,moze li mi neko napisati,sta je to zdraka (z kao zaba) ? Rolling Eyes

Sunceva svetlost Very Happy

ZVEZDICA

ZVEZDICA

FIDIZDER ::
ZVEZDICA :: Ne bih li resila misteriju iz svog detinjstva,moze li mi neko napisati,sta je to zdraka (z kao zaba) ? Rolling Eyes

Sunceva svetlost Very Happy

Hvala ti.



Poslednji izmenio ZVEZDICA dana Pet 19 Apr - 13:32, izmenjeno ukupno 1 puta

FIDIZDER



Rđav zaklop-mesto koje se ne moze dobro zakljucati

Mare

Mare

žđecom - sa djecom

Mr. Majevica

Mr. Majevica

Mare ::žđecom - sa djecom

Има слично и код црногораца - шђедом Laughing

https://majevica.forumakers.com

Mare

Mare

Kuljava - Trudna
"jel to Ratkovica ope kuljava?"
Kuljava đeca - naziv slatkog peciva - kiflice sa džemom

Mare

Mare

Bičalje - drveni štap na koji se vezuje bič za tjeranje stoke .

Obično je dužine od 0,8 - 1,1 m , bitno je da drvo na kraju za koji se vezuje bič bude znatno tanje a na kraju gdje se drži rukom dosta deblje , poželjno je da se ne obrađuje i ne zasjeca nigdje da ne bi od zamahivanja i udaranja puklo , tanji kraj obično je prečnika 0,5 cm a deblji kraj 2,5-3 cm . Da bi se takav komad drveta našao u prirodi potrbno je tražiti granu Drenjka ili Graba , što praviju , iz razloga što takve biljke sporo rastu pa se može naći štap te dužine sa tom razilikom u debljini .

Mare

Mare

Taslak - drvena polusirovina obično poluobrađena daska spremna za dalju obradu , izradu preslice , šašavka itd

Mr. Majevica

Mr. Majevica

Mare ::Bičalje - drveni štap na koji se vezuje bič za tjeranje stoke .

Obično je dužine od 0,8 - 1,1 m , bitno je da drvo na kraju za koji se vezuje bič bude znatno tanje a na kraju gdje se drži rukom dosta deblje , poželjno je da se ne obrađuje i ne zasjeca nigdje da ne bi od zamahivanja i udaranja puklo , tanji kraj obično je prečnika 0,5 cm a deblji kraj 2,5-3 cm . Da bi se takav komad drveta našao u prirodi potrbno je tražiti granu Drenjka ili Graba , što praviju , iz razloga što takve biljke sporo rastu pa se može naći štap te dužine sa tom razilikom u debljini .

:thumleft: Браво Маре ! Као и увјек, са свим тактичко техничким карактеристикама ! :thumleft:

Хвала мајсторе ! Одох правит' Бичаље !

https://majevica.forumakers.com

ZVEZDICA

ZVEZDICA

Sta znaci jedzek? Question

lija

lija

običaj da se nešto kratko prije isteka godine dana od nečije smrti obično u prisustvu dosta pozvanih čita kolivo za pokojnikovu dušu, postavi spomenik obično i poslije toga se familija kako kažu odruši-nisu zvanično više u žalosti.

ZVEZDICA

ZVEZDICA

lija ::običaj da se nešto kratko prije isteka godine dana od nečije smrti obično u prisustvu dosta pozvanih čita kolivo za pokojnikovu dušu, postavi spomenik obično i poslije toga se familija kako kažu odruši-nisu zvanično više u žalosti.


Hvala ti Lijo.Citala sam bas tvoj tekst, na temi vezanoj za obicaje...

ZVEZDICA

ZVEZDICA

Ne mogu da ispratim jednu temu na forumu.Lijo,sta znaci iksan?

belegija-zavid

belegija-zavid

BEGENISAO-rezervisao,sto se cesto koristila i za rijec kada se nekome svidja djevojka pa je zeli za sebe Very Happy 

loparac-98

loparac-98

Mare ::Taslak - drvena polusirovina obično poluobrađena daska spremna za dalju obradu , izradu preslice , šašavka itd
Glagol od te imenice je TASLAČITI, a on danas ima sasvim drugo značenje i veoma je u upotrebi na našoj Majevici.
Very Happy Very Happy Very Happy 

Mare

Mare

Ne znam da li je već pisano o sledećem

Ujiti - Uhvati
Doiti - Dohvati
Zaiti - Zahvati

loparac-98

loparac-98

Mare ::Ja sam mislio da termin "mrljavo" poznaju svi , ali eto ,  Shocked .

Maklja - Lazhe .
Ima i novokomponovani, odomaćeni a sličan izraz MRLJINA, što bi moglo značiti dobra klopa tj. meso, pečenje, suvomesnati proizvodi itd.
Very Happy pijane Very Happy

mrav

mrav

@ Zvezdica

Pravilno se rijec izgovara insan na nasem turskom jeziku, a na srpskom to znaci covjek.

Prolaznik

Prolaznik

Šta znači riječ torkula ?
Mislim da je tipično Majevička !

mrav

mrav

Drvena sprava za pravljenje jabukovog sirceta.

loparac-98

loparac-98

Tačno. Tom se spravom gniječe tj.tucaju (najbolje kad su divlje) jabuke i cijedi se prvoklasno jabukovo sirće. Ko bi reko da se i jabuke "tucaju". Jer izraz "tucati se" danas ima sasvim drugo značenje.
Very Happy Very Happy Very Happy

Prolaznik

Prolaznik

Hvala na odgovoru.

Gled'o sam podavnu neku emisiju u vezi Pipera na Majevici, mislim da je vodio Kamenko Katić. Bilo je riječi o porijeklu stanovnika Pipera, pa se govorilo da su oni porijeklom iz Crne Gore, odnosno iz crnogorskih Pipera koji su se na Majevicu doselili početkom 19. vijeka. Pa je neki stariji čovjek prič'o kako je njemu njegov djed govorio da on pamti svog djeda u Crnogorskoj nošnji. Spominjali su tad' i torkulu, kako je ta riječ Romanskog porijekla koja je na Majevicu došla u navedenim seobama. Al' sam zaboravio šta znači.

A što se tucanja tiče, to je sad širok pojam i može svašta da znači. Very Happy
Prije je to bilo precizno definisano.

mrav

mrav

Ako se ne varam torkul ili torcula, torculare znaci presa za grozdje kad se vino pravi.

Prolaznik

Prolaznik

mrav ::Ako se ne varam torkul ili torcula, torculare znaci presa za grozdje kad se vino pravi.

Ne bi' rek'o da se varaš, riječ je Romanskog porijekla. Il'se cijedila jabuka pa se dobijalo sirće, il' presalo grožđe pa se dobijalo vino.
Bitno je da se nešto cijedi Very Happy , a možda bi se na srpski mogla prevest kao cjedilica.

loparac-98

loparac-98

"Kad ga radiš, radi ga LJUCKI" Često se čuje i ova uzrečica kod naših ljudi, a izraz LJUCKI trebalo bi da znači čestito, valjano, ispravno, pravilno, onako kako dolikuje ili kako treba ili "kak trebuje".
Very Happy Very Happy Very Happy

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 6 od 6]

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu